Dovolenka 2015 - Estónsko, 2 zájazdov v cene od 738€

Detail štátu

Estónsko Estónsko - transparent

Ponúkame 2 ubytovacích kapacít za cenu 738 € - 1 035 €.

Estónsko - popis

Estónsko, celý názov Estónska republika, je štát v severovýchodnej Európe a najsevernejšia z pobaltských krajín. Estónsko je aj najmenším z pobaltských štátov. Nezávislosť od ZSSR získalo v roku 1991, rusjé jednotky odišli však až v roku 1994. V roku 1994 vstúpilo, spolu so Slovenskom, do EÚ i NATO.NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami. Takmer tridsať percent celkového počtu obyvateľstva sústreďuje do jedného mesta, hlavného mesta Tallin, čo je vôbec najväčšie percento spomedzi krajín Európskej únie. Asi štvrtinu populácie tvoria etnickí Rusi, väčšina z nich sa do krajiny nasťahovala počas sovietskej éry. Väčšina z nich žije v Talline. Estónska ekonomika je dlhodobo charakteristická vysokým rastom, krajina napreduje aj vo využívaní informačných a komunikačných technológií v ekonomickou živote, ale aj verejnej správe - ako prvá v Európe umožnila svojim občanov voliť prostredníctvom internetu (2005). Od Fínska ho na severe oddeľuje zhruba 80 km široký Fínsky záliv. Na západe sa nachádza Baltské more. Suchozemskú hranicu má Estónsko na východe s Ruskom, no prevažná časť tejto hranice prechádza Čudským jazerom. Najdlhšia suchozemská hranica je na juhu s Lotyšskom.

Estónsko - všeobecné informácie

Rozloha: 45 226 km2. Počet obyvateľov: 1 307 605. Hlavné mesto: Tallinn (502 400 obyv.).Štátne zriadenie: parlamentná demokracia. Administratívne usporiadanie: 15 okresov (maakond). Rasové a národnostné zloženie: Estónci (62 %), Rusi (30 %), Ukrajinci (3 %), Bielorusi (2 %), Fíni(1 %), iné – Tatári, Lotyši, Poliaci, Nemci (2 %). Náboženstvo: evanjelické (60 %), pravoslávne (35 %), iné (5 %).

Estónsko - počasie

V krajine je mierna klíma, avšak so značnými teplotnými rozdielmi. Leto je teplé, jar a jeseň sú relatívne mierne a príjemné. Zima, ktorá trvá od novembra do marca, môže byť veľmi studená. Vodné zrážky padajú pomerne rovnomerne počas celého roka, najviac ich je v auguste. Ťažká snehová pokrývka je najmä v zimných mesiacoch.

Estónsko - Tallin

Je to starobylé, prímorské a hlavné mesto Estónska. V Talline sa nachádzajú cenné historické a architektonické monumenty, medzi ktoré patrí centrum starého mesta, ktoré je najstaršie v severnej Európe. Dominujú v ňom špicaté veže stredovekého Town Hall (14.-15. storočie). Zachovali sa viac než dve tretiny z pôvodnej mestskej časti City Wall, z ktorej je nádherný výhľad na úzke ulice s domami so sedlovými strechami. Turistom doporučujeme zážitok pohľadu na vrcholy veží starého Tallinu z hradu Toompea, ktorý je situovaný na útese. Obľúbeným rekreačným miestom je Kadriorg Park, v ktorom sa nachádza palác postavený Petrom Veľkým. Múzeum pod otvorenou oblohou ponúka návštevníkom záblesk do spôsobu vidieckeho života z 18. a 19. storočia.

Estónsko - pamiatky a atrakcie

Tallinn – hradby, opevnenie a strážne vežičky, Palác Kadriorg s prekrásnym parkom, Radnica, Veľká morská brána, Múzeum umenia. Dvojjazero Peipsi järv a Pikhva järv. Lahemmaa – pobrežný národný park. Palmse – zámok. Sagadi - zámok. Suur Munamägi – najvyššie položené miesto Estónska v nadmorskej výške 318 metrov. Muhu – ostrov v Baltickom mori.

Estónsko - gastronómia

Predjedlá sú veľmi obľúbené a často sú najlepšou časťou pokrmu. Medzi miestne špeciality patrí: sült (rôsolovitá teľacina), täidetud vasikarind (pečené plnené teľacie pliecko) a rosolje (vinaigrette so sleďmi a červenou repou). Medzi baltické špeciality patrí tiež prírodná husacina plnená jablkami a slivkami.

Estónsko - nočný život

Do Tallinu zvyknú cestovať za jednodňovou zábavou Fíni, pričom mesto im ponúka široký výber reštaurácií, kaviarní a barov. Nachádza s tu tiež opera a divadlo.

Estónsko - aktivity

Estónsko je ešte pomerne nedotknutá, riedko osídlená krajina. Takmer polovicu územia pokrývajú lesy. Asi dvanásť národných parkov a chránených rezervácií ponúka osobitú príležitosť pre milovníkov prírody. V každej rezervácií sú informačné centrá, ktoré poskytujú turistom rady a mapy.

Estónsko - mena

1 Kroon (ekr) = 100 sentov. Menová skratka: EKR. Nominálne hodnoty bankoviek v obehu: 500, 100, 25, 10, 5 a 2 EKR; Mince hodnôt 50, 20, 10, 5 a 1 sentov. 1 000,00 EUR = 15 646,60 EEK (kurz marec 201).

Výsledky hľadania
VELKÁ CESTA POBALTÍM
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 16.8.2018 11 dní Raňajky autobusautobus 738 €+príplatky Detail
POBALTÍ OD A DO Z
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 16.8.2018 9 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 035 €+príplatky Detail

ďalšie ponuky >