Detail štátu

Dánsko Dánsko - transparent

Ponúkame 3 ubytovacích kapacít za cenu 859,70 € - 1 455,30 €.

Dánsko - popis

Dánsko, plný názov Dánske kráľovstvo, je štát v severozápadnej Európe. Dánske kráľovstvo je najmenšou škandinávskou, ale s Grónskom druhou najväčšou európskou krajinou (Grónsko patrí zemepisne k Amerike). Obmýva ho Baltské more a Severné more. Dánsko sa rozprestiera severne od Nemecka, juhozápadne od Švédska a južne od Nórska na Jutskom polostrove a na ďalších 474 väčších či menších ostrovoch (medzi najväčšie ostrovy patria: Sjaelland, Fyn, Lolland, Falster, Langelland) na severozápade Európy na sever od Nemecka. K Dánsku patria aj Faerské ostrovy a Grónsko. Väčšina z dánskych ostrovov nie je osídlená. V Grónsku sa však osídlenie udržalo, hoci väčšinu ostrova pokrýva hrubá vrstva ľadu.60 percent plochy zaberajú orné pôdy. Dánsko ma veľmi výbornú geogafickú polohu. Leži na križovatkách obchodných ciest medzi Severným a Balským morom.Jeho územie tvorí dopravný most nedzi strednou a severnou Europou. Dansko má vlastnosti ostrovného štátu,hoci vyše dve tretiny z celej rozlohy územia pripadajú na Jucký poloostov. V dánsku sa nachádzajú početné zaujímavé historické hrady, dediny, mestá a archeologické miesta. Na pobreží sa striedajú piesočné pláže s pokojnými a tichými zálivmi a zátokami. Vnútrozemie sa skladá z miernych kopcov, údolí, brezových hájov, stepí, čistých jazier, piesočných dún a bielych brál. Každý ostrov má svoju vlastnú, charakteristickú krásu. A navyše je tu len málo miest, ktoré bývajú preplnené turistami.

Dánsko - všeobecné informácie

Rozloha: 43.093 km2 + 1.399 km2 Faerské ostrovy a 2,2 mil. km2-Grónsko. Počet obyvateľov: 5 484 723. Hlavné mesto: Křbenhavn /Kodaň (1 343 000 obyv.).Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 16 krajov, ktoré sa delia na 271 komún (municipalít) + dve samosprávne územia Faerské ostrovy a Grónsko. Úradný jazyk: dánčina, regionálne nemčina. Rasové a národnostné zloženie: Dáni (93,1 %), Nemci (1,6 %), Inuiti (1 %), Faerčania (1 %), Turci (0,5 %), Švédi (0,4 %), iné (2,4 %). Náboženstvo: evanjelické (98 %), iné (2 %).

Dánsko - počasie

Leto trvá od Júna do Augusta. Zimy niekedy bývajú veľmi vlhké a studené. Najstudenším mesiacom je Február, jar a jeseň sú mierne. Letné mesiace sú pomerne chladné s málom slnečného svitu.

Dánsko - kultúra a spoločnosť

Dánsko je malá, ale za to jedinečná krajina. Jej obyvatelia sú oslobodený od poplatkov za zdravotnú starostlivosť i vzdelávanie. Tento fakt sa odráža vo vysokých daniach, ktoré predstavujú až 50 % z mesačného zárobku a 25% DPH. Dáni sú veľmi liberálni a zároveň organizovaní. Rovnoprávnosť oboch pohlaví v Dánsku nie je iba nedodržiavaným predsavzatím ale skutočnosť, o čom svedčí i absencia mužského a ženského rodu v ich jazyku.

Dánsko - zvyky a obyčaje

Hostia majú piť, až keď zdvihne pohár hostiteľ. Nazdravie sa povie /"Skal"/. Po jedle sa Dáni poďakujú osobe, ktorá pripravila jedlo. Pohodlné a športové oblečenie je všade akceptované, spoločenské šaty sú očakávané len pri zvláštnych príležitostiach a v lepších hoteloch a reštauráciách. Vo verejných dopravných prostriedkoch a v niektorých budovách je zakázané fajčiť.

Dánsko - gastronómia

Dáni sú preslávení gurmáni, čomu zodpovedá i nepreberná sieť stravovacích zariadení všetkých druhov a proveniancií. Od národných kuchýň nájdete, predovšetkým v Kodani a iných veľkých mestách čínske, japonské, thajské, indické, balkánské, ruské, argentínske, libanonské , mexické a mnohé iné reštaurácie a zariadenia rýchlej obsluhy McDonalds, Kentucky Chicken Grill, Burger King, Hamburger Haeven a i. Pre dánsku kuchyňu je charakteristické studené jedlo. Jeho typickým predstaviteľom je tzv. smoerebrod (v preklade chlieb s maslom). Je to vlastne otvorený sendwich/rôzny chlieb s maslom a mäsom najrôznejšieho druhu a úpravy, obyčajne obsah tvorí bravčové mäsom roastbeef, ryby (losos, haring), morské krevety, uhor, fašírka a pod. , k tomu patrí veľa zeleniny (cibuľka čerstvá, pražená, paradajky, papriky, zelený a ľadový šalát...a tiež vajíčko, majonéza, kečup a pod.). K tomu všetkému nesmie chýbať ani pohár studeného piva značky Tuborg alebo Carlsberg. Odporúčam však vyskúšať aj pivo s malého a dodnes nezávislého pivovaru Faxe Fad, ktorý varí vynikajúce pivo a naviac oplýva humorom. Popularitu si získalo nápisom na loge „Dodávame dánskemu ľudu\" , čo bolo v protiklade s podobným nápisom Tuborgu „ Dodávame na kráľovský dvor\". Cena kvalitného smoerebrodu sa pohybuje od 15 - 30 Dkk. Typickým nápojom okrem piva je dánska pálenka Gammel Dansk (v preklade Staré dánske) či dánsky Aquavit. Dánsko nemá svoje víno, ale kto mal príležitosť opakovane a dlhšie navštevovať Dánsko iste zaregistroval ohromný rozkvet obchodov s importovaným vínom a trend prechodu z piva na víno, čo je veľmi módnou záležitosťou v Dánsku. Dáni obľubujú hlavne červené víno z Francúzska. Priemerný obed v lacnejších reštauráciách stojí približne 80 - 120 Dkk bez nápojov. Mnoho dánských reštaurácií ponúka turistom cenovo veľmi výhodné menu (2 chody) za 80-100 Dkk, alebo dennú špecialitu tzv. „dagens menu\" za 100 -150 Dkk. Náš turista by nemal ignorovať ďalšiu dánsku špecialitu a to dánske haringy upravené na storaký spôsob. Reštaurácie haringy obyčajne servírujú v čase medzi obedom a večerou, obyčajne len do 18,00 h a najbežnejší spôsob je voľný bufet, t.j. za cenu približne 80 Dkr možete výskúšať toľko haringov, koľko ich je k dispozícii a samozrejme koľko zvládne váš žalúdok. Najesť sa je možné aj na ulici na tzv. „stojáka\". Množstvo stacionárnych i mobilných občerstvovacích ponúka hotdog, párky (vyskúšajte grilované dánske červené párky), china boxy, vafle a iné.

Dánsko - šport

Plávanie, Windsurfing, potápanie a plachtenie je možné takmer na všetkých dánskych plážach. Vo viac ako 600 prístavoch je možné si prenajať lode a člny. Mnohé jazerá, rieky a samozrejme more ponúkajú výborné možnosti rybolovu. Ďalšími populárnymi športmi je futbal a bedminton. V Dánsku je viac ako 130 golfových ihrísk.

Dánsko - nočný život

V Kodani sú pravidelne usporadúvané vystúpenia Kráľovského Dánskeho Baletu. Niektoré varietne kluby v Kodani sú zároveň reštauráciami. Prvé kaviarne otvárajú už o 05.00 hod, keď práve zatvárajú nočné kluby. V početných koncertových halách, hudobných podnikoch a džezových kluboch môžete naraziť na známych medzinárodných umelcov.

Dánsko - prepitné

V reštauračných a hotelových účtoch je už zahrnuté, rovnako ako v poplatkoch za taxík. Nosiči batožiny a personál na verejných toaletách očakáva zopár drobných.

Dánsko - mena

1 Dánska koruna (DKK) = 100 Ore. 1 000,00 EUR = 7 434,60 DKK (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >