Detail destinácie

Varna Bulharsko - transparent

Ponúkame 13 ubytovacích kapacít za cenu 298 € - 1 360 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Varna - transparent 29° C Zajtra Počasí v Varna - transparent 23 - 30° C19.8. Počasí v Varna - transparent 23 - 30° C
20.8. Počasí v Varna - transparent 23 - 28° C21.8. Počasí v Varna - transparent 22 - 27° C22.8. Počasí v Varna - transparent 21 - 26° C
23.8. Počasí v Varna - transparent 21 - 28° C24.8. Počasí v Varna - transparent 21 - 28° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Destinácia:

Varna - popis

Mesto Varna ( 301 tis. obyvateľov) je najväčším mestom na bulharskom čiernomorskom pobreží a podľa počtu obyvateľov a významu tretím najväčším mestom republiky po Sofii a Plovdivu. Býva nazývaná kráľovnou Čierneho mora. Taktiež sa nazýva aj morským hlavným mestom Bulharska. Vzhľadom k Sofii je situovaná 470 km severovýchodne. Je najväčším bulharským prístavom.
Varna je moderné príjemné prímorské mesto s medzinárodným letiskom a rušným prístavom. Ponúka tiež bohatý a rušný nočný život aj veľa možností kultúrneho vyžitia v podobe koncertov, festivalov, divadelných predstavení, a podobne. Obľúbená je Varna najmä u mladých ľudí. Nachádzajú sa tu štyri vyššie vzdelávacie inštitúty, divadlo, opera, art gallerie, a historické múzeum.
Vedľa pláže je situovaný najväčší park vo Varne. Bol vybudovaný v r. 1878. V rámci parku sa nachádzajú morské kúpele, Námorné múzeum, Múzeum prírodných vied, Aquarium (jedinečná expozícia morských organizmov Čierneho mora, sladkovodných rýb, tropických rýb), Astronomické Observatórium a Planetárium, Delfinárium s úžasnou šou, atď.
Okrem toho sa vo Varne nachádza aj veľké množstvo reštaurácií, obchodov, diskoték a barov. Varna je tým pravým miestom pre strávenie aktívnej dovolenky.

Varna - pláž

Letovisko Varna ponúka výborné podmienky pre vodné športy, kúpanie či relax na pláži. Varna má centrálnu piesčitú pláž, ktorá sa tiahne pozdĺž morského parku. Počas letnej sezóny (júl – august) svieti slnko na pláž priemerne až 10-11 hodín. More je úžasne pokojné, bez nebezpečných prílivových vĺn. Pre turistov je vo Varne relatívne príjemná klíma, ktorá nie je ovplyvňovaná studenými morskými vetrami. Južne od Varny, vo vzdialenosti 2 km, sa nachádza FKK pláž Paradies.

Varna - všeobecné informácie

Mesto založili Gréci v 6. stor. pred Kr.. V staroveku bolo známe ako vojenský tábor Odessos. V roku 1444 pri Varne Turci porazili kresťanské vojsko na čele s poľským kráľom Vladislavom III. (na predmestí je mauzóleum na pamiatku tejto bitky). V roku 1878 sa Varna stala súčasťou nezávislého Bulharska po odchode Turkov a nastal jej rozvoj. Varna je centrom kultúrneho diania v celom Bulharsku. Vo Varne sa koná každý rok medzinárodný hudobný festival „Varna leto“, Medzinárodná baletná súťaž, Festival bulharského filmu. Odporúčaná je návšteva Opery, Historického múzea, Archeologického múzea, Etnografického múzea, Akvária, Múzea Vladilslava Varnetčiaka a delfinária.

Varna - turistické zaujímavosti

Návštevníkom a rekreantom odporúčame návštevu katedrály Sveta Bogorodica (zač. 20.stor.) - vybudovaná staviteľom Kanevem, ako aj kostol Sveti Nikola (1886) a Vojenské námorné múzeum. Sú to aj pozostatky byzantského chrámu (5. - 6. stor.) situovaného na pahorku Dűanavar Tepe, ale aj Aquárium. 5 km severne od Varny sa nachádza dedinka Vinica, ktorej obyvatelia sú potomkami kmeňa Oguzov. 18 km západne je situovaný les Pobiti kameni ("kamenný les" s prírodnými vápencovými útvarmi). Za povšimnutie rozhodne patrí kostol Assumption, ktorý bol postavený majstrom Genkom Kunevom na počesť oslobodenia od Otomanov. Je navrhnutý s prvkami byzantskej architektúry. Interiér je veľmi priestranný, vyrezávaný majstrami a patriacimi školy Debur. Vedľa mestskej pláže je situovaný najväčší park vo Varne. Bol vybudovaný v roku 1878. V kompozícii parku sa nachádzajú morské kúpele, Námorné múzeum, Múzeum prírodných vied, Aquarium (jedinečná expozícia morských organizmov Čierneho mora, sladkovodných rýb, tropických rýb), Astronomické Observatórium a Planetárium, Delfinárium s úžasnou šou, atď. Počas letnej sezóny Varna ponúka výborné podmienky pre vodné športy, kúpanie či relax na pláži. Varna má centrálnu piesčitú pláž, ktorá sa tiahne pozdĺž morského parku. Počas sezóny (júl – august) svieti slnko na pláž priemerne 10 - 11 hodín. More je úžasne pokojné, bez nebezpečných prílivových vĺn. Pre turistov je vo Varne relatívne príjemná klíma, ktorá nie je ovplyvňovaná studenými morskými vetrami. Južne od Varny, vo vzdialenosti 2 km, sa nachádza FKK pláž Paradies. Varna a jej bohaté okolie ponúka výborné podmienky pre absolvovanie rôznych a príjemných výletov. V obľube je najmä výlet k mysu Kamen Brjag, Galata alebo k mysu Kaliakra. Posledný menovaný je najvýchodnejšou časťou Bulharska. Názvu Kaliakra ("pekný mys") vďačí červenej farbe ružového vápenca. V 4. storočí tu bola postavená pevnosť, ktorá v stredoveku fungovala ako kláštor. Dnes je Kaliakra prírodnou rezerváciou. Z Varny je nemenej zaujímavá aj návšteva ústia rieky Kamčija, k pravekému lesu či ku dedinke Vinica.

 

 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >