Detail štátu

Belgicko Belgicko - transparent

Ponúkame 1 ubytovacích kapacít za cenu 1 805,80 € - 1 896,80 €.

Belgicko - popis

Belgické kráľovstvo je štátom v západnej Európe. Hraničí s Holandskom, Nemeckom, Luxemburskom a Francúzskom. Má viac ako 10 miliónov obyvateľov a rozlohu okolo 30 000 km². Belgicko je nezávislou krajinou od roku 1830. V hlavnom meste, Bruseli, sídli niekoľko medzinárodných organizácií, napríklad NATO a väčšina inštitúcií EÚ. Belgicko je jednou z najhustejšie osídlených krajín (344 obyv./km2) s najhustejšou cestnou sieťou v Európe (500 km/100 km2). Kultúrne a jazykovo sa nachádza medzi germánskou a románskou Európou. Rozpráva sa tu dvoma hlavnými rečami: holandsky - niekedy neoficiálne nazývaná flámčina – najmä na severe a francúzsky vo Valónsku. Belgicko má hlavné mesto Brusel - je oficiálne dvojjazyčné, aj keď väčšina jeho obyvateľov hovorí po francúzsky. V krajine je oficiálne používaná aj nemčina malou skupinou obyvateľstva na východe krajiny. Táto jazyková rôznorodosť sa odráža aj v politickom systéme a v histórii. Je sídlom aj pre iné medzinárodné organizácie, napríklad NATO.

Belgicko - všeobecné informácie

Rozloha: 30 528 km2 Počet obyvateľov: 10 403 951 Hlavné mesto: Bruxelles/Brussel Brusel (950 000 obyv.)Štátne zriadenie: kráľovstvo Administratívne usporiadanie: 2 regióny a hlavné mesto, 10 provincií Úradný jazyk.: holandčina (flámčina), francúzština (valónčina) Rasové a národnostné zloženie: Flámi (58 %), Valóni (33 %), Nemci (1 %), iné (8 %) Náboženstvo: rímsko - katolícke (75 %), ateisti (12%) islamské (1 %), protestanstské (1 %), iné (21 %).

Ľudia tu žijú pokojným životom. Krajina sa vyznačuje množstvom prírodných krás a možností na relaxáciu. Na celom území sa konajú rôzne karnevaly, oslavy a maškarné sprievody. Belgicko je známe aj vďaka čokoládovým pralinkám a množstvu druhov piva. Pivo môžete ochutnať priamo v pivovaroch kde ho varia.

Belgicko - počasie

Mierna klíma. Teplé počasie od Mája do Septembra. Zimné obdobia sú napriek snehu taktiež mierne a len zriedka veľmi studené (to neplatí pre oblasť Ardén). Verzia pre tlač

Belgicko - história

Historicky Belgicko leží v Nizozemsku, ktoré zahŕňa aj krajiny Holandsko a Luxembursko a pokrýva o niečo väčšie územie ako dnešný Benelux. Od konca stredoveku až do 17. storočia bolo prosperujúcim obchodným a kultúrnym centrom. Od 16. storočia po rok nezávislosti v 1830 bolo dejiskom mnohých bojov medzi európskymi mocnosťami. Nedávno sa Belgicko stalo zakladajúcim členom Európskej únie, pričom na jeho území sídlia mnohé jej orgány.

Belgicko - gastronómia

Belgická kuchyňa je veľmi podobná francúzskej. Veľmi obľúbená je divina a plody mora. Bohato sa používa maslo, smotana, víno a pivo. Známa je belgická čokoláda, maslové wafle belgické hranolky servírované väčšinou s majonézou. Belgické pivo je dobrým nápojom na zahnanie smädu. Najznámejšie a najobľúbenejšie sú Lambic (z pšenice a jačmeňa) a Trappist. Belgická čokoláda a pralinky sú svetoznáme. Niektoré továrne na výrobu čokolády sú sprístupnené verejnosti. Čokoládové a kakaové múzeum na námestí Grand-Place v Bruseli je otvorené denne, okrem nedele.

Belgicko - šport

V Belgicku sa nachádzajú početné tenisové kluby a dvorce. Na početných jazerách a riekach máte možnosť si vyskúšať kajakovanie (Maas, Sambre, Lesse...). Z mnohých prístavov denne vyrážajú člny, ktoré vozia amatérskych rybárov na more. K chytaniu rýb na kanáloch potrebujete špeciálne povolenie, ktoré vám na počkanie vystavia na poštových úradoch. Najlepšie lyžiarske oblasti sa nachádzajú v Hohen Venn a Ardenách. Ďalšími obľúbenými športmi v Belgicku sú turistika, vodné lyžovanie, cyklistika a jazda na koni. Belgicko má výbornú a veľmi hustú sieť cyklistických chodníkov a ciest. Na väčších vlakových staniciach je možné si prenajať bicykel, ktorý vám v mnohých vlakoch prepravia bez poplatku.

Belgicko - nočný život

Predovšetkým Brusel má veľmi rušný nočný život, s početnými reštauráciami. V meste sa nachádza desať divadiel, 35 kín a mnohé diskotékové a nočné kluby, džezové kluby ako Jazzklub a Bloomdido Jazz Café.

Belgicko - mena

Euro

Belgicko - elektrina

220 V, 50Hz

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >