Detail štátu

 - transparent

za cenu - .

Bahrajn - popis

Bahrajn sa nachádza na 33 ostrovoch v Perskom zálive pri pobreží Saudskej Arábie a Kataru. Názov krajiny v arabčine v preklade znamená modré more. Emirát Bahrajn sa rozprestiera na jednom väčšom ostrove (Bahrajn 583 km2) a 32 menších ostrovoch. Hlavný ostrov je spojený s ostrovmi Muharrak a Sitra. Bahrajn je spojený aj so Saudskou Arábiou 25km hrádzou. Ostrovy sú ploché a utvorené z vápenca, miestami lemované koralovými atolmi. Pôda je prevažne piesočnatá, prevažuje púšť, takže podmienky na poľnohospodárstvo sú nevyhovujúce. Zo strany štátu je však poľnohospodárstvo bohato dotované, prebieha odsoľovanie pôdy a  vysádzanie zelených rastlín. Na zavlažených plochách (10 km2) sa pestujú figovníky, granátové jablká, banánovníky, ďatlovníky, zelenina, atď., Bahrajn nie je vo výrobe potravín sebestačný. Na hlavnom ostrove Bahrajn je najvyšší bod krajiny Jabal ad Dukhan (135 m n. m.). Významnejšie ostrovy sú Havar, Umm Nasan, Muharrak a Sitra. Hlavné mesto a prístav Manama ležia na severovýchodnom pobreží ostrova pri Perzskom zálive. Mesto má 122 000 obyvateľov. Nachádza sa v ňom veľa pamiatok, mešít, múzeí, nákupných stredísk a luxusných hotelových komplexov. Je dôležitým obchodným a správnym centrom. Už v minulosti bol na trase mnohých obchodných ciest vďaka svojmu výhodnému postaveniu v Perzskom zálive.

Turistov láka svojou pohostinnosťou, pamiatkami, kultúrou, luxusnými rezortmi a nákupmi. Kriminalita sa tu nevyskytuje, je úplne bezpečné večer sa vybrať na prechádzku.

Letné mesiace (jún – október) sú veľmi horúce a vlhké (teplota ovzdušia je až 38 °C). Decembrové až aprílové podnebie je mierne (15 - 28 °C). Klíma môže byť dosť chladná, a preto sa odporúčajú dostatočné zásoby teplého oblečenia. Od jari do jesene postačí letné oblečenie z bavlny, teplejšie oblečenie je potrebné od novembra do marca. V zime a počas chladných večerov doporučujeme teplé oblečenie. Vodné zrážky sú ojedinelé, väčšinou spadnú v zime. Najpríjemnejším obdobím je jar a jeseň. Súostrovie v Perzskom zálive je známe svojimi nádhernými a luxusnými plážami. Plne tu môžete realizovať rôzne druhy vodných športov, vrátane potápania, vhodného na odhaľovanie krásy miestnych koralových útesov.

V krajine je široký výber reštaurácií s celosvetovým výberom jedál – či už arabských, európskych, indických, čínskych, japonských, libanonských, mexických, amerických a mnoho iných.

S Arabským polostrovom spája krajinu most kráľa Fahda. Pri ceste krajinou sa oplatí si požičať auto - požičovne sú rozšírené vo všetkých regiónoch. Hlavné mesto spájajú autobusové linky s inými väčšími mestami. Na šoférovanie auta potrebujete medzinárodný vodičský preukaz, ktorý musí byť naviac uznaný miestnym dopravným inšpektorátom.

Tradícia a zvyky majú veľký vplyv na obyvateľov. Sú viac spoločenskí, ich postoj k ženám je liberálnejší v porovnaní s okolitými krajinami. V domácnostiach sa akceptuje sedenie so skríženými nohami na vankúši alebo pohovke, urážkou je ukázať chodidlá alebo podošvy topánok, prípadne prijať potravu alebo hocijaký predmet ľavou rukou. Zdvorilosti nikdy nieje dosť a preto sa patrí vypiť dve malé šálky kávy alebo čaju.

Ako prvý arabský štát objavil na svojom území v roku 1931 ropu. Ťažba ropy, zemného plynu a celý petrochemický priemysel tvorí podstatnú časť hospodárstva. Až 80 % príjmov emirátu pochádza z ropy a ropných produktov. Štát sa snaží preorientovať svoje hospodárstvo skôr, než sa zásoby ropy vyčerpajú. V Bahrajne bol vybudovaný najväčší komplex na tavenie a spracovanie hliníka v Perzskom zálive, ako aj zariadenie na stavbu a opravy obrovských tankerov. Bahrajn je regionálnym bankovým centrom, kde sídli niekoľko najvýznamnejších svetových bánk. Láka ich sem priaznivé ekonomické prostredie, nulové daňové zaťaženie a iné výhody, ktoré im tento daňový raj ponúka. Dôraz je kladený aj na rozvoj cestovného ruchu - Bahrajn je ideálnym miestom na potápanie a plachtenie, podporovaná je výstavba golfových ihrísk a dokončená trať pre Formulu 1. Popri moderných priemyselných odvetviach sa zachovali aj tradičné prvky - Bahrajn bol kedysi svetoznámy lovom perál. Zachovali sa aj remeslá pre stavbu plachetníc, košíkarstvo, hrnčiarstvo alebo tkáčstvo.

Bahrajn - informácie

Hlavné mesto: Manama
Počet obyvaťeľov: 791 000
Rozloha: 750 km2
Používané jazyky: Úradný jazyk je arabský.
Náboženstvá: Islam (90%, z toho šiiti 65%, suniti 35%), hinduizmus (6 %) a kresťanstvo (4%).
Mobilní operátori: Batelco. Pre bližšie informácie kontaktujte svojho mobilného operátora.
Elektrifikácia: 230 V
Vakcinácia: Prípadné očkovanie je vhodné konzultovať so svojím lekárom.

Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas a príslušné vízum. O vízum možno požiadať na ktoromkoľvek veľvyslanectve Bahrajnu, resp. požiadať cestovnú kanceláriu o vybavenie.