Detail štátu

India India - transparent

Ponúkame 32 ubytovacích kapacít za cenu 710 € - 10 568 €.

Destinácia:

 

India - popis

India, oficiálny názov Indická republika, je druhá najľudnatejšia krajina na svete. India je pestrofarebná a rôznorodá zem rozprestierajúca sa na juhu Ázie medzi Pakistanom, Čínou a Nepálom. Ide o 7. najväčší štát sveta. Severná hranica je lemovaná najvyšším svetovým pohorím - Himalájami. India je obrovská a rozmanitá, sú tu vysoké hory, náhorné plošiny, piesočné púšte, čajové plantáže, tropické dažďové pralesy, ale i dlhé divoké pláže lemované štíhlymi palmami. Naviac z pravej Indie dodnes pretrvalo v púštnom štáte Radžastan. Je to však tiež zem priepastných kontrastov, luxus a bohatstvo ostro kontrastuje s úplnou chudobou. Aj napriek tomu sú miestni ľudia priateľskí a takmer vždy usmievaví. V súčasnej dobe žije v Indii 1,2 miliardy obyvateľov. Úradný jazyk je angličtina a hinduiština, indická ústava však uznáva ďalších 15 miestnych jazykov. Let z Prahy do Dillí trvá 8 hodín, následný prelet do prímorského letoviska Góa 90 minút. Odporúčame kombináciu poznávacieho zájazdu s pobytovým, pri ktorom je možné s leteckou spoločnosťou Austrian Airlines prílet do Dillí v severnej časti a finálny odlet už priamo z Bombaja v južnejšej časti Indie.

India - všeobecné informácie

Rozloha: 3 287 590 km². Počet obyvateľov: 1 147 995 898. Hlavné mesto: Delhi (14 mil. obyv.). Štátne zriadenie: republika. Úradný jazyk: dva hlavné úradné jazyky hindčina a angličtina, ďalej 17 úradných jazykov (telugčina, bengálčina, maráthčina, tamilčina, urdčina, gudžaráčina, kannadčina, malajálamčina, orijačina, pandžábčina, assámčina, kašmírčina, konkančina, manipurčina, nepálčina, sanskrit, sindhčina). Rasové a národnostné zloženie: Indovia – viac ako tisíc národnostných skupín (99 %), iné – Číňania, Tibeťania, Európania (1 %). Náboženstvo: hinduizmus (80,3 %), islam (11 % – suniti 8,2 %, šiiti 2,8 %), rímskokatolícke (2,4 %), sikhské (1,1 %), budhizmus (0,7 %), džainisti (0,5 %), iné (4 %).

 

India - elektrická energia

220 voltov a striedavé napätie (50 Hz), veľkosti zásuvky sú značne rozdielne. Odporúča sa univerzálny adaptér.

India - počasie

V Indii sú odlišné ročné obdobia, ale intenzita zmien počasia v priebehu ročných období sa líši podľa jednotlivých regiónov. Subkontinent má osem klimatických pásiem. Aj keď monzúnové dažde sú spoločné pre všetky oblasti, obdobie dažďov začína v krajine v rôznom čase. Vo všeobecnosti, hornaté regióny na severe majú najodlišnejšie ročné obdobia, kým roviny na juhu sú suché a horúce a pobrežné regióny majú po celý rok relatívne mierne podnebie. Leto trvá od apríla do polovice júna a teploty vtedy v mnohých častiach severnej a strednej Indie dosahujú viac ako 40°C. December, január a február sú najchladnejšie mesiace, keď v severnej Indii klesajú teploty blízko nuly, na juhu však len zriedka teploty klesnú pod 10 °C.

India - kultúra a spoločnosť

India svojou rozlohou a dávnou históriou oplýva kultúrnym bohatstvom a rôznorodosťou, ktoré sa odrážajú v zvykoch a tradíciách jednotlivých etník, žijúcich v tejto fascinujúcej krajine. Najstaršou kultúrou je pôvodné negroidné obyvateľstvo, doplnené o dravídske, mongolské a aryanské spoločenstvo. Každá kultúra so sebou prináša vlastné zvyky a náboženstvá. Svoje počiatky a pevné korene tu má budhizmus, hinduizmus, islam, kresťanstvo a mnoho iných náboženstiev, ktorých stúpenci tu vedľa seba nažívajú v mieri a pokoji už celé tisícročia. I keď India pomaly podlieha modernizácii, zvyky a tradície jej obyvateľov pretrvávajú a často krát pohltia i prisťahovalcov, ktorý sa ochotne podmania neopakovateľnej atmosfére a magickosti tradičných rituálov.

India - pamiatky a atrakcie

Rieka Ganga - posvätná rieka, Ágra - Tádžmahal (Taj Mahal)- hrobka, ktorú dal postaviť cisár svojej manželke Mahal. Ágra leží južne od hlavného mesta Dillí. Rajasthan (Radžastan) - najnavštevovanejší štát Indie. Známy je napr. palác na jazere Udaipur. Za návštevu stojí aj Puskhar, ktorý je síce len malým mestom, ale počas ťavieho trhu nemá obdobu. Mesto Puskhar je zasvätené stvoriteľovi Brahmovi. V Puskhare nakúpite najkrajšie suveníry z tkaných látok, striebra.  Goa - turisticky najobľúbenejšie miesto vďaka úžasným plážam, ktoré zdobia nádherné palmy. Je tu množstvo barov, nočných podnikov. Pláže ponúkajú dostatok športových aktivít. Jedny z najkrajších pláží tejto oblasti sú Valca a Colva. Back-waters, kanály vybudované Portugalcami, veľká atrakcia pre turistov. Predstavujú sústavu lagún, porastenú palmami. K2 - najvyšší vrch Indie s nadmorskou výškou 8611 m je súčasne druhým najvyšším vrchom sveta. Veľké turistické mestá - Bombaj (Mumbai - Mumbaj) - najbohatšie mesto Indie, očarujúce pamiatky, nočný život, Colcata (alebo Kalkata) - misijný dom matky Terezy, Bangalore - maharadžov palác, najväčšia botanická záhrada v Indii, Matura - rodisko boha Krišnu, Madras - katedrála sv. Tomáša, ovocný a kvetinový trh, Dillí (Doslovne Nové Dillí resp.Naí Dillí) - hlavné mesto Indie. India je bohatá na vzácne zvieratá a dravce. Žijú tu slony, levy, leopardy, tigre a iné druhy exotických zvierat. Obľúbené adrenalínové výlety - pozorovanie tigrov a iných divokých zvierat sa poriadajú do rozsiahlych národných parkov. Medzi populárne poznávacie trasy patria poznávacie zájazdy nazývané Zlatý trojuholník.

India - gastronómia

India je obrovská krajina, a tak i jedlo v jej jednotlivých oblastiach má rozličný charakter. Jeden spoločný znak pre všetky indické kuchyne, však predsa len existuje – korenie. Prípravu jedla na severe a západe Indie silne ovplyvňujú okolité ázijské krajiny, na východe krajiny sa kuchyňa prikláňa k východoázijskému štýlu. Všetky pobrežné oblasti majú spoločné využitie rýb a kokosových orechov. Zelenina je taktiež dominantne zastúpená v indickej kuchyni, nakoľko mnoho jej obyvateľov vo svojom náboženskom presvedčení nepožíva mäso. Jedlo, s ktorým sa najčastejšie stretnete v Indii je plochý chlieb s rôznymi variáciami zeleniny ochutenej chilli či iným korením. Z nápojov má najväčšie zastúpenie čaj a tradičné osviežujúce nápoje majú často krát príchuť mäty, koriandra či marihuany.

Indická kuchyňa je rozdielna podľa regiónov. Existuje muglajská strava, tandoorska strava (mäso opekané na ražni v hlinenej peci), juhoindická strava. Hlavnou potravou ľudí zo severu je pšenica, kým na juhu Indie je to ryža. Indické jedlá sú vo všeobecnosti korenené. Čašníkom možno povedať, aby ich menej okorenili. Niektorí Indovia sú vegetariáni. Hinduisti nejedia hovädzie mäso, pretože považujú kravu za posvätnú. Moslimovia nejedia bravčové mäso. Niektorí vegetariáni nejedia vajcia, cibuľu, cesnak a pod. Rastie trend večerať mimo domu a mnohé reštaurácie podávajú kontinentálne, čínske, thajské, španielske, francúzske, mexické, talianske, libanonské, stredomorské a iné jedlá. Americké rýchle občerstvenie (fast food) je veľmi populárne a predajne nájdete vo väčšine miest. Dávanie sprepitného je v Indii bežná prax. Obvykle sa necháva 10% sprepitného za poskytnuté služby.

India - nakupovanie

V Indii je nespočetné množstvo trhovísk, ktoré doslova dýchajú orientom. Všetko to čo sa vám vybaví pri predstave exotického trhu, sa práve tu stáva skutočnosťou a vy máte pocit akoby ste cestovali v čase pár storočí späť, aby ste mohli potešiť seba či iných olejovou lampou (Aladinovou lampou), bohato dekorovanými stojanmi na sviečky, sochou Budhu zo santalového dreva, zmesou aromatických korení, hodvábnou šatkou, zlatým šperkom a mnohými inými suvenírami, ktorým ich indický pôvod dáva neobyčajne tajuplný, ba až rozprávkový charakter. Zjednávanie cien na trhoviskách je bežné. Takmer nikdy sa neočakáva, že za kupovaný tovar zaplatíte sumu, ktorou je označený a tak je dobré skúsiť vybojovať nejakú zľavu. Nikto však nezbohatne na pár suveníroch predaných turistom, a tak cenu zjednávajte vždy s rešpektom a úctou voči predávajúcemu a jeho tovaru.

India - voľný čas

India poskytuje veľa možností na trávenie voľného času, od posilňujúcich športov až ku kultúrnej činnosti. Aby ste vychutnali Indiu, treba vyhľadať sály a divadlá, ktoré poskytujú množstvo kultúrnych programov, hier, ako aj indického tanca a hudby. Slávne indické klasické tance sú Kathak, Bharatnatyam, Odissi a Kuchipudi. Indická klasická hudba kombinuje rôzne prvky prírody a zvukov, ktoré vydávajú inštrumentalisti a vokalisti prostredníctvom jedinečnej interpretácie. India tiež ponúka veľké možnosti adrenalínových športov pre turistov. Náročné túry a lyžovanie v Himalájach, rafting na spenenej vode Gangy a Beasu, safari na ťavách a džípoch v púšťach Rádžastánu, paragliding v Himachale, vodné športy v Goa a podmorské potápanie v Lakshadweep a Andamane sú len niektoré z možností pre turistov hľadajúcich dobrodružstvo. Okrem toho sú dobre dostupné zariadenia na squash, tenis, biliard, bowling, golf, plávanie a rôzne druhy cvičenia.

India poskytuje množstvo príležitostí ako stráviť noc, takže ak nie ste unavení po celodennej turistike, nakupovaní či ležaní na pláži, určite si nenechajte ujsť atmosféru nočného života tejto pulzujúcej krajiny. Veľké mestá sa v noci menia na vibrujúce stanoviská, plné barov, reštaurácií a klubov, kde sa dá uvoľniť pri svetovej či miestnej hudbe. Často sa stáva, že ak si naplánujete príjemný večer, ktorý chcete začať miestnou špecialitou v pokojnej reštaurácii, pokračovať drinkom v bare so živou muzikou a zavŕšiť noc na tanečnom parkete vychyteného klubu, nebudete musieť brázdiť ulicami, pretože mnohé podniky poskytujú takúto kompletnú zostavu.

India - víza

Na cestu do Indie potrebujete platný cestovný pas s minimálne 6 mesačnou platnosťou. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje (s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice – Afrika, Južná Amerika).  Platné víza je možné získať na Veľvyslanectve Indie v Bratislave.

India - mena

Jednotkou indickej meny je rupia. 1 000,00 EUR = 66 746,30 INR (kurz marec 2012).

Cestujúci môžu do Indie doviezť akékoľvek množstvo cudzej meny za podmienky, že po príchode urobia colným orgánom vyhlásenie prostredníctvom formulára o privážanej mene. Colný formulár je potrebné vyplniť, ak suma dovážanej meny presahuje 10 000 USD alebo jej ekvivalent v inej mene a/alebo ak celková hodnota bankoviek zahraničnej meny je 5000 USD alebo jej ekvivalent v inej mene.
Cestovné šeky v USD a britských librách sa dajú ľahko vymeniť a vo veľkých indických mestách sú k dispozícii ATM. Kreditné karty prijímajú v hoteloch a veľkých obchodoch.

Banky majú obvykle otvorené počas pracovných dní od 10.00 do 14.00 h a od 10.00 do 12.00 h v sobotu. Okrem indických bánk, niektoré medzinárodné banky vrátane honkongskej a šanghajskej bankovej korporácie pôsobia vo veľkých metrách. Väčšina z nich má 24 hodinové bankomaty. Peňažné transfery cez tieto banky sú tiež ľahké.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >