Detail destinácie

Pomorie Bulharsko - transparent

Ponúkame 1 ubytovacích kapacít za cenu 162 € - 864 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Pomorie - transparent 22° C Zajtra Počasí v Pomorie - transparent 19 - 23° C21.9. Počasí v Pomorie - transparent 19 - 24° C
22.9. Počasí v Pomorie - transparent 19 - 23° C23.9. Počasí v Pomorie - transparent 18 - 21° C24.9. Počasí v Pomorie - transparent 14 - 20° C
25.9. Počasí v Pomorie - transparent 16 - 24° C26.9. Počasí v Pomorie - transparent 14 - 19° C27.9. Počasí v Pomorie - transparent 16 - 20° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Pomorie - popis

Pomorie je turistické letovisko v juhovýchodnom Bulharsku, v ktorom žije asi 15 tisíc obyvateľov. Bolo založené vo 4. storočí p. n. l. pod názvom Anchialo. Prímorské balneologické mestečko sa rozprestiera na úzkom skalnatom polostrove v Čiernom mori. 18 km severovýchodne od Burgasu a 10 km južne od Slnečného pobrežia. Pomorie je obľúbeným turistickým a rekreačným centrom. Mestečko je centrom ťažby soli z morskej vody a vinohradníctva. Pomorie je kúpeľné a prímorské stredisko. Vďaka zachovalej prírode a dôrazu ekológov obdržalo mesto Modrú vlajku. Pomorie je jedno z najlacnejších letovísk na Bulharskom Čiernomorí.

Pomorie - všeobecné informácie

Pomorie bolo ešte na začiatku 20. storočia postavené skoro celé z dreva, podobne ako neďaleký Nesebar. Bohužiaľ pri veľkom požiari na začiatku minulého storočia v r. 1906 takmer celé mesto zhorelo, preto Pomorie nemá veľa pamiatok. Medzi najväčšie zaujímavosti patrí kláštor sv. Juraja, kostol sv. Matky Božej, niekoľko zachovaných drevených domov, Mestské múzeum a múzeum soli, ťažba soli je v tejto oblasti už tradičná.
Pomorie je známe aj liečivým bahnom a prírodným železitým pieskom hnedej farby, čo sa využíva k liečbe chorôb pohybového ústrojenstva a respiračných chorôb, kožných a gynekologických chorôb. Liečivé účinky sa pripisujú bahnu, ktoré sa ťaží z dna soľného jazera. V neďalekých solivaroch sa získava soľ odparovaním morskej vody. Známe je aj továrňou na výrobu známych bulharských koňakov „Slnčev brjag, Pliska, Pomorie“.

Pomorie - pláž

Pláže v Pomorí sú rozľahlé, tvorené jemným pieskom. Nachádzajú sa tu dve dlhé pláže, severná a južná a čierna pláž, kde piesok obsahuje mangán, ktorý má liečivé účinky. Severná piesočná pláž ponúka lepšie služby a vybavenie, ako napríklad veľký tobogan vedúci priamo do mora. Južná pláž je kamenistá a viac znečistená. Vyskytujú sa tu často veľké zhluky medúz, ale oproti severnej pláži nájdete na tejto pláži zasa nádherne veľké mušle. Na plážach býva dosť veterno, čo ocenia predovšetkým vyznávači windsurfingu. Surf si môžete požičať, rovnako aj iné športové vybavenie. Okrem toho sú v Pomorí dosť rozšírené požičovne cestných skútrov a malých golfových vozidiel.
Priemerná teplota mora v letovisku Pomorie je v júli 24°C. Jemné vánky vanúce z mora na pobrežie rytmicky osviežujú ovzdušie nad pevninou. Pretože more sa len pomaly ochladzuje, jeho priemerná teplota ešte i v jeseni dosahuje 20,5° C. Pobrežie je chránené zo severu Balkánskym pohorím.

Pomorie - aktivity

Rozľahlý zelený park s mestským trhoviskom, množstvom obchodíkov a stánkov, kaviarní, vinární a reštaurácií v bulharskom, ale aj v gréckom štýle, s typickou hudbou a bohatým výberom morských a iných špecialít, tvorí centrum pešej zóny, ktorá vás dovedie až k romantickému rybárskemu prístavu s nábrežnou promenádou a pestrofarebnými ukotvenými loďkami, odkiaľ sa plavia do Nesebaru a Sozopolu.

Pomorie - turistické zaujímavosti

V okolí mesta Pomorie je možné navštíviť niekoľko turistických zaujímavostí, ako napríklad Vlas vzdialený približne 20 km, Sozopol 16 km, Ravda 10 km, Obzor 35 km, Kiten 37 km, Sredec 45 km, Čiernomorec 13 km, Slnečné Pobrežie 16 km, Nesebar 14 km a Burgas 15 km. Letovisko Pomorie a jeho okolie ponúka viacero možností pre absolvovanie výletov. Medzi miestne pamätihodnosti patrí predovšetkým kláštor na pobreží - Sveti Juraj s kostolom z prelomu 18 až 19 storočia. Smerom na Burgas, vo vzdialenosti asi 2 km sa nachádza traksky hrob. Turisti často navštevujú predovšetkým okolité letoviská, najmä neďaleký Nesebar, ktorý patrí od roku 1983 medzi pamiatkovo chránené územia, zapísané v zozname kultúrnych pamiatok UNESCO. Medzi najvýznamnejšie pamiatky v Nesebare patria zvyšky hradieb pevnosti postavenej Grékmi v 4. stor. pred n. l. a z byzantskej doby v 4. až 5. stor. Nemenej zaujímavý výlet z Pomoria je určite aj do historického mesta a kultúrnej metropoly blízkeho Burgasu.

 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >