Detail štátu

Ekvádor Ekvádor - transparent

Ponúkame 5 ubytovacích kapacít za cenu 2 030 € - 6 191 €.

Ekvádor - popis

Ekvádor, oficiálny názov Ekvádorská republika (po španielsky Ecuador alebo República del Ecuador), je štát v Južnej Amerike, ktorý leží na rovníku a zároveň je jeho pobrežie obmývané vodami Tichého oceánu. Jeho susedmi sú Kolumbia na severe a Peru na juhovýchode. Súčasťou Ekvádoru sú tiež Galapágy. Španielske slovo Ecuador znamená "rovník". Rozprestiera sa na severozápade Južnej Ameriky. Tichooceánske pobrežie lemuje 60–100 km široká nížina, ktorá sa postupne dvíha smerom na západ. Uprostred krajiny sa tiahnu dve reťaze Ánd (Východná a Západná Kordillera). Medzi nimi sa nachádza plošina. Najvyšším vrchom je sopečný kužeľ Chimborazzo (6310 m n. m.). Východ krajiny vypĺňa Amazonská nížina. Názov krajiny v španielčine znamená rovník, čo poukazuje na jeho geografickú polohu. Bývalá španielska kolónia získala nezávislosť roku 1830. Nerastné suroviny (olovo, striebro, zlato, meď) má značné. Významná je len ťažba ropy. Aj daňové úľavy podnecujú rozvoj priemyslu, predovšetkým výrobu železa a ocele, petrochémiu a spracovanie poľnohospodárskych plodín a rýb. Základom hospodárstva je poľnohospodárska produkcia (banány, káva, kakao, cukrová trstina) a export. Významný je rybolov.

Ekvádor - všeobecné informácie

Rozloha: 283 560 km² (vrátane Galapág). Počet obyvateľov: 13 927 650. Hlavné mesto: Quito (1 401 400 obyv.).Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 22 provincií. Úradný jazyk: španielčina. Rasové a národnostné zloženie: mestici (35 %), belosi (25 %), Indiáni (20 %), mulati (15 %), černosi (5 %). Náboženstvo: rímskokatolícke (93 %), ľudové náboženstvá (4 %), evanjelické (2 %), iné (1 %).

Pred odchodom do Ekvádoru je vhodné konzultovať potrebné očkovania s lekárom. Týka sa to hlavne vnútrozemia, ale aj pobrežných oblastí. Z nebezpečných chorôb sa tu vyskytuje cholera a malária, preto je vhodné pripraviť sa na cestu aj zo zdravotného hľadiska.

Na cestu do krajiny postačuje slovenským občanom platný cestovný pas. Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní.

Ekvádor má typické prímorské tropické podnebie. Vďaka ustáleným teplotám je vyhľadávaným turistickým miestom po celý rok a  turistická sezóna nemá obmedzenia. Pri pobreží je po celý čas 24 až 27 stupňov Celzia. Zrážky sa pohybujú od 500 po 1200 mm ročne. Priemerná ročná teplota je cca 25,5 stupňa Celzia. Pri Amazonskej nížine je teplota o niečo vyššia. Pri výstupoch na končiare Ánd treba počítať s vysokou nadmorskou výškou a teda nižšími teplotami ako aj so snehovou pokrývkou a redším vzduchom.

Ekvádor - gastronómia

Ekvádor má jedno z najchutnejších pív v Južnej Amerike, rovnako charakteristickú chuť má i miestne červené víno. Predaj alkoholu je zakázaný po 2:00. Miestne špeciality: Llapingachos (palacinky plnené zemiakovou kašou a syrom). Krevety alebo homár sa najčastejšie podávajú s kukuricou a chifles (pražené plátky zelených banánov). Locro (varené zemiaky so syrom). Humitas (dusená sladká kukurica). Pečené guinejské prasiatko. Patacones (kaša zo zelených banánov). Empanadas (lístkové cesto plnené syrom alebo mäsom). Miestne nápoje: Naranjilla (ovocná šťava). Canelazo (koktail z cukrovej trstiny, ľubovoľného alkoholu, citrónovej šťavy, cukru a škorice). Pisco (miestne brandy).

Ekvádor - nakupovanie

Ceny tovaru v turistických obchodíkoch sú fixné, o zjednávanie sa môžete pokúsiť na lokálnych trhoviskách (ferias). Hlavným artiklom turistického záujmu sú indiánske strieborné šperky, vyrezávané, maľované či lakované ornamenty z chlebového cesta, vyšívané prikrývky, prútené košíky, ruksaky (shigras), kmeňové zbrane či ručne tkané textílie.

Ekvádor - nočný život

Nočný život Ekvádoru sa odohráva prevažne vo výborných reštauráciách a nočných kluboch Quita a Guayaquilu. V menších mestách sa nočná zábava uskutočňuje výhradne na báze domácich večierkov a v súkromných kluboch. Každopádne najpopulárnejšou formou rozptýlenia v Ekvádore zostáva kino.

Ekvádor - pamiatky a atrakcie

Incapirca - archeologické nálezisko v nadmorskej výške 3160 metrov. Tunajší Chrám slnka bol zasvätený rôznym rituálom. Má mystickú atmosféru. Bol postavený z veľkých opracovaných kameňov. Okrem chrámu sa tu nachádzajú aj iné trosky budov, ako kúpele, náboženské svätyne, záhrady a obydlia. Je tu zároveň archeologické múzeum. Národný park Machalila - je známy archeologickými náleziskami. Jedno z najkrajších je pri dedinke Agua Blanca. Quito - za zmienku stojí chrám San Francisco. Otavalo - mesto ležiace severne od Quita, kde sa v sobotu konajú tradičné trhy. Žije tu mnoho Indiánov. Tradičnou súčasťou oblečenia obyvateľov mesta je pončo. Cuenca - je považované za mesto umenia. Patrí medzi najkrajšie mestá krajiny a je aj na zozname UNESCO. Mnoho domov je zo 16. až 17. storočia. Súčasťou mesta sú nádherné námestia a katedrály. V meste je aj množstvo múzeí, z ktorých doporučujeme najmä Tulcán - mesto na severe krajiny známe svojimi trhmi. Medzi atrakcie mesta patrí hlavne Casa de la Cultura a archeologické múzeum, ďalej Museo del Banco Central, Museo del CIDAP, Museo de las Coceptas, Museo de las Culturas Aborígenes. Ambato - jedno z najväčších ekvádorských miest. Je obklopené pohorím vyhasnutých sopiek Chimborazo. Atrakciou mesta sú ovocné trhy, ktoré sa konajú v pondelok. Medzi pamiatky patria múzeá Colegio Bolívar a Juan Montavlo ako aj veľký počet kostolov. Sopka Tungurahua - obľúbený končiar horolezcov dosahuje nadmorskú výšku 5016 metrov. Vyhasnutá sopka Chimborazo - vrchol leží v nadmorskej výške 6310 metrov. Činná sopka Cotopaxi - je najvyššou činnou sopkou na svete. Jazero Lago San Pablo. Od jazera je prekrásny výhľad na sopku Imabura. Vodopády: Baňos - mestečko známe horúcimi prameňmi, ktoré sú základom pre miestne kúpele. Las Cascadas de Peguch a El Pailón del Diablo. Galapágy - ostrovy známe z vedeckých prác Charlesa Darwina, ktoré sa preslávili endemickou faunou a flórou.

Ekvádor - časové pásmo

Slovensko -7 hod.

Ekvádor - mena

Americký dolár (USD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 USD. Mince sú v hodnotách 1 USD a 50, 25, 10, 5 a 1 cent. Miestna mena má kurz 1 000,00 EUR = 33 779 219,02 ECS (kurz marec 2012), je ale problematická.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >