Detail štátu

Arménsko Arménsko - transparent

Ponúkame 1 ubytovacích kapacít za cenu 1 075 € - 1 075 €.

Arménsko - popis

Arménsko, resp. Arménska republika (Hajastani Hanrapetuthjun), je horská krajina v juhozápadnej Ázii, kde okolo 90 % územia leží vyššie ako 1000 m n. m. Je to vnútrozemský štát. Na jeho severovýchode sa tiahnu pásma Malého Kaukazu a juhozápade sa dvíhajú sopečné vrchy Arménskej vysočiny s najvyšším vrchom štátu Aragac (4090 m n. m.). Medzi dvoma horstvami v kotline leží jazero Sevan. Nástupnícky štát bývalej najmenšej sovietskej republiky získal nezávislosť roku 1991. Bohaté ložiská nerastných surovín (rudy farebných kovov) sú základom pre vedúce hospodárske odvetvie, a to spracovanie kovov. Významná je výroba strojov a elektroniky. Dlhú tradíciu má remeselná výroba (tkanie kobercov, zlatníctvo). Na sopečných horninách vznikli úrodné polia. Pestuje sa na nich bavlník, vinič, tabak, citrusy. Svetoznáma je výroba vína a koňaku v okolí Jerevanu.

Arménsko - všeobecné informácie

Rozloha: 29 800 km2. Počet obyvateľov: 2 968 586. Hlavné mesto: Jerevan (1 283 000 obyv., s aglomeráciou 1 450 000 obyv.).Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 10 provincií. Úradný jazyk: arménčina. Rasové a národnostné zloženie: Arméni (93,3 %), Azerbajdžanci (2,6 %), Kurdi (1,7 %), Rusi (1,6 %), iné (0,8 %). Náboženstvo: arménski katolíci (93 %), islam (4 %), ortodoxné kresťanstvo (1 %), iné (2 %).

Arménsko - História

Názov Arménsko je doložený už v 6. storočí pred našim letopočtom v staroperzskej podobe a u Herodota. Etymológia je nejasná. Arménsky Hajastan súvisí s etnonymom Hajer, teda „krajina Arménov“. Arménsko tvorilo v staroveku pomerne rozsiahlu ríšu, ktorá siahala od pobrežia Čierneho mora až po Kaspické more – počas vlády Tigrana Veľkého až po Stredozemné more. V roku 301 nášho letopočtu prijalo Arménsko ako prvá krajina na svete kresťanstvo ako štátne náboženstvo. V priebehu storočí Arménov zdolala Rímska, Byzantská, Arabská, Perzská Osmanská ríša a napokon sovietske impérium. Veľké časti pôvodného Arménska zabrali jeho susedia. Arméni boli kruto prenasledovaní, najmä na začiatku prvej svetovej vojny, keď bolo vyše milióna Arménov bolo povraždených Tureckom a vyše pol milióna bolo presídlených do neúrodných krajov (prvá genocída 20. storočia). Roku 1920 sa stalo súčasťou ZSSR a osamostatnilo sa až v roku 1991. Od roku 1988 pretrváva napätie medzi Azerbajdžanom a Arménskom a územie Náhorného Karabachu, kde je silná Arménska menšina, ktoré vyústilo do ozbrojeného konfliktu. Od roku 1994 sa dodržiava oficiálne prímerie.

Arménsko je cestovateľskou lahôdkou predovšetkým pre svoju starobylú kresťanskú kultúru, pre ktorú je rovnako ako susedné Gruzínsko často nazývané „krajinou kláštorov“. Tí, ktorých zaujímajú historické pamiatky a kresťanská architektúra môžu v Arménsku podniknúť mnohotýždňové putovanie – v krajine sú desiatky cirkevných pamätníkov, kláštorov a chrámov. Nasledujúci krátky výber je iba zlomok všetkého, čo môžete v Arménsku vidieť.

Arménsko - gastronómia

Kultúra reštaurácií a kaviarní v Arménsku opäť ožíva – pouličné stánky a súkromné pohostinské zariadenia nahrádzajú bezfarebné štátne lokály, ktoré vznikali v krajine počas sovietskej éry. Základom tradičnej arménskej kuchyne je jahňacina na všetky možné spôsoby: pečená, grilovaná, varená, s plochým chlebom (shashlik) či ako základ hustej polievky. Chov oviec však ponúka i rôzne variácie mliečnych výrobkov, miestny solený ovčí syr sa podáva s čerstvými bylinkami. Ovocie má tiež bohaté zastúpenie a arménskym sušeným marhuliam sa pripisujú zázračné liečivé účinky. Arméni vždy radi poukazujú na fakt, že Winston Churchill vždy počas medzinárodných konferencií uprednostnil arménske brandy pred francúzskym. Rovnako i arménske víno, ktorého produkcia bola obmedzená počas protialkoholickej kampane Mikhaila Gorbachevova (v 80-tych rokoch), je dnes opäť v kurze a prekvapuje svojou zaujímavou vôňou a chuťou.

Arménsko - mena

Arménsky Dram (AMD) = 100 lúm. Bankovky sú v hodnotách 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 1 000, 500, 200, 100, 50, 25 a 10 AMD, mince sú v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 1 AMD a 50 a 20 lúm.

Arménsko - časové pásmo

Slovensko +3 hod.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >