Detail štátu

Fínsko Fínsko - transparent

Ponúkame 1 ubytovacích kapacít za cenu 1 535,80 € - 1 535,80 €.

Fínsko - popis

Fínsko, Fínska republika - po fínsky Suomen Tasavalta, je severský štát v severovýchodnej Európe, ktorý omýva Baltické more na juhozápade, Fínsky záliv na juhovýchode a Botnický záliv na západe. Fínsko susedí na súši s Ruskom na východe, Švédskom na severozápade a Nórskom na severe a na mori má spoločnú hranicu naviac s Estónskom. Pod fínsku suverenitu tiež patrí súostrovie Ålandy na juhozápad od pobrežia, ktoré však má rozsiahlu autonómiu.

Fínsko - všeobecné informácie

Rozloha: 338 130 km²Počet obyvateľov: 5 244 749 Hlavné mesto: Helsinki/Helsingfors (502 000 obyv.)Štátne zriadenie: republika Administratívne usporiadanie: 5 regiónov, 12 provincií (lääni/län), Ahvenanmaa/Aland Úradný jazyk: fínčina, švédčina Rasové a národnostné zloženie: Fíni (93 %), Švédi (5,8 %), Rusi (0,35 %), Laponci (0,35 %), iné (0,5 %) Náboženstvo: evanjelické (85,7 %), pravoslávne, gréko-románske (1,1 %), iné – katolícke, islamské, židovské(13,2 %)

Fínsko - geografia

Fínsko je krajinou tisícich jazier a ostrovov, presnejšie 187 888 jazier a 179 584 ostrovov. Jazero Saimaa je piate najväčšie v Európe. Fínska krajina je prevažne rovinatá s nízkymi kopcami. Najvyšším bodom je Haltitunturi s výškou 1328 m nad morom. Nachádza sa na severozápadnom výbežku Fínska. Okrem mnohých jazier krajine dominujú rozsiahle severské lesy, ktoré zaberajú asi 68 % súše, a trochu obrábanej pôdy. Prevažná časť ostrovov leží na juhozápade (súostrovie Ålandy) a pozdĺž južného pobrežia vo Fínskom zálive. Fínsko je jedným z mála štátov na svete, ktorého územie sa stále zväčšuje. Od konca poslednej doby ľadovej sa plocha krajiny vďaka izostatickému dvíhaniu každý rok zväčšuje o zhruba 7 km2. Fínsko z obežnej dráhy 29. máj 2002 Fínsko z obežnej dráhy 29. máj 2002 Podnebie južného Fínska je severské mierne. V severnom Fínsku, najmä v Laponsku prevažuje subarktické podnebie charakteristické studenými, niekedy krutými zimami a relatívne teplými letami. Fínsko z obežnej dráhy 19. február 2003 Fínsko z obežnej dráhy 19. február 2003Štvrtina fínskeho územia leží za polárnym kruhom. Vďaka tomu sa tu dá zažiť polnočné Slnko. Čím ďalej na sever, tým viac polárnych dní a nocí možno zažiť. Na severnom konci Fínska v lete Slnko nezapadá celých 73 dní a v zime nevyjde 51 dní.

Fínsko - počasie

Vďaka vplyvu golfského prúdu je podnebie Fínska mierne. Letá bývajú teplé a jasné. Vďaka nízkej vlhkosti vzduchu nie je podnebie také chladné. Na úrovni polárneho kruhu je v letných mesiacoch polnočné slnko nad horizontom od 6. júna do 28. júla. Južné Fínsko je obyčajne pokryté snehom od decembra, sever krajiny od októbra. V laponskej časti Fínska sneh ostáva až do apríla.

Fínsko - história

Fínsko bolo po sedem storočí oblasťou na ktorej sa odohrávali boje medzi švédskym a ruským impériom. Kto bol momentálne v lepšej forme, tomu Fínsko patrilo. V devätnástom storočí zachvátilo Fínsko, podobne ako mnohé iné európske národy vlna národného obrodenia, ale na svoju úplnú samostatnosť si krajina musela počkať až do Ruskej revolúcie. Keď v 1917-tom získali Fíni nezávislosť, v novom štáte vypukla občianska vojna medzi pravicou a sociálnymi demokratmi. V druhej svetovej vojne bojovalo Fínsko na strane Nemecka. Po vysokých vojnových reparáciách sa malá krajina necítila práve bezpečne v susedstve Sovietskeho zväzu a tak s radosťou privítala Gorbačovovu perestrojku a oficiálne uznanie svojej neutrality. Dnes je krajina, ktorá ako prvá na svete dala volebné právo ženám plne integrovaná v spoločenstve škandinávskych krajín a prednedávnom sa stala jedným z nových členov EU.

Fínsko - gastgronómia

Bežné potraviny vo Fínsku sú jednoduché na dopestovanie(zemiaky, ražný chlieb), doplnené dennými produktmi (maslo, mlieko) a rybolovom, vytvárajú nie veľmi pestrý základ tradičnej fínskej kuchyne. Nenechajte sa však mýliť. Ľadové islandské rieky sú preslávené vďaka obrovským a chutným lososom, ktorí sú vyhľadávaným artiklom v najvyberanejších reštauráciách na svete. Podobne sa Fíni tešia na letnú krabiu sezónu, kedy sa čerstvé krabie mäso podáva najčastejšie s bylinkovým maslom a tvorí tak základ tradičnej fínskej delikatesy. Národným nápojom je definitívne mlieko a to vo všetkých jeho tekutých formách. Určite by ste mali vyskúšať likéry z lesných plodov – lakku a mesimarju , miestnu pálenku alebo pivo (Koff, Lapinkulta).

Fínsko - nočný život

Podobne ako v iných krajinách i vo Fínsku sa nočný život sústreďuje vo väčších mestách. V Helsinkách či Turku nájdete mnoho skvelých reštaurácii, barov so živou hudbou a tanečných klubov. Vekové obmedzenie pre kúpe piva či vína je 18 rokov, ak máte chuť na niečo tvrdšie musíte byť starší ako 20 rokov.

Fínsko - mena

Euro

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >