Dovolenka 2015 - Britské Panenské ostrovy, 3 zájazdov v cene od 4 158€

Detail štátu

Britské Panenské ostrovy Britské Panenské ostrovy - transparent

Ponúkame 3 ubytovacích kapacít za cenu 4 158 € - 6 398 €.

Popis

Britské Panenské ostrovy sa skladajú z viac ako 50 malých karibských ostrovov. 15 stále obývaných ostrovov je situovaných na západe, v susedstve Amerických Panenských ostrovov. Na severu ostrovov leží Atlantský oceán a na juhu Karibské more. Najväčšími ostrovmi sú Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke. Hlavné a zároveň najväčšie mesto Roa Town je na ostrove Tortola. Územie sa rozprestiera vo východnej časti Karibského mora asi 100 km od Portorika.

Kedysi to bolo útočisko pirátov, v súčasnosti sem mieria jachtári i turisti, ale vďaka tomu, akú tu zvolili politiku cestovného ruchu, majú ostrovy úplne iný charakter ako ich karibský susedia. Panenské ostrovy boli objavené Kryštofom Kolombom v roku 1493. V roku 1672 sa ich zmocnili Angličania, ale v roku 1700 západnú časť získali Dáni (dnes Americké Panenské ostrovy). Od roku 1871 bola britská časť spolu s ďalšími ostrovmi britskou kolóniou ako súčasť Záveterných ostrovov. Od roku 1956 formálne samostatná kolónia na čele s guvernérom, ktorým však bol až do roku 1960 guvernér Záveterných ostrovov, potom prešla právomoc na menovaného administrátora. Ústava z roku 1967, upravená o desať rokov neskôr, poskytuje väčšiu mieru vnútornej autonómie.

Na ostrove Tortola sa nachádza hlavné mesto Road Town. Je najväčším zo štvorice najväčších ostrovov a taktiež je centrom domáceho turizmu. Okrem veľkých hotelových komplexov sa môžete ubytovať aj v pokojnejších častiach idylického vidieka. Tortola je prvým miestom Panenských ostrovov, ktorého sa dotýkajú slnečné lúče. Deň je tu teda o niečo dlhší a ponúka aj viac možností na oddych. Ostrov Virgin Gorda sa môže pochváliť najkrajšími plážami, ktoré priam lákajú na celodenné leňošenie. To by však bola škoda, pretože okolitá príroda je ich krásnym doplnkom, takže treba využiť šancu na preskúmanie exotických rastlín a kvetov. S ostrovom sa spájajú aj dve charakteristické veci – v mori sa nachádza dosť veľa korytnačiek a na pobreží je veľa reštaurácií situovaných priamo na zakotvených lodiach. Ostrov Anegada sa špecializuje na menšie útulné hotely s vysoko kvalitným servisom. Nájdete tu taktiež centrum rybolovu a krásne piesočné pláže s exotickými morskými živočíchmi. Aj preto tam radi chodia najmä obľubovači potápania. Posledný z týchto ostrovov Van Dyke je známy vďaka pestrej ponuke vodných športov. Bary priamo na piesočnatých plážach sú zase obľúbeným miestom pre mladých turistov.

Súostrovie patrí medzi daňové raje, preto je to obľúbené miesto mnohých milionárov z celého sveta. 22 000 obyvateľov, z toho 86% protestanti a 6% katolíci, mena je americký dolár. Britské Panenské ostrovy, to sú zelené pahorky, modrá obloha, oranžové západy slnka, priezračné more a kľudné pláže.

Kultúra a spoločnosť

Pôvodní obyvatelia Arabákovia boli vytlačení Karibčanmi a tí boli neskôr vyhubení Španielmi. Do 17. storočia, kedy sa ostrovy dostali pod nadvládu Britov, tu nachádzali útočisko piráti. Od roku 1967 majú ostrovy vnútornú samosprávu.

I keď pôvodne toto územie patrilo Španielom, neskôr ich všetky postupne dostali pod nadvládu Briti. A práve ich pečať nájdete na mnohých historických pamiatkach. Odkazy na ne nájdete v múzeách, ktoré sú venované nielen domácim dejinám, ale aj rôznym oblastiam kultúry. Medzi obľúbené návštevné miesta patrí liehovar vyrábajúci rum na ostrove Tortola. V starších priestoroch sa nachádza múzeum o tomto nápoji a v ďalších budovách sú to už priamo miestnosti na výrobu a zrejúci proces. Nechýba samozrejme ani ochutnávka. Hlavné mesto ponúka zase obdobnú prehliadku, ale v cukrovare. No najstaršou budovou v Road Town je bývalá väznica, z ktorej je už v súčasnosti tiež múzeum. Medzi najzaujímavejšie pamiatky ešte patrí Múzeum mušlí, historický kostolík, radnica a veterný mlyn.

Niekoľkokrát do roka sa tu pripravujú rôzne slávnostné podujatia. Pravidelne sa organizujú preteky koní. A ako jedna z mála krajín majú aj špeciálny turistický deň, ktorý pripadá presne na 4. novembra.

Šport

Jedna vec, ktorej sa na Britských Panenských ostrovoch nemusíte obávať je, že by ste sa tu začali nudiť. Ak by vás náhodou omrzela miestna atmosféra, zájdite si vyskúšať niektorú z voľnočasových aktivít. Prím hrajú vodné športy všetkého druhu od kajakovania až po potápanie. S obľubou tu prichádzajú aj surfisti, no jednoznačnou jednotkou je určite plávanie s delfínmi. Vychutnať si ich môžete v takmer výsostne prirodzených podmienkach, ktoré im poskytujú v Dolphin Discovery na ostrove Tortola.

Na svoje si prídu aj vášniví rybári. Firmy špecializujúce sa na túto zábavu vás môžu zobrať aj ďaleko od pevniny, aby ste si ulovili tie najkrajšie kúsky, ktoré vám potom pripravia na obed, či večeru. K dispozícii je aj jazda na koni a niekoľko wellness centier, ktoré sú situované najmä v hoteloch.

Gastronómia

Základ domácej kuchyne pramení z kreolskej gastronómie. Väčšinu exotických plodov, z ktorých často pripravujú šaláty si vypestujú sami. Krátko po osídlení Európanmi im tu totiž doniesli semená z celého sveta. Plodinám sa tu vďaka výborným poveternostným podmienkam skvele darilo a aj darí, takže ich gastronómia je v tomto smere pestrá. Veľmi často používanou ingredienciou je limetka, za ktorou sa určite umiestnili morské plody a ryby. Domácimi špecialitami sú múčnik pripravovaný zo sušienok a citrónovej náplne. Pochúťkou sú aj grilované bravčové kotlety s dusenou zeleninou a limetkou.

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 9 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 4 358 €4 158 €konečná cena Detail
 7.9.2018 9 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 4 358 €4 158 €konečná cena Detail
 14.9.2018 9 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 4 358 €4 158 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 9 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 5 558 €5 298 €konečná cena Detail
 7.9.2018 9 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 5 558 €5 298 €konečná cena Detail
 14.9.2018 9 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 5 558 €5 298 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 9 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 5 638 €5 368 €konečná cena Detail
 7.9.2018 9 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 5 638 €5 368 €konečná cena Detail
 14.9.2018 9 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 5 638 €5 368 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >