Detail štátu

Bulharsko Bulharsko - transparent

Ponúkame 192 ubytovacích kapacít za cenu 80 € - 2 369 €.

Destinácia:

Bulharsko - Popis

Bulharsko (po bulharsky: България), oficiálny názov Bulharská republika (po bulharsky: Република България) je štát v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove, z ktorého zaberá 22 %. Krajina susedí na severe s Rumunskom (dĺžka hraníc 608 km), na západe so Srbskom (258 km) a s Macedónskom (248 km), na juhu s Gréckom (493 km) a na juhovýchode s Tureckom (259 km). Východnú hranicu tvorí Čierne more (378 km). Nachádza sa v geografickej a geostrategickej zóne, ktorá spája Európu s Áziou a Čiernomorským regiónom. V Bulharsku sa v nadmorských výškach od 0 až po 2 925 m nachádzajú rôznorodé prírodné formy. Toto územie zahŕňa časť Podunajskej pahorkatiny, horský masív Balkán, ktorý je súčasťou alpínsko-himalájskeho systému, časť Hornotráckej nížiny, a na juhu členitý Trácko-macedónsky masív. Najznámejšie pohoria sú Rila (najvyšší vrch Mussala – 2 925 m), Pirin (Vihren – 2 914 m), Vitoša (Černi vrach – 2 291 m), Stara Planina (horský hrebeň Balkan – Botev – 2 376 m) a Rodope (Goljam Perelik – 2 191 m). Hory tvoria polovicu územia krajiny a vysokohorský reliéf, teda výška nad 1 600 m, tvorí 5 % celého územia. Bulharské hory sú ľahko dostupné a mestečká a dedinky, ktoré sa tu nachádzajú a ponúkajú možnosti ubytovania pre turistov, si zachovali pôvodného bulharského ducha a pohostinnosť. To predurčilo bohatú a rôznorodú históriu krajiny, ktorej územie je jedným z prvých osídlených území na európskom kontinente. Zlaté pláže a dlhé leto, zelené hory, čisté jazerá, minerálne pramene a historické mestá. Táto malá krajina má čo ponúknuť každému turistovi. Je to krajina s dramatickou a búrlivou históriou. Čierne more starovekí Gréci nazývali Pontus Eusinos, čo znamená pohostinné more. To je presne to čo bulharské Čierne more ponúka. Čisté bez prílivov a odlivov, alebo nebezpečných zvierat. Čierne more obmýva 378 kilometrov pobrežia a radí sa medzi menšie moria. Nie je príliš slané a typická je priezračnosť jeho vody. Piesočnaté pláže sú zväčša s pozvoľným vstupom do vody a sú vhodné aj pre deti, sú široké a pokryté jemným pieskom. Priemerná denná letná teplota sa pohybuje medzi 24 – 29 °C a teplota vody medzi 20 – 25 °C. Mierna klíma, príjemné teploty a čistota voda, priateľskosť a pohostinnosť miestnych obyvateľov lákajú turistov. Vďaka atraktívnemu valutovému kurzu je pobyt v Bulharsku ešte stále finančne výhodný.

Bulharsko - Všeobecné informácie

Rozloha: 110 993,6 km². Počet obyvateľov: 7 973 671. Hlavné mesto: Sofia. Počet obyvateľov hlavného mesta:1 300 000 (údaj z roku 2009). Ďalšie dôležité mestá: Plovdiv (340 320 obyv.), Varna (312 155 obyv.), Burgas (190 507 obyv.), Ruse (158.875 obyv.), Stara Zagora (141 722 obyv.), Pleven (116.938 obyv.). Oficiálny jazyk: bulharčina. Administratívne členenie: Sofia-mesto, Sofia-vidiek, Burgas, Varna, Plovdiv, Ruse, Chaskovo, Loveč, Montana, Sliven, Jambol, Dobrič, Silistra, Šumen, Gabrovo, Pleven, Vidin, Vraca, Veliko Tarnovo, Pazardžik, Smoljan, Razgrad, Targovište, Blagoevgrad, Pernik, Kardžali, Stara Zagora. Dĺžka pobrežia: 378 km. Časové pásmo: GMT +2 h. Elektrina: 220 V/50 Hz, klasické európske dvojkolíkové zásuvky.

Aj keď sa história Bulharska spája prevažne s tureckým vplyvom, kultúrne korene siahajú až do čias Rímskej ríše. V tom čase sa dnešné územie Bulharska stalo rímskou provinciou. Samotný vznik Bulharska sa udáva v 7. storočí. Podľa dostupných prameňov bolo obyvateľstvo zmiešané. Časť bola slovanská a časť pochádzala z Ázie. V 11. storočí si Bulharsko podmanila Byzancia a od konca 14. storočia patrilo Bulharsko Turkom celých päť storočí. Možno aj preto sa Bulharsko v období stredoveku nestalo krajinou, kde by rástli hrady a zámky, tak ako tomu bolo v strednej Európe. Odpor voči tureckej nadvláde sa zavŕšil až začiatkom 20. storočia, kedy sa Bulharsko osamostatnilo. Dlho sa však z nezávislosti netešilo a ešte pred 1. svetovou vojnou sa spojilo s okolitými krajinami proti Turecku. Po nevhodnej politike stratilo časť svojho územia v spore so svojimi spojencami. Po 1. a neskôr aj po 2. svetovej vojne sa Bulharsko muselo opätovne vzdať časti svojho územia. Zaradenie Bulharska do východného bloku znamenalo pre krajinu zastavenie ekonomického vývoja a až revolučné obdobie na sklonku 20. storočia umožnilo nástup reforiem a zmeny orientácie. Dnes sa Bulharsko stará o svoje rekreačné strediská a v posledných rokoch si systematicky buduje odvetvie cestovný ruch.

Bulharsko - Počasie

V Bulharsku prevláda mierna a prechodne kontinentálna klíma. (2 000 až 2 400 h slnečného svitu za rok). Štyri ročné obdobia. Letá sú suché a teplé, priemerná teplota (apríl až september): 23 °C. Zimy sú studené a so snehom, priemerná teplota: 0 °C. Priemerná ročná teplota je 10,5 °C. V údoliach juhozápadného masívu Rodope prevláda stredomorské podnebie so suchými letami a jemnými vlhkými zimami. Severnou hranicou klimatického pásma je horský masív Balkan. Priemerné januárové teploty v Sofii dosahujú -4 až 2 °C, júlové 16 až 27 °C. Na pobreží Čierneho mora sa priemerné januárové teploty pohybujú medzi -1 až 6 °C a júlové medzi 19 až 30 °C. Príjemné prechodné stredomorské podnebie a úrodná pôda umožňujú pestovanie už stáročia známej bulharskej vonnej ruže, ktorá je vzácnou a dôležitou surovinou pre parfumériu, lekárske produkty, potraviny, víno a tabakový priemysel.

Bulharsko - Gastronómia

Bulharská kuchyňa je chutná, korenistá a skutočne rôznorodá. Často sa jedáva mäso, zemiaky i syr. Určite si pochutnáte na množstve skvelého ovocia a zeleniny, šťavnatom grilovanom alebo pečenom mäsku s rôznymi omáčkami alebo známom bulharskom jogurte. Medzi miestne špeciality patria napríklad na ohni pečené jahňacie „rodopské čeverme“, špeciálne palacinky „trácke katmí“, rybacia polievka „dobroudjanska banica“, studená polievka z uhoriek a jogurt „tarator“, bravčové alebo teľacie mäso s cibuľou a hubami „kavarma“, pečivo plnené syrom či ovocím „banica“ alebo dusené mäso so zeleninou „kapama“. Určite nezabudnite ani na šopský šalát, vínovicu, musaku či kebab. Za ochutnanie stoja aj miestne syry a vína, skutočné gurmánske pochúťky. Čo sa týka nápojov, domáci milujú veľmi sladkú kávu alebo bylinkový čaj, biele i červené vína alebo známu „rakiu“. Typické bulharské raňajky sú zvyčajne ľahké, pozostávajú z kávy, chleba či pečiva so syrom a „bozy“, nápoja zo sladu. Najväčším jedlom dňa je obed s troma chodmi – polievkou, hlavným jedlom a dezertom. Večera zvykne byť ľahšia. Samozrejme stravovacie návyky v mestách sa odlišujú od tých na dedine, v mestách sa ľudia zvyknú stravovať viac v reštauráciách, pohostinstvách či fast food-och. Nájdete tu širokú škálu stravovacích zariadení, od vynikajúcich luxusných reštaurácií, útulných pohostinstiev s domácimi špecialitami až po pizzérie, zariadenia typu fast food, cukrárne a kaviarne. Typickým bulharským stravovacím zariadením je tzv. „mehana“ s tradičným jedlom a ľudovou hudbou. Otváracia doba je zvyčajne od 11.00 h do polnoci, mnohé však fungujú non-stop. Menu zvykne byť i v angličtine.

Bulharsko - Kultúra a spoločnosť

Bulhari sú obzvlášť pyšní na svoje bohaté ľudové zvyky, tradičné remeslá, neopakovateľnú hudbu, ľudové kroje či temperamentné tance. Tradície vždy zastávali v ich životoch dôležité miesto. Aj vyjadrenie súhlasu či nesúhlasu (ktorým vás môžu celkom zmiasť, lebo je presne opačné ako u nás), má pôvod v histórii. Pochádza z čias, kedy boli Bulhari pod tureckou nadvládou a nútili ich konvertovať na moslimskú vieru pod hrozbou smrti. Pokyvovali hlavou na znamenie súhlasu, ale v ich srdciach a mysliach to znamenalo „nie“. Meno mora, ktoré krajinu obmýva, tiež stvorili dejiny. V jesenných a zimných mesiacoch, keď bývajú na mori časté búrky, zahynulo v jeho vodách mnoho námorníkov i rybárov. Čierna teda symbolizuje smútok nad životmi stratenými v mori, nie jeho farbu. Práve naopak, Čierne more je považované za jedno z najčistejších a najpriezračnejších morí s viditeľnosťou takmer 20 m. Zatiaľ čo väčšina svetových morí a oceánov má takmer rovnaký obsah soli (35 %), jeho vody jej majú oveľa menej, len 18 %. Cez leto dosahuje teplotu až 26 °C. Mnohé z nekonečne dlhých pieskových pláží sú ocenené Modrou vlajkou Európskeho spoločenstva za čistotu a tunajšia príjemná klíma sa odporúča alergikom, astmatikom a ľuďom s kožnými ochoreniami. Súčasné moderné rekreačné strediská sa rozkladajú pozdĺž celého 387 km dlhého pobrežia a každoročne v nich pribudne niekoľko desiatok nových hotelov. K popredným bulharským prímorským letoviskám už niekoľko desaťročí bezpochyby patrí Slnečné pobrežie. Je jedným z najobľúbenejších a najvyhľadávanejších miest pri Čiernom mori, s plejádou zrekonštruovaných i novopostavených moderných hotelov a luxusných komplexov. Jeho 8 km dlhá a na niektorých miestach takmer 150 m široká pláž s jemným svetlým pieskom, pozvoľným vstupom do mora a v južnej časti aj s pieskovými dunami, sa tiahne až k starobylému Nessebaru. Takmer rovnako dlhá je aj pobrežná promenáda s nespočetnými stánkami s rýchlym občerstvením, reštauráciami a vynikajúcimi kaviarňami. Rušné centrum mesta s množstvom obchodov ožíva najmä podvečer: ľudia sa presúvajú na dlhé promenády, do reštaurácií, barov, nočných klubov, kasín či diskoték. K živej atmosfére letoviska prispievajú aj pouliční umelci a muzikanti. Aktívnych dovolenkárov tu čakajú tenisové kurty, vodné bicykle a skútre, paragliding, rogalo, banán či ihriská pre plážový volejbal. Nechýba ani možnosť zahrať si minigolf, zajazdiť si na elektrických autíčkach či previezť sa na koči. V dvoch vodných parkoch – v severnej časti a v južnej blízko Nesebaru – sa vyšantia nielen deti ale aj dospelí. Dopravu v letovisku zabezpečuje turistický vláčik a pravidelné autobusové linky, ktoré spájajú stredisko s Nesebarom, Elenite, Burgasom aj Varnou. Nesebar kvalitou hotelov nijako nezaostáva a navyše ponúka úžasnú atmosféru starobylého mesta, ktoré je ako svetové kultúrne dedičstvo zapísané do zoznamu organizácie UNESCO. Leží 38 km severne od Burgasu a je rozdelené na starú a novú časť. Starý Nesebar sa rozkladá na malom skalnatom polostrove s rozlohou 2,5 km2. S pevninou je spojený len úzkou šijou, na začiatku ktorej stojí drevený veterný mlyn. Mesto sa pýši bohatou históriou, ktorá siaha do 6. storočia p.n.l.. Na tomto malom kúsku zeme bolo postupne vybudovaných až 40 chrámov; dodnes sa z nich zachovalo dvanásť a sú skvelou príležitosťou zoznámiť sa s prvkami gréckej, byzantskej i rímskej architektúry. V mestečku je Archeologické a Etnografi cké múzeum a aj v súčasnosti v ňom prebiehajú rozsiahle archeologické práce. Celé hodiny sa môžete prechádzať po kľukatých, kameňmi vydláždených romantických uličkách, obdivovať jednoduchú krásu drevených domov či zvyškov pôvodných hradieb, poprehŕňať sa v tovare miestnych obchodníkov alebo sa len tak kochať pohľadom na starý rybársky prístav. Pobrežie polostrova je lemované originálnymi reštauráciami, ktoré lákajú k ochutnaniu čerstvo ulovených a skvelo pripravených morských špecialít, bulharského vína i rakije. Avšak tú typickú dovolenkovú atmosféru nájdete na pevnine, v novej časti mesta. Pozdĺž pieskovej pláže tu boli postavené moderné hotelové komplexy, penzióny, reštaurácie a športoviská. Mestečko Pomorie, ktoré vyrástlo 20 km severovýchodne od Burgasu a 18 km južne od Slnečného Pobrežia, si ešte stále uchováva svoj provinčný šarm. Základy pôvodného mesta boli položené na na brehoch Pomorijského jazera – na skalnatom, 2,5 km dlhom a asi 500 m širokom polostrove. Jazero je dodnes najväčšou zásobárňou morskej soli v Bulharsku. Pomorie je príjemné, pokojné turistické mestečko, populárne najmä ako kúpeľné stredisko s najväčším liečebným ústavom na Balkánskom polostrove, v ktorom sa čiernym bahnom liečia rôzne ochorenia, hlavne choroby pohybového ústrojenstva. Známa je aj miestna lisovňa hrozna a pálenica produkujúca koňaky Slančev Brjag a Pliska, Pomorijska Rakija, či suché aromatické víno Pomorijski Dimjat. Dovolenkári využívajú tri pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora – severnú, južnú a čiernu s liečivým bahnom a pieskom obsahujúcim železo a magnézium. K dispozícii sú požičovne slnečníkov a lehátok, vodných bicyklov, skútrov, surfov, je tu možnosť vodného lyžovania či paraglidingu. Reštaurácie a stánky okolo pláží ponúkajú široký sortiment jedál a nápojov. Príjemným spestrením letných dní i večerov sú prechádzky po malom parku a pešej zóne v centre mesta. Nájdete tu množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní, diskoték a rôznych atrakcií pre deti. Pomorie sa neustále rozrastá smerom na pevninu – na 400 m dlhej pieskovej pláži stoja nové luxusné hotelové komplexy a moderné apartmány.

Bulharsko - Turistické strediská

V Bulharsku si príde na svoje každý. Milovníci slnka a ničnerobenia určite ocenia nekonečné piesočnaté pláže na pobreží Čierneho mora, dobrodružnejšie povahy môžu vyraziť do divokých hôr či úchvatných roklín a pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť a spraviť čosi pre svoje zdravie, ponúkame skvelé kúpele a liečivé prírodné pramene. Čierne more je mimoriadne čisté, pokojné a len z polovice tak slané ako Stredozemné more. Nenájdete tu nijaké nebezpečné živočíchy, strmé zrázy na dne mora ani nebezpečné prúdy, kúpanie a slnenie sa je teda skutočne príjemným zážitkom. Väčšina miestnych pláží sa môže popýšiť modrou vlajkou Európskej Únie za čistotu a vynikajúcu kvalitu. Vybrať si môžete z veľkého množstva dovolenkových stredísk a ubytovacích kapacít, od veľkých luxusných hotelov a hotelových komplexov až po skromnejšie ubytovanie typu Bed and Breakfast. Bulharsko je tiež zimným rajom. Tých, ktorí ho nepoznajú, príjemne prekvapia zasnežené hory, výborné svahy a krásna modrá obloha. Iba málokto vie, že Bulharsko má vyše 500 minerálnych prameňov rôzneho zloženia i teploty a ložiská liečivej rašeliny a bahna. Kombinácia hydrotermálnych a bahenných liečebných procedúr, mora, liečivých prameňov a príjemného prostredia robí z Bulharska popredné európske liečebné centrum. Najznámejšími kúpeľnými miestami sú Velingrad, Sandanski či Kyustendil. Na svoje si samozrejme prídu i milovníci kultúry. Nájdete tu množstvo zaujímavých a cenných historických pamiatok či jedinečný a bohatý folklór, aký neuvidíte nikde inde na svete. Bulharsko nemá také množstvo pamätihodností ako okolité krajiny, ale napriek tomu sa tu zachovali pamiatky z rímskych čias. Zaujímavé pozostatky sa nachádzajú v meste Plovdiv. Sofia - Národné divadlo z r. 1907, Národný palác kultúry, Katedrála Alexandra Nevského, Bojana - predmestie Sofie - kostol z 11. storočia s nádhernými sakrálnymi maľbami. Šumen - Monumentálny skalný reliéf tzv. Maďarského jazdca Mešita z 18. storočia. Srebarna - pre milovníkov prírody je úžasnpu atrakciou biosfériská rezervácia, ktorá leží okolo Srebarnského jazera v dunajskej delte. Žijú tu ojedinelé bahenné a vodné vtáky. Burgas - mesto s najväčším morským prístavom v Bulharsku. Burgas patrí medzi mestá s bohatou históriou. Je staré vyše dvetisíc rokov. Varna - krásne mesto s pamiatkami z Rímskej a Byzantskej ríše, delfinárium. Nesebar (Nessebar) - starobylé mesto so špecifickou architektúrou. Patrí k najstarším mestám v Európe. Mnohí návštevníci hovoria, že mesto je také zaujímavé, akoby bolo ono samo múzeom. Nesebar je zapísaný v zozname pamiatok UNESCO. Madara - reliéf jazdca vytesaný na skalnej stene pochádza z 8. storočia. Ropotamo - prírodná rezervácia. Náštevníci tu obdivujú rôzne druhy vtáctva a korytnačky. Národný park Pirin - sa nachádza v juhovýchodnom Bulharsku. Patrí medzi mimoriadne zaujímavé národné parky s pestrou flórou a faunou. Žije tu množstvo divokých zvierat: vlci, medvede, jazveci, líšky. Prírodu krášlia jazierka a vodopády. Ochridské jazero - Kláštor sv. Nauma. Najvyššia hora: Musala - 2 925 metrov nad morom. Bulharsko je krajinou ruží. Medzi zvláštne miesta, ktoré stoja za návštevu patrí Údolie ruží. V máji a začiatkom júna sa tu koná festival ruží. Zúčastnujú sa ho hlavne mestá Kazanluk a Karlovo. Ruže sa využívajú hlavne v kozmetickom priemysle. Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Bulharska patria: Zlaté Piesky, Slnečné pobrežie, Prímorsko, Pomorie, Kiten, Sozopol, Albena, Nesebar, ako aj destinácie: Burgas - Carevo, DjuniElenite, Kiten, Lozenec, Nesebar, Obzor, Pomorie, Prímorsko, Ravda, Slnečné pobrežie, Sozopol, Sveti Vlas; Varna - Albena, Balčik, Kranevo, Sv.Konstantin a Elena, Zlaté Piesky.

Zlaté Piesky

Tradičné a známe prímorské stredisko, ktoré je dlhodobo oblúbené pre svoje krásne piesočné pláže. Táto rekreačná oblasť vďačí za svoje meno zlatistému sfarbeniu štvorkilometrovej pláže. Patrí medzi najrozvinutejšie strediská v Bulharsku a kvalitou i rozsahom služieb môže smelo súperiť s najvyhľadávanejšími miestami v Európe. Každého, kto sem po rokoch opäť zavíta, ohromí rozsiahla premena, ktorou Zlaté Piesky za posledných desať-pätnásť rokov prešli. V blízkosti pláže sa nachádzajú tenisové kurty, minigolf a ihriská. Príjemnú prechádzku ponúka pobrežná promenáda. Pre romantické strávenie večerov sú k dispozícii štýlové reštaurácie so špecialitami bulharskej kuchyne a folklórnym programom. Nachádza sa tu taktiež novovybudovaný aquapark Aquapolis. Je to park rozsiahleho typu, kde celodenná návšteva je vhodným riešením pre celú rodinu. Dá sa tu najesť, odpočinúť si a zabaviť sa pri rôznych atrakciách. Otvorený je od 10,00 do 18,00 h. Zlaté Piesky majú Modrú vlajku za čistotu morskej vody. V tomto stredisku je dostatok viachviezdičkových kvalitných hotelov.

Slnečné pobrežie

Turistické stredisko patrí medzi najväčší bulharský rekreačný komplex, je jedným z najobľúbenejších prímorských letovísk. Takmer dvesto metrov široká pláž sa tiahne v dĺžke ôsmych kilometrov a spestrujú ich duny. Stredisko obdržalo v minulosti medzinárodné ocenenie Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia. Pláže ponúkajú bohatý výber vodných športov a Action aquapark. Stredisko je situované v polkruhovom zálive neďaleko malebného mestečka Nesebar. Letovisko ponúka množstvo kvalitných hotelov. Medzi obľúbené patria: hotel Iberostar Tiara Beach, hotel Carolina Beach, hotel Paradise Beach, hotel Grenada, hotel Kotva, hotel Black Sea.

Prímorsko

Pre našinca je to typické Bulharsko, a tak sa niet čo čudovať, že Prímorsko sa stalo obľúbeným letoviskom najmä slovenských turistov. Stredisko je výnimočné dvoma odlišnými plážami, ktorých celková dĺžka je viac ako desať kilometrov. Južná pláž sa preslávila svojimi atrakciami a je vhodná pre rodiny s malými deťmi, ako aj pre neplavcov. Severná pláž ústi do otvoreného mora, a preto ju obľubujú predovšetkým milovníci vĺn. Na jej konci sa nachádza nudistická časť.  Obľúbeným hotelom je hotel Opal.

Pomorie

Železitý piesok hnedej farby pokrýva pláže Pomoria. Úľavu tu nájdu hlavne pacienti trpiaci na zápalové ochorenia pohybového ústrojenstva, gynekologické ochorenia a ischias. Tento kraj dobre poznajú v zahraničí aj vďáka pestovaniu hrozna a výrobe koňaku. Krásna dlhá pláž s liečivým bahnom a železitým pieskom má veľký význam pre ľudí, ktorí chcú spojiť príjemnú dovolenku s liečením zdravotných ťažkostí.

Kiten

Malé mestečko Kiten je veľmi obľúbeným letoviskom. Leží cca 50 km južne od Burgasu. Lemujú ho hlboké fjordy, ktoré sú ideálnym miestom pre nadšencov potápania. V posledných rokoch počet jeho návštevníkov prudko stúpa. Táto oblasť vyniká mimoriadne priaznivou klímou, vďaka blízkosti borovicových lesov. Vôňa stromov vás bude sprevádzať na každom kroku. Kiten je známy dlhými piesočnatými plážami, ktoré sa striedajú so skalnatými útesmi a prístavom, kde pôsobí miestny jachtársky klub. Medzi obľúbené hotely patria: hotel Lotos a hotel Onyx.

Sozopol

Malebné starobylé mestečko Sozopol na južnom pobreží Čierneho mora je vzdialené 31 km južne od Burgasu. Leží na skalnatom polostrove, ktoré sa nachádza v najjužnejšej časti Burgaského zálivu. Charakteristické pre starú časť Sozopolu sú krivoľaké uličky, lemované typickými Sozopolskými drevenými domami s vysunutými poschodiami, galérie plné umeleckých diel a kostoly. Bývalé rybárske mestečko Sozopol má dve pláže s jemným pieskom a je rozdelené na dve časti – staré mesto (leží na poloostrove), ktoré je oddelené od nového mesta prírodným parkom a niekoľkými historicky vzácnymi kostolmi. Z historických pamiatok môžete v archeologickom múzeu v Sozopole obdivovať najkrajšiu bulharskú zbierku gréckych kamenných váz, Kostol sv. Bohorodičky alebo obrazy v umeleckej galérii. Ak máte chuť na historické pamiatky, rozhodne navštívte Sozopol, kde dodnes pretrvávajú tradičné drevené domčeky a pamiatky z doby helénskej. Sozopol je držiteľom medzinárodného ocenenia Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia.

Albena

Medzi najznámejšie a najkrajšie letné turistické strediská pri Čiernom mori patrí nepochybne moderné letovisko Albena. Široké, upravené piesočnaté pláže sa mierne zvažujú do mora, a tak ich vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi, ktoré tu nájdu pravý detský raj. Dospelí majú k dispozícii rôzne kultúrne strediská, reštaurácie, diskotéky a kasíno. Nádherné čiernomorské letovisko s architektonicky výnimočne riešeným súborom hotelov, víl a chát dopĺňa kemping v blízkom lesíku. Pláž s jemným pieskom je dlhá sedem kilometrov a široká miestami až sto metrov.

Nesebar

Ak vás okrem mora láka aj architektúra a štýlová romantika večerov, tak Nesebar je tým pravým miestom pre vašu dovolenku. Úzke uličky mesta majú nezameniteľnú atmosféru. Antické mestečko, ktoré leží 30 km severne od Burgasu sa v posledných rokoch stalo známym a vyhľadávaným miestom zahraničných turistov. Je pyšné na svoju bohatú históriu, ktorá siaha až do 6. storočia p. n. l., kedy bolo založené Thrákmi pod pôvodným názvom Mesambria. Starý Nesebar leží na malom skalnatom polostrove o rozlohe len 2,5 km² a je spojený s pevninou úzkou šijou, na ktorej začiatku Vás uvíta drevený veterný mlyn. Na tomto malom priestore bolo vybudovaných až 40 chrámov, z ktorých sa dodnes zachovalo dvanásť. Nesebar patrí medzi svetové a kultúrne dedičstvo pod ochranou organizácie UNESCO. Môžete si nazrieť do histórie antickej, byzantskej aj rímskej architektúry; nachádza sa tu Archeologické a Etnografické múzeum. Obyvateľstvo tvoria zo značnej časti potomkovia gréckych usadlíkov. Jeden z dôvodov absencie hotelových komplexov v centre je snaha zachovať jeho starobylý a jedinečný vzhľad. V stredisku Nesebar sú známe ubytovacie vily: vila Ekaterina a vila Nirvana.

Bulharsko - Nákupy

Pamiatkou na dovolenku či vhodným darčekom môžu byť ručne tkané koberčeky, maľované ikony, medené alebo cínové nádoby, ručne vyrábané strieborné šperky, ružový parfumový olej v drevených nádobkách. Pripomenú vám miesta s bohatou históriou, nekonečné, slnkom zaliate široké pláže, neutíchajúcu nočnú zábavu, staré rybárske prístavy či zdvorilých a pohostinných domácich obyvateľov – všetko čo vám ponúka súčasné Bulharsko. V turistických oblastiach je dobre rozvinutá obchodná sieť, v menších mestách nemusíte zohnať všetky potrebné veci. Nájdete tu veľké medzinárodné siete ako Billa či Metro, v malých obchodoch je úroveň ponúkaného tovaru rôzna. Prepitné je dobrovoľné, zvyčajne sa necháva okolo 10-15 % ceny, najmä v reštauráciách či kaviarňach, a dáva sa i taxikárom. Obchody a nákupné centrá zvyknú byť otvorené od 10.00 do 20.00 h, v sobotu do cca 14.00 h. Hlavnou nákupnou oblasťou Sofie je bulvár Vitoša, kde si môžete okrem iného kúpiť typické ľudové umelecké výrobky, vína či sladkosti.

Bulharsko - Zdravotná starostlivosť

Vstupom do EÚ začalo Bulharsko uplatňovať predpisy v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti platné v rámci EÚ. Nevyhnutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť sú občanom EÚ povinné poskytnúť zmluvné zdravotnícke zariadenia v BR bezplatne (nevzťahuje sa na ošetrenie u súkromných lekárov). Za nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť sa považuje starostlivosť, ktorú bulharský lekár kvalifikuje ako potrebnú vzhľadom k povahe ochorenia a predpokladanej dobe pobytu v BR. Lekárska starostlivosť musí byť pritom poskytnutá v takom rozsahu, aby sa pacient nemusel vracať do krajiny, kde platí povinné zdravotné poistenie skôr, ako pôvodne plánoval. Dôležité: náklady na repatriáciu a asistenčné služby si občan vždy hradí z vlastných prostriedkov, pokiaľ nie je cestovne zdravotne pripoistený a jeho poistka tieto náklady nezahŕňa! Občania EÚ, ktorí sa zdržiavajú na území BR dočasne (do 3 mesiacov), majú právo na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť po dobu ich pobytu v BR, na základe predloženia Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP). Tieto osoby majú právo, aby im bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť od ktoréhokoľvek nimi zvoleného lekára zdravotníckeho zariadenia pre primárnu zdravotnú starostlivosť, ktoré má uzatvorenú zmluvu s Národnou zdravotnou poisťovňou (NZP). Ubytovatelia majú povinnosť zabezpečiť pre svojich hostí na všeobecne dostupnom mieste informáciu týkajúcu sa lokalizácie najbližších zdravotníckych zariadení, ktoré majú uzatvorenú zmluvu s NZP, vrátane informácie o nimi poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Občanom EÚ je v rámci systému verejného zdravotného poistenia poskytovaná zdravotná starostlivosť za rovnakých podmienok ako bulharským občanom. Občanom SR pred cestou do Bulharska uzatvoriť komerčné cestovné poistenie, na základe ktorého v prípade zdravotných komplikácií budú uhradené náklady rovnajúce sa spoluúčasti pacienta na lekárskom ošetrení, pobyte v nemocnici, liekoch predpísaných miestnym lekárom, ošetrenie v nezmluvnom zariadení, preprava do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia a prípadná repatriácia do SR. Komerčné pripoistenie odporúčame aj na pobyt v bulharských horách pre prípad potreby poskytnutia prvej pomoci a transport do zdravotníckeho zariadenia horskou záchrannou službou, nakoľko ceny týchto služieb sú vysoké a nie sú zahrnuté v balíčku povinného verejného zdravotného poistenia v BR. Upozorňujeme tiež, že mimoriadne udalosti, ku ktorým príde po požití alkoholu alebo sú inak spôsobené nedbanlivosťou poistenca (havárie, zranenia, smrteľné úrazy) a spravidla tiež udalosti v dôsledku psychických ochorení, sú vylúčené z poistky.

Bulharsko - Bezpečnosť

Celkovo možno bezpečnostnú situáciu v Bulharsku charakterizovať ako štandardnú. Slovenským občanom nehrozí nijaké mimoriadne riziko. Situácia sa spravidla komplikuje začiatkom každej turistickej sezóny (krádeže dokladov, finančných prostriedkov, cenností, tiež motorových vozidiel), preto je vo vlastnom záujme nutné dodržiavať aspoň tieto základné opatrenia: nejazdite, keď ste unavení, veľa zahraničných vodičov v BR spôsobilo dopravné nehody v dôsledku mikrospánku najmä v nočných a skorých ranných hodinách, v prípade únavy zastavte na vhodnom mieste, v blízkosti motelov, na benzínových staniciach alebo strážených parkoviskách, ak potrebujete prespať, ubytujte sa v moteloch popri ceste alebo v hoteloch v mestách, vozidlo zaparkujte na stráženom parkovisku, zabezpečte ho voči krádeži a zapnite alarm; v zaparkovaných vozidlách nenechávajte batožinu obsahujúcu cestovné doklady, peniaze a iné cennosti, v prípade problémov na ceste volajte linku 112 alebo 166; pre cesty do BR jednoznačne odporúčame, aby vozidlo bolo havarijne poistené! Doklady a cennosti ukladajte na rôznych, nie viditeľných miestach, nenechávajte na miestach oddychu cennosti bez dozoru, ak je to možné využívajte hotelový sejf; pri pohybe na verejnosti, najmä na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb (pláže, pešie zóny, reštaurácie/bary, MHD a pod.) venovať pozornosť ochrane svojich osobných vecí,

Bulharsko - Víza a cestovné doklady

Doklady na vstup, tranzit a pobyt občanov SR nepresahujúci 3 mesiace: platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny, pre občanov EÚ sa nevyžaduje dlhšia doba platnosti. Občan SR mladší ako 5 rokov smie vstúpiť na územie BR bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom a v cestovnom pase je zapísaný, a to aj vtedy, ak cestovný doklad rodiča nie je opatrený fotografiou dieťaťa. Deti do 5 rokov musia opustiť krajinu v sprievode rodiča, v ktorého cestovnom pase sú zapísané. Ak maloletý občan SR cestuje do Bulharska bez sprievodu rodičov, nevyžaduje sa žiadne splnomocnenie od zákonného zástupcu. V takom prípade musí však byť aj občan mladší ako 5 rokov držiteľom vlastného cestovného pasu. Občianske preukazy na cestu do Bulharska je možné použiť aj pokiaľ sa tranzit uskutočňuje cez územie Srbska. Poznámka: Prípadnú stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu počas pobytu v Bulharsku nahláste na najbližšom policajnom útvare v mieste straty alebo krádeže. Po predložení potvrdenia z polície a overení Vašej totožnosti Vám Veľvyslanectvo SR v Sofii vydá cestovný preukaz na návrat do SR.

Bulharsko - Colné a devízové predpisy

V súvislosti s voľným pohybom tovarov a služieb v rámci EÚ sa pri dovoze a vývoze tovaru do/z BR uplatňujú všeobecné colné predpisy EÚ. Povolené limity na dovoz tabakových a alkoholických výrobkov pre občanov EÚ: Bez deklarácie je možné doviesť a vyviesť 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku; 10 litrov destilátu, 90 litrov vína (max. 60 litrov perlivého vína), 110 litrov piva; ďalej 2000 g kávy a 800 g extraktu z kávy, pokiaľ sú určené na osobnú spotrebu (nie na obchodné účely), boli zakúpené s daňou v krajine EÚ a dovážajú ich samotné osoby, na vlastnú spotrebu ktorých sú určené. Upozorňujeme, že uvedené limity neplatia pokiaľ sa ich dovoz na územie ES uskutočňuje z mimoeurópskych štátov cez hraničné priechody na tzv. vonkajšej hranici EÚ. Dovoz a vývoz leva a cudzej meny, vzácnych kovov a drahých kameňov: Od 15.6.2007 Bulharsko uplatňuje nariadenie Rady a EP č. 1889/2005 o kontrole peňažných prostriedkov vstupujúcich alebo vystupujúcich z priestoru Spoločenstva. Voľne je možné dovážať alebo vyvážať sumu do 10 000 EUR alebo protihodnotu v inej mene. Zahraničné fyzické osoby povinne vypĺňajú a predkladajú colným orgánom devízové colné prehlásenie, pokiaľ dovážajú alebo vyvážajú sumu vyššiu ako 10 000 EUR alebo jej protihodnotu v cudzej mene. Pri vývoze sumy väčšej ako 25 000 EUR alebo jej protihodnoty v cudzej mene sa musí okrem výšky a druhu vyvážanej meny deklarovať aj pôvod týchto finančných prostriedkov. V týchto prípadoch je nutné predložiť aj potvrdenie daňového orgánu (podľa miesta posledného trvalého pobytu) o tom, že uvedená osoba nemá dlhy nesplatené v stanovenom termíne, ktoré sa prikladá k exempláru prehlásenia určeného k colnému odbaveniu. Tuzemské a cudzie fyzické osoby môžu voľne bez písomného prehlásenia vyvážať a dovážať pre osobnú potrebu vzácne kovy a drahé kamene v nasledovných množstvách: zlato a platina v neopracovnej alebo poloopracovanej forme alebo v minciach do 37 g; šperky a doplnky zo zliatin zlata a platiny do 60 g; striebro v neopracovanej alebo poloopracovanej forme, v minciach, šperky a doplnky zo striebra do 300 g; drahocenné kamene vsadené do vyššie uvedených vzácnych kovov, resp. výrobkov z nich. Limity na bezcolný dovoz pohonných hmôt dovážaných do Bulharska: Od 1.1.2009 boli zavedené limity na bezcolný dovoz paliva dovážaného do Bulharska v nádržiach cestných úžitkových vozidiel. V zmysle tohto opatrenia možno v štandardných nádržiach priviesť bez povinnosti uhradiť dovozné clo maximálne 200 litrov paliva. Opatrenie sa síce vzťahuje na všetky cestné úžitkové vozidlá bez ohľadu na ich národnú príslušnosť, avšak len v prípade, že na colné územie Európskeho spoločenstva prichádzajú cez hraničné priechody Bulharska, umiestnené na vonkajšej hranici Európskej únie. Palivo prevyšujúce uvedený objemový limit podlieha precleniu, zdaneniu a spotrebnej dani; úhradu vyrúbených poplatkov treba vykonať priamo na hraničnom priechode. Pojem „cestné úžitkové vozidlo“ je definovaný v Nariadení Rady (EHS) č. 918/93, ktorým sa ustanovuje systém oslobodenia od colných platieb. V zmysle citovaného nariadenia nie sú do kategórie osobných úžitkových vozidiel (o.i.) zaradené osobné motorové vozidlá.

Bulharsko - Mena

Štátnou menou je „lev“ BGN, bankovky majú hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva. 1 lev má 100 „stotiniek“. Peniaze vymieňajte zásadne v bankách alebo zmenárňach, nie na ulici. V hoteloch, reštauráciách, obchodoch, kluboch a iných zariadeniach môžete platiť aj kreditnou kartou, bežne sa berie VISA alebo Master. O použití vašej kreditnej karty sa radšej informujte vopred vo vašej banke. Hotovosť si môžete vybrať z mnohých bankomatov. Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 1 955,80 BGN.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >