Detail štátu

Dominikánska republika Dominikánska republika - transparent

Ponúkame 41 ubytovacích kapacít za cenu 1 070,10 € - 4 090 €.

Destinácia:

Dominikánska republika - Popis

Dominikánska republika je štát na východnej častí ostrova Hispaniola, východne od Haiti. V porovnaní so susednou Republikou Haiti je Dominikánska republika dvakrát väčšia. Povrch krajiny je členitý, tvorený vysočinami, úrodnými údoliami a tropickými pralesmi. Centrálne Kordillery sú najvyššie pohorie ostrova, ktoré sa tiahnú od Haiti na juh, popri hlavnom meste Santo Domingo. Súčasťou je aj Pico Duarte, najvyšší vrch v Dominikánskej republike s nadmorskou výškou 3 175 m n. m. (počas zimných období býva jeho vrchol zasnežený). Súbežne s Centrálnymi Kordillermi prebieha pohorie „Septentrional Mountains“, ktoré rozdeľuje atlantické pobrežie od údolia Cibao, významné ťažbou zlata. Najmenšie pohorie Cordillera Oriental je vo východnej časti republiky, okrem neho sa v Dominikánskej republike nachádzajú aj dve ďalšie pohoria Sierra de Bahoruco a Nieba Sierra na juhozápade. Tieto pohoria čiastočne obklopujú slané jazero Lake Enriquillo, ktoré je najnižším bodom v krajine (46 m pod hladinou mora). Juhovýchodná časť republiky je pokrytá nížinami, typickým výskytom kaktusov a riedkym zaľudnením. Vegetácia je veľmi rôznorodá. Tak ako na ostatných ostrovoch Karibiku sa tu nenachádzajú žiadne veľké divé zvieratá, jedovaté hady a pavúky.

Dominikánska republika - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom. Rozloha: 48 511 km2. Počet obyvateľov: 9 507 133 (údaj z roku 2008). Hlavné mesto: Santo Domingo. Počet obyvateľov hlavného mesta: 2 732 00 (údaj z roku 2003). Je to druhé najväčšie mesto v Karibiku. Ďalšie dôležité mestá: Puerto Plata, San Cristóbal. Úradný jazyk: španielčina, anglicky sa dohovoríte v turistických centrách. Pobrežie má dĺžku 1 600 km, z ktorých 300 km pripadá na biele pieskové pláže. Administratívne územné členenie: 31 provincií a 1 distrikt. Etnické skupiny: miešanci 73 %, bieli 16 %, čierni 11 %. Náboženstvá: katolíci 95 %, ostatní 5 %. Elektrické napätie: 110 V, v hoteloch vyššej kategórie aj 220 V. Odporúčame sa adaptér. Časové pásmo: GMT -4 h.

Pôvodne bol ostrov Hispaniola osídlený Tainmi-priateľskými indiánmi. V roku 1492 sa na ostrov vylodil Krištof Kolumbus. Taini predpokladali, že ide o nadprirodzených ľudí, a preto sa správali veľmi dôverčivo a priateľsky a poskytovali Španielom všetko čo žiadali. Tí z ostrova spravili svoju kolóniu, pôvodné obyvateľstvo takmer vyhubili a postupne ho nahradili černošskými otrokmi. V roku 1697 pripadla západná časť ostrova Francúzsku a v roku 1795 aj východná časť. V roku 1808 španielsky hovoriaci kreoli vyhnali Francúzov zo svojej časti ostrova, v roku 1821 sa Haiťanom v povstaní proti Španielom opäť podarilo ovládnuť územie Dominikánskej republiky, v roku 1844 bola vyhlásená nezávislosť. V rokoch 1861 – 1865 bola krajina opäť pod španielskou nadvládou, po opätovnom získaní nezávislosti trpela krajina krízami z neustále sa meniacej politickej situácie a postupne sa dostávala pod moc USA. Z tohto pohľadu bola veľmi významná aj pôžička 20 miliónov dolárov od USA, takto si zabezpečili kontrolu nad colnou politikou a v rokoch 1917 – 1940 aj nad štátnymi financiami. V roku 1930 sa vlády ujal diktátor Rafael Leonidas Trujillo Molina a vládol až do roku 1961. Vo voľbách bol zvolený Juan Bosch, ten bol však v roku 1963 zosadený a vystriedaný Reid Capralem, ktorý bol zosadený v roku 1965. V slobodných voľbách v roku 1966 sa k moci dostal Joaquin Balaguer, ktorý bol opätovne zvolený aj v ďalších 3 voľbách a vládol až do roku 1978. V tomto roku sa prezidentom stal Antonio Guzmán. V roku 1982 bol zvolený Salvador Jorge Blanco. V roku 1990 sa moci opäť ujal Balaquer.

Dominikánska republika, to je romantická dovolenka na jednej z periel Karibiku, ktorá je stále najobľúbenejšou turistickou destináciou vyhľadávanou nielen návštevníkmi z USA a Kanady, ale aj z celej Európy. Nájdete tu prekrásne piesočnaté pláže, blankytne modré teplé more a príjemné tropické podnebie s nádhernou prírodou. Táto karibská ostrovná krajina vás privíta rozľahlými plážami s bielym pieskom, tyrkysovým morom a rastúca prírodou (najmä vysokými palmami). Napriek tomu, že sú pláže verejné, sú udržiavané miestnou samosprávou a v priestoroch hotelových rezortov a v ich blízkosti aj hotelovými zriadencami. Hotely na plážach poskytujú lehátka, slnečníky a občerstvenie. Krajina je ideálnym miestom pre odpočinkovú dovolenku, ubytovanie v hoteloch je s raňajkami, s plnou penziou a neobmedzenou konzumáciou nápojov. Je pre Vás pripravený veľký výber športových aktivít vrátane programu pre deti. Večery môžete stráviť sledovaním zábavných programov pripravených hotelovým personálom či v hotelových reštauráciách, baroch a diskotéke.

Dominikánska republika - Počasie

Tropické s typickým striedaním sucha a dažďov (dažďové obdobia sú od mája do júna a od septembra do októbra). Najteplejším mesiacom je august (23 - 31 °C), najstudenším je február (19 - 28 °C). Zmierňujúci teplo má vplyv vetrov, vanúcich od mora. Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra. V tomto období je potrebné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a v prípade potreby pozorne sledovať aj odporúčania miestnych úradov.

Dominikánska republika - Gastronómia

Miestne reštaurácie poskytujú hlavne miestne jedlá, ktoré sú veľmi chutné a výživné. Medzi miestne špeciality patria Chicharrones (chrumkavo upečené bravčové), Chicharrones de pollo (na plátky nakrájané pečené kura), Cassava (pečená zelenina), Moro de habicuelas (ryža s fazuľou), Sopa criolla dominicana (zeleninová polievka s mäsom), Pastelon (zeleninový koláč). Jedlá pripravované z hovädzieho mäsa sú veľmi drahé, preto sa väčšinou nahrádza bravčovým a kozím mäsom. Paradajky a ovocie sú vždy čerstvé a chutia vynikajúco. Z nápojov, ktoré by mal cestovateľ ochutnať sú hlavne mieste pivo Presidente a rum Brugal a Bermudez. Káva je výborná avšak na naše pomery dosť silná. Domáce alkoholické nápoje sú podstatne lacnejšie ako dovážané značky.

Dominikánska republika - Športové aktivity

Všetky hotely ponúkajú v rámci all inclusive aj množstvo športových aktivít, ktoré sú v hotelových rezortoch k dispozícii. Väčšinou sú zadarmo nemotorizované vodné športy ako sú kajaky, kanoe, vodné bicykle, windsurfing, katamarany, šnorchlovanie a malé plachetnice. V hotelových bazénoch sa takmer denne organizujú rôzne športové programy, ako napr. volejbal, vodný aerobik, resp. lekcie potápania. Okrem vodných športov sú často k dispozícii aj tenisové kurty, plážový volejbal alebo požičovňa bicyklov. Potápanie je tu obľúbenou činnosťou vzhľadom k podmorskému bohatému životu. Jeden ponor so zapožičaním potápačskej výstroje stojí cca 35,- USD. Dominikánska republika je doslova golfovým rajom, kvalitné golfové ihriská (18 i 27 jamkové, transfer z hotela zadarmo) sú k dispozícii v Punta CanaBayahibe alebo Juan Dolio. Green fee za 18 jamiek je od 60,- USD v závislosti od kvality ihriska.

Dominikánska republika - Turistické strediská

Turizmus sa vo veľkej miere sústreďuje na pobreží na severe, východe, juhovýchode a juhozápade. Najnavštevovanejšie letoviská sú Puerto Plata, Punta Cana, Sosúa, Cabarete, Costa Verde, Cofresí, Costambar, ako aj strediská: Bavaro, Bayahibe, Boca Chica, Juan Dolio, La Romana, Punta Cana.

Punta Cana - sa rozkladá na východnom pobreží Dominkánskej republiky pri svetoznámej pláže Bavaro. Dlhé piesočnaté pláže, lemované nekončiacimi palmovými alejami a tyrkysovým morom, patrí medzi najkrajšie v Karibiku. Dno mora je pokryté jemným pieskom. Nájdete tu veĺké množstvo hotelov, nákupné centrá a skvelé podmienky pre šport, zábavu a relaxáciu. Je to ideálne miesto na strávenie pokojnej dovolenky.

Boca Chica - je príjemné letovisko rozkladajúce sa kúsok od hlavného mesta Santo Domingo. Vďaka tejto blízkosti sem prichádzajú relaxovať i miestny obyvatelia, v ich spoločnosti si môžete užiť pravý karibský život. Nájdete tuplno zábavy a bujarý nočný život.

Samaná - je poloostrov v severnej časti Dominikánskej republiky. V tejto lokalite nájdete nedotknuté piesočné pláže a nekonečné palmové háje. Nečakajte žiadne veľké turistické centrá. Tu nájdete pokojnú až ospalú atmosféru, ktorú si vychutnávajú tí z nás, ktorí chcú po dobu svojej dovolenky hlavne relaxovať a odpočívať. 

Bayahibe - leží na juhovýchode ostrova. Toto stredisko je vhodné pre všetkých, ktorí vyhľadávajú pokojnú dovolenku. Pláže, pokryté jemným bielym pieskom, lemuje tyrkysovo modré more. V blízkosti ležia ostrovčeky Saona a Catalina, ktoré sú tvorené korálovými útesmi. Lákajú svojou nedotknutosťou a možnosťou užiť si deň strávený plaváním a oddychom s pocitom, že ste ďaleko od civilizácie.

Bavaro - je jedno z najluxusnejších najvyhľadávanejších centier Dominikánskej republiky. Pláže lemované palmami a luxusné hotely uspokoja priania i tých najnáročnejších návštevníkov. Nájdete tu veľký výber spoločenských i športových aktivít. Pláž Bavaro patrí pod komplex pláží Punta Cana.

Juan Dolio - leží necelých 50 km východne od hlavného mesta Santo Domingo. Toto stredisko sa pýši korálovým pobrežím a krásnymi piesočnatými plážami, ktoré sú lemované palmami. V blízkosti tejto lokality sa nachádza prírodná rezervácia Haistises alebo ostrovček Saona, ktorého okolie si užijú predovšetkým milovníci potápania.

La Vega – nastavte si úsmev a obujte si tanečné topánky. Zúčastnite sa najživšej a najpopulárnejšej karnevalovej party na ostrove.Cabarete – najpopulárnejšia windsurfingová a kitesurfingová destinácia. Península de Samaná – pozrite si veľryby vráskavce, stretávajúce sa pri párení. Playa Frontón – tichý podmorský svet nádherných tropických útesov. Playa Limón – nádherné skalisté pláže a lagúny. Santo Domingo – stopy Krištofa Kolumba s úžasnou architektúrou hlavného mesta. Reserva Antropológica El Pomier – jaskyne s úžasnou zbierkou starých malieb indiánskeho kmeňa Taínov. Pico Duarte – po trekingu na najvyšší bod Karibiku si pozrite si východ slnka.

Dominikánska republika - Zdravotná starostlivosť

Upozorňujeme na nevyhnutnosť dodržiavania hygieny pri konzumácii ovocia, zeleniny, mäsa a rýb. Dbajte, aby ste ich dostali na stôl čerstvo pripravené, najmä pokiaľ sa nestravujete v hotelových reštauráciách. Pred cestou do DR odporúčame pribaliť bežne lieky, najmä proti žalúdočným ťažkostiam, hnačke, repelenty, opaľovacie krémy. Na západe krajiny je zvýšené riziko výskytu malárie-dengee. Mestá a turistické destinácie maláriou ohrozené nie sú. Voda z vodovodu nie je vhodná na pitie. Počas horúcich mesiacov (apríl - september) neodporúčame konzumáciu pokrmy z rýb a vajec, ak ich nepripravovali v kuchyni solídneho hotela. Pred vycestovaním odporúčame zaobstarať si komplexné cestovné zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa v prípade potreby aj letecky prevoz.
Upozorňujeme, že zdravotné poistenie SR neplatí v súkromných klinikách. Zdravotné a bezpečnostné riziká: V krajinách Karibiku sa môže v určitých obdobiach vyskytnúť horúčka dengue, tropická vírusová infekcia, ktorá sa prenáša bodnutiami komárov aedes. Najlepšia ochrana je prevencia pred bodnutím počas celého dňa. Cholera bola rozšírená v DR z Haiti. Najviac prípadov je v najväčších mestách Santo Domingo a Santiago. Odporúča sa predovšetkým dodržiavať princípy hygienických zásad, odporúča sa piť len balené tekutiny a jedlá konzumovať len dostatočne tepelne opracované, nepoužívať na schladenie nápojov ľad, nekonzumovať šaláty z tepelne neupravenej zeleniny, nekonzumovať surové morské plody. Malária je závažná infekčná choroba. Malária sa v DR vyskytuje vo východných provinciách, hlavne La Altagracia, kde sa nachádzajú mnohé turistické rezorty.

Dominikánska republika - Bezpečnosť

V ostatnom období sa situácia mierne zhoršuje. Dochádza k nárastu kriminality, krádeže finančnej hotovosti, dokladov a elektroniky, ktoré sa vyskytujú najmä na turisticky frekventovaných miestach. Pri večerných vychádzkach odporúčame cennejšie predmety nechávať v hoteli a brať so sebou iba kópie dokladov a menšiu hotovosť.

Dominikánska republika - Víza a cestovné doklady

Pre občanov SR je za účelom turistiky vstup bez víz, po príchode je možnosť zakúpiť si turistickú kartu, cena 10 USD, platná na 30 dní. Návštevníci pod 18 rokov vstupujúci na územie DR nepotrebujú žiadny špeciálny doklad za podmienky, že vstúpia a aj odídu s tou istou dospelou osobou. V opačnom prípade je potrebné prísažné vyhlásenie rodičov legalizované na veľvyslanectve Dominikánskej republiky. Imigračné orgány nepoznajú tzv. „zápis deti do pasu“ bez fotky, a preto vstup do krajiny v takýchto prípadoch je dosť zdĺhavý, hoci nie nemožný. Z tohto dôvodu odporúčame mať vlastný pas aj pre deti pod 5 rokov. Okrem pasu/víza/turistickej karty sa vyžaduje spiatočná letenka a dostatočné finančné zabezpečenie zodpovedajúce dĺžke pobytu. Očkovanie a lekár: pri pobyte v Dominikánskej republike nie je vyžadované žiadne špeciálne očkovanie.

Dominikánska republika -  Colné a devízové predpisy

Povolený je dovoz 50 cigár, 200 cigariet, 2 l alkoholu alebo vína. Sankcie za pašovanie a držanie omamných a psychotropných látok sú vysoké. Platí zákaz dovozu zbraní, pornografie, mäsových výrobkov a čerstvého ovocia a zeleniny do krajiny.

Dominikánska republika - Mena

Dominikánske peso (RD$) je národnou menou krajiny, akceptuje sa aj americký dolár, hlavne v obchodoch pre turistov a v hoteloch.  Jedno peso = 100 centavos. Papierové bankovky sa vydávajú v nominálnych hodnotách 5 P, 10 P, 20 P, 50 P, 100 P, 500 P, 1000 P a 2000 P. Mince majú hodnoty 5 P a 1 P.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >