Detail štátu

Dominika Dominika - transparent

za cenu - .

Dominika - popis

Dominika, celý názov Dominické spoločenstvo, je ostrovný štát ležiaci v Karibiku medzi dvoma francúzskymi zámorskými departementmi. Na severe je Guadeloupe (50 km) a na juhu sa rozkladá Martinik (60 km). Karibský ostrov s divokou a nedotknutou prírodou s mnohými rôznymi druhmi živočíchov. Rozloha je 40 x 12 km. Počet obyvateľov je 72 000, hlavné mesto Roseau. Najvyššia hora Morne Diablatis, 1447 m n. m. Reliéf ostrova s mnohými strmými stenami a úzkymi roklinami chránil domorodých indiánov pred európskymi moreplavcami, preto zostal ako posledný nekolonizovaný karibský ostrov až do roku 1763. Žije tu 3 000 karibských Indiánov. Dodnes majú vlastné územie v severovýchodnej časti ostrova. Husté džungle skrývajú pozoruhodné vodopády a ich mystické javy, ktoré pripomínajú vriace jazero. Okrem malých pláží s pieskom sopečného pôvodu tu nájdeme aj čisté more plné podvodného života. Po francúzskej a neskôr britskej nadvláde sa v roku 1978 stala Dominika nezávislou krajinou. Najväčší príjem pochádza z exportu banánov, kopry, kakaa, citrónov, vavrínu a vanilky. Jediná ťažená hornina – pemza má sopečný pôvod a vyrábajú sa z nej fajky.

Dominika - geografia

Dominika patrí do súostrovia Malých Antíl. Povrch ostrova je veľmi hornatý, čo súvisí so sopečným pôvodom reliéfu, najvyšším vrcholom Morne Diablotin (1447 m n. m.). Na ostrove sa vyskytujú aj početné prejavy postvulkanickej činnosti – termálne pramene, jazera sopečného pôvodu Boiling Lake. Členité vnútrozemie je prevažne pokryté tropickým dažďovým lesom a je doteraz málo obývané. K odlesneniu došlo zatiaľ len v niekoľkých dnes osídlených pobrežných oblastiach. Tropické podnebie ovplyvňujú severovýchodné pasáty. Na náveterných svahoch spadne až 6000 mm zrážok za rok, na západnom pobreží (záveterná strana) len 1 800 mm ročne. Priemerné mesačné teploty kolísajú v rozmedzí 24 až 27 °C, v období od júna do októbra sa môžu vyskytnúť tropické cyklóny (antilské uragány). Na severe sa dvíha tropickými lesmi porastená sopka Morne Diablotins (1447 m). Ostrov pomenoval Kolumbus, keď v nedeľu (domingo) 3. novembra 1493 vstúpil na ostrov.

Dominika - obyvateľstvo

Väčšinu obyvateľstva tvoria černosi (91%), ktorí sú potomkami afrických otrokov z koloniálneho obdobia, nasledujú mulati, kreolovia (6%). Asi 1,5% obyvateľov pripadá na pôvodných indiánov (Karibovia), ktorí obývajú rezerváciu na východnom pobreží. Bielu menšinu tvoria väčšinou Európania a Sýrčania. Najväčším sídlom je hlavné mesto Roseau so 16 534 obyvateľmi (1991), inak je osídlenie prevažne vidieckého typu. Väčšina Dominikáncov sa hlási k rímskokatolickej cirkvy (80%), 13% tvoria protestanti (anglokáni, metodisti), nasledujú moslimovia, hinduisti a židia. Existuje povinná školská dochádzka od 5 do 15 rokov života. Vedľa troch stredných škôl je v hlavnom meste pobočka University of the West Indies (Jamajka).

Dominika - turistické zaujímavosti

Hlavné mesto Roseau (juhozápadné pobrežie) je turistickou základňou Dominiky, odkiaľ možno podniknúť výlety na džípoch alebo kanoe ďalej do vnútrozemia ostrova. Piesok pláží je prevažne vulkanického pôvodu a teda má čiernu farbu, ale na severovýchode nájdete i zopár bielych lemoviek mora.

Národný park Morne Trois Pitons pokrýva 7000 hektárov na juhu Dominiky a bol založený v roku 1975 za účelom ochrany Bublajúceho jazera (druhé najväčšie vriace jazero sveta), vodopádov Middleham, Sari Sari, Trafalgar, jazier Boeri, Freshwater a údolia Desolation.

Kabritský historický park sa rozkladá na rovnomennom polostrove a zahŕňa pevnosti Shirley a George (18. - 19. storočie) a múzeum. 

Zaujímavé miesta predstavujú okrem iného aj botanické záhrady, sírové pramene, lesná rezervácia, Karibsko – indiánske teritórium, kde žijú poslední potomkovia karibských indiánov.

Dominika - gastronómia
 

Ostrovné receptúry majú základ v kreolskej, kontinentálnej, ale aj v americkej kuchyni. Reštaurácie zatvárajú okolo polnoci počas týždňa a o niečo neskôr cez víkend. Medzi miestne špeciality patrí Tee-tee-ree (maličké rybky), Lambi (mušle), Maniccou (vačica) a krabie mäso. Lokálna pikantná omáčka (Bello) sa podáva takmer všade a so všetkým.  Medzi miestne nápoje patria hlavne čerstvé ovocné šťavy.

Karibské rumové punče sú preslávené po celom svete, obzvlášť delikátny kokosový punč (pripravený z čerstvého kokosového mlieka, cukru, rumu, vanilky, citrónu a grenadiny).

Dominika - zábava

Mnohé hotely majú vlastné bary otvorené zvyčajne do 23:00 a tiež večerné programy (víkend). Vychyteným klubom v Roseau je La Robe Creole, kde sa hrá živá tanečná hudba. The Warehouse, Scorpio a Doubles International tiež patria k obľúbeným centrám zábavy na Dominike.

Dominika - atrakcie

Festival potápania (jún-júl) sa koná z dôvodu, že Dominika má jedny z najkrajších koralových útesov na svete, a tak nečudo, že obdivovatelia podmorských krás majú svoj festival práve tu.

Svetový festival kreolskej hudby (október) – hudobníci z celého Karibiku sa stretávajú v hlavnom meste Dominiky, aby nechali znieť príjemné tóny typických hudobných štýlov - zouk, zydeco, cadence, compas a soukous.

Dominika - štátne sviatky

1. - 2. január (Nový rok), 27. február (Karneval), apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 1. máj, 3. november (Deň vyhlásenia nezávislosti), 25. - 26. december (vianoce).

Dominika - víza a doklady

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum, o ktoré je možno požiadať na veľvyslanectve Veľkej Británie v Bratislave. SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Havane/Kuba.

 

Dominika - mena

 

Východo-karibský dolár (XCD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 XCD. Mince sú v hodnotách 1 XCD a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent. V Dominike môžete platiť aj v amerických dolároch. 1 000,00 EUR = 3 620,96 XCD (kurz marec 2012).

 

Platba kartou je v Dominike bežnou záležitosťou, ale i napriek tomu sa odporúča, overiť si podmienky a možnosti bezhotovostnej platby v krajine vo vašej banke. Otváracie hodiny bánk sú pondelok až štvrtok od 8:00 do 15:00, v piatok od 8:00 do 17:00.