Detail štátu

Grenada Grenada - transparent

Ponúkame 2 ubytovacích kapacít za cenu 2 948 € - 5 708 €.

Popis

Grenada je ostrovný štát v Karibskom mori. Hlavným mestom je Saint George’s. Ostrovný štát v Karibskom mori v súostroví Malé Antily. Na rozlohe 23 x 15 km žije 88 000 obyvateľov. Úradný jazyk je angličtina, mena východokaribský dolár a náboženstvo katolícke a protestantské. Hlavným mestom je  Saint George’s s 4 500 obyvateľmi. V roku 1498 bol ostrov objavený Kryštofom Kolumbom a do roku 1627 bol španielskou kolóniou. V roku 1974 získal v rámci Commonwealthu nezávislosť. Pre krajinu sú charakteristické jazerá v prírodných kráteroch. Horúce pramene a vodopády vytvárajú prekrásny krajinný obraz. Na Grenadu sa dostanete po 13 hod letu s leteckou spoločnosťou Condor.

Všeobecné informácie

Rozloha: 344 km2. Počet obyvateľov: 90 343. Hlavné mesto: Saint George’s (10000 obyv.).Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 6 obcí (parishes) a 12 závislých území (dependencies). Úradný jazyk: angličtina. Rasové a národnostné zloženie: černosi (52 %), mulati (43 %), Indovia (4 %), iné (1 %). Náboženstvo: rímskokatolícke (60 %), evanjelické (34,5 %), iné (5,5 %).

Obyvatelia Grenady vedú rušný život, sú to ľudia otvorení a priateľskí. Na požiadanie sú s vami ochotní obísť všetky nočné podniky v meste. Na vidieku žijú ľudia jednoduchšie, venujú sa hlavne poľnohospodárstvu.

Gastronómia

Väčšina hotelov a reštaurácií ponúka medzinárodnú kuchyňu – najčastejšie podávajú tropické morské plody, anglické, americké, indické a kontinentálne jedlá. Miestne špeciality: Morské plody – najčastejšie kraby a mušle (lambi). Calalloo (polievka z listovej zeleniny podobnej špenátu). Národným jedlom je guláš z nasoleného mäsa, plodov chlebovníka, cibule, zeleru, mrkvy, daheenu (lokálna koreňová zelenina) a halušiek. Toto všetko sa niekoľko hodín dusí v kokosovom mlieku až pokiaľ sa neabsorbujú všetky tekutiny. Zvláštnosťou je i zmrzlina s príchuťou muškátového oriešku. Miestne nápoje: Aká by to bola karibská krajina bez vlastnej značky rumu? Lokálne pivo (Carib) je chutným osviežením v tropických horúčavách.

Počasie

Podnebie je v tejto krajine tropické, s teplotami okolo 30 stupňov. Obdobie dažďov je tu od konca júna do novembra.

Nočný život

Grenada vládne množstvom reštaurácií a barov medzinárodného i lokálneho charakteru, ktorými znie reggae a calypso. Väčšina turistických rezortov pravidelne organizuje diskotéky a večerné predstavenia. Spoločnosť grenadského džezu zastrešuje periodické koncerty vo väčších hoteloch.

Nakupovanie

Suveníry z Grenady sa príliš neodlišujú od nákupných artefaktov iných karibských krajín, patria sem výrobky z kože a slamy, koreniny, šperky a pod. Neďaleko pláže Grand Anse sa nedávno otvorili brány trhoviska, ktoré zahŕňa radu stánkov s tropickým ovocím, zeleninou a korením.

Víza

Pri pobytoch do 90 dní nie je potrebné vízum, na vstup do krajiny Vám stačí platný cestovný pas a spiatočná letenka.

Časové pásmo

Slovensko -6 hod.

Mena

Východo karibský dolár (XCD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 XCD. Mince sú v hodnotách 1 XCD, 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent. 1 000,00 EUR = 3 586,80 XCD (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >