Detail štátu

Čierna Hora Čierna Hora - transparent

Ponúkame 36 ubytovacích kapacít za cenu 38 € - 2 428 €.

Destinácia:

Čierna Hora - Popis

Čierna Hora (Crna Gora po srbsky a chorvátsky, Montenegro - „čierna hora“ po taliansky a odtiaľ aj po špan., angl., nem. a pod.), oficiálny názov Čiernohorská republika leží v západnej časti Balkánskeho polostrova v juhovýchodnej Európe. Čierna Hora na pobreží Jadranského mora, susedí s Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Albánskom a spornou oblasťou Balkánu - Kosovom. Hlavným mestom je Podgorica (do roku 1990 Titograd). Čierna Hora je hornatá krajina posiata krasovými oblasťami. Hoci je Čierna Hora jednou z najmenších krajín Európy (s rozlohou 13,812 km²), reliéf je nesmierne rozmanitý. Najvyšší vrch Čiernej Hory Zla Kolata leží na hraniciach s Albánskom a má nadmorskú výšku 2 534 m n. m.. Väčšinu územia tvorí Dinárske pohorie s planinami. Tiež nížiny pri Skadarskom jazere a v údolí rieky Zeta a Tara. Skadarské jazero, ktoré je najväčším jazerom Balkánu leží na hraniciach s Albánskom. Zo Skadarského jazera vyteká rieka Bojana, ktorá tvorí časť čiernohorsko-albánskej hranice. Názov Čierna Hora pravdepodobne pochádza z hustých čiernych lesov, ktoré v stredoveku pokrývali pohorie Lovćen. Hoci je lesov už v súčasnosti menej, Čierna Hora má vzhľadom na svoju rozlohu prekvapujúco veľké množstvo prírodných krás. Približne polovica územia je pokrytá lesmi, pričom turisti a domáci veľmi radi navštevujú aj pobrežie Jadranského mora, nížiny a vysoké horské masívy Čiernej Hory. Kaňon rieky Tara je najhlbším a najdlhším v Európe a druhým najdlhším na svete. Štát v srdci Mediteránu leží len 3 hodiny jazdy autom južne od Makarskej riviéry. Čaká tu na vás 293 km dlhé pobrežie so 117 nádhernými plážami, ležiacimi na 73 km, množstvo skalnatých útesov, ale i romantických zálivov, kam sa dá dostať iba loďkou. Z 240 slnečných dní v roku je až 180 dní vhodných na kúpanie a tým sa Čierna Hora zaraďuje medzi najslnečnejšiu oblasť stredomoria. Turistov z celej Európy sem lákajú nielen prijateľné ceny, ale predovšetkým priezračné more s pôvabnými plážami, kontrastujúce štítom hôr. Letoviská Tivat a Sutomore sa považujú za najkrajšie. Čarovná je aj Budva so svojim historickým jadrom. Čiernohorské pobrežie sa skladá zo stredísk: Budvanská Riviéra, Barská RiviéraTivatská riviéra a Ulcinjská riviéra. Každé z nich je v niečom jedinečné, sú však zárukou neopakovateľnej dovolenky.

Čierna Hora -  Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika. Rozloha: 13 812 km2. Počet obyvateľov: 620 145 (údaj z roku 2003). Hlavné mesto: Cetinje - sídelné, Podgorica - administratívne. Počet obyvateľov hlavného mesta: 136 473. Ďalšie dôležité mestá: Budva, Nikšič, Bijelo Polje, Pljevlja, Berane, Kotor, Herceg Novi, Ulcinj, Bar. Administratívne územné členenie:21 municipalít (opština). Jazyky: srbský 63,49 %, bosenský 5,49 %, albánsky 5,26 %, chorvátsky 0,45 %, čiernohorský 21,96 %. Dĺžka pobrežia: 293 km. Vzdialenosť od BA: 950 km. Prílet na letisko: Tivat. Dĺžka letu: cca. 1 hod. 30 min. Rasové a národnostné zloženie: Čiernohorci (43,16%), Srbi (31,99% ), Bosniaci, Albánci (5,03%), Chorváti (1,1%). Náboženstvo: pravoslávne 74,24 %, islam 17,74 %, katolícke 3,54 %, ostatní 4,48 %. Časové pásmo: CET (GMT+1), t.j. ako na Slovensku. Elektrina: 220V/50Hz.

Územie dnešnej Čiernej Hory sa nachádzalo postupne pod nadvládou Rímskej ríše, Byzantskej ríše, Bulharského kráľovstva (v 9.st a 10.st. n.l.) a Srbského kráľovstva (v 13.st až 14.st.). Od 15.st. sa datuje turecká nadvláda v Čiernej Hore. V rámci Osmanskej ríše sa sformoval čiernohorský štát, ktorý si posilnil svoju pozíciu predovšetkým v Balkánskych vojnách 1912-1913 (zdvojnásobil svoju rozlohu). Počas prvej svetovej vojny bola Čierna Hora okupovaná Rakúsko-Uhorskom. Po jej skončení Zhromaždenie v Podgorici schválilo pripojenie Čiernej Hory ku Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov. V rámci Federatívnej Ľudovej Republiky Juhoslávia (od r. 1946), Socialistickej Federatívnej Republiky Juhoslávia (od r. 1963) a Federatívnej Republiky Juhoslávia (od r.1992) mala Čierna Hora štatút republiky. V r. 2003 na základe Ústavnej charty Srbska a Čiernej Hory z 4.2.2003 a Belehradskej dohody z r. 2002 vzniklo štátne spoločenstvo Srbsko a Čierna Hora (SČH). Po celý čas od vzniku štátneho spoločenstva SČH v r. 2003 poukazovala Čierna Hora na nevyhnutnosť zmeny štátoprávneho usporiadania, na jeho nefunkčnosť a neustále navrhovala vytvorenie únie dvoch suverénnych štátov resp. dobrovoľného rozchodu, podľa modelu Čiech a Slovenska. Štátna únia Čiernej Hory so Srbskom zanikla 3.6.2006 vyhlásením nezávislosti Republiky Čierna Hora na základe výsledkov referenda o nezávislosti (21.5.2006).

Čierna Hora - Počasie

Vnútrozemie má mierny kontinentálny charakter, nízke teploty v zime (pod 0 °C, max. – 10 °C) a pomerne vysoké horúčavy v lete. Čiernohorské pobrežie má stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje dlhým teplým a suchým letom a krátkou miernou a daždivou zimou. V zime sú priemerné teploty okolo 9 °C, teploty klesajú pod nulu len výnimočne. V lete je typická mimoriadna dĺžka slnečného svitu, vysoký počet jasných dní a nízka oblačnosť. Priemerné júlové teploty sa pohybujú okolo 28 °C, vyššie teploty nie sú však výnimkou, môžu sa vyšplhať až na 40 °C. Horská hradba, ktorá sa zdvíha väčšinou v tesnej blízkosti pobrežia, poskytuje prímoriu výbornú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Vďaka týmto priaznivým podmienkam je priemerná teplota na čiernohorskom pobreží vysoká, a to ako v lete, tak i v zimných mesiacoch. Podnebie celkovo ovplyvňuje more, jeho teplota má v júli okolo 25°C. Počasie je  ovplyvňované častými vetrami. Bóra - severovýchodný, v zime dvíha vlny. Jugo - juhovýchodný - spôsobuje vlnobitie. Mistrál - severozápadný, osviežuje v teplých letných mesiacoch. Nevera - západný vietor, ktorý so sebou prináša búrky, ochladzuje príjemne vzduch.

Čierna Hora - Gastronómia

Polievky na obede nesmú chýbať, turisti si môžu vybrať z rôznych druhov. Sú to napríklad rybacie polievky (brodette), pastierska krémová polievka z hríbikov či žihľavová polievka. Čorba, je chutná polievka, ktorá je výnimočne hustá a pripravuje sa zo zeleniny a mäsa. K národným jedlám patrí Pihtije (bravčová alebo kačacia huspenina), pršut – sušená bravčová šunka podávaná ako predkrm, Cevapcici (fašírované mäso na grile), Raznjici (ako naše ražniči) a Sarma alebo Japrak (mäsom plnené kapustné listy). Z múčnikov sú to Lokum (turecký med) a Alva (v mede pomleté orechy). Čiernohorská kuchyňa bazíruje na obilninách, zelenine, rybách a olivách, vo vnútrozemských oblastiach hlavne mliečne výrobky, syry. Prílohou býva výhradne biely chlieb. Medzi obľúbené ryby patria mreny, zubataky, pražmany zlaté, cipaly, sardinky, žltochvosté makrely a iné. Pripravujú sa na grile, varením, či pečením alebo ako „brodette“. Ryba „na gradele“ je pripravená na grile. Pred samotným pečením je rybka potieraná aromatickým korením a bylinkami, väčšinou rozmarínom. Servírovaná je s marinádou z cesnaku, petržlenovej vňaťky a olivového oleja, so zeleninou a šalátom. Ryba „lešo“ je varená vo vode, do ktorej sa pridáva olej, vínny ocot, cibuľa, vavrín a iné korenie. Ryba je podávaná s varenou cviklou. „Brodette“ je rybacia polievka, ktorá sa varí z rôznych druhov rýb. Ryby a mäkkýše pripravené spôsobom „na buzaru“ znamená, že sa sprudka dusia s vínom, olejom, korením a zeleninou. K tomu patrí ešte polenta a kukuričná kaša. V Čiernej Hore sa dopestováva víno, z najznámejších odrôd sú to Ljutomer, Traminer a Riesling. Okrem vína je to pálenka z rôznych druhov ovocia. Jediný pivovar v Čiernej Hore je v Nikšiči. Nikšičko pivo sa však predáva iba fľaškové alebo plechovkové, točené pivo sa tu skoro nevyskytuje. Okrem neho sa tu predávajú i srbské pivá. Sprepitné v hoteloch a reštauráciách je zvyčajne 10%. Stravovacie návyky sa neodlišujú podstatne od európskeho priemeru, hygiena v reštauráciách a v obchodoch je na dobrej úrovni. Hygiena môže byť nižšia v južnej časti krajiny mimo turistických oblastí. Všetky bežné potraviny sú v Čiernej Hore dostupné.

Čierna Hora - Nákupy

Oplatí sa kúpiť koberce, výšivky, kožené výrobky, topánky, výrobky z ocele a turecký čajový servis. Otváracia doba obchodov: Po-Pia 08.00-12.00 a 17.00-20.00 h, So 08.00-15.00 h. Veľké obchodné domy a supermarkety vo väčších mestách a turistických centrách sú poväčšine otvorené celý deň ( Po-So 08.00-20.00 h). Obchodná sieť je maximálne prispôsobená turistickému ruchu. Otváracia doba je vo väčšine obchodov od rána do 20.00. Platiť kreditnými kartami (Diners Club, VISA) je možné iba v niektorých bankách a príslušných inštitúciách.

Čierna Hora - Turistické strediská

Medzi majznámejšie destinácie Čiernej Hory patria: Barská Riviéra, Budvanská Riviéra, Tivatská riviéra, Ulcinjská riviéra.

Bar - je najväčším mestom južného pobrežia Čiernej Hory s počtom obyvateľov 37 000, chráneným masívom Rumija (1593 m n. m.). Bar je pomerne nové mesto, čo vidieť na neobvyklej architektúre mesta. Na svahoch Rumije, 3 km od Baru, sú pozostatky starobylého mestečka, predchodcu Baru, založeného v 9. storočí, po explózii nazývanom „mesto duchov“. Obdivovať tu môžete Biskupský palác z 14-15. storočia, malé kostoly sv. Kataríny a sv. Venerandy, turecké kúpele či zvyšky benátskeho akvaduktu. Oplatí sa navštíviť palác kráľa Nikola I., postavený v 19. storočí a dnes pôsobiaci ako historické a archeologické múzeum, leží v záhrade plnej exotických drevín. Najkrajšou časťou mesta je Topolica, leží 500 m od prístavu. V okolí mesta sú rozsiahle olivové sady. Okúpať sa môžete na pláži Topolica, ktorá je priamo v meste, neďaleko prístavu, na 2000 m dlhej oblázkovej pláži Šušanj, ktorá je obklopená lesom, či na známej pláži Tropicana na juhu riviéry s ocenením Modrej vlajky za čistotu mora i prostredia a za kvalitu poskytovaných služieb. Najviac obľúbenou a najvyhľadávanejšou plážou je Červená pláž, severne od mesta smerom na Sutomore, dlhá 100 m, ktorá dostala názov podľa piesku a oblázok červenej farby, ktorých farba mení i farbu na mora na červenú. Južnejšie od Baru nájdeme množstvo malinkých osamotených pláží, na ktoré sa dá dostať na loďke. Miestne diskotéky, kluby, kiná, reštaurácie, kaviarne či festivaly zaručujú zábavu pre všetkých. Romantici si určite vychutnajú prechádzky v nekonečných olivových hájoch s najlepšími olivami na Jadrane.

Bečiči - je známe čiernohorské letovisko, ktoré je v podstate pokračovaním Budvy vzdialenej 5 km východne a spája ich promenáda. Na rozdiel od Budvy je Bečiči tiché pokojné prímorské mestečko. Bečiči nemá starobylé jadro, hotely sú zasadené do veľmi pekného prírodného rámca v blízkosti pláže. Niektoré luxusnejšie hotely majú vyhradené vlastné časti pláže, vybavené lehátkami a slnečníkmi. Najkrajšou plážou letoviska je 1800 m dlhá pláž s hrubým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Pláž bola ocenená Modrou vlajkou. Smerom na juhovýchod sa nachádzajú menšie pláže. Pláž Kamenovo, ležiaca medzi Bečiči a Pržnom, dlhá 350 m je atraktívna vďaka piesku a priezračnou vodou. Pržno je 350 m dlhá piesočno-štrkovitá pláž, v okolí ktorej je prírodná rezervácia s olivovým hájom. Najzaujímavejšou pamiatkou je kostol sv. Tomáša zo 14. storočia. Pre športovcov slúžia početné možnosti ako bazény, tobogány, tenisové kurty, ihriská, plážový volejbal, stolný tenis, detské ihriská a ďalšie atrakcie. Vodné športy ako surfovanie, vodné lyžovanie, potápanie, jachting, jazda na vodných skútroch tu majú svoje miesto. Atrakciou je paragliding, jazda lietajúcim gumovým člnom a vyhliadkové lety ponad pobrežie. V Bečiči sa určite nudiť nebudete, hotely usporiadavajú zábavné animačné programy pre svojich hostí, sú tu dva nočné kluby. Toto letisko je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokojnú a nerušenú dovolenku.

Budva - patrí k najstarším mestám na Jadrane. Toto malé mestečko s 11 000 obyvateľmi leží v širokej Budvanskej zátoke a patrí medzi najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie dovolenkové letoviská v Čiernej Hore. Chránená je horskými masívmi Lovčenu a Paštroviči pred nepriaznivým vnútrozemským počasím, preto je podnebie v tomto meste mierne a príjemné. Budva má zvláštnu atmosféru starobylého mesta. Vo vnútri mesta medzi múrmi opevnenia sa nachádza amfiteáter, ktorý ponúka návštevníkom rôznorodé literárne predstavenia, koncerty a výstavy. Prechádzka po hradbách je príjemným doplnkom prehliadky mesta. Zachovali sa dve impozantné mestské brány - Pevninská brána a Morská brána. Pre mesto sú typické dláždené uličky s kamennými domami a dominanta biskupského kostola sv. Jana z 8. až 9. storočia. Romantickou stavbou je opustený kláštor a mariánsky kostol Santa Maria in Punta z 8. storočia a kostol sv. Trojice s gréckymi maľbami. Oproti starému mestu leží Ostrov sv. Mikuláša, na ktorom je zrúcanina kostola. Budva sa môže pochváliť sedemnástimi nádhernými plážami, ktorých dĺžka dosahuje celkovo 25 km. Nájdete na nich jemný aj hrubý piesok, oblázky a kamene. Pláže sú tu takmer stále plné a rušné, no môžu sa pochváliť krásou, udržiavanosťou a čistotou, vďaka čomu stúpa počet pláží ocenených Modrou vlajkou. Medzi najkrajšie pláže patrí Slovanská pláž (Slovenska plaža), ktorá sa tiahne v širokom oblúku v dĺžke 1600 m od mestského budvanského prístavu smerom na východ. Povrch tvoria príjemné oblázky. Je to najreprezentatívnejšia čiernohorská pláž s komplexom hotelov, reštaurácií, zariadení pre šport a zábavu. Ďalšou krásnou plážou je pláž Mogren. Je dlhá 350 m a povrch má z hrubého piesku. Vedie na ňu cesta vytesaná v skale. Skladá sa z dvoch pláží, ktoré sú spojené tunelom v skale. Skaly tvoria okolo nej malebný a romantický rámec. Na okraji pláže sú zrúcaniny letohrádku šľachtickej rodiny Zanovičov. Táto krásna pláž sa tiež môže pochváliť Modrou vlajkou. Na Mogren zo západu nadväzuje piesočnato – oblázková, 1200 m dlhá pláž Jaz a 200 m od nej je prekrásna piesočná pláž Trsteno. V Budve sa nachádza aj Mestská pláž a tiež Mala plaža medzi Budvou a Bečiči dlhá 80 m, ktorú tvorí jemný piesok. Budva je veľkým športovým strediskom, ktoré ponúka množstvo športových možností ako sú vodné lyžovanie, vodné skútre, paragliding, potápanie, jachting, športový rybolov, tenis, futbal, rôzne výlety a bungee jumping, ktorý si môžete skočiť nad Slovenskou plážou. Nachádzajú sa tu i detské ihriská. Mesto sa stalo známym predovšetkým svojimi tradičnými letnými festivalmi, najznámejším z nich je "Budva - mesto divadla", ktorý sa koná od 1. júla do 20. augusta. V apríli je známou Jarná noc v maskách, konajú sa tu i hudobné festivaly. Nočný život sa sústreďuje na hlavnej promenáde, kde sú bary, diskotéky, herne, reštaurácie, obchodíky a butiky. So susedným letoviskom Bečiči je Budva spojená promenádnou cestou. Vďaka bohatým ponukám, neskutočnej riviére a exkluzívnym hotelom a reštauráciám sa právom Budva označuje ako turistické hlavné mesto Čiernej Hory.

Cetinje - je sídelné hlavné mesto Čiernej Hory. Do roku 1918 bolo toto mesto hlavným mestom Čiernohorského kniežatstva, teraz je duchovným a kultúrnym centrom Čiernej Hory. Pomenovanie dostalo podľa riečky Cetiny. Nachádza sa 50 km západne od Podgorice a 29 km severovýchodne od Budvy, na okraji rozsiahleho kamenného holokrasu vo výške 670 m. n. m. leží na úpätí pohoria Lovčen, v kotline Lovčenski dolac, ktorá je vo výške 700 m n.m. Mesto bolo založené v roku 1482, keď Ivan Crnojevič, posledný panovník mocného stredovekého mesta Zeta, si vystaval palác pod Orlov Krš a následne postavil kláštor ako sídlo metropolity Zeta. Po stáročia bolo Cetinje miestom bojov čiernohorcov za slobodu. Počas tureckých nájazdov vyhodili čiernohorci do povetria kláštor Crnojevičov, ktorý ani po vyhnaní Turkov z mesta nebol obnovený. Dnes sú jeho pozostatky po archeologickom prieskume zakonzervované. Vladyka Danilo postavil začiatkom 18. storočia nový kláštor, ktorý dostal meno Cetinjský kláštor (Cetinjski manastir). Slúžil najmä ako rezidencia čiernohorských panovníkov aj ako sídlo najvyššej hlavy pravoslávnej cirkvi, vladykov. Za vlády Petra II. Petroviča Njegoša v 1. polovici 19. storočia sa začala výstavba skromného jadra mesta. Postavené bolo i Njegošovo sídlo, palác nazývaný Biljarda – Gulečník, ktoré získalo svoje meno podľa hry, ktorej bol Njegoš milovníkom a ktorá bola v Čiernej Hore úplne neznáma. Peter II. si ho dal doviesť z Viedne do svojej rezidencie. V nej skromne obýval len pár miestností, pretože väčšinu v nej obsadzovali štátne úrady, ďalšie inštitúcie a tiež Njegošova osobná garda či vývarovňa pre pútnikov. Po Berlínskom kongrese v roku 1878 nastal intenzívny rozvoj mesta, bola formálne uznaná nezávislosť čiernohorského štátu a Turci museli opustiť krajinu. Začala sa výstavba nového kniežacieho paláca, škôl, divadiel, obytných budov, nemocnica a budovy vyslanectiev. Medzi pamiatky mesta, ktoré môžu turisti v tomto krásnom meste obdivovať patria: Vlašský kostol (Vlaška crkva) - pochádza z roku 1450 a je najstaršou cetinjskou pamiatkou i napriek svojmu súšasnému vzhľadu, v 19. storočí bol obnovený. Cetinjský kláštor (Cetinjski manastir) - slúžil najmä ako rezidencia čiernohorských panovníkov i ako sídlo najvyššej hlavy pravoslávnej cirkvi, vladykov. Biljarda - sídlo Petra II. Petroviča Njegoša stojí v centre Cetinje.

Čipur - nachádza sa neďaleko Biljardu. Stojí tu mariánska dvorná kaplnka Nikolu I., ktorá bola postavená na základoch historického kláštora Crnojevičov, ktorý vybudoval po ústupe zo Žabljaku v roku 1484 čiernohorský vládca Ivan Crnojevič ako svoje sídlo. Vládny palác (Vladin dom) - je veľmi peknou stavbou zo začiatku 20. storočia, ktorý bol postavený pre potreby vlády a správnych úradov za čiernohorského kráľovstva. Umelecké múzeum (Umjetnički muzej Crne Gore) - v tomto múzeu možno nájsť prevažne obrazy juhoslovanských maliarov. Palác kniežaťa Nikolu (Palác - dvor kralja Nikole I. Petrovića) - tento palác si ako sídlo postavil v 2. polovici 19. storočia vládnuce knieža Nikola I. Etnografické múzeum Čiernej Hory (Etnografski muzej Crne Gore) - toto nádherné múzeum je lákadlom pre zahraničných návštevníkov. Budovy vyslanectiev (miestne legacije) - medzi všetkými vynikajú hlavne budovy turecké, talianske a anglické. Orlí kras (Orlovi krš) - je to vyhliadka, ktorá sa nachádza len 15 minút od stredu mesta nad Cetinským kláštorom. Socha Ivana Crnojeviča, najvýznamnejšieho predstaviteľa rodu Crnojevičov - reprezentuje moderné sochárske umenie v Cetinji. Veža Tablja - je to kruhová kamenná veža, na ktorú obyvatelia vešali hlavy Turkov v bojoch o nezávislosť.

Herceg Novi - je s 20 000 obyvateľmi najväčším mestom a súčasne aj najväčším letoviskom v Boke Kotorskej. Nachádza sa na samom konci pláže. Herceg Novi, to sú prímorské klimatické kúpele, ktoré liečia morským bahnom a sú prospešné pre naše zdravie. Nachádza sa tu zmes romantického, byzantského a orientálneho štýlu, umiestneného do stredomorskej krajiny. V meste je množstvo zaujímavostí a pamiatok, ako ilýrske pohrebné mohyly, španielska pevnosť Španjola z 15. – 16. storočia, turecká pevnosť Kanli Kula zo 16. storočia, Forte Mare-pevnosť, turecká veža Sat-kula z roku 1850, palác Ivana Buroviča zo 17. storočia, kostol sv. Jeronýma a kostol sv. Archanjela Michala, regionálne múzeum s pravekými exponátmi a ikonami či Námorné múzeum s modelmi starých lodí. V historickom múzeu s prekrásnou botanickou záhradou sa nachádza viac ako 2000 stredomorských, subtropických a tropických rastlín. V Herceg Novom a jeho okolí sa nachádza viac než 20 pláží, skalnatých, oblázkových aj piesočnatých. Väčšina z nich má dlhý a pozvoľný vstup do mora. Najkrajšou plážou je oblázková pláž Žanjica, ktorá leží v širokom oblúku zátoky Žanjica juhovýchodne od Herceg Novi. Dlhá je asi 300 m, lemovaná je súvislým, prevažne borovým voňavým porastom. V jej blízkosti sa nachádza ďalšia krásna pláž Mirište, s množstvom reštaurácií. Veľmi príjemnou plážou je Rose, ktorej intímny charakter vytvára ideálne miesto pre romantické dvojice. Prírodná oblázková pláž v zátoke Dobreč je tiež obľúbená, vstup je taxi - člnmi z Herceg Novi. V roku 2007 boli niektoré pláže Herceg Novi ocenené Modrou vlajkou, ktorá sa udeľuje za vysoký štandard ochrany prírody, čistotu mora a pláží, kvalitné sanitárne a bezpečnostné podmienky na plážach. Toto ocenenie získali pláže Yachting Club 32, Stevuzo, Cuba libre a Porto. Pláž Yachting Club 32 sa nachádza priamo v Herceg Novom, pri promenáde pet Danica. O zábavu sa v Herceg Novi starajú príjemné reštaurácie, zábavné podniky, diskotéky či kaviarne. Pri prechádzke mestom môžete využiť prehliadkový vláčik, požičať si auto, objednať si výlet na loďke alebo požičať si čln. Športovci si prídu tiež na svoje, príležitostí na hru basketbalu, volejbalu, tenisu, vodných športov či potápania je tu naozaj dosť. Mesto Herceg Novi je mesto kvetov, pomarančovníkov a parkov, zaujme na prvý pohľad svojou čistotou a je vhodnou dovolenkou pre deti a dospelých.

Igalo - je kúpeľné letovisko, ktoré sa nachádza na začiatku Boky Kotorskej, 45 km od Dubrovníka. Známe je rádioaktívnymi prameňmi, vyvierajúcimi na morskej plytčine, z ktorej sa využíva bahno na liečenie ochorení pohybového ústrojenstva, poúrazových stavov, kožných chorôb, astmy, alergií a kardiovaskulárnych chorôb. Miestny Ústav pre fyzikálnu medicínu, rehabilitáciu a reumatológiu patrí medzi najväčšie a najlepšie vybavené liečebné zariadenia na Jadrane a v Európe. Pláž je dlhá 2 km a je pokrytá pieskom, na niektorých miestach sú vybetónované platne. Nachádza sa tu veľa reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú morské špeciality, dobrú hudbu so stredomorskou atmosférou. Igalo sa môže pochváliť výbornými podmienkami pre vodné športy ako potápanie a vodné lyžovanie, k dispozícii sú tiež športové strediská, bowling či tenisové kurty.

Petrovac - je malé letovisko v Petrovackom zálive, ležiace 10 km južne od mesta Sveti Štefan a asi 15 km od Budvy, chránené je hradbou hôr, vďaka čomu má veľmi príjemnú klímu, počas roka tu svieti slnko vyše 300 dní. Mestečko vzniklo pôvodne ako rybárska osada v blízkosti benátskej pevnosti Castel Lastua, z ktorej sa na skalnatom výbežku zachovala len časť zo 16. storočia. Pamiatkou je kostol sv. Eliáša z 15. storočia, pekné sú i dva malé ostrovy v zátoke – Katič s niekoľkými borovicami a Sveta Nedelja so zvyškami starobylého kostolíka. Neďaleko mesta na severozápad je kláštor Reževiči z 13. storočia stojaci na skalnej plošine, patria k nemu 3 kostoly, a to kostol sv. Trojice, sv. Štefana a Nanebovzatia Panny Márie s freskami. Najobľúbenejšou plážou je Petrovacka plaža, oblúkovitá, dlhá 600 m a široká 80 m. Pokrytá je drobnými kamienkami a červenkastým pieskom, lemovaná je mnohými reštauráciami, plážovými barmi, kaviarňami a obchodíkmi. Menšia pláž, Lučica je 220 m dlhá kamienkovo-piesočnatá pláž, v zátoke 500 m južnejšie od Petrovackej pláže. Buljarica je najjužnejšie položená pláž, ktorá je najdlhšia, má 2250 m a tvorená je štrkom a hrubým pieskom. Okrem hotelov a apartmánov sú tu aj dva kempy. Nočný život nie je veľmi rušný a divoký, je tu však diskotéka Castello, jazzový klub Cuba café či bar Rock café. Mestečko ponúka i pestré športové príležitosti ako loptové hry, bowling, posilovňa, tenis, vodné skútre a iné.

Podgorica - je hlavným mestom Čiernej Hory a zároveň je aj najväčším mestom, je jedným z hlavných priemyselných centier krajiny. Na jeho dnešnom mieste stála v minulosti rímska osada Birziminium, neskôr Dioclea, srbsky Duklja. V 11. storočí bola založená Ribnica, po nej vznikla Podgorica, ktorá bola hlavným mestom od roku 1846 do roku 1918. Počas 2. svetovej vojny bola Podgorica úplne zničená a prechodne sa hlavným mestom stalo Cetinje. Na troskách starej Podgorice bolo vybudované nové moderné mesto. Pretože bolo mesto úplne zničené, zachovalo sa tu málo pamiatok. Mesto má 152 000 obyvateľov a rozkladá sa v širokom a úrodnom údolí pri ústí rieky Ribnice do Morače. Údolie, v ktorom sa nachádza, má veľmi teplé podnebie a patrí k najteplejším miestam v krajine. Centrálnu časť mesta tvoria verejné, úradné a obchodné budovy, hotely a pod., postupne sa na ne pripájajú obytné sídliská. Za starej Podgorice bolo obnovených na ľavom brehu rieky Ribnice niekoľko mešít, hodinová veža z 18. storočia, časť tureckej pevnosti a pomerne zachovalý rímsky akvadukt. Mesto bolo niekoľko storočí v tureckých rukách a vrátilo sa Čiernohorcom až po oslobodzovacích bojoch v roku 1879. V Podgorici je moderné medzinárodné letisko Aerodrom Golubovci, ktoré je 12 km južne od mesta. Za pozornosť stojí: Archeologická zbierka mesta Podgorica (Arheološka sbirka grada Podgorica) - archeologický prieskum sa začal až v 1. polovici minulého storočia, na intenzite však stúpol až po 2. svetovej vojne. Múzeum mesta Podgorica (Muzej grada Podgorica) - za návštevu stojí múzeum, ako jedna z kultúrnych ustanovizní mesta. Moderná galéria (Moderna Galerija) - nachádza sa tu zbierka moderných artefaktov. Pamätník čiernohorcov - nachádza sa na okraji mesta, na pahorku Gorica. Starý pravoslávny kostolík sv. Juraja (Sv. Djordje) - nachádza sa v tesnej blízkosti pamätníka a pochádza pôvodne z 11. storočia. Stara Varoš - štvrť s krivoľakými uličkami. Turecká hodinová veža (Salaat Kula) - pochádza z 18. storočia. Chrám Vzkriesenia Krista (Hram Hristovog Vaskrsenja) - je to veľkolepé dielo staviteľov. V okolí mesta možno vidieť Diocleu, čo sú ruiny rímskeho sídla, ktoré založil cisár Dioklecián v 3. storočí. n. l. alebo Meteon, pevnosť ilýrskeho kmeňa Labeatov, ktorý leží 14 km východne od mesta.

Sutomore - je neveľké, ale významné a populárne letovisko na Barskej riviére v Sutomorskom zálive, 18 km na juh od Petrovca a 6 km na sever od Baru. Pred nepriaznivými podmienkami počasia a prírodnými podmienkami ho chránia hory Rumije, vďaka ktorým má Sutomore asi najstálejšie počasie zo všetkých letovísk. K najkrajším plážam Sutomore patria Sutomorská pláž, dlhá asi 1250 metrov, ktorá sa pozvoľne zvažuje do mora, pláž Zlaté pobrežie (Zlatna obala) na juhovýchode, dlhá 850 m so zlatistým pieskom, za ktorou pokračujú menšie skalnaté pláže k mysu Ratac a tiež Červená pláž, pomenovaná podľa farby svojho piesku a kamienkov, ktoré pôsobia tak, že i more vyzerá byť červené. Je to nádherná a romantická pláž, obklopená hustým borovicovým lesom, je ideálnym romantickým miestom. Na pláži sú palmové bary a reštaurácie. Z pamiatok stojí sa návštevu kostol sv. Tekly nad obcou z 8. storočia, ktorý má dva oltáre (pravoslávny a rímskokatolícky), turecká pevnosť Tabija, benátska pevnosť stojaca 3 km na severozápad vo výške 232 m. Na myse Ratac sú ruiny benediktínskeho kláštora Panny Márie Ratackej z 11. storočia. Sutomore má niekoľko reštaurácií, kaviarní, diskotéky. Pre toho, kto má rád noci plné zábavy a radovánok, tak toto letovisko nie je pre neho najideálnejšie. Na svoje si prídu romantické duše a rodinky, ktoré si vychutnávajú pokojnú dovolenku pri mora a prechádzky po okolí.

Sveti Stefan - je veľmi pekným letoviskom na poloostrove, vzdialeným 8 km juhovýchodne od Budvy. V minulosti bývalo toto letovisko nevýraznou rybárskou dedinkou s malými domčekmi, ktoré boli prestavané na luxusné apartmány tak, aby bol zachovaný pôvodný vzhľad. 80 krásnych a luxusných domčekov tvorí teraz najluxusnejšie, najdrahšie a najzaujímavejšie hotelové mestečko, ktoré navštevujú predovšetkým majetnejší turisti, túžiaci po kvalitných službách a luxuse. Nachádzajú sa tu nákupné centrá, luxusné obchodíky, kasína, reštaurácie, schodiská, bazény, ihriská, všetko je obklopené bohatou vegetáciou, ktorá celému komplexu vytvorila špecifický stredomorský výzor. Sveti Stefan je jeden veľký hotelový komplex a kto v ňom nie je ubytovaný, musí zaplatiť vstupné na pláž i do mestečka. Jedna pláž je vyhradená iba pre ubytovaných hostí. Najpríjemnejším miestom na kúpanie je piesočnatá šija, ktorá spája pevninu s poloostrovom. Najznámejšia pláž je pláž Drobný piesok, ktorá je dlhá 250 m a vyviera tu nažltnutý sladkovodný prameň, bohatá okolitá vegetácia vytvára dojem tropickej pláže. Smerom na juh je množstvo malebných a romantických zátok, dostať sa na ne dá iba s člnom z mora. Na najvyššom mieste poloostrova stojí kostol sv. Štefana z 15. storočia, blízko vstupu do mestečka stojí kostol Premenenia Pána zo 17. storočia. Vyhľadávané sú vodné športy ako jachting, potápanie, windsurfing, športový rybolov, taktiež je tu futbalové a volejbalové ihrisko, tenisové kurty a minigolf. Dovolenku v tejto nádhernej destinácii strávili napr. Silvester Stallone, Claudia Schifferová, Sophia Loren, Liz Taylorová, Bobby Fischer, Boris Spaskij, Carlo Ponti, a iní.

Tivat - je menšie, príjemné a rušné letovisko s prístavom v Tivatskej zátoke Boky Kotorskej, má 13 600 obyvateľov a leží na úpätí kopca Vrmac. Mestečko je pomerne mladé, preto sa tu nenachádza veľa historických pamiatok ako v iných mestách. Za návštevu stojí Prímorský park, ktorý je najkrajším parkom v okolí Boky Kotorskej a obsahuje rôzne cudzokrajné exotické rastliny, kostol sv. Antona z roku 1373 s erbmi vo vnútri na náhrobkoch či obranná veža rodiny Bučovcov zo 16. storočia s kaplnkou. Pri Tivate sú 3 ostrovčeky, ktoré slúžia cestovnému ruchu. Prvým je Ostrov Cviječa (Ostrov kvetov), na ktorom stojí zrúcanina benediktínskeho kláštora Archanjela Michala, druhým je Sveti Marko a tretím je ostrovček s obnoveným kláštorom Panny Márie. V roku 1971 otvorili 3 km južne od mesta medzinárodné letisko Aerodrom Tivat. Pobrežie Tivatu je veľmi členité. Na kúpanie slúži približne 10 upravených pláží. V centre mesta sú pláže Belane a Župa. Asi 1 km od Tivatu sa tiahne k mysu Seljakovo dlhá pláž, ktorá je miestami piesočná a oblázková so skalnatými platňami, na ňu nadväzuje pláž Donja Lastva, ktorá je rozčlenená mólami na niekoľko malých pláží. Smerom na juh leží piesočnatá pláž Kalardovo, dlhá 250 m, ocenená „Modrou vlajkou“ s početnými športoviskami a reštauráciami. Južne od Tivatu je zátoka Bigovo so skalnatou plážou. Toto letovisko obľubujú hlavne športovci, vďaka výborným podmienkam pre windsurfing, potápanie a surfovanie.

Ulcinj - je najjužnejšie položené mestečko, prístav a známe letovisko, ktoré má 11 000 obyvateľov, leží 24 km od Baru a 15 km od hranice s Albánskom. Ulcinj je bývalé pirátske mestečko a väčšinu jeho obyvateľov tvoria moslimovia. Neobklopujú ho žiadne hory, ale iba polia, na ktorých sa pestujú olivovníky, citrusy, granátové jablká a iné. Navštíviť môžete Staré mesto s hradbami vybudovanými Ilýrmi, najstaršou stavbou na východnom Jadrane, tureckú hodinovú vežu Salaat Kula z roku 1754, tureckú studňu z roku 1749, Mestské múzeum so zaujímavými exponátmi a Benátsky palác. Pred hradbami stojí pravoslávny kostol sv. Mikuláša z roku 1890 s cennými dielami ruských umelcov, pašova mešita s kúpeľmi (jediná stavba svojho druhu v krajine), mešita Namazdjah, tri turecké mauzóleá z 18. storočia, kostol sv. Jozefa s kamennou zvonicou a tromi zvonmi. V meste sa nachádza asi 600 m dlhá, pozvoľne klesajúca Malá pláž s farebným pieskom, na ktorej je promenáda, množstvo barov, kaviarní a reštaurácií. Medzi hotelmi Albatroa a Galeb je zopár pláží, medzi ktorými vyniká najmä Ženská pláž so sírnatým liečivým prameňom neplodnosti a iných ženských chorôb, na ktorú nemajú muži prístup. Najznámejšou je Veľká pláž, vzdialená od Ulcinja 5 km a tiahnúca sa na juhovýchod po rieku Bojana pri albánskych hraniciach. Dlhá je takmer 13 km a široká asi 60 m. Jej prednosťou je pozvoľný vstup do mora a liečivý piesok s minerálnymi prvkami (jód), ktorý sa doporučuje reumatikom a na liečbu pohybového ústrojenstva. Vybudované sú hotelové komplexy, kúpaliská, reštaurácie a plážové bary. Miestni lákajú turistov na kúpaliská na plážach, ktorým dali názvy ako Tropicana (Modrá vlajka), Copacabana či Miami Beach. Niektoré časti dlhej pláže sú vďaka stagnácii cestovného ruchu dosť zanedbané. Typické pre Ulcinj sú hlučné a živé trhy, na ktorých nájdete úplne všetko, od ovocia a zeleniny, mäsa a syrov až po oblečenie a bižutériu. Športovo založení jedinci využijú ponuky hotelov s priestormi na futbal či tenis, z vodných športov je obľúbený windsurfing a športový rybolov na pláži.

Čierna Hora - Zdravotná starostlivosť

Očkovanie sa nevyžaduje. Nutné zdravotné ošetrenia aj prvá pomoc sa v Čiernej Hore poskytujú zadarmo, avšak iba v štátnych zariadeniach. V súkromných zdravotníckych strediskách si musí pacient za ošetrenie zaplatiť. V extrémnych prípadoch môže byť chorému doporučený návrat domov na Slovensko. V každom prípade je doporučené mať pred cestou cestovné poistenie, ktoré bude adekvátne dĺžke a cieľu pobytu. Výhodné to môže byť pri drahšom lekárskom zákroku, či prevoze, kedy si turista hradí čiastku do 100 € v hotovosti a po predložení účtu za lekárske ošetrenie poisťovni na Slovensku, mu tieto peniaze budú navrátené. Pokiaľ sú náklady vyššie, hradí ich asistenčná služba poisťovne. Pokiaľ turista berie pravidelne určité lieky, je výhodné si ich pribaliť so sebou na dovolenku, pretože nemusia byť v Čiernej Hore k dostaniu alebo ich nákup v lekárni bude nevýhodný. Takisto základné lieky napr. na zvýšenú teplotu a menej závažné bolesti je výhodnejšie priniesť si z domova.

Čierna Hora - Bezpečnosť

Krajina je z pohľadu bezpečnosti pre turistov porovnateľná so Slovenskom. Odporúča sa vyhnúť cestám do albánsko-kosovského pohraničia, hlavne regióny ležiace na juhovýchod od Podgorice, pohorie Prokletije a na pobreží do oblasti okolo albánskej hranice až po mesto Ulcinj. Miestni vodiči jazdia značne nebezpečne (predbiehanie v zákrutách a na miestach so zlým výhľadom). Ukazovatele zmeny smeru jazdy sa používajú zriedka.

Čierna Hora - Víza a cestovné diklady

Čierna Hora uplatňuje voči občanom SR bezvízový styk na všetky druhy pasov do 90 dní. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz.

Čierna Hora - Colné a devízové predpisy

Odporúčame uschovávať všetky potvrdenky o výmene valút. Dovoz predmetov osobnej potreby je možný bez cla. Pri vstupe cudzincov do krajiny nie je predpísaná výška finančných prostriedkov na zabezpečenie pobytu, colné orgány však môžu požadovať preukázanie minimálnej sumy finančných prostriedkov v súlade s dĺžkou a účelom deklarovaného pobytu. Pri vstupe a tranzite cez Čiernu Horu je cudzinec povinný nahlásiť na hraničnom priechode finančnú hotovosť vyššiu ako 2 000,- EUR o čom dostane doklad. Na hraničnom priechode je potrebné taktiež prihlásiť rádiostanicu nainštalovanú vo vozidle, fotoaparáty, videokamery, drahé kovy a cenné predmety, o čom si treba vyžiadať doklad.

Čierna Hora - Mena

EURO bola v Čiernej Hore zavedená 1.1. 2002. Platiť, okrem hotovosti, je možné na niektorých miestach medzinárodnými kreditnými kartami (Eurocard, Mastercard, Visa, Diners, American Express a i.) a eurošekmi. Menšie mestá a obce nie sú na tieto služby dostatočne pripravené. Doporučuje sa vziať si so sebou hotovosť, a to aj drobné peniaze v minciach či bankovkách nižších hodnôt.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >