Detail štátu

Belize Belize - transparent

za cenu - .

Belize - popis

Belize je štát nachádzajúci sa na východnom pobreží Strednej Ameriky pri karibskom mori. Na severozápade susedí s Mexikom a na juhozápade s Guatemalou. Hlavné mesto Belmopan bolo založené v roku 1970. V roku 1973 bol Britský Honduras premenovaný na Belize. Nezávislosť bola vyhlásená 21. septembra 1981. Štátne zriadenie je parlamentná demokracia i konštitučná monarchia, prezentovaná britskou kráľovnou Alžbetou II. Belize je jediná anglicky hovoriaca krajina v Strednej Amerike a najmenší neostrovný štát podľa počtu obyvateľov v Amerike. Medzi hlavné turistické lákadlá patrí výnimočná príroda (zalesnené vnútrozemie i koralové pobrežie) a mayské pamiatky.

Belize- všeobecné informácie

Rozloha: 22 966 km2. Počet obyvateľov: 301 270. Hlavné mesto: Belmopan (6800 obyv.).Štátne zriadenie: konštitučná monarchia v rámci Commonwealthu. Administratívne usporiadanie: 6 oblastí (districts). Úradný jazyk: angličtina (okrem toho sa hovorí španielsky a niekoľkými jazykmi pôvodného obyvateľov). Rasové a národnostné zloženie: mestici (49%), kreoli (25%), Majovia (11 %), Garifuni (6 %), iné (9 %). Náboženstvo: rímskokatolícke (58 %), evanjelické (28 %), iné (14 %).

Belize je najmenším neostrovným štátom podľa počtu obyvateľov v Amerike. Taktiež je jediným anglickým hovoriacim štátom strednej Ameriky s angličtinou ako úradným jazykom. Používa sa aj španielčina a indiánske dialekty. Hlavným mestom je Belmopan. Menovou jednotkou je belizejský dolár. Belize je členom medzinárodných organizácií, a to OSN, OAS, CARICOM, Commonwealth.

Belize- história

V 10. stor. súčasť Mayskej ríše. Začiatkom 16. stor. začalo španielske osídľovanie. V roku 1524 sa stala súčasťou Nového Španielska. V polovici 17. stor., na tomto území vznikali prvé anglické osady. V rokoch 1783-98 pod španielskou správou. O roku 1798 pod anglickou správou. Od roku 1840 nesie toto územie názov Britský Honduras. Roku 1862 sa stalo britskou kolóniou. V roku 1961 zničil jeden z tropických cyklónov niekdajšie hl. m. BelizeCity. Roku 1964 poskytnutá vnútorná autonómia. Od roku 1981sa z Neloze stala samosprávna republika. V 80. rokoch prebiehali konflikty s Guatemalou, ktorá vznášala územné nároky na Belize. Roku 1991 vstup do OAS. Hlavou štátu je Alžbeta II., ktoré zastupuje generálny guvernér.

Belize- gastronómia

V Belize je výber reštaurácií skutočne pestrý, podávajú sa medzinárodné, čínske, kreolské a latinsko- americké jedlá. Kvalita služieb závisí od zvolenej reštaurácie, ale jedlo je zväčša veľmi chutné a lacné. Miestne špeciality: Tacos alebo múčne tortily s kúskami kuraťa, cibuľou a kapustou. Horúce koláče plnené mäsom. Je prakticky nemožné navštíviť Belize a neochutnať v ryžu s fazuľou v akomkoľvek prevedení. Tieto dve suroviny sú základom belizskej kuchyne a domorodci ich jedia každý deň.Mnoho jedál sa pripravuje formou pomalého, pozvoľného dusenia a tak tu máme dusené kura, rybu, hovädzie, bravčové ba dokonca i duseného homára. Divina tiež patrí k obľúbeným špecialitám. Miestne nápoje: Obľúbeným koktailom je jednoduché, ale rafinované splynutie kokosového rumu a ananásovej šťavy.Čerstvé ovocné šťavy sú príjemným osviežením a okrem pomarančovej či limetovej vás poteší napr. i melónová. Lokálne pivo nesie názov Belikin a stojí za ochutnávku.

Belize- nakupovanie

Rezbárske a slamené výrobky domorodcov sú zaujímavými suvenírmi z Belize. Donedávna bolo možné exportovať šperky z ružového a čierneho koralu či korytnačie ulity. Takéto aktivity sú dnes zakázané v rámci ochrany životného prostredia a ohrozených druhov, i keď čierny obchod s nimi, bohužiaľ, naďalej pokračuje.

Belize - nočný život

Nočné kluby sú rozosiate po celom Belize a znejú živou muzikou miestnych kapiel. Podobné predstavenia sa uskutočňujú i počas večerných programov v jednotlivých hoteloch, ale ak sa chcete nadýchať pravej latino atmosféry, vydajte sa do ulíc.

Belize- víza

Občania SR môžu vstúpiť na územie Belize bez víz a pobývať na ňom po dobu nepresahujúcu 30 dní odo dňa vstupu, pokiaľ sa nejedná o zárobkovú činnosť či študijný pobyt. O predĺžení pobytu nad 30 dní je možné požiadať príslušné emigračné úrady priamo v Belize.

Belize- mena

Belizský dolár (BZD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5 a 2 BZD, mince sú v hodnotách 1 BZD a 100, 50, 25, 10, 5 a1 cent.

Belize- časový posun

- 7 hodín

Belize- časové pásmo

Slovensko - 8 hod.