Detail destinácie

Sozopol Bulharsko - transparent

Ponúkame 5 ubytovacích kapacít za cenu 91,70 € - 1 007 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Sozopol - transparent 27° C Zajtra Počasí v Sozopol - transparent 24 - 28° C19.8. Počasí v Sozopol - transparent 24 - 27° C
20.8. Počasí v Sozopol - transparent 24 - 26° C21.8. Počasí v Sozopol - transparent 24 - 27° C22.8. Počasí v Sozopol - transparent 23 - 26° C
23.8. Počasí v Sozopol - transparent 24 - 27° C24.8. Počasí v Sozopol - transparent 24 - 27° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Sozopol - popis

Sozopol (10 000 obyvateľov) je starobylé mestečko južného Bulharska, ktoré leží na pobreží Čierneho mora. Toto bulharské letovisko má bohatú históriu. Vzniklo ako pôvodná grécka kolónia s názvom Apollonica Pontica. Dodnes sú tu významné pamiatky pripomínajúce helénsku epochu. Okrem toho tu stále žije významná grécka komunita. Leží v malebnej polohe na polostrove. Sozopol je vzdialený cca 33 km od Burgasu. Mesto je hlavným rybárskym a námorným prístavom Bulharska. Samotné mesto je rozdelené na 2 časti, staré mesto nazývané Harmanite ležiace na poloostrove je oddelené od nového mesta nádherným zalesneným parkom s niekoľkými historicky vzácnymi kostolmi. Neďaleko sa nachádza bohato zásobené archeologické múzeum, v ktorom je možné obdivovať najkrajšiu bulharskú zbierku gréckych kamenných váz. Taktiež kostol sv. Bohorodičky a umelecká galéria stoja určite za návštevu.

Charakteristické pre Sozopol sú krivolaké uličky, lemované drevenými domami s vysunutými poschodiami a kamenným stropom. Domáce vinice v každom dome poskytujú ľahký tieň, malebné zákutia a tiché krčmičky na útese nad vlnami, zase dotvárajú úžasnú atmosféru Sozopolu. V roku 1970 vyhlásilo UNESCO Sozopol za historicky chránenú oblasť. Sozopol je držiteľom medzinárodného ocenenia EU - Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia.

Sozopol - pláž

Sozopol leží na polostrove, ktorý má zväčša skalnaté pobrežie. Malebnosť dotvárajú aj dve pekné piesočnaté pláže postupne sa zvažujúce do mora, s mnohými atrakciami a možnosťami rôznych vodných športov a blízky rybársky prístav. Veľmi populárne sú miestne potápačské kurzy vedené profesionálnymi inštruktormi.

Sozopol - aktivity

Romantiku môže v novej časti Sozopolu vystriedať nočné veselenie v baroch, reštauráciach a diskotékach.
Aj keď letovisko Sozopol cez deň vyzerá veľmi pokojne a ticho, večer začne ožívať zábava v nekonečnom množstve barov, diskoték a taverien. Umelci vystavujú svoje diela priamo na ulici, staré ženy vytvárajú priamo pred vašimi očami nádherné pletené alebo háčkované obrusy. Prvých desať dní v októbri hostí Sozopol umelecký festival Apollonia - festival vážnej hudby, jazzu, divadla a poézie. Počas celého leta sa konajú pod otvoreným nebom koncerty populárnej hudby. Sozopol poskytuje výborné podmienky pre rôznorodé množstvo športových aktivít. Veľmi populárne sú tu aj miestne potápačské kurzy vedené profesionálnymi inštruktormi. Sozopol je teda priam ideálnym miestom pre aktívnu dovolenku.

Sozopol - všeobecné informácie

Sozopol je bezpochyby najstarším mestom na bulharskom pobreží Čierneho mora. Už v roku 611 p.n.l. tu grécki kolonisti z ostrova Milét založili osadu menom Apollonia Pontica. Tento obchodný prístav, ktorý si za svojho patróna vyvolil boha slnka Apolóna, prekvital vďaka rušnému obchodu medzi osadami v Bulharsku a grécku pevninou. Najčastejšie prevážanú komoditou boli látky, hrnčiarske výrobky, soľ, meď a samozrejme výborné bulharské víno. S príchodom rímskeho cisárstva bolo mesto vyplienené a ohromná bronzová socha boha Apolóna, ktorá mesto dlho ochraňovala, bola ako vojnová korisť odvezená do Ríma. V nasledujúcich storočiach striedavo nad mestom získavala nadvládu Byzantská ríša, Turci a Bulharskej kráľovstva. Počas komunistickej éry sa z mesta pomaly stávalo vyhľadávané turistické letovisko, ktorého najväčší rozmach začína práve v týchto rokoch, kedy sem začínajú vo veľkom prichádzať aj návštevníci zo západnej Európy a v celom Sozopolu a okolí sa stavia mnoho nových hotelov a penziónov. Dnes je Sozopol vyhľadávaný nielen pre svoje malebné pláže, ale aj vďaka svojej bohatej histórii. Viac o dejinách mesta sa môžete dozvedieť v Archeologickom múzeu. Táto nevýrazná betónová budova sa nachádza kúsok od mestského prístaviska a vystavuje niekoľko artefaktov z obdobia gréckych kolonistov, ako sú sochy, amfory a dokonca aj lodné kotvy. V starom meste sa v jednom z typických drevených domov nachádza Etnografické múzeum. Tu si môžete prezrieť fotografie Sozopolu z počiatku 20. storočia a tiež kroje a šperky typické pre túto časť Bulharska. Asi najmalebnejšou stavbou v celom Sozopolu je kostol svätej Bohorodičky postavený v 15. storočia. Samotný kostolík je nepríliš výraznou drevenou stavbou, vedľa ktorej sa týčia majestátne niekoľko storočí starý figovník. Vnútri kostola si môžete prezrieť pôvodné náboženské ikony a nádhernou vyrezávanou kazateľnicu. Podobnú stavbou je aj kostol svätého Juraja, opäť zdobený farebnými ikonami. Tento kostol spoznáte podľa vyobrazenia bitky svätého Juraja s drakom, umiestneného nad vchodom. Najstaršie z mestských kostolov sa ukrýva v parku oproti autobusovej stanici. Kostolík svätého Zossima bol postavený už v 13. storočia a dodnes slúži svojmu účelu. Ak do mesta zavítate na začiatku septembra, budete svedkami Apollónského festivalu umenia. Ten sa koná každoročne už od roku 1984 a hudobné a tanečné vystúpenia, ktorá sa v tomto období v Sozopolu organizujú, sú dokonca vysielané bulharskou štátnou televíziou. Pláže v Sozopole sú dostatočne široké s povrchom tvoreným jemným pieskom. 

Sozopol - turistické zaujímavosti

V okolí mesta Sozopol je možné navštíviť niekoľko turistických zaujímavostí, ako napríklad Ravda vzdialená približne 25 km, Pomorie 16 km, Carevo 30 km, Lozenec 25 km, Kiten 21 km, Sredec 43 km, Čiernomorec 6 km, Slnečné Pobrežie 31 km, Nesebar 27 km a Burgas 21 km.

Varna - Prehliadka kláštora Aladža Monastir na Zlatých Pieskoch – unikátna stavba kláštora z 13. storočia vytesaného do skaly. Postavený bol pre mníchov, ale zároveň slúžil na ochranu obyvateľstva pred nájazdmi tureckých dobyvateľov. V centre mesta nájdete najväčšie archeologické múzeum. Medzi vystavenými exponátmi nájdete vykopávky z doby bronzovej, starodávne pohrebisko, šperky… Námorné múzeum má zvláštne kúzlo. Akvárium predstavuje unikátnu kolekciu rýb, vodných živočíchov. Delfinárium má ako hlavnú atrakciu cvičenie delfínov, ktorá sa koná od utorka do nedele – 45 minút. Voľný program – možnosť nákupov v centre Varny.

Balčik - Najväčšou atrakciou Balčika je sídlo kráľovny Márie. Rumunská kráľovna si tu nechala postaviť zámoček a viacero účelových budov. Samostatné sídlo je obklopené botanickou záhradou s viac ako šesťsto rôznymi stromami a kaktusmi. Na východ od sídla stoja romantické objekty ako ružová záhrada a rímske kúpele. Mys Kaliakra je načervenalý skalný útes, pozdĺž ktorého sa nachádzajú zvyšky pevnosti zo 4. storočia. 

Nesebar - Nesebar je atrakcia, ktorú nie je možné v Bulharsku vynechať. Najkrásnejšia pobrežná drevená architektúra 19. storočia so zbierkou stredovekých kostolov, kde si môžete vychutnať blúdenie kľukatými uličkami okolo kamenných domov so záhradkami vysadenými figovníkmi. Na úzkej šiji polostrova dorazíte k masívnym hradbám mesta, kde Vás privíta drevený mlyn. Hneď za bránou sa nachádza archeologické múzeum, ktoré uchováva mnoho dôkazov o nesebarskej minulosti. Nesebar je chránenou pamiatkovou rezerváciou Unesco.

Bata - Návšteva bulharskej dedinky v horách, kde sa môžete oboznámiť s bulharskými zvykmi, tradíciami, folklórnymi tancami i národnou kuchyňou a nápojmi. Prehliadka národopisného múzea s expozíciou dobových tkalcovských stavov, možnosť jazdy na povoze. Folklórny program súťaže pre dospelých i deti, nestinársky tanec, konzumácia jedla a vína.

Istanbul - program je podľa ponuky cestovnej kancelárie organizujúcej fakultatívny výlet. Je to nezabudnuteľná návšteva do „brány orientu.“ Prehliadka modrej mešity, sultánskeho paláca Topkami a Hipodromu, rímskej Cisterny a slávnej kresťanskej pamiatky Hagia Sofie. Možnosť nákupov v tureckom bazáre. Zvyčajne sa organizujú jednodňový, alebo dvojdňový výlet autobusom, spojený s ubytovaním, obedom.


 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >