Dovolenka 2015 - Bosna a Hercegovina, 3 zájazdov v cene od 303€

Detail štátu

Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina - transparent

Ponúkame 3 ubytovacích kapacít za cenu 303 € - 495 €.

Destinácia:

Bosna a Hercegovina - popis

Bosna a Hercegovina leží v západnej časti Balkánskeho polostrova. Krajina má spojenie s Jadranským morom len úzkym pásom územia oproti polostrovu Pelješac. Bosna a Hercegovina sa skladá z Federácie Bosna a Hercegovina a Republiky Srbskej. V krajine sa prekrýva vplyv západo a východoeurópskej kultúry, spolu s moslimskou kultúrou.

Bosna a Hercegovina - všeobecné informácie

Oficiálny názov krajiny: Bosna Hercegovina. Hlavné mesto: Sarajevo Rozloha: 51 129 km²Počet obyvateľov: 4 007 608 (v roku 2004) Národnostné zloženie: Bosniaci – 43,7%, Srbi – 31,4%, Chorváti – 17,3%, iní – 7,6% Náboženstvá: moslimovia – 40%, pravoslávni – 31%, rímsko-katolícke – 15%, iné – 14%Štátne zriadenie: republika Hlava štátu: kolektívny prezident Forma vlády: parlamentná demokraciaŠtátoprávne usporiadanie: federácia Úradný/é jazyk/y: bosniansky, srbský, chorvátsky Mena: konvertibilná marka BAM.

Krajina sa nachádza v miernom kontinentálnom podnebí s pravidelnými zrážkami. V hornatých oblastiach sú letá krátke a zimy tuhé. Naopak v prímorských oblastiach sú horúce letá a mierne zimy.

V krajine je vybudovaná sieť hotelov a penziónov. Väčšinou sú sústredené v okolí turistických centier. Kvalita poskytovaných služieb dosahuje európsky štandard. Miestami ho aj prekračuje. Ubytovanie je čisté a personál ochotný. Ubytovať sa dá aj v súkromných domoch a penziónoch, ktoré na tento účel domáci prenajímajú.

Pri vstupe do krajiny sa občan SR musí preukázať platným cestovným pasom. Motoristi musia mat vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. Odporúčame, aby si vodiči preverili, že karta má vytlačený (nie strojom dopísaný) kód krajiny (BiH), pretože v opačnom prípade môže hraničná kontrola aj zabrániť vstupu vozidla na územie BaH. Občania SR môžu vstúpiť na územie BaH a zdržiavať sa na ňom počas 90 dní bez víz.

Bezpečnostná situácia v krajine je relatívne stabilizovaná. Na jej stabilizácii sa podieľajú okrem miestnych orgánov štátnej moci aj medzinárodné štruktúry – misia EUFOR a policajná misia EÚ – EUPM. V BaH je doteraz pomerne vysoký stupeň násilnej kriminality.

V BaH s výnimkou dvoch krátkych úsekov neexistujú diaľnice. Cesty mnohokrát nemajú ani stredový pruh a ani spevnenú krajnicu. Často je potrebné prechádzať hornatým terénom, výnimkou nie sú ani početné neosvetlené tunely. Na trasách smerom ku pobrežiu Jadranského mora sa tvoria v dovolenkovom období kolóny áut, čo zvyšuje riziko dopravných nehôd. Miestna polícia často meria rýchlosť vozidiel na frekventovaných trasách ručnými meračmi. Železničná doprava sa pomaly spamätúva z rán spôsobených občianskou vojnou. Zatiaľ je v prevádzke jedno medzinárodné spojenie, ktoré by prípadne mohli slovenskí občania využiť pri ceste do Sarajeva, a to každodenný vlak Sarajevo – Budapešť - Sarajevo. Cesta je však, najmä zásluhou stavu železnice v BaH, dlhá a nepohodlná.

Bosna a Hercegovina  - gastronómia

Bosnianske pokrmy sú významne ovplyvnené tureckou kuchyňou. Staré známe čevapčiči sa tu podáva s pita chlebom, burek je plnené pečivo, halva predstavuje dezert v podobe sezamových zrniečok zamiešaných v mede a podobne baklava – sladké orechy s medom zapečené v cestíčku. Podobne ako na Slovensku aj v Bosne a Hercegovine je veľmi populárna slivovica, ktorej hovoria rakija. Bežným osviežením je i turecká káva a jogurtové nápoje.

Domáca kuchyňa je výrazne ovplyvnená Tureckou kuchyňou. Neodškriepiteľné miesto tu majú ryby a ostatné dary mora. Oplatí sa skúsiť aj miestne špeciality. Napr. HALVA - sezamové zrniečka zmiešané s medom, alebo BAKLAVA – sladké orechy s medom zapečené v cestíčku. V hoteloch a penziónoch sa podáva svetová kuchyňa a aj miestne špeciality.

Bosna a Hercegovina - kultúra a spoločnosť

Bosna a Hercegovina je domovom rozmanitých kultúr a pohostinných ľudí, ktorí i napriek útrapám, ktoré nedávno sužovali ich krajinu v podobe občianskej vojny (1992 – 1995), ostali priateľskí a bezprostrední v kontakte s turistami. Miestni sú hrdí na svoje zvyky a tradície, ktoré oslavujú a predstavujú návštevníkom v početných každoročných festivaloch po celej krajine. Medzi najvýznamnejšie festivaly patria: Sarajevská zima – festival plný hudby, tancov a divadla sa koná počas februára a marca, Detský festival – obľúbený festival s množstvom atrakcií a aktivít pre malých i veľkých prebieha v júni, Kozara – etnický festival – na prelome júna a júla sa koná prehliadka kozárskych tradícii a histórie a Medzinárodný folklórny festival – v druhej polovici júna si môžete vychutnať folkové vystúpenia s medzinárodným zastúpením.

Bosna a Hercegovina - nočný život

V mestách ako Sarajevo či Mostar si určite nájdete cestu k uspokojeniu svojich nočných predstáv o zábave. K dispozícii sú, reštaurácie, bary, kluby a diskotéky, otvorené až do skorých ranných hodín.

Bosna a Hercegovina - zdravie

Vyhnite sa nepasterizovanému mlieku a mliečnym výrobkom z neho. Zdroje vody sú čisté a teda bezpečné k požitiu, čisteniu zubov alebo zmrazovaniu.

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 9.8.2018 6 dní Raňajky autobusautobus 347 €303 €konečná cena LM Detail
Sunce
starstarstar
vlastná -
Polpenzia
Hotel
Hodnotenie:
3,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 8.9.2018 7 dní Polpenzia vlastnávlastná 361 €326,10 €konečná cena Detail
 15.9.2018 7 dní Polpenzia vlastnávlastná 361 €326,10 €konečná cena Detail
 22.9.2018 7 dní Polpenzia vlastnávlastná 361 €326,10 €konečná cena Detail
Medžugorie
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.10.2018 4 dni Polpenzia leteckyleteckyViedeň 495 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >