Detail štátu

Fidži Fidži - transparent

za cenu - .

Fidži - popis

Fidži, plný názov Republika Fidžijských ostrovov (staršie aj Fidžijská republika), je ostrovný štát v Tichom oceáne. Republika Fiji sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu. V roku 1643 objavil súostrovie holandský moreplavec Abel Tasman. Pôvodne bolo Fiji anglickou kolóniou a svoju nezávislosť získalo v roku 1970. Súostrovie, ktoré je od roku 1983 v programe svetového dedičstva UNESCO, sa skladá z 322 ostrovov, osídlených je asi 110 z nich. K hlavným ostrovom patrí Viti Levu, Vanua Levu, Levuku, Taveumi a Kadavu. Povrch ostrovov, ktoré vznikli vulkanickou činnosťou, je väčšinou hornatý a pokrytý tropickými pralesmi a savanou. Najvyššou horou zeme je Tomanivi s 1324 m n. m. Počet obyvateľov rozmanitých ostrovov je 918 000, skladá sa z 51% Fijijcov, 44% Indov a 5% pripadá na Európanov, Číňanov a ostatné národnosti. Hlavné mesto Suva so 199 000 obyvateľmi leží na ostrove Viti Levu. Úradným jazykom je angličtina, ďalej sa používa fijijčina a hinduičtina. Podnebie je tropické s malými teplotnými rozdielmi. Let z Európy trvá 20 hodín.

Fidži - všeobecné informácie

Rozloha: 18 270 km2. Počet obyvateľov: 918 675. Hlavné mesto: Suva (71 600 obyv.).Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 4 kraje (division). Úradný jazyk: angličtina. Rasové a národnostné zloženie: Fidžania (49 %), Indovia (46 %), iní (5 %). Náboženstvo: kresťanské (53 %), hinduistické (38 %), mohamedánske (8 %), iné (1 %).

Fidži - počasie

Fidži sa nachádza v tropickom podnebí., ktoré sa vyznačuje obdobím dažďov. To trvá od novembra do apríla. Práve vtedy ostrovy napádajú cyklóny, tie však bývajú nebezpečné iba občas. Priemerná teplota, celoročná, na Fidži je 25º C. Turisti si tiež musia zvyknúť na veľkú vlhkosť vzduchu.

Fidži - gastronómia

Medzinárodná kuchyňa súperí s lokálnymi špecialitami. Hotelové reštaurácie sú často otvorené i pre návštevníkov, ktorí nie sú hosťami hotela. Je dobré vedieť, že alkohol môžu podávať iba v licencovaných hoteloch, reštauráciách, baroch či nočných kluboch. Miestne špeciality: Kahoda (na pare uvarená, lokálna ryba potretá kokosovým mliekom a šťavou z citróna). Kassaua (tapioka – varená, pečená alebo postrúhaná a zmiešaná s kokosovým mliekom, cukrom a banánovou kašou). Daruka (zelenina podobná špargli). Lovo (mix mäsa, rýb, zeleniny a ovocia pripravovaný v horúcom piesku). Miestne nápoje: Kava – tradičný omamný nápoj. Lokálne pivo nesie názov Carlton. Chutné sú i miestne dopestované vína (Meridan Moselle a Suvanna Moselle). Gin, rum, vodka a whisky sú taktiež súčasťou nápojového lístka.

Fidži - nočný život

Väčšie hotely majú svoje vlastné tanečné a hudobné skupiny, ktoré zabávajú hostí pri večerných programoch. Najväčšia koncentrácia nočného života je sa však sústreďuje v privátnych kluboch. Krátkodobé členstvo môžete získať cez niektorý z hotelov. Ale nemusíte byť členom súkromného klubu, aby ste sa na Fidži zabavili. V Suve, na promenáde Victoria sa nachádza niekoľko výborných nočných klubov (Signals, The Planet a Purple Haze) a barov, vrátane jazzového, bluesového či typického Irish pubu.

Fidži - nakupovanie

K obľúbeným suvenírom sa radia šperky, rezbárske výrobky (misky na kavu), lakované kokosové škrupiny, mušle, perly, pletené čapice, rohože, tácne... Zjednávanie cien v obchodoch nie je zvykom, ale pri väčších nákupoch určite dostanete zľavu.

Fidži - časové pásmo

Slovensko +10 hod.

Fidži - mena

1 000,00 EUR = 2 312,41 FJD (kurz marec 2012).