Dovolenka 2015 - Írsko, 4 zájazdov v cene od 246€

Detail štátu

Írsko Írsko - transparent

Ponúkame 4 ubytovacích kapacít za cenu 246 € - 1 700 €.

Destinácia:

Írsko - popis

Írsko je štát v severozápadnej Európe, zaberajúci približne päť šestín povrchu ostrova Írsko. Zostávajúca šestina, označovaná ako Severné Írsko, je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Írsko je nižinatá krajina. Hory sa zdvíhajú iba na východe a juhozápade. Najvyšší vrchol sa volá Carrauntoohil, ktorý je vysoký 1041 m. Na západnom pobreží sú skalnaté útesy omnoho väčšie a členitejšie, ako na východnom pobreží.

Írsko - všeobecné informácie

Rozloha: 70 273 km2. Počet obyvateľov: 4 156 119. Hlavné mesto: Dublin (916 000 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 4 provincie (province), 26 grófstiev (county). Úradný jazyk: írčina, angličtina. Rasové a národnostné zloženie: Íri (91 %), iné (9 %). Náboženstvo: katolícke (93 %), anglikánske (3%), iné (4 %).

Írsko - počasie

Podnebie v Írsku je ovplyvnené juhozápadnými vetrami a teplým Golfským prúdom. Letá sú vlažné, zatiaľ čo teplota v zime je oveľa nižšia. Jar a jeseň sú veľmi mierne. Dážď sa objavuje počas celého roku.

Írsko - história

Írsko je jedna z krajín, ktorej história sa datuje už od dôb pred naším letopočtom. Írsku obchodnú zdatnosť podporili aj Kelti, ktorí sa vyznali v spracovaní železa. Nasledovné obdobie v prvých storočiach nášho letopočtu bolo pre dnešné územie Írska charakteristické náboženskými spormi, ktoré pretrvali až do dnešných čias. Obracanie na vieru znamenalo pre pôvodné obyvateľstvo tvrdý zásah do tradičných hodnôt. V 11. storočí sa odohrala v Dubline veľká bitka. Jej víťazom a neskôr kráľom Írska sa stal Brian Boru. Úrodné územie Írska obsadili na príkaz anglického kráľa krutí rytieri. Opätovne sa objavili náboženské roztržky, ktoré vznikali medzi Anglickom a Írskom. Íri si chceli udržať katolícku vieru a za to boli Angličanmi napádaní. Dlhotrvajúce a veľmi krvavé boje viedli k eskalácii napätia. V 19. storočí sa k politickým problémom pridali aj hospodárske. Z dôvodu hladomoru zomrela približne polovica obyvateľstva. Novodobá história Írska, ktorej nosným motívom je boj o nezávislosť, je spätá s rozdelením Írska na dve časti: Severné Írsko, ktoré je súčasťou Veľkej Británie a na slobodný štát Írsko. Dnes sa situácia medzi Írskom a Veľkou Britániou upokojila a momentálne platí prímerie. Írsko je turisticky atraktívnou krajinou. Čistá príroda, tradičná architektúra a keltské pamiatky lákajú každoročne zhruba 3,5 milióna turistov.

Írsko - kultúra a spoločnoť

Dávno sú preč dni, keď Írsko bolo jednou z najchudobnejších krajín Európy a jeho obyvatelia sa vydávali v ústrety svetu, aby našli útočisko. Dnes je Keltský Tiger (prezývka pre jeho dravo sa rozvíjajúcu ekonomiku) jedným z najnavštevovanejších ostrovov sveta. Ľudia sú priateľskí a bezprostrední. Metropolitný Dublin je mestom mladých s najrýchlejšie sa rozvíjajúcim turistickým zázemím. Írsko je kolískou keltskej kultúry, ale aj svetových kapiel ako The Corrs a U2.

Írsko -gastronómia

Možno to bude pre cestovateľov príjemné prekvapenie, že írska whisky a pivo sa nemusia piť na lačný žalúdok. Írske tradičné jedlá sú veľmi chutné. Za národné jedlo sa považuje Irish Stew - hustá polievka s baraninou, zemiakmi a mrkvou. Výborný je i chlieb so sušeným ovocím, či Tea Brack – koláč, do ktorého sa na Halloween zapekajú predmety ako minca, gombík alebo hrášok, aby každý z nich priniesol rodine šťastie. Komu by írske špeciality nevoňali môže si vybrať s iných svetových kuchýň, o ktoré v Írsku nie je núdza.

Írsko - šport a aktivity

Národným športom Írska je jednoznačne golf. Nájdete tu viac ako 440 golfových klubov. Obľúbené je tiež jazdenie a dostihy. Príležitosti pre turistiku sú rôznorodé, od prechádzok po okrajoch úchvatných skalnatých útesov až po horské výstupy. Všade nájdete vyznačené zaujímavé trasy na prechádzanie, či bicyklovanie.

Írsko - nočný život

Vo väčších mestách ako Dublin, Cork, Waterford určite nevynechajte návštevu typického Irish pubu a povzbuťe sa Guinessom pred presunom na jednu z mnohých diskoték, kde určite muži nepohrdnú írskou whisky a ženy neodolajú jemnému Bailey’s. Írsko je skvelým hostiteľom a s jeho hustou sieťou nočných podnikov a klubov aj výborným zabávačom.

Írsko - mena

Euro

Írsko - časové pásmo

Slovensko – 1 hod.

Výsledky hľadania
Jurys Inn Parnell Street
starstarstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Bez stravy, Raňajky
Hotel
Hodnotenia:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 27.11.2017 4 dni Bez stravy leteckyleteckyBratislava 246 €konečná cena Detail
 20.11.2017 4 dni Bez stravy leteckyleteckyBratislava 263 €konečná cena Detail
 27.11.2017 4 dni Raňajky leteckyleteckyBratislava 270 €konečná cena Detail
Castle
starstarstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Raňajky
Hotel
Hodnotenia:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 27.11.2017 4 dni Raňajky leteckyleteckyBratislava 259 €konečná cena Detail
 20.11.2017 4 dni Raňajky leteckyleteckyBratislava 265 €konečná cena Detail
 27.11.2017 4 dni Raňajky leteckyleteckyBudapešť 290 €konečná cena Detail
Cassidys Hotel
starstarstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Raňajky
Hotel
Hodnotenia:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.11.2017 4 dni Raňajky leteckyleteckyBratislava 289 €konečná cena Detail
 7.11.2017 4 dni Raňajky leteckyleteckyBratislava 299 €konečná cena Detail
 22.11.2017 4 dni Raňajky leteckyleteckyBratislava 303 €konečná cena Detail
Írsko a Severné Írsko
Hodnotenia:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 7.5.2018 8 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 700 €+príplatky Detail
 15.7.2018 8 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 700 €+príplatky Detail
 7.8.2018 8 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 700 €+príplatky Detail

ďalšie ponuky >