Detail štátu

Brazília Brazília - transparent

Ponúkame 12 ubytovacích kapacít za cenu 1 408 € - 4 648 €.

Destinácia:

Brazília - popis

Brazília - Brazílska federatívna republika je najväčší a najľudnatejší štát v Južnej Amerike, je to perla Južnej Ameriky, ktorej patrí podľa rozlohy vo svetovom poradí 5. miesto a podľa počtu obyvateľov 6. miesto. Brazília susedí s väčšinou juhoamerických krajín a je obmývaná Atlantickým oceánom. Najkrajšie mesto na svete, Rio de Janeiro, sa vyznačuje všetkými vlastnosťami raja. Obklopujú ho hory, nádherné zálivy a malé ostrovy. Pri návšteve Rio de Janeira ľahko uveríte slovám, že boh tvoril svet sedem dní a dva z nich venoval Riu. Tak vysvetľujú Brazílčania prekrásnu polohu a nádheru svojho mesta. Pre obyvateľov tejto ohromnej krajiny je typická tolerancia a veľkorysosť. Je to priateľská krajina a návštevník už pri prvom kontakte s Brazíliou pocíti ochotu ľudí poradiť, pomôcť a priblížiť miestny spôsob života.

Brazília má názov podľa stromu brassa, ktorý je užitočný pre červené farbivo, ktoré obsahuje. Dĺžka pobrežia s atlantickým oceánom je 7 400 km. Na juhu sa nachádza brazílska vysočina v vysokými štítmi a náhornými plošinami. V severnej časti sa rozprestiera nížina s najväčšou riekou na svete - Amazonka a tropický prales. Brazília je svetová banícka veľmoc (železná ruda, mangán, farebné kovy, zlato, fosfor). Energiou zásobujú vodné elektrárne a ako doplňujúci zdroj energie je priemyselne vyrábaný alkohol, ktorý sa používa ako pohonná látka v doprave. Významný je ťažký priemysel, poľnohospodárske produkty a chov dobytka.

Brazília - všeobecné informácie

Rozloha: 8.511.965 km2, hlavné mesto: Brasília, štátne zriadenie: federálna republika, hlava štátu: prezident, administratívne rozdelenie: 26 štátov (estados), počet obyvateľov: 182.000.000. Rasové a národnostné zloženie: belosi (53 %), mulati a mestici (34 %), černosi , zambovia (11 %), iní – Indiáni, aziati (2 %). Náboženstvo: rímskokatolícke (75 %), evanjelické (10 %), iné – ľudové náboženstvo, budhisti, muslimovia, afrobrazilci, židovské (15 %).

Brazília sa nachádza v tropickom, miestami subtropickom podnebnom pásme. Priemerná ročná teplota na území Amazonskej nížiny kolíše medzi 27°C až 33°C. V Amazonskej nížine spadne ročne priemerne 2030 mm zrážok, na území celej Brazílie je to až 5860 mm zrážok ročne. Prevažná časť spadne v pobrežných oblastiach vo východnej časti Brazílie v blízkosti obratníka Kozorožca.

Úroveň ubytovania sa líši v závislosti od oblasti. Na juhu sú hotely najlepšie, malý počet dobrých hotelov je aj v Salvadore. Zato sa tam však nachádzajú penzióny a mládežnícke ubytovne. Hotely sú aj v okolí dažďového pralesa, ale tie sú veľmi drahé. V Brazílii sa dá aj stanovať, je tam asi 700 kempingových táborov. Táto krajina je síce mierumilovná, ale ak sa vám stane úraz ďaleko od ľudských obydlí, tak to môže mať aj tragické následky.

Brazília - kultúra a spoločnosť

Obyvatelia Brazílie sú jej esenciou. Táto rozľahlá krajina je domovom pre mnoho etnických skupín žijúcich v obrovských mestských konglomeráciach, malých pobrežných mestečkách či hlboko v útrobách tajomného pralesa. Typickými črtami priemerného Brazílčana sú vášeň a energia, ktorú určite nevkladá iba do národného športu - futbalu, ale tiež do povestnej brazílskej zábavy v podobe karnevalov, ktorým sa prizerá celý svet.

Brazília je veľmi bohatá na kultúru a umenie. Prevažnú časť obyvateľstva tvoria Európania, a aj život v Brazílli prebieha podľa európskych zvyklostí. Ale prisťahovaním afrických obyvateľov v 16. a 17. storočí sa zmiešali dve kultúry: európska a africká, a hlavne vďaka tomu sa stala Brazília medzi turistami značne vyhľadávaná. V hudbe prevláda štýl samba, a je neoddeliteľnou súčasťou každého brazílskeho karnevalu. Najznámejším kultúrnym strediskom Brazílie je bývale hlavné mesto krajiny, Rio de Janiero. Každoročný karneval, ktorý sa koná vždy vo februári, je známy po celom svete, a ročne sa ho zúčastnia milióny ľudí z celého sveta. V meste sa takisto nachádza Národný archív, ktorý obsahuje najväčšiu zbierku Brazílskych dejín. Takmer v každom väčšom meste sa nachádzajú veľké múzeá, ktoré slúžia na rôzne vzdelávacie aktivity. V Rio de Janiero sa nachádza Múzeum moderného umenia, kde su vystavené obrazy domácich, ale aj zahraničných umelcov. V múzeu sa okrem toho nachádzajú rôzne prednáškové sály, v ktorých sa študenti môžu vzdelávať v oblasti umenia a kultúry. Národné múzeum je najväčšie v Brazílii a obsahuje zbierku 4 miliónov exponátov, prevažne z oblasti botaniky, geológie a biológie.

V tejto krajne žije veľa etnických skupín v obrovských mestách a v malých pobrežných mestečkách alebo v pralese. Brazílčania majú veľa času, nikam sa neponáhľajú. Sú vášniví a energickí a prejavuje sa to v ich národnom športe - futbale a aj zábave - karnevaly, ktorý obdivuje celý svet. Brazílčania sú otvorení a veľmi pohostinný, často vám ponúknu kávu alebo vás pozvú na obed či večeru. Ak sa chcete hostiteľke odmeniť tak jej prineste kyticu kvetov. Fajčenie je povolené všade.

Brazília - gastronómia

Brazílska kuchyňa je so svojimi početnými regionálnymi spôsobmi prípravy jedál vskutku jedinečná. Niektoré z regionálnych kuchýň majú počiatky už v dobe otroctva. Zvyšky jedál a všetko čo sa dalo zohnať, sa pomiešalo s kokosovým mliekom a palmovým olejom. Medzi špeciality patrí Vatapá (kraby, rybí olej, kokosové mlieko, chlieb a ryža), Sarapatel (pečeň, srdce, paradajky, paprikové struky, cibuľa a omáčka), Caruru (kraby, cibuľa a paprikové struky), Churrasco (grilované hovädzie mäso s omáčkou z paradajok a cibule) a iné. V krajine je produkovaných mnoho druhov destilátov. Čerstvo vytlačenú šťavu z ovocia dostanete všade. Vitaminas sú husté šťavy z ovocia alebo zeleniny zmiešané s mliekom. Káva sa väčšinou podáva s cukrom a mliekom. Domáce pivo je vynikajúce. Brazílskym národným nápojom je Caipirinha (popučené citróny, hnedý cukor, Cachaça (whisky) a rozbité vajíčko).

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Brazília - vstupné formality

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú k vstupu vízum. Veľvyslanectvo SR v Brazílii sídli na adrese: SES, Av. das Nacoes, Lote 21, Qd. 805, Brasília telefón : +55 61 / 4431263, 4431265, fax:: +55 61 / 4431267.

Brazília - očkovanie a zdravie

Nebezpečenstvo tropických chorôb, ako je malária, je v pobrežnej oblasti štátu Ceará takmer zanedbatelné, v Amazónii je naopak riziko vyššie a tu sa doporučuje profylaxia antimalarikami, najlepšie Lariamom. Lekárska starostlivosť je v Brazílii na súkromných klinikách na veľmi dobrej úrovni.

Zdroje vody nie sú pitné, a preto voda požívaná na pitie a osobnú hygienu by sa mala prevariť alebo nahradiť balenou stolovou vodou. Mlieko predávané v obchodoch je pasterizované, a aj mliečne výrobky sú vhodné ku konzumácii. Mäso si pred konzumáciou dôkladne tepelne upravte a zeleninu konzumujte uvarenú a ovocie olúpané. Taktiež je nebezpečné kúpanie vo voľnej prírode, pretože tam žije veľa jedovatých hadov a ich uštipnutie môže byť smrteľné. Nie je potrebný doklad o očkovaní, ale odporúča sa očkovať proti žltačke A a B a týfusu.

Brazília - oblečenie

Najvhodnejšie je ľahké bavlnené oblečenie, pri dlhších presunoch autobusmi je vhodná i teplejšia súčásť odevu vzhľadom k vysoko výkonnej klimatizácii. Pri pobyte na pláži nie je opaľovanie hore bez bežné, hoci dámske plavky bývajú miniatúrne.

Brazília - nočný život

Bohatý nočný život predovšetkým v mestách Rio de Janiero a Sao Paulo. Vo väčších nočných kluboch v Riu začínajú vystúpenia až po polnoci; početné menšie kluby ponúkajú celovečerné programy. Nočné podniky v Sao Paulo sú elegantnejšie a výber je širší.

Brazília - šport

Futbal je celonárodnou vášňou a Brazília vyhrala MS štyri krát.Ľahká atletika a ostatné loptové hry sú taktiež veľmi populárne. Capoeira je v súčasnosti tanečné bojové umenie, ktoré vyvinuli čierny otroci pre svoju sebaobranu. Ďalšími z obľúbených športov sú horolezectvo, automobilové preteky, závesné lietanie, potápanie, vodné lyžovanie a rybárčenie.

Brazília  - mena

Miestnou menou je real (R$), ktorý se delí na 100 centavos. Výmenný kurz je trojaký: oficiálny (commercial), turistický (turismo) a paralelný (paralelo). Výmena v banke (len v Banco do Brasil) je najmenej výhodná, najvýhodnejšie sú malé zmenárne, prípadne hotely, ktoré menia turistickým kurzom. Kurz meny sa v roku 2005 pohyboval okolo 2,- R$/1,- USD.

Brazília  - časový posun

- 4 hodiny oproti stredoevropskému času na väčšine územia Brazílie (v období od októbra do apríla sa zavádza na juhu Brazílie letný čas, potom je posun len – 3 hodiny oproti SEČ).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >