Detail štátu

Čína Čína - transparent

Ponúkame 31 ubytovacích kapacít za cenu 1 208 € - 4 889 €.

Destinácia:

Čína - popis

Čína, resp. Čínska ľudová republika, je rozlohou najväčší štát východnej Ázie a tretí alebo štvrtý najväčší na svete. Čína - krajina, ktorá svojou kultúrou s nádychom krehkosti a tajomnosti okúzľuje a inšpiruje ostatný svet pred viac ako 3.000 rokmi. Každý piaty človek na našej planéte žije na území Číny. Hlavní mesto Čínskej ľudovej republiky Peking Vás prekvapí svojou bohatou históriou i pulzujúcim ruchom veľkomesta. Kto z Vás by si neprial vychutnať atmosféru dávnej minulosti v Zakázanom meste či u Veľkého čínskeho múru.Šanghaj Vás prekvapí svojím rýchlym rozvojom v jednom zo svetových veľkomiest, v Xianu Vám vezme dych tajomná Terrakotová armáda a v Guillinu Vás nadchnú jedinečné vápencové útvary behom prechádzky po rieke Li. Hongkong Vás ohromí svojím pulzujúcim, rýchlym štýlom života a v Lhase Vás nadchnú posvätné tibetské chrámy v pohorí Himálajov.

Čína - všeobecné informácie

Rozloha: 9 597 000 km2. Počet obyvateľov: 1 330 044 605. Hlavné mesto: Peking (17 mil. obyv.).Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 31 provincií, 5 autonómnych oblastí, 4 mestá pod priamou správou (Peking, Šanghaj, Tianjin a Chongqing), 3 osobitné administratívne oblasti (Hongkong, Macao, Taiwan). Úradný jazyk: čínština. Rasové a národnostné zloženie: Číňania (93 %), ostatní (7 % - 56 národností). Náboženstvo: ateizmus (58 %), taoismus (30%), budhizmus (7%), islam (2 %), kresťanstvo (3 %).

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE - Vstupné vízum do Číny

Do Číny je potreba vybavenia vstupných turistických víz. Vybavenie individuálneho víza trvá cca 10 dní, nutné 1x foto, 2 volné stránky v pase s platnosťou 6 mesiacov po návrate. Pri pobyte v Tibete je nutné povolenie k vstupu. Pobyt v Hongkongu je pre občanov SR bezvízový. Aktuálnu situáciu je možné zistiť na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

Čína - očkovanie a lekár pri ceste do Číny

Pri ceste do Číny nieje povinné žiadne očkovanie.

Čína - úradný jazyk

Úradným jazykom je kantonština alebo mandarin, anglicky sa dohovoríte len v turistických centrách a medzinárodných hoteloch.

Čína - časový posun

+ 7 hodín voči stredoeuropskému času, + 6 hodín v období letného času.

Čína - gastronómia

O Číňanoch sa hovorí, že zjedia úplne všetko, čo má štyri nohy a nie je to stôl, všetko, čo lieta a nie je to lietadlo, a všetko, čo pláva a nie je to loď. Človek preto v Číne nikdy presne nevie, čo vlastne je. Ak chcete, môžete ochutnať napríklad údené psy, hadov, žaby, korytnačky, hmyz, smažené kuracie nohy či bravčové chvostíky, grilované rovno na ulici letlampou. Takéto kulinárske výstrelky sú typické pre južnú Čínu, ľudia na západe a severe krajiny sú v stravovaní omnoho umiernenejší. V čínskej kuchyni existujú veľké regionálne rozdiely odrážajúce sa v rozdielnych kuchárskych technikách, použitých surovinách a ostrosti korenia. V zásade môžeme rozlíšiť štyri typy čínskej kuchyne: severočínsku Pekingskú, užívajúcu miesto tradičnej ryže cestoviny, východočínsku Šanghajskú, zameranú na morské plody, mennej korenenú a ľahkú juhočínsku Kantónsku a najviac pálivú Sečuánsku kuchyňu. Bez ohľadu na to, v ktorej časti Číny sa práve nachádzate, vždy sa môžete dobre a veľmi lacno najesť v pouličných stánkoch, kde ponuku najčastejšie tvoria ryža a cestoviny so zeleninou či pálivou omáčkou, polievka s mäsom, plnené buchtičky varené v pare, tradičné čínske chlebové bochníky. Drahšou záležitosťou je potom napríklad preslávená pekingská kačica či plody mora. Z nealkoholických nápojov je najčastejšie v ponuke zelený čaj, ale vo väčších mestách bežne v obchodoch nájdete balené vody a colu. Alkohol je v Číne dostupný a výber je pomerne široký. Okúsiť môžete mieste chutné, ale nie príliš vychladené pivo, ryžovú pálenku alebo víno.

Čína - nápoje a strava v Číne

Pobyt v Číne býva väčšinou s polpenziou. Stravu je možné tiež veľmi lacno kúpiť v stánkoch na tržniciach alebo v typických miestných reštauráciách (v Hongkongu je cenová relácia stravy výrazne vyššia). Voda z vodovodnej siete nie je pitná. Vodu v plastikových flašiach je možné zakúpiť vo všetkých miestnych obchodoch.

Čína - mena

Oficiálna mena je Renminbi, základnou jednotkou je Juan (Y), ktorý sa delí na 100 Jiao. 1 000,00 EUR = 8 323,70 CNY (kurz marec 2012) V Číne je rovnaký centrálne stanovený výmenný kurz vo všetkých bankách i hoteloch. V Hongkongu je miestnou menou hongkongský dolár (HKD). 1 000,00 EUR = 10 254,80 HKD (kurz marec 2012). Platobné karty sú okrem Hongkongu prijímané len v medzinárodných hoteloch.

Čína - nákupy v Číně

Spotrební tovar je v Číně i Hongkongu veľmi lacný, ste tu doslova v nákupnom ráji. Na viacerých miestach môžete kúpiť typické miestne suveníry za veľmi dobrú cenu. Hongkong je tiež svetoznámym miestom pre nákup lacnej elektroniky.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >