Detail štátu

Francúzska Polynézia Francúzska Polynézia - transparent

za cenu - .

Francúzska Polynézia - popis

Francúzska Polynézia (franc. Polynésie française) je zámorská správna korporácia Francúzska v Oceánii tvorená početnými ostrovmi. Zároveň má postavenie zámorskej krajiny v rámci Republiky. Skladá sa z 5 súostroví a má celkom 118 ostrovov v Tichom oceáne, ktoré sú tvorené sopečným vyvretím a zahŕňajú mnoho plochých koralových útesov. Niektoré z ostrovov sú hornaté, najvyššou horou je Mont Orohena s 2241 m n. m., iné sú rovinaté s útesmi. Podnebie je tu mierne tropické. Celková populácia je 279 000 obyvateľov, 78% tvoria Polynézania, 12% Číňania a 10% Francúzi. Úradnými jazykmi sú francúzština a polynézština. Najväčší z ostrovov je Tahiti s hlavným mestom Papeete, ktoré je tiež dôležitým bodom pre návštevu ďalších ostrovov. Ostrovy boli prvý krát osídlené Polynézanmi, ktorí sa v 5. storočí vydali z Markézskych ostrovov na juh. Stali sa francúzskou kolóniou a v roku 1946 zámorským územím Francúzska. Medzinárodné letisko sa nachádza v Papeete.

Francúzska Polynézia - všeobecné informácie

Štátne zriadenie: zámorské územie Francúzska. Rozloha: 4 167 km štvorc. Počet obyvateľov: 274 578 ob. Hlavné mesto: Papeete Úradný jazyk: francúzština, regionálne: polynézština, ázijské jazyky Rasové a národnostné zloženie: Polynézania 78%, Číňania 12%, Francúzi 10% Náboženstvo: protestantské 54%, rímsko-katolícke 30%, iné 10%, bez vyznania 6%.

Francúzska Polynézia - turistické centrá

TAHITI

Je s rozlohou 1.048 km2 najväčším a najznámejším ostrovom Francúzskej Polynézie, patrí do skupiny Spoločenských ostrovov. Ak ľudia myslia na juhomorské útočisko pred civilizáciou, určite majú na mysli Tahiti. Aj keď je tento ostrov preplnený turistami, je tak krásny, že sa ho určite oplatí navštíviť – pobrežie lemované bielopiesočnatými plážami, v pozadí čierne lávové útvary, kokosové palmy vrhajúce tiene na tyrkysovú hladinu oceánu a večer je neobvyklým zážitkom obloha posiata miliónmi hviezd. Miestny trh a umelecké galérie v Papeete, múzeá, kostoly a katedrála, botanická záhrada v Papeari, historický maják Puente Vénus, kráľovská hrobka rodiny Pomare v Arue, jezero Vaihiria, útesy a neuveriteľné množstvo vodopádov, alebo neobvyklá čierna pláž Pointe Vénus na východnom pobreží, to všetko vás čaká na Tahiti.

BORA BORA

Nazývaná aj „najkrajší ostrov sveta“, vzdialená iba hodinu letu z Tahiti, je ďalším ostrovom Spoločenských ostrovov. Hlavný ostrov je sopečného pôvodu a až do výšky 727 m nad morom sa tu týči hora Mount Otemanu, ktorá je najväčším pozostatkom časti sopky. Ostrov je obklopený koralovými ostrovmi s tými najluxusnejšími rezortami a koralovými útesmi, ktoré uzatvárajú lagúnu s jasne tyrkysovou vodou. Biely piesok vytvára na ostrovoch perfektné pláže, lemované rozmanitými druhmi paliem.

RAIATEA a TAHAA

Ležia asi 40 km na západ od Bora Bora a sú stále tou oázou pokoja a kľudu, čo bola Tahiti pred mnohými rokmi. Raiatea je oficiálne druhým najväčším ostrovom Polynézie a je považovaná za kultúrne centrum tejto oblasti, posvätný ostrov, ktorý ako veria historici, bol zastávkou prvých Polynézanov na ceste z Hawaja.
Na ostrov Tahaa sa dostnete iba loďou, exotický hlavný ostrov s množstvom malých koralových ostrovčekov dookola je známy pestovaním vanilky a predovšetkým prírodnými rezerváciami s morskými korytnačkami, ktorým sa v tunajších vodách dobre darí. Obrovská lagúna s priezračnou vodou, ktorá obklopuje tieto dva ostrovy, je rajom pre potápačov a rybárov, malé koralové ostrovčeky lákajú k lodným výletom a piknikom.

MOOREA

Je od Tahiti vzdialená iba 10 minúte letu, je obľúbeným ostrovom medzi domácimi, ale aj medzi turistami, mnohí z nich tu trávia svoju dovolenku, no mnohí prichádzajú iba na výlet z neďalekej Tahiti. Vodopády, jazda na koni, tradičné dedinky, plávanie s delfínmi, nezabudnuteľné západy slnka, či rozmanité vodné športy v lagúne, nájdete tu všetko čo k správnej exotickej dovolenke určite patrí.

RANGIROA

Patrí k súostroviu Tuamotu, ktoré je skupinou 78 koralových atolov a geologicky patrí k najstarším ostrovom Polynézie. Niektoré z atolov sú skutočne obrovské, tak napríklad samotná Rangiroa je široká až 68 km. Je to nevšedná oblasť, vysnívaný raj. Len si predstavte ako sedíte na koralovom ostrovčeku, popíjate kokosové malibu a okolo vás plávajú farebné ryby. Tropický raj, kde neustále teplo ochladzuje jemný vánok, kde vtáci spievajú v korunách stromov a vzduch sa pri západe slnka naplní vôňou exotických rastlín, príjemní a pohostinní ľudia, bohatá kultúra a tradície prezentované v príjemných piesňach a nádherných tancoch. Nezabudnuteľné safari v jeepoch, potápanie, rybolov a mnohé neobyčajné miesta, to všetko nájdete v pozemskom raji s názvom Polynézia.

HUAHINE

Rozloha 15 x 9 km, skladá sa z dvoch ostrovčekov spojených malým mostom. Z Tahiti trvá let 50 minút.
Huahine je odlúčené a osamotené miesto, čo v posledných rokoch turistov stále viac priťahuje. Nachádza sa tu mnoho archeologických pozostatkov a prírodných krás - jazerá, piesočnaté pláže, kokosové lesíky, vanilkové plantáže a zelené hory.
Ostrov je so svojimi báječnými vlnami na plážach Fare, Fiti a Parea tiež rajom pre surfistov a jeho podmorské scenérie v blízkosti brehu sa považujú za najkrajšie a najautentickejšie.

MANIHI

Rozloha 24 x 8 km, atol 520 km severne od Tahiti, cesta lietadlom trvá 1 hod. 40 minút. Centrom ostrova je dedinka Turipaoa, ktorá má iba 400 obyvateľov. Modrá lagúna s priezračnou vodou, ktorá je 4 km široká a 27 km dlhá, tvorí základ tohto miesta. Na ostrove sa nachádzajú farmy na čierne perly, ktorých návštevu odporúčame. Konajú sa aj výlety loďou okolo ostrova spojené s piknikom.

TIKEHAU

Rozloha 28 x 24 km, ďalší z atolov vo vzdialenosti 80 minút letu z Tahiti. Bádateľ Jacques Cousteau, ktorý tu robil svoj výskum, vyhlásil toto miesto za najvyššiu koncentráciurôznych druhov  rýb na svete. Ostrov má 300 obyvateľov, z ktorých väčšina sa venuje rybolovu. Tento ostrov patrí ku skutočnému raju na relaxáciu a objavovanie podmorského života.

Francúzska Polynézia - počasie

Tahiti sú ovplyvnené tropickým podnebím, ktoré sa vyznačuje vysokou vlhkosťou a vysokým počtom dní so slnečným svitom. Počas leta viacej prší, no teploty sú pomerne vysoké. Ostrovy však často napádajú tropické búrky a cyklóny. Búrky sú pomerne silného rozsahu a trvajú niekedy aj niekoľko dní. Priemerná teplota počas celého roka je okolo 27°C, teplota mora je o stupeň nižšia.

Francúzska Polynézia - gastronómia

Všetky licencované hotely majú vlastné reštaurácie, ktoré servírujú výborné čínske, francúzske, vietnamské a samozrejme polynézske pokrmy. Na plážových promenádach objavíte stánky so steakami, hranolčekmi a kebabmi.

Francúzska Polynézia - nákupy

K obľúbeným suvenírom patria rezbárske výrobky, tanečné kostýmy, šperky z mušlí, tahitské parfumy, Monoi Tiare Tahiti (kokosový olej obohatený o vôňu tahitskej národnej kvetiny), vanilkové struky a pestrofarebné látky pareu, ktoré sa používajú na výrobu tradičného tahitského parea.

Francúzska Polynézia - víza

Slovenskí občania cestujúci do Francúzskej Polynézie na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas.

Francúzska Polynézia - mena

Euro

Francúzska Polynézia - dĺžka letu

Let z Európy trvá cca 23 hodín.