Detail štátu

Grécko Grécko - transparent

Ponúkame 598 ubytovacích kapacít za cenu 74 € - 10 026,30 €.

Destinácia:

Grécko - Popis

Grécko (gr. Ελλάδα-Ellada, alebo Ελλάς-Ellas), oficiálny názov Grécka republika (gr. Ελληνική Δημοκρατία-Elliniki Dimokratia), starogr. ‘Ελλάς-Hellas, je štát ležiaci v južnej Európe na juhu Balkánskeho polostrova, na Peloponézskom polostrove, na ostrove Kréta a v Malej Ázii (ostrovy Rhodos, Samos, Chios, Psara, Lesbos, Kastelorizo a iné menšie). Grécko na severe hraničí s Albánskom (282 km hraníc), Macedónskom (246 km) a Bulharskom (494 km) a na východe s Tureckom (206 km). Medzi Gréckom a Tureckom leží Egejské more, zo západu Grécko obklopuje Iónske more a z juhu Stredozemné more. Celková dĺžka pobrežia je 13 676 km. Ku Grécku patrí okolo 2 000 ostrovov, ležiacich prevažne v Egejskom mori. Grécko sa už od staroveku rozdeľuje na Makedoniu (sever), Trákiu (severovýchod), Epirus (stredozápad), Tesáliu (stredovýchod), Ruméliu (juh, okrem Peloponézu), Peloponéz, Krétu, Egejské ostrovy a Iónske ostrovy. Grécko je po Albánsku a Nórsku tretia najhornatejšia krajina v Európe. Len 19 % rozlohy zaberajú nížiny a údolia. Najvyšším vrchom je bájny trón boha Dia – Olymp, ktorý dosahuje výšku 2915 m. Nech sa v Grécku pohnete ktorýmkoľvek smerom, silueta hôr vás bude neustále sprevádzať. Klíma je typická stredomorská – horúce suché letá a mierne zimy. Podľa tabuliek priemernej ročnej teploty sa Grécko zaraďuje medzi najteplejšie miesta v Európe. Príťažlivosť Grécka je tak stará ako jeho civilizácia. Väčšina návštevníkov totiž nehľadá len slnko, pláže a teplé more. Záujem o históriu potvrdzujú kolóny áut a autobusov mieriacich k atraktívnym pamiatkam. „Grécko odpočíva na svojom mori“, charakterizoval svoju vlasť laureát Nobelovej ceny Odysseus Elytis. Tento výbežok európskej pevniny vysiela stovky menších výbežkov do mora, v ktorom plávajú takmer tri tisícky ostrovov. Celkový obvod pobrežia je len o 2000 km kratší ako obvod celej Afriky. Pre národ lodiarov, moreplavcov a rybárov sú more, pobrežie a ostrovy dedičstvom po predkoch. Až v posledných desaťročiach sa rozvíja masová turistika. Nezostáva nič iné, len sa prispôsobiť – a to je práve prípad Grékov, ľudí pohostinných a hrdých, národa pripútaného k svojim tradíciám a zároveň otvárajúceho sa svetu. Grécki ľudia sú priateľskí, radi sa zabávajú a berú život veľmi nenútene. Mnohí z nich si potrpia na značkové hodinky na ruke, hoci čas na nich takmer nesledujú. Akonáhle si však sadnú za volant auta, odrazu majú neuveriteľne naponáhlo. Najdôležitejším v živote Gréka je dobré zdravie a momentálne šťastie. Nemajú nič radšej ako oddych s priateľmi či s rodinou – doma alebo v miestnej taverne, kde trávia hodiny preberaním hocijakej témy a uvádzaním sveta na správnu mieru. Tento hrdý národ bude bojovať za svoje práva do horkého konca, ale nezabúda sa v živote smiať a zabávať. Ľudia v tejto bájnej krajine vedia prežiť svoj život a tešiť sa z jednoduchých maličkostí.

Grécko - Všeobecné informácie

Rozloha: 131 957 km2. Počet obyvateľov: 10 400.000. Najväčším mestom sú Atény (po gr. Athina) s počtom obyvateľov 4 000 000. Druhé najväčšie mesto je Solún (Thessaloniki) s počtom približne 1 000 000. Iné významné mestá sú napríklad Patra, Pireus, Larisa, Volos, Ioannina, Arta, Preveza, Trikala, Karditsa, Kozani, Grevena, Kavala, Drama, Xanthi, Lamia, Messolongi, Livadia, Tripoli, Kalamata, Nafplio, Argos, Iraklio, Korint, ErmupoliRhodos či Mytilini. Jazyk: Gréčtina (úradný), na dohovorenie aj angličtina. Náboženstvo: 98% pravosl. kresťania, evanjelici, moslimi. Elektrické napätie: 220 V/50 Hz. Časový posun: + 1 hodina (VEČ).

Grécke dejiny patria medzi jedny z najdlhších a najvýznamnejších svetových dejín, ktoré začínajú ešte pred príchodom Grékov do Grécka, kedy tu žili Pelasgovia (pevnina) a Minojci (Kréta a niektoré ostrovy). Niekedy v 4. - 3. tisícročí pred Kristom do Grécka prenikli prvé grécke kmene-Achájci, ktorí vytvorili prvú grécku kultúru, Mykénsku kultúru. Neskôr sa v Grécku usadili ďalšie grécke kmene, Dóri, Ióni, Aiolovia, Epiróti a Macedónci, ktorí sa premiešali s pôvodným obyvateľstvom a tak vytvorili grécky národ. V klasickom období vytvorili Gréci veľkú kultúru, nasledovala rímska vláda, byzantské obdobie, osmanská nadvláda, obdobie bojov za nezávislosť a vznik moderného Grécka.

Gréci sú veľmi konzervatívni ľudia, ktorí si ctia svoje starobylé tradície, vychádzajúce ešte z pohanských čias. Grécke ľudové zvyky sú prežitkom starého Grécka, ktoré kresťanstvo nevytlačilo. Najväčšími gréckymi slávnosťami sú tradičné dedinské veselice panijiria, ktoré sa organizujú na počesť rôznych svätých (v staroveku na počesť bohov), či na počesť dobrej úrody (sviatok chleba, sviatok hrozna, sviatok melónov). Pri týchto zábavách sa tancuje na hlavnom námestí, kde sa hoduje niekoľko dní. Tradičné oslavy kresťanských sviatkov ako Veľká noc, či Vianoce si uchovali množstvo zvykov z predkresťanskej doby. Ľudová mytológia vychádza zo starogréckej mytológie, je plná pohanských bohov a povier. Známy je príbeh o drevorubačovi, kde vystupuje riečny boh, ktorý trestá ľudskú chamtivosť. Príbeh o Jannisovi a Mandritse, o nerozlučnej láske obsahuje prvky z gréckych mýtov o Filemónovi a Baukcis či o kráľovi MidasoviGrécko je otčinou zemepisu a dejepisu, úcty k minulosti. Rozkvitala filozofia, matematika, geometria. Rozvíjalo sa právo. Z lekárstva sa stala disciplína založená na pozorovaní a poznávaní choroby. Rozmach vedeckého bádania podnecovalo zakladanie knižníc. Vyspelá a udivujúca technika v stavebníctve (napr. prvá stropná klenba), stavba lodí, mostov a tunelov. Duchovný rozmach doprevádzal rozvoj telesnej kultúry. Pestoval sa šport a hry. Podľa tradície sa 1. Olympijské hry konali v roku 776 pred. n. l. a v roku 393 n. l. potom posledné grécke národné hry. Veľkým sviatkom grékov je aj svadba (gamos), kde sa oslavuje niekoľko dní a na vidieku nie je výnimočné vidieť na svadbe až 1000 hostí. Na prvom mieste je u Grékov rodina, ktorá drží spolu a je nerozlučiteľná, preto deti žijú so svojimi rodičmi aj v dospelosti a často aj so svojou rodinou. Pre Grékov je tradičná aj ich pohostinnosť (filoxenia).

Grécko - Počasie

V Grécku panuje typické stredomorské podnebie s priemernou ročnou teplotou vzduchu okolo 25 °C. Počasie je tu v sezóne pomerne konštantné - väčšinou prevláda jasno alebo skoro jasno s teplotami okolo 30 °C. V parnom lete, najmä v júli a auguste, sa teploty pohybujú okolo 35 °C v tieni. Niekedy samozrejme prídu prehánky alebo búrky, avšak takéto počasie trvá maximálne jeden deň. Najteplejšie je v južnej časti Grécka, predovšetkým na Kréte či na Kykladách. Teploty sa tu v lete môžu vyšplhať cez 40 °C. Čo sa týka úhrnu zrážok, tak najviac ich spadne v severozápadnej časti Grécka pri ostrove Korfu, a to ešte v zime. Najslnečnejšie dni môžete zažiť v Aténach, kde slnko svieti 348 dní v roku.

Grécko - Gastronómia

Grécka kuchyňa patrí pod typickú stredomorskú kuchyňu. Všeobecne je veľmi zdravá, Gréci konzumujú veľké množstvo olivového oleja, ktorý je základom skoro každého jedla. Väčšina jedál pochádza zo starovekého obdobia, hoci mnohé majú turecké mená, ako napr. tradičný medový zákusok baklavas, o ktorom sa zmieňoval už spisovateľ Athénaios v 2. stor. K tradičným gréckym jedlám patrí pečené mäso a to najmä jahňacie, bravčové a kozie, ďalej ryby a morské živočíchy, šaláty (najznámejší je tradičný choriatiki-dedinský), syry (najznámejší je feta), mussakas (zapekaný baklažán s paradajkovou omáčkou), souvlaki (staroveký kandaulos), gyros, kokoretsi (pečené vnútornosti), pastitsio, dolmades (viničové listy plnené ragú), rôzne druhy omáčok na cestoviny a omáčka tsatsiki. Grécke zákusky sú medové a veľmi sladké, existuje množstvo druhov, no najznámejší je spomínaný baklavas. Grécka kuchyňa bola ovplyvnená talianskou kuchyňou, z ktorej pochádzajú jedlá ako pastitsio, cestoviny či stifado. Veľmi kvalitné je aj Grécke víno a alkoholické nápoje ouzo, retsina a Metaxa. Obľúbeným nápojom je aj tradičné frapé, ktoré vzniklo práve v Grécku.

Grécko - Nákupy a suveníri

V turistických letoviskách sú neobmedzené možnosti nákupu. Otváracia doba sa tu veľmi nedodržuje, býva otvorené i dlho do večera, soboty i nedele. Na trhoviská sa dá zjednať skutočne dobrá cena. Typickým gréckym suvenírom sú napríklad ručne tkané koberčeky, tradičné vyšívané dečky a obrusy, keramika (vázy, misky, kvetníky), kožené kabelky, opasky, peňaženky, netradičné šperky. Z Grécka si môžete priviesť drevorezby, a to najmä predmety z olivového dreva. Obľúbené sú taktiež olivové mydlá, morské umývacie huby, rôzne druhy korenia, vína a likéry, mandľové cukrovinky, želé, syry, med s príchuťou tymiánu, med s orechmi či mandľami. Z jedla sú veľmi známe grécke džemy z čerešní, sliviek, fíg a ďalšieho ovocia. Turisti si obľúbili i CD s gréckou hudbou alebo suveníry z mušlí.

Grécko - Turistické strediská

Väčšinu turistov do Grécka lákajú hlavne jeho stabilné, príjemne teplé klimatické podmienky. Najvhodnejšou dobou pre návštevu Grécka je obdobie od mája do októbra. Pri pobreží Grécka sa rozkladajú nádherné pláže, piesočnaté, oblázkové i s dravými skaliskami. Okrem kúpania si tu môžete dopriať i mnohé ďalšie plážové atrakcie, takže o zábavu je vždy kvalitne postarané. Aby vám k dokonalej letnej pohode nechýbalo naozaj vôbec nič, nezabudnite na ochutnávku tradičných miestnych špecialít. Grécko patrí medzi svetovo najobľúbenejšie turistické destinácie. V roku 2007 Grécko navštívilo viac ako 17 miliónov turistov, z toho prevažná väčšina pochádzala z krajín Európy. Medzi najobľúbenejšie letoviská patria ostrovy Kréta, Asprovalta – Nea Vrasna, Rhodos, Lesbos, Kefalónia, Korfu, Kos, Thassos, Zakynthos, ale aj polostrov Chalkidiki, či Peloponéz. Za pamiatkami cestujú turisti hlavne do miest ako Atény, Téby, Delfy, Epidauros, Mykény, Eleusina, Sparta, Mystras, Meteora, Knossos, Rhodos, Kos, Ithaka, Vergina, Pella a Solún. Tradičnú grécku kultúru nájde turista v dedinách Arachova, Makrinitsa, Nymfeo (arum. Nevesca), dediny v kraji Zagori (napr. Kapesovo, Tsepelovo, Skamneli), Metsovo (arum. Aminciu), Afytos, Olympos (Karpathos), Archangelos, Fira. Tradičnú novogrécku mestskú kultúru môžeme obdivovať v známych gréckych centrách ako Atény, Thessaloniki, Larisa, Volos, Ioannina, Kavala, Preveza, Edessa, Ermpupoli, Rhodos, Serres či Xanthi. Za turistikou sa chodí aj do lyžiarskych centier v peloponézskej Arkádii, bojótskej Arachovy a macedónskej Vasilitse. Horské prostredia sú pohorie Olymp, Parnassos, Agrafa, kraj Zagori, peloponézske pohoria Taygetos a Erymanthos. Turstické destinácie: Grécke ostrovy - Evia: Pefki; Kalymnos; Karpathos; Kefalónia: Lixouri - Xi; Korfu: Acharavi, Dassia, Liapades, Messonghi, Sidari; Kos: Kardamena, Marmari, Mastichari, Psalidy, Tigaki; Kréta: Kréta východ - Agia Pelagia, Ammoudara, Analipsi, Fodele, Gouves, Hersonissos; Kréta západ - Kavros, Maleme, Panormo, Platanias, Rethymno, Bali; Lefkada; Mykonos; Rhodos: Faliraki, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Lardos, Lindos, Stegna; Santorini: Imerovigli; Skiathos: Platanias; Skopelos; Thassos: Limenaria, Pefkari, Potos, Skala Panagia, Skala Prinos; Zakynthos: Argassi, Laganas, Tsilivi, Vassilikos. Grécko pevnina - Chalkidiki: Polichrono, Sarti; Olympská riviéra: Leptokaria, Olympic Beach, Paralia; Parga; Peloponéz.

Grécko - Zdravotná starostlivosť

Nevyhnutná (akútna) lekárska starostlivosť je poskytovaná našim občanom bezplatne. Štandardná lekárska starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach je poskytovaná v rovnakom rozsahu a za rovnakých podmienok ako pre gréckych občanov bezplatne a to na základe Európskeho zdravotného preukazu, ktorý si občania musia vyžiadať od svojej zdravotnej poisťovne v SR ešte pred vycestovaním do GR. Vzhľadom na to, že vyššie uvedené zdravotná starostlivosť je poskytovaná slovenským občanom len v štátnych zariadeniach GR odporúčame im pred cestou do GR, aby sa pripoistili v súkromnej poisťovni v SR, aby mohli v prípade potreby využiť služby súkromného zdravotníckeho zariadenia, ktoré sú na nepomerne vyššej kvalitatívnej úrovni. V prípade, že si slovenský občan neplatil zdravotné poistenie na území SR (t. j. nemá Európsky zdravotný preukaz) a nemá ani súkromné pripoistenie, hradí si zdravotnú starostlivosť poskytnutú v GR z vlastných prostriedkov. Na prevoz do SR v prípade úrazu alebo úmrtia treba uzatvoriť komerčné poistenie, prípadne túto otázku konzultovať s príslušnou zdravotnou poisťovňou. Očkovanie sa pri vstupe do GR nevyžaduje. Voda z oficiálneho vodovodu je nezávadná s výnimkou niektorých menších ostrovov. Turisti v lete často podcenia pitný režim, ochranu zraku na prudkom slnku a pokožky pred úpalom.

Grécko - Bezpečnosť

Všeobecná úroveň bezpečnosti v Grécku zodpovedá štandardom bezpečnosti členského štátu Európskej únie a NATO. Z hľadiska cestovného ruchu ide o bezpečnú krajinu. V Aténach a Tesalonikách síce existuje latentná hrozba ľavicového extrémizmu, ktorý je namierený proti vybraným gréckym alebo zahraničným štátnym alebo ekonomickým inštitúciám, doposiaľ však nebol zaznamenaný žiadny útok na turistické objekty alebo turistov. Úmerne s rastúcim počtom nelegálnych migrantov žijúcich v Grécku však narastá drobná kriminalita, pomerne časté sú krádeže dokladov, resp. peňazí, či drobnej elektroniky. Osamelo cestujúce ženy by mali byť obozretné pri zoznamovaní sa s neznámymi mužmi. V prípade straty alebo odcudzenia cestovných dokladov (pas, občiansky preukaz) je potrebné takúto udalosť okamžite hlásiť gréckym policajným orgánom v mieste pobytu a od polície si vyžiadať aj písomné potvrdenie o oznámení danej udalosti.V takomto prípade je potrebné osobne požiadať na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Aténach o vydanie náhradného cestovného dokladu na návrat do SR, pričom je potrebné predložiť 2 fotografie (3,5 x 4,5 cm) a zaplatiť správny poplatok vo výške 6.50 EUR. Pri strate alebo odcudzení finančných prostriedkov je vhodné využiť služby Western Unionu - v SR tieto služby zabezpečuje TATRA Banka a Slovenská pošta, a. s. Prostredníctvom Western Unionu je možné poslať peniaze obratom pre konkrétnu osobu na ktorúkoľvek pobočku Western Unionu v Grécku. V Grécku služby Western Unionu zabezpečujú mnohé zmenárne a väčšie nákupné strediská (napr. AB Vassilopoulos), v Aténach aj hlavná pošta. Pri zasielaní peňazí osobe, ktorá nemá cestovný pas, ale len náhradný cestovný doklad, nechcú v službe Western Union v Grécku vyplatiť zaslané peniaze, odporúčame preto uviesť ešte ďalší údaj, resp. heslo, ktorým sa overí totožnosť adresáta.

Grécko - Víza a cestovné doklady

Po 1. 5. 2004 môžu občania SR vstupovať na územie Grécka ako turisti na platný cestovný pas SR alebo občiansky preukaz. Občania SR v prípade turistického pobytu nemusia deklarovať, že majú pri sebe finančné prostriedky alebo nejako inak zabezpečený turistický pobyt (napr. voucher). Slovenskí občania sa bez registrácie môžu zdržiavať na území GR ako turisti 90 dní. V prípade, že sa slovenskí občania (turisti) chcú zdržiavať na území GR dlhšie ako 90 dní, prípadne zostať trvalo na území GR, musia sa registrovať na cudzineckej polícii v mieste svojho bydliska.

Grécko - Colné a devízové predpisy

Nôž a slzotvorný plyn v kabelke kvalifikuje grécka polícia ako nedovolené ozbrojovanie. Trestný je dovoz, vývoz, prevážanie, výroba, predaj, prechovávanie drog a pestovanie rastlín, z ktorých sa vyrábajú omamné či psychotropné látky. Sadzba je minimálne 10 rokov a je spojená aj s vysokou pokutou. Mak sa pokladá za ľahkú drogu. Do GR je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Dovoz živých zvierat, rastlín a semien ako aj iného biologického materiálu do GR je prísne kontrolovaný a zväčša podlieha dovoznému povoleniu a následnej fytokontrole, resp. karanténe. Dovoz domácich zvierat je možný s medzinárodným očkovacím preukazom. Odporúča sa pred cestou konzultovať prípadné otázky s Veľvyslanectvom Helénskej republiky v Bratislave.

Grécko - Mena

Euro (EUR).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >