Detail štátu

Irán Irán - transparent

Ponúkame 5 ubytovacích kapacít za cenu 2 194 € - 3 374 €.

Irán - popis

Irán, oficiálny názov Iránska islamská republika (Džomhúri-je eslámí-je Írán), je štát v juhozápadnej Ázii. Značnú časť tejto blízkovýchodnej krajiny zaberá centrálne položená Iránska plošina, 800–1000 m vysoká. V jej nižšie položených častiach vznikli púšte (Veľká soľná púšť, Lút). Plošinu lemujú pohoria Alpsko-himalájskej sústavy. Na severe pri pobreží Kaspického mora sa tiahne Elborz s najvyšším vrchom Demávand (5771 m n. m.), na východe Chorasánske vrchy a na západe Zagros. Nížiny sa rozprestierajú len pri brehoch Perzského zálivu a Kaspického mora. Názov krajiny je perzského pôvodu a znamená urodzený alebo zem „Arámcov“. Má značné nerastné bohatstvo (ropa, zemný plyn, uhlie, železná ruda, medená a olovená ruda, soľ, drahé kamene). Priemysel charakterizujú jednak moderné odvetvia vzniknuté z príjmov z predaja ropy (hutníctvo železa a hliníka, chemický priemysel, montáž áut) a jednak so zastaranými technológiami pracujúce remeselnícke dielne (pradiarne, výroba kobercov, potravinárstvo). Poľnohospodárstvo nemá rozvinuté. Pre rastlinnú výrobu sú vhodné len vlhšie územia pri Kaspickom mori (ryža, kukurica, bavlník, ovocie, čaj, tabak). V oázach na púšťach a polopúšťach je rozšírené pestovanie datlí. Príjmy menšej časti obyvateľstva zabezpečuje chov zvierat. Dôležitý je morský rybolov (jeseter, losos). Významný je export kaviáru pripraveného z ikier rýb.

Irán - všeobecné informácie

Rozloha: 1 648 196km2. Počet obyvateľov: 65 875 223. Hlavné mesto: Teherán/Tehrán (6 620 500 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 25 provincií. Úradný jazyk: perština. Rasové a národnostné zloženie: Peržania (55 %), Azerbajdžanci (20 %), Lúri a Bachtiári (10 %), Kurdi (8 %), Arabi (2 %), Turkménci (2 %), Kaškajci, Armeni, Belučistanci a i. (3 %). Náboženstvo: islam (98 %, z toho šiiti 90 %, suniti 10 %), kresťanstvo (1,6 %), iné (0,4 %).

Irán - história

V treťom tisícročí pred Kristom založený na území Iránu prvý štátny útvar - Elam. Neskôr pod nadvládou Bybylónie. V polovici druhého tisícročia pred Kristom osídlili Irán kmene, ktoré sú považované za predkov Peržanov. Tí postupne vybudovali mocnú ríšu s centrom na území Iránu. Alexander Veľký ju dobyl 331 pred n. l. a Perzská ríša bola obnovená až začiatkom 16. storočia. Rusko-perzské vojny na počiatku 19. storočia opäť rozmach perzskej ríše zastavili- Perzia bola premenená na kolóniu Ruska a Veľkej Británie. Počas prvej svetovej vojny krajinu obsadili Turkovia, v roku 1921 previedol dôstojník perzské kozácke brigády Rezá chán puč a zmocnil sa vlády ako Rezá Šáh Pahlaví. O 14 rokov neskôr sa krajina premenovala na Irán. Po represiách voči opozícii v sedemdesiatych rokoch sa v krajine zdvihla obrovská vlna odporu k šáhovi a v roku 1979 šáh opustil krajinu. Moci sa ujali islamskí duchovní, ktorí i cez radu demokratizačných ústupkov, vládnu v krajine dodnes.

Irán - gastronómia

Iránska kuchyňa sa vyznačuje svojou jednoduchosťou. I napriek tomu, že využíva množstvo korenín, nie je tak pikantná ako napr. indická alebo pakistanska kuchyňa. V reštauráciách najčastejšie dostanete rôzne polievky, bravčové či hovädzie kebaby, pečené kurča s ryžou, rizoto s jogurtom či hovädzie mäso s ryžou. Ako príloha sa podávajú zeleninové šaláty, a ako doplnková príloha, jogurt. Vynechať by ste mali jedlá z nedostatočne tepelne upravených vnútorností – hrozia z nich totiž závažné parazitné nákazy. Najčastejším nápojom je čaj, ktorý sa podobne ako v susednom Turecku podáva osladený bez mlieka.

Irán - nakupovanie

„Khatan“ – tradičná perzská ozdobná mozaika pokrýva kľúčenky, perá, šperkovnice, prívesky a dáva nakupovaniu v bazároch ten správny orientálny duch. Samozrejme nesmieme vynechať iránske obrazy a tradičné perzské koberce.

Irán - aktivity

Vodné športy Bazény hotelových komplexov sú otvorené i pre návštevníkov, ktorý nie sú v hoteloch ubytovaní. Rieky a jazerá na ich tokoch sú plné rýb a teda ideálne na rybačku. Pláže Golfského zálivu poskytujú vybavenie pre vodné lyžovanie, plachtenie atď. Zimné športy Lyžiarska sezóna v pohorí Alborz trvá od januára do marca. K najznámejším rezortom sa radia: Abe Ali, 62km východne od Teheránu a Noor Slope, 71km od hlavného mesta. Iné Veľmi populárne je jazdenie na koňoch, treky do okolitých hôr alebo relax v podobe tenisového či golfového zápasu.

Irán - časový posun

Irán je 2 a pol hodiny pred štandartným stredoeurópskym časom.

Irán - mena

Iránsky Rial (IR) = 100 dinárov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 5 000, 2 000 a 1 000 IR, mince sú v hodnotách 250, 100, 50, 20, 10 a 5 IR. 1 000,00 EUR = 16 231 131,31 IRR (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >