Detail štátu

Francúzsko Francúzsko - transparent

Ponúkame 44 ubytovacích kapacít za cenu 179 € - 8 530 €.

Destinácia:

Francúzsko - popis

Francúzsko leží v západnej Európe. Na súši susedí s ôsmymi krajinami: Španielskom, Andorrou, Monakom, Talianskom, Švajčiarskom, Nemeckom, Luxemburskom a Belgickom, cez Lamanšský prieliv susedí s Veľkou Britániou. Väčšina hraníc je prírodného charakteru (Atlantický oceán, Lamanšský prieliv, Severné a Stredozemné more, Pyreneje, Alpy a Jury). Štátne územie je tvorené pevninou i ostrovmi, z ktorých najväčší je Korzika. Reliéf Francúzska je v rôznych oblastiach veľmi rozdielny, čo je výsledkom zložitého geologického vývoja. Takmer 70% povrchu zaujímajú nížiny, nízko položené plošiny a pahorkatiny. Zvyšok územia predstavujú pohoria, z ktorých dominantné postavenie svojou rozlohou má Stredofrancúzsky masív (Massif Central). Najvyšší bod krajiny i Európy – Mont Blanc – sa nachádza v pohorí Álp. Hospodársky patrí Francúzsko medzi najrozvinutejšie a najlepšie prosperujúce štáty sveta. Od konca 2. svetovej vojny krajina zmodernizovala svoj priemysel a úspešne sa angažuje v medzinárodných štruktúrach: politických, hospodárskych i humanitných. Pre hospodárstvo je typická spoluúčasť zahraničného kapitálu, naopak i francúzske firmy investujú v cudzine (u nás napr. Peugeot, Carrefour, ...). Z priemyselných odvetví patrí k najvýznamnejším energetika (jadrová, na báze zemného plynu a hydroelektrárne), výroba dopravných prostriedkov a doplnkov (Renault, Peugeot, Citroën, Michelin), zbrojný priemysel, letecký priemysel, elektronika, farmaceutický priemysel a výroba parfumov.

Francúzsko - všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika Administratívne usporiadanie: 22 regiónov, 96 krajov, 4 zámorské departmenty, 4 zámorské teritóriá a teritoriálne jednotky so špeciálnym statusom Rozloha: 547.030 km2 Počet obyvateľov: 60.876.136 (júl 2006) Hlavné mesto: Paríž (s aglomeráciami 9.320.000 obyv.) Iné významnejšie sídla: Lyon, Marseille, Lille, Bordeaux, Toulouse Najvyšší bod: Mont Blanc, 4807 m.n.m. Najnižší bod: delta rieky Rhône, - 2 m.n.m. Najvýznamnejšie rieky: Loire, Garonne, Rhône, Seine Úradný jazyk: francúzština Mena: EUR Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Francúzsku: 125, rue du Ranelagh 750 16 Paris, République Francaise Tel.: 0033/1/ 4414 5120 Fax: 0033/1/ 4520 7875 E-mail: cons-sr@wanadoo.fr

Francúzsko - história

Francúzsky štát sa formoval už v 10.storočí po nástupe kráľovskej dynastie Kapetovcov. V stredoveku bolo Francúzsko jedným z najvyspelejších európskych štátov. V takzvanej storočnej vojne Anglicka s Francúzskom (1337-1453) stratili Angličania prakticky všetky dŕžavi na európskom kontinente. Krátko potom, keď sa kráľovi Ľudovítovi XI. podarilo pokoriť väčšinu mocných feudálov, došlo koncom 15.storočia k vytvoreniu jednotného francúzskeho národného štátu vo forme centralizovanej absolutistickej monarchie, ktorej rozmach a koloniálna expanzia vyvrcholila za vlády Ľudovíta XIV. Po jeho smrti (1715) nastal rozklad feudálnej spoločnosti. Úsilie buržoázie o získanie podielu na moci v štáte a odpor utláčaných ľudí vyvrcholilo Veľkou francúzskou buržoáznou revolúciou (1789-1794), a potom buržoázne demokratickou revolúciou v rokoch 1848-1849, ktoré boli udalosťami celosvetového významu. Po revolúcii v roku 1870 a potlačení historickej Parížskej komúny v roku 1871 nastalo obdobie stabilizácie buržoáznej republiky a vysielania zámorských výprav, ktorými sa Francúzsko stalo druhou najväčšou koloniálnou veľmocou. Prvej svetovej vojny sa Francúzsko zúčastnilo ako jedna z hlavných dohodových mocností a v rokoch 1918-1920 sa aktívne podielalo na imperialistickej intervencii proti mladej Sovietskej republike. V roku 1938 bolo inicializátorom mníchovskej dohody, ktorou vydalo spojenecké Československo napospas hitlerovskému Nemecku. Dňa 3.9.1940 vypovedala francúzska vláda fašistickému Nemecku vojnu. Po porážke a kapitulácii francúzskej armády na jar 1940 okupovali 22.6.1940 nemecké vojská severnú časť Francúzska a na ostávajúcom území bol pod nacistickým dozorom zriadený tzv. francúzsky štát s kolaborantskou vládou vo Viche. Dva roky potom nacisti obsadili i túto časť Francúzska. Za nemeckej fašistickej okupácie pôsobilo vo Francúzsku silné ľudové hnutie odporu, ktorého najorganizovanejšou zložkou boli komunisti. Po vyhnaní okupantov a skončení druhej svetovej vojny viedlo Francúzsko koloniálne vojny v Indočíne (1946-1954) a v Alžírsku (1954-1962), ktoré skončili francúzskym neúspechom a viedli k rozpadu francúzskej koloniálnej ríše. Francúzsko patrí k najsilnejším a najrozvinutejším kapitalistickým mocnostiam a hrá významnú úlohu v európskej i svetovej politike. Od roku 1949 je členským štátom NATO; v roku 1966 vystúpila z jeho vojenskej organizácie, ale zostala členom politickej organizácie NATO. Má vlastné jadrové zbrane. Je členom EHS, Európskeho spoločenstva atómovej energie (Euratomu), Západoeurópskej únie a iných hospodárskych i politických zoskupení a organizácií. V sedemdesiatych rokoch sa francúzske vedenie zameralo na zvyšovanie aktivity zahraničných stykov, na uvoľňovanie medzinárodného napätia a na rozvíjanie celoeurópskej spolupráce.

Francúzsko - podnebie

Na podnebie má hlavný vplyv Atlantický oceán. Výnimkou z oceánskeho podnebia je oblasť Stredozemného mora a Korzika. Ich podnebie je stredomorského typu. Najtypickejším znakom oceanity francúzskeho podnebia je teplotný rozdiel medzi priemernou teplotou vzduchu letných a zimných mesiacov. Pri styku teplejšieho tropického vzduchu s polárnym vzduchom sa vytvárajú cyklonálne poruchy, ktoré premietnuté vo vetroch od západu, dosahujú najmä na jeseň a v zime rýchlosť víchric až orkánov. Stredomorské podnebie sa vyznačuje príjemnou teplotou, slnečným svitom a časovým rozdelením zrážok. Preto sú takéto územia vyhľadávané ako rekreačné a kúpeľné.

Francúzsko - gastronómia

Francúzsko je krajinou gurmánov a labužníkov. Podľa jej vzoru speje svetová gastronómia k podávaniu viacerých chodov v menších porciách. Základom gastronómie sú morské plody, omáčky, paštéty, syry a vína. Zo zeleniny sú najobľúbenejší hrášok, paradajky, hlávkový šalát, špargľa, artičoky. Francúzsko je krajina syrov, na trhu je najmenej 340 značiek. Najznámejšie sú Camembert, Brie, Roquefort a Reblochon. Jedno francúzske príslovie hovorí, že syrom sa má končiť každé dobré jedlo. Francúzsko je aj vlasťou šampanského, ktoré sa rodí v oblasti Champagne. Najslávnejšie vinárske oblasti okrem Champagne sú Burgundsko, Alsasko, Val de Loire, Bordeaux, Côtes du Rhône, Provence.

Francúzsko - nočný život

Vo väčších mestách ako Paríž, Lyon či Marseille nájdete mnoho rušných nočných klubov, kde sa neplatí vstupný poplatok, ale drinky sú pomerne drahé. Na druhej strane v podnikoch s plateným vstupom je v jeho cene i ľubovoľný nápoj. Nočné kluby majú zákonom určený zatvárací čas – 05:00. Príjemnou alternatívou sú bary a dlho do noci otvorené kaviarne. Paríž je plný večerných predstavení od klasiky po komédiu, kabaretných, jazzových, bluesových barov a pod.

Francúzsko - pamiatky a atrakcie

Paríž - Eiffelovka, Kostol Notre-Dame de Haut, Bazilika Sacré Coeur, Pigalle, Múzeá - Louvre, Víťazný oblúk, Champs-Elysées, Okno - La Grande Arche v La Défens, Seina, Centre Pompidou - obrovské múzeum a výstavné stredisko s netradičnou fasádou. Versailles - Zámok a záhrady. Chambord - Jeden z najnavštevovanejších zámkov Francúzska. Chenonceaux - Renesančný zámok. Villandry - Zámok a záhrady. Remeš - Gotická katedrála, Korunovačný kostol. Chartres - Katedrála z prelomu 12. a 13. storočia. Carcassone - Reštaurované staré mesto. Zátoka Mont St. Michel - známa najvyšším prílivom v Európe je zdobená neuveriteľne krásnym kláštorom rovnomenného mena. Rozdiel medzi prílivom a odlivom je až 15 metrov. V čase prílivu stojí kláštor akoby v mori. Disneyland - zábavný park 32 km východne od Paríža. Parc Astérix - zábavný park 30 km severovýchodne od Paríža. Walibi Aquitaine - zábavný park medzi Bordeaux a Toulouse. Auvergne - oblasť so sopečnými vrcholmi. Najvyšší z nich Puy de Sancy je vysoký 1885 metrov. Nachádza sa v horskom pásme Monts Dore. Celá oblasť je chránená Oblastným prírodným parkom sopiek (Parc Naturel Régional des Volcans). Rieka Seina - medzi morom a mestom Rouen sa vyskytuje počas prílivu prílivová vlna, ktorá mení normálny tok rieky.

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Francúzska patria: Cannes, Giens, Marina Baie des Anges, Antibes, Lacanau. Cannes - stredisko je známe vďaka filmovému festivalu. Patrí medzi najkrajšie a najdrahšie strediská Francúzskej riviéry. Sú tu krásne pláže a čisté azúrové more. Giens - nádherné stredisko na polostrove ponúka skvelú dovolenku pre aktívnych turistov. Sú tu výborné podmienky na potápanie a na cykloturistiku. Marina Baie des Anges - krásne štrkové pláže sa tiahnu pozdlž celého zálivu s priezračnou morskou vodou. Antibes - stredisko má dlhé štrkové pláže a krásnu panorámu. Výhodou je možnosť výletov do blízkych miest Nice a Monako. Lacanau - stredisko ležiace na pobreží Atlantiku ponúka širokú škálu možností pre aktívnu dovolenku. Je tu raj surfistov, golfistov, ale aj milovníkov bicyklovania. V blízkosti je vodný park, motýlie centrum.

Francúzsko - mena

EURO (V minulosti FRF - francúzsky frank).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >