Dovolenka 2015 - Sutivan, 0 zájazdov v cene od 0€

Detail destinácie

Sutivan Chorvátsko - transparent

za cenu .

Počasie:

Dnes Počasí v Sutivan - transparent 15° C Zajtra Počasí v Sutivan - transparent 13 - 15° C25.11. Počasí v Sutivan - transparent 12 - 15° C
26.11. Počasí v Sutivan - transparent 12 - 15° C27.11. Počasí v Sutivan - transparent 6 - 9° C28.11. Počasí v Sutivan - transparent 5 - 9° C
29.11. Počasí v Sutivan - transparent 9 - 13° C30.11. Počasí v Sutivan - transparent 11 - 14° C1.12. Počasí v Sutivan - transparent 8 - 10° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Popis


Sutivan je obec neďaleko Supetaru na známom, ale krásnom chorvátskom ostrove Brač v Dalmácii. Má rozlohu 22 km2, v roku 2004 tu žilo 747 obyvateľov.

Sutivan je malá a veľmi milá dedina na severozápade ostrova. Pobrežie Sutivanu lemuje park s palmami a hájom, v ktorom rastú alpské borovice. Toto miesto je ideálne pre pokojnú večernú prechádzku po Sutivane. Ocenia to ľudia, ktorí potrebujú načerpať duševnú energiu a uvolniť sa po hektickom zhone pracovných dní. Je možné navštíviť základy starokresťanského kostola, na ktorých bol už v 16. storočí vybudovaný kostol sv. Jána, farský kostol a niekoľko renesančných a barokových šľachtických letohrádkov. V miestnych malých krčmičkách nazývaných \"konoby\" môžete ochutnať domáce jedlá a bračske druhy vína. Sutivan je vhodný pre potápanie a podmorský lov rýb a v lete sa môžete účastniť Sutivanského kultúrneho leta. Pláže sú tu štrkové, jedna piesočnatá s názvom Livka.

Sutivan je dedinka a prístav na okraji západnej časti severného pobrežia ostrova Brač, vzdialený 7 km západne od Supetaru, trajektového prístavu, ktorý je so Splitom spojený častými každodennými linkami. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, rybárstve a cestovnom ruchu. Lokálnou cestou cez Supetar je spojený so všetkými dedinkami na ostrove. Zátoka v Sutivane ponúka chránené miesto na kotvenie pre menšie jachty, väčšie lode musia kotviť mimo prístavu.
 
Osada z 15. storočia má okrem sakrálnych pamiatok aj niekoľko  architektonicky zaujímavých renesančných domov a barokových víl. Zachované sú základy starokresťanského kostola, v jeho vnútri bol v roku 1579 postavený renesančný kostol Sv. Ivana, vedľa neho sa nachádza baroková zvonica. V kostole je oltárna maľba Panny Márie Ružencovej, dielo strednotalianskej školy z 17. storočia. Pri pobreží je kaštieľ rodiny Marjanović z roku 1777 so slnečnými hodinami na priečelí. Z renesančnej doby je dom Natali-Božičević a z barokového obdobie je tu letná vila s parkom básnika Jerolima Kavanija a barokový park Ilić. V dome Definis je umiestnená zbierka nábytku a umeleckých predmetov zo začiatku 19. storočia.
 
Sutivan je typickým stredomorským letoviskom. Rozvinul sa na turistické stredisko zamerané na rodinu, šport a rekreáciu. K dispozícii je viac než 2000 lôžok, ktoré sú v privátnom ubytovaní v domoch a vilách s desiatkami zariadení, akými sú reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky, veľkostatky, kde Sutivan ponúka kompletné gastronomické služby a môžete ochutnať aj domácu stravu a víno ostrova Brač. V mestečku je niekoľko malých obchodov. Vzhľadom na dobré klimatické podmienky a ostatné ponuky, hostia sa tu môžu ubytovať počas celého roka. Okolo mesta sa nachádzajú desiatky atraktívnych oblázkových pláži a príjemných zátok a v blízkej zátoke Livka sa nachádza aj piesočnatá pláž. Je tu park s radom paliem a taktiež s alpskými a prímorskými borovicami, takže večery v Sutivane sú vhodné pre ľahkú nenáročnú prechádzku. Sutivan je obklopený upravenými plantážami olív, citrusov a ostatného stredozemného ovocia a zeleniny.  Pomedzi sa prelínajú cestičky vhodné na prechádzky alebo pre cyklistov.