Detail štátu

 - transparent

za cenu - .

Afganistan - Popis

Afganistan, oficiálny názov Afganská islamská republika, je štát ležiaci v južnej Ázii. Nemá prístup k moru. Na severe hraničí s Uzbekistanom (137 km) a Tadžikistanom (1 206 km), na severovýchode s Čínou (76 km), na východe s Pakistanom (2 430 km), na západe s Iránom (936 km) a na severozápade s Turkménskom (744 km). Afganistan je vnútrozemský štát ležiaci na okraji Blízkeho východu. Značnú časť krajiny zaberajú pohoria Alpsko – himalájskej sústavy. Tie sa vejárovito rozvetvujú smerom na západ a na východe v Hindúkuši sa dvíhajú do nadmorských výšok viac ako 7000 m (Nowshak, 7485 m n. m.). V nižších častiach Afgánskej panvy sa rozprestierajú púšte so slaným hlinitým podkladom (Púšť smrti). Veľmi podstatnú úlohu hrá v otázke Afganistanu nielen jeho poloha, ale tiež jeho povrch. Afganistan je totiž vyložene horskou krajinou s veľmi členitým povrchom. Aj napriek tomu sa dajú v Afganistane (podobne ako napr. v púšťach oázy) nájsť aj vo vysokých horách skryté zelené údolia, ktoré potom hostia nefalšované afganské dedinky, do ktorých sa rozhodne návyky západných civilizácií len tak nedostanú. Celých 33 % plochy štátu leží medzi 1 800 – 3 000 m n. m. a 10 % krajiny je vyššie ako 3 000 m n. m. Od severovýchodu k juhozápadu sa tiahne horská sústava Hindúkuš, najvyššieho pohoria v Afganistane, ktorého vrcholy presahujú 7 000 m n. m. (najvyšším je na pakistanských hraniciach Nošak - 7 492 m n. m.). Pohorie Hindúkuš tak tvorí ohromnú prírodnú bariéru, vďaka ktorej je Afganistan izolovaný nielen "diplomaticky", ale sčasti aj geograficky. Nemalú dôležitosť má preto pre štát Chajbarský priesmyk, ktorým vedie cesta do Pakistanu a je odtiaľ prístup tiež do bývalých sovietskych republík - Tadžikistanu, Uzbekistanu či Kazachstanu (Pravdou však je, že v dnešnej dobe majú z tejto skutočnosti tieto štáty skôr obavu, a to vďaka rozširovaniu Islamu do týchto krajín práve z Afganistanu). Už z charakteristiky povrchu je zrejme, že krajina rozhodne neponúka tie najlepšie podmienky pre nejaké výraznejšie aktivity. Jednak ide o celkovú nedostupnosť niektorých oblastí, ďalej o to, že väčšina štátu leží na veľmi suchom a neúrodnom území (na juhu a juhovýchode sú prevažne púšte - napr. Registan a Margo). Najúrodnejšie miesto krajiny je tak jednoznačne na severe pozdĺž rieky Amudarja (pramení na ľadovcoch Pamíru), ktorá tu tvorí hranicu s Uzbekistanom a Tadžikistanom. Zaujímavé na afganských riekach je to, že len ich mizivá časť patrí k nejakému svetovému rozvodiu. Do morí či oceánov sa tak dostáva len niekoľko málo riek na východe krajiny. Z nich je najdôležitejšia Kábul, ktorá vteká do rieky Indus a vďaka nej ďalej do Indického oceánu. A tak väčšina riek končí svoju púť vo vnútrozemských jazerách, alebo vysychajú v piesočných púšťach či v soľných oblastiach. Napriek tomu sú rieky na mnohých miestach veľmi významným darcom života. K tým významnejším patria napr. ešte Hílmand, Harirud či Farráh.

Afgánsky štát bol založený v r. 1747. Po sovietskej invázii a následnej občianskej vojne nanovo vznikol v r. 1992. Až do roku 2001 tam vládol pevnou rukou Taliban. Po intervencii spojeneckých vojsk NATO bola v Afganistane zriadená republika založená na demokratických princípoch. Afganistan však naďalej patrí k najzaostalejším krajinám na svete, aj keď je bohatý na nerasty (ropa, zemný plyn, kamenné uhlie, kamenná soľ).

Afganistan - Všeobecné informácie

V Afganistane žije približne 30 mil. (odhad, údaj z roku 2012) obyvateľov. Rozloha: 652 230 km2. Hlavné mesto: Kábul. Počet obyvateľov hlavného mesta: 3,5 mil (údaj z roku 2009). Ďalšie dôležité mestá: Herat, Kandahar. Administratívne územné členenie: 34 provincií. Obyvatelia sú rôznych národností (Paštúni (=Paštuni, Afganci), Tadžici, Uzbeci, Kirgizi atď.), mnoho etník, ale takmer výhradne jedného náboženstva - islamu. V Afganistane sú dva úradné jazyky - paštčina (afgančina) a daríjčina (afganská perzština). Posledné údaje uvádzajú, že len asi 20 % obyvateľov Afganistanu (asi 5 mil.) žije v mestách. Asi polovicou sa na mestskom obyvateľstve podieľa hlavné mesto Kábul a jeho predmestie. Veľkú skupinu obyvateľov tvoria miestni kočovní pastieri – nomádi, ktorých je podľa odhadov približne 2,6 mil. Tieto kočovné kmene majú vo zvyku vždy pred zimou zostupovať z horských pastvín do teplejších nížin. Pri tejto ceste je veľmi častým javom, že ľudia v obciach dovolia nomádom, aby sa stáda týchto kočovných pastierov pásli na ich (pred zimou už obrobených) poliach. Spokojní sú nielen nomádi, ale aj dedinčania, pretože im zver pohnojí svojimi výkalmi pozemky. Nomádi potom pochopiteľne v obci nakúpia zásoby na ďalšie leto v horách – predovšetkým čaj, pšenicu a petrolej na svietenie. Obchod je však obojstranný, pretože dedinčania zasa nepohrdnú výrobkami z vlny či z mlieka, ktoré zasa ponúkajú nomádi. Zaujímavé je, že ženy sú v komunite nomádov oveľa slobodnejšie a majú podstatne viac práv, ako ženy v obciach či mestách. Afganistan je administratívne rozdelený do 34 provincií alebo vilájetov (po perzsky vilájat). Provincie sa ďalej delia na okresy a podokresy. Medzi jednotlivými provinciami existujú veľké ekonomické rozdiely. Tak napríklad provincie Herát či Kandahár majú veľké zisky z pohraničného obchodu zo susednými krajinami (a sú na tom relatívne dobre). Naopak severné provincie (predovšetkým Badachšán a Bamján) sú absolútne izolované a prakticky neustále tu obyvatelia trápi nedostatok jedla a ďalších základných surovín. Ďalšie dve provincie, Parwán a Kápísá, boli pre zmenu úmyselne zablokované Talibanom, čo tu spôsobilo opäť nedostatok základných surovín a tým tiež obrovský nárast ich cien. Elektrina: 220V/50Hz. Časové pásmo: UTC + 4,30 h.

Afganistan - Počasie

Podnebie je ovplyvnené hlavne polohou a povrchom štátu. Je teda vnútrozemské, suché a veľmi premenlivé. Navyše existuje niekoľko akýchsi regionálnych variácií podnebia. Veľké rozdiely panujú hlavne medzi severom a juhom. Klíma severovýchodu je subarktická (hlavne vďaka veľkej nadmorskej výške), čo prináša obyvateľom veľmi tvrdé, studené a suché zimy. Pohorie na hranicou s Pakistanom je zasa silne ovplyvnené Indickými monzúnmi, ktoré prichádzajú pravidelne v období júna až septembra. Tie prinášajú do oblasti veľkú vlhkosť a tiež toľko chýbajúci dážď. Veď priemerné zrážky na väčšine územia sa pohybujú medzi 40 – 400 mm za rok (väčšina zrážok tu navyše spadne medzi marcom a májom). Maximálnych hodnôt dosahujú práve v horských oblastiach hraničiacich s Pakistanom (až 800 mm zrážok na meter štvorcový za rok). Veľké rozdiely sú tiež v teplotách. V miestach, kam ešte zasahuje vplyv monzúnu sa priemerná letná teplota pohybuje od 25 do 32 °C a v zime od 0 do - 8 °C. Horské oblasti potom ponúkajú nezrovnateľne drsnejšie podmienky, kde v lete neprekročí teplota často ani 10 stupňov a v zime sa tu môžu dočkať až 35 stupňových mrazov. Juh krajiny tvoria hlavne púštne oblasti. Navyše sú v tejto oblasti časté veľmi prudké vetry, ktoré potom vyvolávajú piesočné búrky. Vďaka svojej izolovanosti a vďaka drsnému podnebiu sú niektoré časti Afganistanu nedotknuté a prírodne zachovalé. Je tu mnoho neobývaných oblastí, čo dalo vzniknúť mnohým národným parkom a prírodným rezerváciám.

Afganistan - Turistické strediská

Situácia v Afganistane sa pomaly stabilizuje a s ňou prichádzajú i bezpečnejšie možnosti jej znovuobjavenia.

Kábul je hlavným mestom Afganistanu už od roku 1776. Nanešťastie, mnoho štvrtí (prevažne v západnej časti mesta) padlo za obeť početným vojnovým roztržkám. Dnes v Kábule opäť postupne vyrastajú vysoké stavby, ktoré boli v nedávnej minulosti terčom bombových útokov a centrom bojov proti terorizmu. Za pozretie stoja piknikový park s kúpaliskom (Baburove záhrady), ktorého súčasťou je i Baburova hrobka či zoologická záhrada. Zhruba 9 km od ožívajúcej kapitoly sa rozkladá jazerný dištrikt Qargha – centrum vodných športov.

Mesto Herat (západný Afganistan) sa rozvinulo na obchodnej ceste s Iránom. Jeho obyvatelia sú k cudzincom priateľskí a pohostinní. S veľkou pravdepodobnosťou budete jedinými turistami v oblasti, ale to neznamená, že Herat nemá čo ponúknuť, naopak: Piatková mešita má viac ako 800 rokov a jej prekrásne minarety dominujú starému mestu. Na kopci nad západným cípom mesta sa rozkladá Citadela, ktorá bola znovu otvorená pre verejnosť, potom ako dlhé roky zastrešovala muničný sklad. Asi 2 km odtiaľto leží Musalla. Zo známeho komplexu mešít dnes stojí už len jediný minaret, ktorý je pamiatkou na Gowhara Shada – zakladateľa Musally. Okolie mesta je doslova nabité starými mešitami a hrobkami zasedenými do púštnej krajiny.

Bamiyan je jednou z najväčších atrakcií v Afganistane. Vysoké kamenné sochy Budhov boli zničené Talibanom, ale i napriek tomu sa Bamiyan považuje za najkrajší región krajiny. Neďaleko nájdete 5 tyrkysových jazier (Band-e Amir), ktoré sú spolu s okolitou skalnou krajinou považované za perly Afganistanu.

Mnoho ďalších historických a prírodných pamiatok je roztrúsených po celej krajine, ktorá sa, dúfajme, čoskoro spamätá z dlhodobého chaosu a otvorí dokorán pomyselné dvere k týmto pokladom.

Afganistan - Víza a cestovné doklady

K návšteve krajiny je potrebný cestovný pas a vízum. V krajine platí prihlasovacia povinnosť pre cudzincov. Vízum a informácie o krajine poskytuje veľvyslanectvo Afganskej islamskej republiky v ČR. SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Príslušný zastupiteľský orgán je v Teheráne.

Afganistan - Ubytovanie

Zohnať bezpečné a kvalitné ubytovanie v Afganistane je pomerne veľký problém, keďže v niektorých oblastiach ešte stále prebiehajú boje a sú tu aj často denné teroristické útoky.

Afganistan - Doprava

V krajine nie je verejná doprava v európskom slova zmysle. Na vlastné riziko si možno najať súkromného dopravcu. Cestná sieť je na mnohých miestach poškodená, spevnené cesty sú iba vo veľkých mestách a ich bezprostrednom okolí.

Afganistan - Potraviny

So stravou a pitnou vodou je to podobné ako s ubytovaním – nezoženiete ich hocikde. Potravinami sú zásobené len väčšie mestá, inak sa odporúča vlastná zásoba plus pitná voda. Ryža, chlieb, baranina a ovocie sú základnými potravinami. Obľúbený je zelený silno sladený čaj. Čajovňa je miesto, kde sa ľudia schádzajú a diskutujú a kam pozývajú návštevy. Aj tí najchudobnejší Afgánci sú veľmi pohostinní a cudzinci si môžu pripadať čudne, keď im chudobná rodina ponúka najvyberanejšie jedlá. Bazáre a mešity sú skutočnými strediskami života. Iba v málo obchodoch sú pevné ceny a zjednávanie na bazároch je samozrejmosťou.

Afganistan - Zdravie

Zďaleka nedosahuje európsky štandard a jej poskytovanie je obmedzené na väčšie mestá. Počítajte s platbou v hotovosti, vo valutách a navyše vopred. Ak už musíte piť vodu z miestnych zdrojov, vždy ju prevarte, lepšie je však používať kupovanú vodu vo fľašiach. Vyvyrujte sa konzumácii šalátov z čerstvého ovocia či zeleniny.

Afganistan - Bezpečnosť

Pri cestách a pobyte v Afganistane odporúčame maximálnu opatrnosť a iné cesty ako nevyhnutné, t.j. turistické, ZÚ absolútne neodporúča. Presuny z mesta do mesta motorovými vozidlami sú veľmi nebezpečné. ZÚ odporúča pred cestou sledovať vývoj situácie z medzinárodných zdrojov a konzultovať so ZÚ Teherán.

Afganistan - Životný štýl

Aj napriek všeobecne zložitej situácii sú Afgánske rodiny veľmi prívetivé. Každá, i tá najchudobnejšia, cudzincov ponúkne aj tým, čo si oni často krát odoprú. Človek však musí rešpektovať ich tradície a zvyky – či už náboženské alebo iné, preto je dobre si uvedomiť, že je to moslimská krajina s inými zvykmi a praktikami. Pre mnohých Afgáncov je život ťažký a jednoduchý zároveň. Niektorí žijú vo vysokohorských údoliach, kde sú niekedy celé zimné mesiace odrezaní od sveta. Niekedy celé kmene opúšťajú svoje dediny a hľadajú úrodnejšiu pôdu. Rodiny v tomto islamskom štáte sú patriarchálne a početné ale polovica detí sa nedožije ani piatich rokov. Školstvo pokiaľ existuje je v rukách náboženských vodcov ( mollov). Spoločnosť je ovládaná mužmi. S výnimkou miest chodia ženy na verejnosti zahalené a mnohým z nich manžel zakazuje vychádzať. Z politiky sú ženy celkom vylúčené.

Afganistan - Víza  a cestovné predpisy

Pre cesty do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas (najmenej 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum podľa povahy pobytu. V krajine platí prihlasovacia povinnosť pre cudzincov.

Afganistan - Colné a devízové predpisy

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby v primeranom množstve. Platí prísny zákaz dovozu alkoholických nápojov, výrobkov z bravčového mäsa, drog/narkotík a erotických či pornografických matreiálov na akýchkoľvek nosičoch.

Afganistan - Mena

AFA Afgánske afghani. Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 62 976,26 AFA.