Detail štátu

Austrália Austrália - transparent

Ponúkame 20 ubytovacích kapacít za cenu 2 138 € - 7 920 €.

Destinácia:

 Austrália - popis

Austrália (z lat. terra australis = južná zem), resp. Austrálsky zväz, je štát v Austrálii a Oceánii, je to šiesta najväčšia krajina na svete a jediná krajina, ktorá sa rozkladá na celom kontinente. Austrálsky zväz zahŕňa aj niekoľko menších ostrovov, z ktorých najväčším je Tasmánia. Austrália je federáciou a formou vlády je konštitučnou monarchiou. Austrália bola nepretržite obývaná už približne pred 50-tisíc rokmi. Pôvodnými obyvateľmi Austrálie sú domorodí obyvatelia a ostrovania z Torreskej úžiny. Východná Austrália bola zámorským územím Veľkej Británie od roku 1770 a oficiálne vyhlásenou britskou kolóniou 26. januára 1788. Postupne, vďaka nárastu počtu obyvateľstva a preskúmaniu stále rozsiahlejších území, bolo vytvorených šesť kráľovských kolónií. 1. januára 1901 sa kolónie dohodli na vytvorení federácie a bol vytvorený Austrálsky zväz. Austrálsky zväz je od počiatkov stabilným demokratickým štátom a súčasťou (britského) Spoločenstva národov.

Kontinent sa skladá z troch hlavných celkov: Západná plošina, Centrálna nížina a Východná vysočina. Severné pobrežie má plytké šelfové moria, južná časť sa prudko zvažuje do mora vápencovými útesmi, východné pobrežie má koralový charakter – v blízkosti sa nachádza najväčší koralový útvar na svete – Veľká útesová bariéra, a západné pobrežie prudko klesá do mora, v jeho blízkosti prechádza do pomerne veľkých hĺbok.

Austrália - všeobecné informácie

Rozloha: 7 686 848 km2. Počet obyvateľov: 20 600 856. Hlavné mesto: Canberra (334 800 obyv.).Štátne zriadenie: zväzová republika. Administratívne usporiadanie: 6 zväzových štátov (state), 2 federálne teritóriá (territory), 7 zámorských území. Úradný jazyk: angličtina. Rasové a národnostné zloženie: belosi (95 %), domorodci (1,6 %), Ázijci (1,3 %), iní (2,1 %). Náboženstvo: katolícke (27,3 %), evanjelické (21,8 %), iné kresťanské (21,2 %),- mohamedánske (1,1 %), budhistické ( 1,1 %), hinduistické ( 0,4 %), iné (27,1 %).

Austrália - počasie

Ročné obdobia v Austrálii sú pravým opakom európskych. Tropické podnebie na severe pohlcuje približne 40% územia a má dve ročné obdobia – vlhké leto (november až marec) a suchú zimu (apríl až zima). Zvyšok krajiny predstavuje mierne podnebie, nie však veľmi odlišné od spomínaného tropického.

Austrália - kultúra a spoločnosť

V Austrálii sa mieša vplyv anglického spôsobu života s tradíciami pôvodných obyvateľov – Aboridžincov. Dohromady tvoria uvoľnenú spoločnosť na pozadí krásnej a málo urbanizovanej krajiny. Austrália ponúka moderný životný štýl vo svojich metropolách a naopak pomalý, modernou kultúrou nedotknutý život v odľahlých oblastiach. Pri absolútnej väčšine spoločenských stretnutí Austrálčania preferujú neformálnu atmosféru, s výnimkou tých najluxusnejších reštaurácií či dôležitých obchodných stretnutí si preto vystačíte s bežným oblečením. Podanie rúk je bežným pozdravom.

Austrália - gastronómia

Z vodovodnej siete je voda bez problémov pitná. Nájdete tu všetky typy stravovania. Od typických rýchlych občerstvení typu McDonald \'s cez čínske jedálne až po reštaurácie akejkoľvek národnej kuchyne. Pestrosť austrálskej kuchyne má dvojaký pôvod – jednak pramení z rozmanitosti krajiny a tiež je ovplyvnená i rozdielnosťou kultúry pôvodných obyvateľov a anglických usadlíkov. Na juhu, kde sa pestujú ananásy je typickým hlavným jedlom jahňacie, teľacie či delikátny homár z kryštálovo čistého južného mora. Tradičným pokrmom je austrálsky nekysnutý chlieb Damper a množstvo druhov suchých koláčikov ako cookies alebo typicky anglických scones podávaných s maslom, džemom a šľahačkou. Rieka Murray, ktorá sa tiahne zo severu a na svojej ceste na južné pobrežie premieňa červenú púšť na obrovské záhrady plné citrusov, melónov, paradajok a kukurice pre miestny ale tiež medzinárodný trh. Svetovo známe je i kvalitné austrálske víno, ktoré dozrieva v chladnejšej klíme kopcov. Adelaide Hills či Barossa Valley deliac sa o pôdu s čerešňami a jabloňami, čo mu dáva príjemný ovocný nádych. Západ je bohatý na svojou kvalitou preslávené dary mora ako ustrice a tuniaky. NESMÚ SA DOVÁŽAŤ ŽIADNE POTRAVINY!

Austrália - nákupy

Všetko potrebné je možné kúpiť v obchodných centrách a supermarketoch. U väčšiny navštívených miest je možnosť zakúpiť typické suveníry.

Austrália - nočný život

Austrália je obrovská krajina a možností ako stráviť noc je naozaj veľké množstvo. Ak ste v meste, nevynechajte pohárik v jednom z miestnych klubov alebo večeru v romantickej reštaurácii. Ak ste na vidieku, určite si radi vychutnáte chladené austrálske pivo v miestnom pube, alebo sa môžete vybrať pozorovať hviezdy do púšte. No a ak vám to vaša peňaženka dovolí skúste operu v najznámejšom symbole Austrálie - Opera House v Sydeney.

Austrália - očkovanie a lekár

Pri ceste do Austrálie a na NZ Nie je nutné žiadne očkovanie. V prípade potreby nájdete v turistických centrách dostatok odbornej lekárskej starostlivosti.

Austrália - komunikácia v Austrálií

Úradným jazykom je angličtina.

Austrália - vstupné vízum do Austrálie a na Nový Zéland

Do Austrálie je nutné vízum. Na Nový Zéland nie je vízum potrebné.

Austrália - časový posun

+8 až +11 hodín oproti stredoeurópskemu času.

Austrália - mena

Menou je austrálsky dolár (AUD), ktorý sa delí na 100 centov. Odporúčame z hľadiska rýchlosti a operatívnosti v platení vybaviť sa na cestu akoukoľvek medzinárodne uznávanou kreditnou kartou.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >