Detail štátu

Albánsko Albánsko - transparent

Ponúkame 14 ubytovacích kapacít za cenu 146,50 € - 1 239 €.

Destinácia:

Albánsko - Popis

Albánsko (Shqipëria), oficiálny názov Albánska republika je hospodársky slabo rozvinutá krajina v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Jej západné prímorské teritórium v priestore polostrova Karaburun a ostrovov Sazan a Ksamil oddeľuje Iónske more od Jadranského mora. Na severe susedí so Srbskom (provincia Kosovo), Čiernou Horou, na juhu a juhovýchode s Gréckom, východnú hranicu tvorí Macedónsko. Územie Albánska pozostáva zo 4 oblastí: na sever od najväčšej rieky Drin (dĺžka 281 km) sú Albánske Alpy s masívom Prokletije (Maja Jezercë 2 694 m n. m.), stredná vnútrozemská hornatá oblasť s najvyšším albánskym vrchom Korab (2 751 m n. m.) a panvou dvoch krasových jazier – Ohridského a Prespanského, tretiu juhovýchodnú časť krajiny tvorí krasové územie povodia rieky Vjosës po grécku hranicu a poslednou oblasťou je pobrežná nížina tiahnúca sa od juhu až k Skadarskému jazeru na hranici s Čiernou Horou. V domácom jazyku názov krajiny znamená v preklade – Krajina orlov. Ľudia hovoria albánsky a najpočetnejšou náboženskou skupinou sú muslimovia a právoslavní.

Okrem pobrežných nížin je celý zvyšok zeme hornatý. Nájdete tu tri veľké jazerá a bohaté riečne toky. Pri pobreží vládne príjemné stredomorské klíma, pokiaľ budete cestovať do hôr, potom sa pripravte na drsnejšie horské podnebie. Krajina zatiaľ stále prechádza vnútornými ekonomickými premenami. Na európske pomery je štát stále málo rozvinutý. Ale možno práve vďaka tomu si získava toľko turistov a návštevníkov. Rátajte tiež so skutočnosťou, že doprava v zemi je nedostatočná. Pri pobreží si budete rozhodne užívať krásne biele pobrežie Jaderského a Ionského mora. Je pozoruhodné obdivovať ohnivé slnko, ktoré sa skláňa k majestátnym vrcholkom hôr. Všade okolo uvidíte lesy, olivovníky, vinice a políčka. Kontrastná je gýčovitá sovietska architektúra z minulého obdobia. Najvyššou horou krajiny je Korab s 2764 metrami nad morom. Albánsko má 24 národných prírodných rezervácií.

Albánsko - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika. Rozloha: 28.750 km2 km2. Počet obyvateľov: 3 600 000 (údaj z roku 2007). Hlavné mesto: Tirana. Počet obyvateľov hlavného mesta: 700 000 (údaj z roku 2007). Ďalšie dôležité mestá: Vlore, Durres, Sarande, Shkoder. Úradný jazyk:albánčina. Dĺžka pobrežia: 427 km. Administratívne územné členenie: 12 prefektúr (krajov), 36 okresov, 65 mestských a 309 vidieckych obcí. Národnostné zloženie: Albánci 95 %, Gréci 3,0 %, Macedónci 0,2 %. Náboženstvá: islam 70 %, kresťania pravoslávni - 20%, katolíci 10 %.

Albánci sú známi svojou bohatou mytológiou, ktorá má ešte pohanské, predkresťanské korene a vykazuje istú podobnosť s gréckou mytológiou. Kultúrne rozdiely existujú medzi severnými a južnými Albáncami. Severní Albánci majú kultúru podobnú ostatnému Balkánu, zatiaľ čo južní boli vystavení silnému gréckemu kultúrneho vplyvu, čo je vidieť na tradičnej kultúre. Obidve časti odrážajú silný osmanský kultúrny odkaz. Najznámejšie albánske legendy sú Gjergj Elez Alia či Rozafa. Tradičná ľudová hudba (albán. këngë) sa dá rozdeliť medzi severoalbánskym a južnoalbánskym štýlom. Hudba na severe Albánska je v typickom balkánskom štýle, podobá sa srbskej národnej hudbe. Ľudová hudba z južného Albánska sa viac podobá gréckej ľudovej hudbe, hlavne tej z kraja Epirus. Hlavným nástrojom je klarinet a husle. Spievajú sa polyfonické melódie, ktoré majú pôvod v starovekom Grécku. V albánskej hudbe je badateľný aj taliansky vplyv, hlavne zo severu krajiny. V tradičných tancoch je badateľný silný grécky vplyv. K tradičnému albánskemu mužkému kroju patrí suknica fustanella, ktorú nosia aj pevninskí Gréci a južní Albánci. Tradičný albánsky kroje je podobný gréckemu a jeho pôvod je grécky.

Turistický ruch do roku 1991 prakticky neexistoval, až na málopočetné skupinky organizovaných návštevníkov zo západných krajín. Domáci trávili svoju dovolenku v skromných ubytovniach pobrežných oblastí. Pre mládež boli vytvorené pionierske tábory a študentské základne. Albánsko sa postupne otvorilo svetu a privítalo turistov z celého sveta, ktorí objavili dosiaľ skryté krásy a zaujímavosti tohto štátu: historické pamiatky starých kultúr Grékov, Rimanov, Byzantíncov, ale najmä jedného z najstarších európskych národov indoeurópskeho pôvodu – Illýrov. Za návštevu stoja moslimské mešity zo stredoveku i grécke ortodoxné kostolíky so vzácnymi maľbami a ikonami. Zo stavieb komunizmu „vyniknú“ Hodžove betónové bunkre postavené proti útoku fiktívneho nepriateľa, ktorých bolo roztrúsených po celej krajine až 800 000. Vynikajúce sú podmienky pre horolezectvo a vysokohorskú turistiku v panenských Albánskych Alpách, najmä v oblastiach Theth a Valbonë. Esteticky pôsobí územie od oblasti jazier Ohrid – Prespan na juh až po kaňony, kaskády a meandre údolia riečky Vjosës. Organizovanie turistického ruchu nie je postačujúca. Cesty sú nekvalitné, chýbajú turistické chodníky, informačné tabule, vhodné značenia a mapy. Lákadlom Albánska je riviéra so štrkovo – piesočnými plážami, ktoré sa začínajú v prímorskom letovisku Sarandë. Nevýhodou je minimálna infraštruktúra, ktorá sa postupne rozrastá. V Durreskom (Dračskom) zálive sú široké piesčité pláže s množstvom súkromných víl, penziónov, bufetov a reštaurácií v príjemnom prostredí borovíc. Zvyšuje sa počet zahraničných turistov, Albánsko zintenzívnilo stavbu nových ciest, rozširovanie železničnej siete a sprístupnenie nových turistických oblastí. V centrách turistického ruchu začali pracovať cestovné agentúry, výstavba luxusných hotelov i turistických ubytovní a kempov. Podmienky na rozvoj cestovného ruchu sú vynikajúce, avšak neistá politická a bezpečnostná situácia zatiaľ investorov odrádza.

História Albánska má bohatú históriu. Bola to bývala grécka, neskôr rímska provincia, v stredoveku okupovaná Osmanskou ríšou. Albánsko vyhlásilo nezávislosť 28.11.1912. Na čelo liberálno-demokratickej vlády sa postavil Ismail Qemali. Počas I. svetovej vojny bolo AL rozdelené a okupované rôznymi štátmi, ktoré mali svoje vojská na Balkáne. 21.apríla 1921 bol konštituovaný prvý viacstranícky parlament. 1. septembra parlament vyhlasuje v AL kráľovstvo a Ahmed Bej Zogu bývalý premiér a minister vnútra sa prehlasuje za kráľa, ako "Zogu I., kráľ Albánska". (jeho manželka pochádzala z Oponíc na Slovensku) 7. apríla 1939 kráľ Zogu Prvý utečie pred talianskymi okupačnými vojskami do Turecka a kráľ Vittorio Emanueli III sa prehlasuje kráľom AL. 11.septembra 1944 do AL vstupujú nemecké vojská. Partizáni vedení Enverom Hodžom oslobodili krajinu 28.11.1944. V roku 1946 parlament prehlasuje Albánsku ľudovú republiku a prijíma novú ústavu. V júni 1991, po zavedení politického pluralizmu, sa formuje koaličná vláda. V parlamentných voľbách 1992 vyhrala Demokratická strana vedená Sali Berishom, ktorý je zvolený za prezidenta. Po páde pyramídových hier a následných masových nepokojoch Sali Berisha abdikoval a moci sa ujímajú opoziční socialisti pod vedením neskoršieho premiéra Fatosa Nana. Vo voľbách 3.7.2005 voľby opäť vyhrala Demokratická strana vedená S. Berishom, ktorý sa stal predsedom vlády. V roku 2006 AL uzavrelo s EÚ Stabilizačnú a asociačnú dohodu.

Albánsko - Počasie

Krajina sa nachádza v dvoch rozličných podnebných pásmach. V nížinách prevláda stredomorské a v horách mierne kontinentálne podnebie, zrážky prevládajú prevažne v zimnom období. Klimatické podmienky závisia hlavne od nadmorskej výšky. Pobrežné nížiny majú takmer stredomorskú klímu so suchým horúcim letom, zimy sú daždivé, mierne. Pre horské oblasti je typické veľké množstvo zrážok (v zime snehových), často doprevádzaných búrkami. Priemerný počet slnečných dní je 120 s priemernou teplotou viac ako 20 °C. Letá sú veľmi teplé a vlhké, teploty v tomto období dosahujú 35 - 40 °C. V období zimy sa priemerná teplota pohybuje na úrovni 8 °C. November a marec sú mesiace s najväčším počtom zrážok. V severných okresoch a centrálnom Albánsku dosahujú horstvá nadmorskú výšku cez 2500 m s výdatnými snehovými zrážkami. V zimných mesiacoch sú cestné komunikácie v týchto regiónoch zjazdné s veľkými ťažkosťami.

Albánsko - Gastronómia

Možnosti stravovania v Tirane zodpovedajú širokej škále - od rýchleho občerstvenia až po luxusné reštaurácie. Prevláda typická balkánska kuchyňa s talianskym, tureckým a gréckym vplyvom.
Reštaurácie v Albánsku ako prímorskom štáte ponúkajú celý sortiment jedál z rybacích špecialít a plodov mora. Kvalita a úprava zodpovedá európskym štandardom, ceny sú porovnateľné s cenami v našich reštauráciách. Neodporúča sa stavovanie v zariadeniach nízkej cenovej úrovne (stánkový predaj) kde nemusia byť vždy dodržiavané hygienické normy. Neodporúča sa piť vodu z verejných zdrojov, pre osobnú spotrebu je lepšie zakúpiť si vodu v originálnych baleniach.

Albánsko - Nákupy

V Tirane je viacero obchodných centier (QTU, City Park, TEG) európskeho typu v krorých majú svoje zastúpenie mnohé známe módne značky, ale je tu aj veľa iných príležitostí na shopping – obchodíky v centre mesta, trhy a pod. V Tirane, ale aj v každom turistickom centre je možné kúpiť si klasické turistické suveníry z alabastru, medi, dreva.

Albánsko - Turistické strediská

V Albánsku sa turistom otvára možnosť navštíviť doteraz nepoznané pamiatky z rímskych čias. Nachádzajú sa tu pozostatky chrámov a amfiteátrov. Rozhodne sa pozrite do hlavného mesta Tirany, kde stále pretrvávajú stopy tureckej, gréckej a sovietskej architektúry. Durres, kde najdete rímske pamiatky, byzantské opevnenie a kráľovský palác bolo kedysi mocné mesto – najväčší prístav Jaderského mora. Shkodra je starobylé mesto s dominantou novej mešity Šejka Zamila. Prezrite si miestne múzeum umenia a františkánsky katolický kostol. Kúsok od mesta leží pevnosť Rozafa. Mesto Gjirokastra sa pyšní etnografickým múzeom a tureckými kúpeľmi. Z pobrežia vyniká najmä krásna Kvetinová riviéra. Dovolenka v Albánsku prináša nové a nepoznané zážitky. Kruja – stredoveké mesto v blízkosti Tirany s etnografickým múzeom, historickým bazárom a múzeom národného hrdinu Skanderbega. Shkodra – zrúcaniana hradu Rozafa, Shkoderské jazero, 20km od Shkodry pieskové pláže Velipoje. Durres – najdôležitejšie prístavné mesto, antický amfiteáter, archeologické múzeum, pieskové pláže s vybudovanou infraštruktúrou. Vlora – prístav, turistická destinácia, kamienkové pláže na rozhraní Jadranského a Iónskeho mora s krásnou tyrkysovou vodou. Dhermi, Himara, Xamili – národný park, pláže albánskej riviéry. Saranda – centrum južného Albánska, prístav, kamienkové pláže, v blízkosti archeologické nálezisko Butrinti, trajek na grécky ostrov Korfu. Gjirokastra – mesto založené v 12. storočí, centrum mesta je ako zvlášť dobre zachované osmanské mesto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Berat – mesto “tisícich očí” leží na rieke Osum, známou destináciou pre rafting, je sídlom biskupa pravoslávnej cirkvi. Historické jadro mesta je pamiatkokvo chránené a je na zozname UNESCO, museum ikonopisca Onufriho. Korca , Voskopoje – stredoveké centrum ortodoxného náboženstva s 27 kostolmi a kláštormi (baziliky zdobené dobovými freskami), z ktorých sa do súčasnosti zachovalo len 7; prvá tlačiareň na Balkáne, vybudovaná v roku 1720; Voskopojská univerzita založená v roku 1774. Tirana – Mešita Ethem Bey z prelomu 18. a 19. stor., Múzeum prírodných vied, Archeologické múzeum, Socha Matka Albánie, Albánske múzeum ľudovej kultúry, ZOO, Botanická záhrada, Butrint - Pozostatky gréckeho divadla a chrámu z 3. stor. pred n.l. Sarandë – Turisticky zaujímavé mesto, neďaleko ostrova Korfu (z Korfu sú poriadané jednodňové výlety práve do mesta Sarandë).  Skadarské jazero – Najväčšie jazero na Balkáne. Korab – Najvyšší vrch Albánska – nadmorská výška 2751 metrov nad morom. Albánske Alpy – Horolezectvo a treking. Rieky Mat, Shkumbin - Rafting. Tomori – Krásny vysokohorský národný park.

Albánsko - Zdravotná starostlivosť

Pri cestách do Albánska odporúčame uzatvoriť komplexné cestovné a zdravotné poistenie, očkovanie sa nevyžaduje. Pred odchodom do zahraničia je však vhodné skontrolovať v zdravotnej dokumentácii platnú vakcináciu proti tetanu, ktorá by nemala byť staršia ako 10 – 15 rokov. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná štátnymi a súkromnými klinikami a poliklinikami. Qendra Spitalore Nene Tereza je štátna nemocnica.

Albánsko - Bezpečnosť

Bezpečnostná situácia a úroveň criminality v krajine je porovnateľná s okolitými štátmi v regióne. Hlavné trasy spojujúce Albánsko s Čiernou Horou, Kosovom, Macedónskom a Gréckom sú bezpečné, napriek tomu sa však neodporúča nocovať na parkoviskách a odľahlých miestach. Zvýšenú opatrnosť je treba venovať pri pohybe vo vzdialených horských oblastiach – odporúčame o plánovanej trase a časovom harmonograme informovať zastupiteľský úrad, prípadne pred cestou do Albánska vyplniť registračný formulár (www.mzv.sk).

Albánsko - Víza a cestovné doklady

Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie Albánska s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom vo formáte ID preukazu, pričom maximálna dĺžka bezvízového pobytu je 90 dní počas 180 dní. Do 30 dní nie je nutná prihlasovacia povinnosť, po uplynutí uvedenej doby sa návštevníci Albánska musia hlásiť na hraničnej a cudzineckej polícii a informovať o plánovanej dĺžke a mieste pobytu. Dovoz zvierat je možný s medzinárodným očkovacím preukazom. Pri vstupe do krajiny nie je predpísaná finančná hotovosť na pobyt. Odporúčame turistom mať pri sebe finančnú hotovosť, nakoľko použitie platobných kariet je zatiaľ možné iba v malom počte bánk hlavného mesta Tirany. Na hraničnom priechode je nutné nahlásiť fotoaparát, videokameru a finančnú hotovosť, o čom si treba vyžiadať doklad. Je potrebné vyhýbať sa akémukoľvek kontaktu s drogami. V opačnom prípade hrozia sankcie vo forme finančnej pokuty, či trestu odňatia slobody.

Albánsko - Colné a devízové predpisy

Pri vstupe do krajiny nie je predpísaná finančná hotovosť na pobyt. V Tirane existuje široká sieť bankomatov medzinárodných bánk (Raiffeisen, ProCredit, NBG, Alpha Bank, Intesa BCI…), takže odporúčame turistom mať pri sebe popri základnej peňažnej hotovosti aj bankomatové platobné karty. Platiť platobnými kartami je možné v obchodných centrách, väčších reštauráciách a obchodoch najmä v centre mesta. Problémy môžu nastať pri čerpaní PHM na benzínových staniciach, terminály nie sú vždy napojené na online system. Pre pobyt mimo Tirany je výhodnejšie mať k dispozícii hotovosť, nakoľko sieť bankomatov nie je rozšírená. Voľný dovoz tovaru: pre osoby staršie ako 18 rokov: 200 ks cigariet, alebo 100 cigariek (nie viac ako 3 g každá), alebo 50 cigár alebo 250 g tabaku. 1 l liehovny nad 22 %. 2 l vínneho destilátu alebo nápojov. 2 l vína. 50 g parfému. Lekárske produkty a lieky len pre vlastnú potrebu. Zbrane len s príslušným povolením. Na osoby mladšie ako 15 rokov sa dovoz alkoholu a tabakových výrobkov nevzťahuje. Zakázaný tovar - dovoz: Omamné a psychotropné látky, drogy. Zbrane, výbušniny a strelivo. Nože a smrtiace zbrane. Mäsové výrobky. Rastliny a rastlinné materiály. Falzifikáty valút a miestnej meny, audiovizuálnych nosičov. Pornografický materiál. Tovar a publikácie ohrozujúce verejný poriadok. Obmedzenia na dovoz: Zvieratá môžu byť dovezené do AL len s veterinárnou dokumentáciou, zdravotným preukazom potvrdujúcim platnosť požadovaných očkovaní. Obmedzenia na vývoz: Drahé kovy. Hodnotné starožitnosti. Národné historické artefakty.

Albánsko - Mena

Leke (ALL). Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 141 765,55 ALL.

  


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >