Dovolenka 2015 - Island, 17 zájazdov v cene od 842€

Detail štátu

Island Island - transparent

Ponúkame 17 ubytovacích kapacít za cenu 842 € - 3 899 €.

 

Island - popis

Island, Islandská republika, je ostrovný štát neďaleko Grónska považovaný za súčasť Európy. Islanďania sú hrdí na svoje vikingské korene a veľa z nich môže vysledovať svoj pôvod až k prvým osadníkom, ktorých mená sú zapísané v Knihe osadníkov (Ladnama bok). A pretože súčasná islandčina vychádza priamo zo starej nórčiny, čo bol jazyk Vikingov, môžu stredoveké vikingské ságy ľahko čítať aj dnešní Islanďania. Asi jednu desatinu ostrova aj v súčasnosti pokrývajú ľadovce. Na Islande sa nachádza najväčší európsky ľadovec Vatnajökull (8500 km2), ktorého hrúbka miestami dosahuje aj 1000 metrov. Aj z tohto dôvodu nazvali Island \"ľadovou zemou\" jeho prví objavitelia, Vikingovia, v 9. storočí. V súčasnosti sa obyvateľstvo živí najmä rybolovom, spracovaním rýb a chovom oviec. Islanďania ulovia najviac rýb na svete v prepočte na jedného obyvateľa Vďaka mimoriadne nepriaznivým prírodným podmienkam je 80% rozlohy krajiny neobývanej. Takmer polovica obyvateľov žije v hlavnom meste, ktoré je zároveň hlavným strediskom cestovného ruchu, ktoré sa začína rozmáhať.

Iba malá časť islanďanov má priezviská (medzi nimi súčasný predseda vlády). Islandské meno sa obvykle skladá z krstného mena a patronyma. Synovia majú patronymum utvorené z krstného mena otca pridaním koncovky -son a dcéry koncovky -dóttir. Hlavným menom je krstné meno, v zoznamoch (napr. telefónnom) sú osoby zoradené práve podľa krstných mien.

Island - všeobecné informácie

Rozloha: 103.000 km2. Počet obyvateľov: 304 367. Hlavné mesto: Reykjavík (100 850 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 105 okresov (municipalities). Úradný jazyk: islandčina. Rasové a národnostné zloženie: Islanďania (93,9 %), Dáni (1,3 %), ostatní – Švédi, Nemci, Američania (4,8 %). Náboženstvo: Evanjelicko luteránska cirkev (86,1%), iné luteránske cirkvi (12,9%), rímskokatolíci (1%).

Island - počasie

Islandská klíma podlieha vplyvu Golfského prúdu, ktorý prináša príjemné letá a veľmi chladné zimy. V auguste na Reykjavik (juh ostrova)dopadá denné svetlo takmer po celých 24 hodín a naopak na severe slnko nevychádza vôbec. Sneh na juhu je takmer vzácnosťou, ale severne sú pomerne dobré podmienky na lyžovanie. Počasie na Islande je veľmi premenlivé a nie je zriedkavosťou, ak sa v jeden deň vystrieda slnko, dážď i sneh a to hneď niekoľko krát.

Island - kultúra a spoločnosť

Islandská kultúra je bohatá a rôznorodá, známa svojim starým literárnym pôvodom, ktorý prináleží autorom už z 12. a 14. storočia. Rovnako bol ostrov známy svojim spracovaním striebra, tkáčstvom a rezbárstvom. Reykjavik má niekoľko profesionálnych divadiel, orchester, operu a množstvo galérií, kníhkupectiev a múzeí. Zdanlivo jednotvárny ostrov žije svoj vlastný život, plný tradícií a zvykov miestneho uvoľneného a priateľského obyvateľstva. I keď je Island severským ostrovom s krásnou, ale drsnou a nehostinnou krajinou, jeho obyvatelia majú rovnako veselú a dobrosrdečnú povahu, podobne ako ostrovania z horúcich oblastí.

Island - turizmus

Na Islande sú jednými z najväčších atrakcií pre turistov aj výlety loďou za pozorovaním veľrýb, nočné výlety za polárnou žiarou (v čase zhruba od septembra do marca), alebo výlety na ľadovec. Pre jazdu po ľadovci Islanďania upravujú autá tak, že im zvyšujú podvozky a montujú obrovské pneumatiky s možnosťou regulácie tlaku v nich z miesta vodiča - pri jazde po ľade a snehu ich musia totiž \"spustiť\" asi na polovičný tlak.

Island - gastronómia

Islandská kuchyňa je silne ovplyvnená európskou gastronómiou a to hlavne ostatných škandinávskych krajín. Základom je rybacie a jahňacie mäso. Výnimočnou delikatesou je na rozmanité spôsoby upravovaný islandský losos. Veľmi obľúbený je Graflax (losos v bylinnej marináde) alebo Sild (Obložený haring). Zelenina sa na Islande pestuje vo veľkých skleníkoch, ktoré sú vykurované parou z gejzírov. Výbornou maškrtou islandského jedálneho lístka sú Hangikjöt (údená jahňacina) Hardfiskur (sušená ryba). Aj Skyr (tvaroh), chutí veľmi dobre. V kaviarňach môžete za cenu jednej šálky kávy vypiť koľko chcete. Na Islande dostanete európske pivá, vína aj tvrdý alkohol. Typickým domorodým nápojom je Brennivin, ktorý sa páli zo zemiakov.

Island - aktivity

Rybolov a turistika - vody Islandu sú bohaté na lososy a pstruhy. Rybolov na otvorenom mori sa stáva stále populárnejším, sezóna: Máj-August. Ak si chcete priniesť vlastnú rybársku výstroj, musíte preukázať, že bola pred vstupom do krajiny vydezinfikovaná. V mnohých oblastiach krajiny sú v ponuke TÚRY a PRÍRODOVEDNÉ EXKURZIE. Je tu ale len veľmi málo označených turistických trás. Túry okrem iných organizuje aj Icelandic Touring Club, kde môžete získať informácie o výstupoch na ľadovce pre začiatočníkov i profesionálov. Bližšie informácie môžete získať i od Úradu cestovného ruchu. Rôzny usporiadatelia ponúkajú dlhšie ľadovcové túry a snežné skútre.

Ornitológia - Pri jazere Myvatn-See, ďaleko na severe krajiny sa vyskytuje množstvo druhov vtákov, hlavne vodné vtáky. Island je rajom ornitológov.


Jazdy na koni a plávanie

Islandské poníky pochádzajú z koní Vikingov, ktorí boli pred 1100 rokmi privezené z Nórska. Sú ponúkané mnohé, jedno až sedemdňové túry na islandských koňoch. PLÁVANIE: je obľúbeným trávením voľného času, najčastejšie pod voľným nebom. Na vyhrievanie vody v bazénoch či už dnu, alebo vonku sa využívajú horúce, geo-termálne pramene.

Lyžovanie

Najvhodnejšie miesta: Blafjöll (Modré Hory). Táto oblasť je od hlavného mesta vzdialená len 30 min. a disponuje snehom až do Apríla. Nachádza sa tu 13 vlekov a zjazdovky sú osvetlené až do 22.00 Hod. ďalšie lyžiarske oblasti sa nachádzajú v Akureyri, Dalvik, Olafsfjördur, Siglufjördur a na severozápade v Isafjördur. Veľmi populárne sú lyžiarske kurzy v Kerlingarfjöll a hlavne v Júli a Auguste.

Golf

Všetky veľké golfové ihriská sú k dispozícii záujemcom. V Akureyri (na severe Islandu) je veľké 36-jamkové golfové ihrisko, na ktorom sa odohrávajú medzinárodné turnaje. Úplne nový pocit z hry golfu, je možné zakúsiť pri nočnej partii v lete, keď polnočné slnko garantuje nezabudnuteľný zážitok.

Island - nočný život

Vo väčších mestách sú nočné kluby a kiná. Národné divadlo a divadlo v Reykjavíku sa cez leto zavierajú, no počas dovolenkovej sezóny je v ponuke ľahký zábavný program a angličtine; Biele Noci sú zmesou starých, severských rozprávok, povestí a ľudových piesní. Počas zimnej sezóny (September až Jún) sa v univerzitnom auditóriu konajú koncerty islandského symfonického orchestra.

Island - mena

1 Islandská koruna (ISK) = 100 Aurar. 1 000,00 EUR = 173 310,23 ISK (kurz marec 2012).

Island - časový posun

- 2 hod.

Výsledky hľadania
Island 55+ /4 denný/
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.10.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 842 €+príplatky Detail
Island 55+
letecky Bratislava
Raňajky
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.9.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyBratislava 996 €+príplatky Detail
Za polárnou žiarou J. Suchardou
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 27.9.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 188 €+príplatky Detail
Islandský pozdrav
letecky Bratislava
Raňajky
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.9.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyBratislava 1 418 €1 218 €konečná cena Detail
Sedem divov Islandu
letecky Viedeň
Raňajky
Penzión
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 8.8.2018 7 dní Raňajky leteckyletecky 1 250 €konečná cena Detail
 28.8.2018 6 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 250 €konečná cena Detail
Sedem divov na Islande
letecky Praha, Viedeň, Košice
Polpenzia
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 28.8.2018 6 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 1 265 €+príplatky Detail
 13.9.2018 6 dní Polpenzia leteckyleteckyKošice 1 419 €+príplatky Detail
 13.9.2018 6 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 419 €+príplatky Detail
Výprava do vnútra Islandu
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 23.7.2018 16 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 1 419 €+príplatky Detail
Island - Fly and drive
letecky Praha
Bez stravy
Program
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 27.6.2018 5 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 1 428 €konečná cena Detail
 4.7.2018 5 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 1 538 €konečná cena Detail
 11.7.2018 5 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 1 538 €konečná cena Detail
Klenoty Nórska a Islandu
letecky Praha, Viedeň
Raňajky
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 24.8.2018 8 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 573 €+príplatky Detail
 24.8.2018 8 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 1 573 €+príplatky Detail
Okruh Islandom
letecky Praha
Raňajky
Program
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 24.9.2018 6 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 968 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >