Detail destinácie

Crikvenica Chorvátsko - transparent

Ponúkame 34 ubytovacích kapacít za cenu 27 € - 1 118 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Crikvenica - transparent 28° C Zajtra Počasí v Crikvenica - transparent 22 - 30° C19.8. Počasí v Crikvenica - transparent 26 - 31° C
20.8. Počasí v Crikvenica - transparent 25 - 31° C21.8. Počasí v Crikvenica - transparent 25 - 31° C22.8. Počasí v Crikvenica - transparent 25 - 32° C
23.8. Počasí v Crikvenica - transparent 24 - 32° C24.8. Počasí v Crikvenica - transparent 25 - 29° C25.8. Počasí v Crikvenica - transparent 24 - 27° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Popis

Crikvenica je destináciou v ktorej nechýba zábava, odporúča sa prechádzka po pobreží plnej zelene, v mestskom parku, ako aj zastaviť sa v jednej z dobrých reštaurácií s bohatou ponukou rýb a mušiel. Crikvenica patrí medzi najstaršie letoviska na Jadransko pobreží s počtom 2500 slnečných hodin ročne a teda aj medzi najslnečnejčie miesta na Jadrane. Pre všetkých milovníkov lovu je Crikvenická riviéra strediskom s rozvinutým turistickým lovom, vďaka lesom bohatým na rôzne druhy divej zvery.

Základné informácie

 • Počet obyvateľov: 11 350
 • Povrch: 143,35 km2
 • Zemepisná poloha: Kvarnerský záliv
 • Klíma: mierna stredozemná
 • Priemerná letná teplota: 25° C
 • Priemerná zimná teplota: 10° C

História

Prvý obyvatelia Crikvenice a jej okolia boli Ilýri a po nich prichádzajú Rimania, ktorí dali obci meno Ad Turres. Po Rimanoch prichádzajú Chorváti, ktorí meno Ad Turres preložili ako “Kod Tor”, vo význame “kod tornjeva” (v preklade pri vežiach) . Tak vznikol predok Crikvenice s menom Kotor. Táto časť sa aj dnes považuje za starú časť Crikvenice a nachádza sa na vrchu rovnomenného pahorku, ktorý sa nachádza v blízkosti „ novej“ Crikvenice. Dnes je Kotor z väčšej časti opustený, keďže sa počas histórie obyvateľstvo začalo čoraz viac presúvať smerom k moru.Počas histórie, presnejšie v 8. storočí sa tu presúvajú Chorváti a v stredoveku vláda kňazov z Krku známych ako Frankopani takisto zanechala svoje stopy. V roku 1288 tu vznikol Vinodolský zákon, ktorý bol prvým právnym dokumentom Chorvátov a zároveň jedným z najstarších v Európe. Dnešná Crikvenica bola založená v 15. storočí a založil ju kňaz Nikola IV Frankopan. Obyvatelia sa zaoberali hlavne rybolovom a dnes sa zaoberajú cestovným ruchom.

Gastronómia

Keďže sa Crikvenica nachádza na mieste, kde sa miešajú kontinentálne a stredozemné vplyvy, to sa odrazilo aj v jej kuchyni. Tak v Crikvenici a jej okolí môžete vyskúšať špeciality, ktoré sa skladajú z mäsa – zaujímavá je diviny s aromatickými omáčkami, ktorá sa podáva s njokami a hodia sa k nej červené vína. No v každom prípade základom Vášho letného stravovania sú morské špeciality, z čerstvo ulovených rýb a morských plodov. Preto by sme Vám odporúčali aby ste vyskúšali grilované ryby alebo plnené kalamáre, alebo možno brudet (rybací guláš), ktorý sa obyčajne podáva s palentou (zmesou z krupicovej kaše). Pre ešte lepšiu chuť sú tu dobré vína, ktoré doplnia Váš jedálny lístok.

Šport

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, v Crikvenici Vám nebude chýbať príležitosť aby ste sa bavili športom a športovými aktivitami. Chceli by sme vyzdvihnúť prvenstvo športov, ktoré súvisia s morom, kde okrem štandardného kúpania a leňošenia na pláži máte k dispozícii aj potápanie. Ak nie ste potápačom a možno ste chceli spoznať podvodný svet odporúčame Vám aby ste odišli do miestneho potápačského centra, v ktorom dostanete všetky potrebné informácie a rady aby ste sa mohli vybrať do morských hlbín. Môžete ostať na morskej hladine a plachtiť, pretože v Crikvenice sa nachádza aj jachtársky klub. Taktiež si môžete zobrať bicykel, pretože v blízkosti existujú početné cyklistické trate a niekoľko klubov, ktoré Vám radi poradia a dajú odporúčania. Prišli ste vo väčšej skupine? Ak budete chcieť môžete sa vybrať na partiu čoraz populárnejšej zábavy, ktorá je ideálnym pomerom zábavy a dobrodružstva - paintball.

Zábava a nočný život

Po celodennej zábave na pláži, kúpaní, opaľovaní, bavení sa športmi, pri spoločnosti milých ľudí s ktorými trávite dovolenku a všetkých aktivitách, ktorými sa bavíte na dovolenke, Vám ostáva dostatok energie aby ste sa vybrali ďalej užiť si nočný život a dobre sa zabaviť. V lete je zvlášť živo, kaviarne pri mori sú plné vravy a hlasnej hudby a uskutočňujú sa tu aj rôzne slávnosti, ktoré môžete spoznať obyčaje tohto kraja. Taktiež sú tu aj rôzne módne prehliadky, koncerty a podujatia.

Ako sa sem dostať?

 • Automobilom:
  • Crikvenica - Záhreb 156 km po diaľnici
  • Crikvenica - Pula 152 km hlavnou cestou – magistrálou
  • Crikvenica - Terst 117 km
 • Lietadlom: www.croatiaairlines.hr (letisko Rijeka 42 km)
 • Autobusom: www.akz.hr
 • Vlakom: www.hznet.hr (do Rijeky 37 km)
 • Lokálne a medzinárodné spoje trajektov: www.jadrolinija.hr (do Rijeky 37 km)

Pláže

Popri príjemnom podnebí a letnými nie príliš vysokými teplotami, sú tu aj pekne upravené pláže, ktoré čakajú na Vás. Dôkazom upravených a krásnych pláží je aj "modrá zástava“, ktorá je dôkazom vysokej čistoty mora a ekologického povedomia obyvateľov, ktorý sa starajú o čistotu okolia. Pláže v Crikvenici a jej bližšom okolí sú väčšinou kamienkové a aby Vás neopiekli silné slnečné lúče, chládok Vám poskytujú ihličnany, ktorých vetvy sa spúšťajú až po pláž. Crikvenica je jedno z najslnečnejších miest na Jadrane so svojimi 2500 hodinami slnka ročne, takže Vám pobyt na pláži zaručuje pekné opálenie.

Čo v meste navštíviť?

Kotor

Kotor je pravou pochúťkou pre všetkých milovníkov histórie. Je to archeologická zóna, kde môžete vidieť niektoré stopy prehistorického osídlenia ako aj pozostatky domov zo stredoveku. Nemusíte byť milovníkom historickej minulosti, stačí ak budete mať trochu fantázie aby ste si vedeli predstaviť ako sa kedysi žilo. V Kotori nájdete menšie stavby ako aj ruiny stredovekého kostola.

Kláštor Pavlínov

Bývalý kláštor, kde sa v súčasnosti nachádza hotel, nájdete vo východnej časti Crikvenice medzi morom a riekou Dubračinou. Práve na tom mieste v 15. storočí Pavlíni postavili kláštor. Pri kláštore sa nachádza aj kostol blahoslavenej Panny Márie. Dnes sa pre potreby hotela vzhľad kláštora zmenil, ale jeho základná idea zostala.

Hotel Therapia

Koncom 19. storočia sa datuje uplatnenie Crikvenici ako kúpeľného mesta spolu s radou miest v tej časti pobrežia, zároveň je v Crikvenici postavený hotel Therapia, ktorý neskôr slúžil ako svojrázny vzorový príklad pre výstavbu ostatných hotelov. Okolie hotelu je upravené do pekného parku s tropickou vegetáciou a strana hotela otočná smerom k moru má veľa balkónov, terás, lodžií na ktorých si môžete vychutnať čerstvý vzduch a príjemné teplo. Návšteva tejto budovy Vám priblíži tradíciu cestovného ruchu naživo.

Toš (starý mlyn na mletie olív)-Dramalj

Dramalj je malé sympatické miesto na pobreží v blízkosti Crikvenice. Známe je peknými plážami a Vašu návštevu Dramlja obohaťte návštevou starého dreveného mlyna na mletie olív, ktorý dnes už nefunguje, no svedčí o tradícii spracovania olív v tejto časti Jadranu.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >