Detail štátu

Izrael Izrael - transparent

Ponúkame 21 ubytovacích kapacít za cenu 777 € - 2 798 €.

Izrael - popis

Izrael, oficiálny názov Izraelský štát je štát na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie, ležiaci pri východnom pobreží Stredozemného mora. Na severe susedí s Libanonom, na severovýchode so Sýriou, na východe s Jordánskom a na juhozápade s Egyptom. K Izraelu prilieha aj Západný breh Jordánu (Judea a Samária) a Pásmo Gazy, t. j. územie čiastočne spravované Palestínskou autonómiou – tieto oblasti sú Izraelom okupované od Šesťdňovej vojny v roku 1967. Izrael je jediná židovská krajina na svete. Brehy Izraelu obmýva Stredozemné a Mŕtve more. Územie, na ktorom sa Izrael rozkladá je niekedy tiež nazývané Svätá zem a disponuje bohatou kultúrnou tradíciou a históriou. Je krajinou, kde nájdete veľmi veľa biblických miest a pamiatok. Zaručene tu budete kráčať aj po miestach, kadiaľ pred dvomi tisíckami rokov kráčal Ježiš. Tento štát je strediskom viacerých vierovyznaní: židovské, moslimské, kresťanské, bahaia. Každého návštevníka iste upúta staré mesto Jeruzalem, kde sa pri Múre nárekov môžete zastaviť aj Vy, i keď nie ste židovského vierovyznania. Ak nájdete v múre malý otvor, vložte si do neho to svoje prianíčko. Pravdepodobne sa ťažko splní, ale vyskúšať je treba všetko, čo keby to náhodou vyšlo. Pre mnohých návštevníkov tejto krajiny je posvätným miestom Bazilika narodenia Krista v betleheme. V Izraeli sa nachádza aj najstaršie mesto na svete, jaffa, ktoré už takmer splynulo s kozmopolitným Tel Avivom. Ale nie sú to iba mestá, ktoré majú v tejto krajine svoju históriu a čaro. Je to aj krásna príroda, či moria, čo na tomto pomerne malom území nájdete. Typickou rastlinou pre Izrael je palma, ktorá v náboženskej symbolike predstavuje Božiu prítomnosť a požehnanie.

Izrael - všeobecné informácie

Rozloha: 20 770 km². Počet obyvateľov: 7 112 359. Hlavné mesto: Jeruzalem/Yerushalayim, Al Quds (613 600 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 6 oblastí. Úradný jazyk: hebrejčina a arabčina. Rasové a národnostné zloženie: Židia (82 %), Palestínci (18 %). Náboženstvo: židovské (81,1 %), islam (16 %, enneci, 10% drúzi), kresťanstvo (2,9 %).

Izrael - geografia

Dominantným fyzikálno-geografickým útvarom je veľká priekopová prepadlina, ktorá je súčasťou sýrsko-africkej prepadliny a tvorí najdlhšiu svetovú prepadlinu tiahnucu sa od východnej Afriky po južné Turecko. Toto veľké koryto sa tiahne po celej východnej hranici Izraela, na juhu začína ako Aravské údolie či wádí, potom je vyplnené Mŕtvym morom, neže prejde údolím Jordánu, aby sa potom rozlialo do Galilejského jazera a bolo zakončené vyvrásnenými golanskými výšinami. V najjužnejšom cípe má Izrael prístup k Červenému moru, juh je vyplnený Negevskou púšťou. Mŕtve more, ku ktorému má Izrael prístup, je najnižšie položeným miestom na zemeguli a jeho voda presýtená soľou bráni v živote v ňom. Asi 50% plochy izraelského štátu tvorí Negevská púšť, cca 15,5% zaberajú národné parky a lesy, 6,3% pastviny a len 18,3% tvorí orná pôda. Od roku 1920 bol britským mandátovým územím, na území Palestíny vznikol po bojoch roku 1948 židovský štát. Asi 800 000 Palestínčanov muselo opustiť svoju rodnú zem. Roku 1967 po arabsko-izraelských vojnách aj zvyšok bývalej Palestíny, ktorý mali v rukách Arabi obsadil Izrael. Kapitál židovských prisťahovalcov a ich odbornosť priviedli k hospodárskemu rozmachu bývalé zaostalé územie. Stal sa najrozvinutejším štátom Blízkeho východu.

Izrael - počasie

Na juhu krajiny, v Eilate, pri Červenom mori je príjemné a teplé počasie počas celého roka. V severnejších častiach krajiny sa môže v zime objaviť aj sneh. V horských oblastiach sú mesiace november – marec dosť daždivé a chladné. V lete nočné teploty, najmä na púšti oproti dňu prudko klesajú a rozdiel oproti dňu môže byť aj 20 – 25 stupňov. Vzhľadom na túto skutočnosť sa oplatí do svojej batožiny vždy pribaliť aj teplejšie oblečenie.

Izrael - história

V období okolo roku 1023 p.n.l. Izraelčania založili kráľovstvo. Bolo vedené kráľom Saulom a Davidom a jeho hlavným mestom sa stal Jeruzalem. V roku 63p.n.l. sa Izrael pripojil k rímskej ríši. Za vlády Caliguly prebehlo niekoľko židovských povstaní. Po ich potlačení bol však Jeruzalem celkom vyhladený. To viedlo ku koncu židovského štátu a začiatku úpadku Palestíny. Židovský národ bol rozptýlený mimo územie Palestíny. Všetky tieto udalosti viedli k vzniku troch monoteistických náboženstiev. Vďaka tomu je Izrael spolu s Jordánskom a Sinajským polostrovom nazývaný \"Svätou zemou\". Hitlerove prenasledovanie potom v období 30. a 40. rokov 20.stor. zahnalo mnoho Židov späť do svojej domoviny v Palestíne. Boli tam v bezpečí vďaka Britom, ktorí mali územie pod kontrolou. Na tomto mieste vznikol štát Izrael. Roku 1948 predala kontrolu nad územím Británia. Zrodil sa konflikt medzi Arabmi a Izraelcami, ktorý pretrváva dodnes. V roku 1967 prebehla v Izraeli Šesťdenná vojna. Behom nej Izrael prevzal západný breh Jordánu a východný Jeruzalem a Jordánsko prišlo o príjmy z priemylu i poľnohospodársku pôdu. V roku 1994 bolo Jordánskom a Izraelom podpísaná mierová zmluva.

Izrael - kultúra a spoločnosť

Izrael je domovom pre mnoho etnických, náboženských, kultúrnych a sociálnych skupín. Patria sem Židi, Arabi, Beduíni a mnoho iných menšín. Potom ako bol Izrael vyhlásený za domovskú krajinu všetkých Židov, mnoho z nich do krajiny emigrovalo z celého sveta a vytvorili tak spleť rôznych kultúr a jazykov, v ktorej sa kultúrne rozdiely prejavujú neuveriteľne rôznorodou hudbou, architektúrou a kuchyňou.

Izrael - pamiatky a trakcie

Jeruzalem (Jeruzalém) - je považovaný za sväté mesto. Túto tradíciu dodržiavajú Židia, kresťania i moslimovia. Múr nárekov - ide o múr Šalamúnovho chrámu, kde židia z celého sveta dávajú papieriky so želaniami medzi veľké kamenné kvádre. Hrobka Ježiša Krista (Boží hrob)- archeológovia skúmajú, či sa jedná o skutočný hrob Ježisa, Skalný dóm - stojí na biblickej hore Moria, Olivová hora, Getsemanská záhrada, Krížová cesta (via Dolorose), Siloe (Šilóah) - staroveká vodná nádrž pod Jeruzalémom, Sión - posvätný pahorok, Damašská brána, Staré mesto - skladá sa z častí: arabskej, židovskej, arménskej a kresťanskej. Jericho - leží na západnom brehu Jordánu, Betlehém - údajné miesto narodenia Ježiša Krista sa nachádza cca 8 km od Jeruzalema. Dnes tu stojí Bazilika narodenia Ježiša Krista. Vnútri je jazero narodenia Ježiša Krista. Vrch pokušení - nazývaný aj hora Qurantal. Nazaret, Hebron - mesto, kde sú pochovaní Abrahám, Jakub, Izák, Rebeka, Sára a Leah. Genezaretské jazero, Mŕtve more - liečebné miesto a zároveň prírodný unikát vďaka svojej nadmernej slanosti a hladine mora, ktoré leží 400 metrov pod hladinou Stredozemného mora. V Mŕtvom mori neexistuje kvôli spomínanej slanosti život. Rozloha Mŕtveho mora je 1050 km štvorcových. Do Mŕtveho mora ústí rieka Jordán. Zvláštnosťou sú obce "kibuc" a "mošav", ktoré dokázali zaviesť poľnohospodárstvo aj do nehostinných oblastí, rieka Jordán ohraničuje tektonické územia.

Izrael - gastronómia

Jedálníček býva v reštauráciach v hebrejštine, ale aj v angličtine, prípadne francúzštine. Na rozdiel od Sýrie, či Jordánska…., teda moslimských krajín, dostanete tu bez problémov alkohol, víno, ale aj pivo. Z domácich značiek piva odporúčame Maccabee, OK a Gold Star. Cola je tu určite lacnejšia ako obyčajná minerálna voda. Jedlo je naozaj dosť drahé a mäso obzvlášť. Najlepšie sa nakupuje vo väčších obchodoch, ktoré nájdete najmä vo veľkých mestách, v supermarketoch nakúpite skutočne všetko. V takom Tel Avive sa nachádzajú obrovské obchodné centrá, kde je tovaru, potravín nadostač, len aby ste mali dostatok peňazí. Všade v obchodoch je tiež dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Avšak najlepšie a najlacnejšie sa nakupuje na trhoch. Na trhu sa dá zjednávať cena, často sú tu aj výhodné ponuky. Najlepšie sa na trhoch nakupuje v podvečer, keď už trhovci končia svoju prácu a radi sa rýchlo zbavujú tovaru, ktorý nepredali cez deň. Často potom dávajú všetko za jednotnú cenu, jeden šekel. V Izraeli určite uvidíte ovocie, ktoré na našom trhu nie je a preto aj keď sa Vám bude zdať drahé, odporúčame ho ochutnať, možno sa Vám v budúcnosti už taká možnosť nenaskytne. V Izraeli môžete ochutnať aj pravý židovský nekvasený chlieb „maces“, lepší je však arabský „pitah“. Odporúčame Vám tu ochutnať aj šašlik, alebo kebab. Vcelku chutí aj „boreka“, to sú taštičky naplnené zemiakovou kašou, ktorá je zmiešaná so špenátom a syrom. V obchodoch predávajú aj dobrý orechový koláč, ktorý sa volá „baklava“. V Izraeli zaručene narazíte minimálne na dve kuchyne, židovskú a arabskú. Rozdiel medzi nimi zistíte hneď na prvý pohľad. Zatiaľ čo v židovskej kuchyni musí byť všetko „kóšer“, teda musí byť čisté, tak v arabskej kuchyni si s „kóšerom“ teda veľkú hlavu nerobia. Preto treba mať aj túto skutočnosť na pamäti. Ale nebojte sa, z arabskej kuchyne sa určite neotrávite a dokonca to aj prežijete. Odporúčame Vám však pri akejkoľvek ceste po Arabskom svete dodržiavať „základnú vnútornú a vonkajšiu hygienu Slovače“.

Izrael - vízové podmienky

Izrael a SR majú od roku 1997 v platnosti bezvízovú dohodu na všetky druhy pasov. Prichádzajúci turisti s platným CP SR môžu na základe uvedenej dohody zostať v Izraeli bez víz maximálne 90 dní. V prípade záujmu v Izraeli pracovať, či študovať je potrebné mať náležité vízum. O pobytové či pracovné vízum je potrebné zažiadať izraelské veľvyslanectvo so sídlom vo Viedni. ZÚ v tejto súvislosti upozorňuje, že akýkoľvek dlhší pobyt v Izraeli, ktorý presahuje 90 dní bez patričného víza je nezákonný a izraelské úrady tieto priestupku prísne postihujú napr. deportáciou a zákazom vstupu. To isté platí o občanoch, ktorí sa rozhodnú v Izraeli pracovať bez príslušného povolenia a pracovného víza. Slovenské veľvyslanectve nevie vybaviť občanovi SR pracovné vízum a o podmienkach na jeho získanie sa môže informovať výlučne na izraelskom zastupiteľskom úrade vo Viedni. Občan SR, ktorý prichádza do Izraela za turistikou musí mať zaistené ubytovanie a patričné finančné vybavenie, čo predstavuje 70 USD na deň. Izraelské úrady vo väčšine prípadov podrobujú prichádzajúcich cestovateľov vstupnému rozhovoru, aby zistili dôvod na ich príchod do krajiny. V prípade podozrenia, že prichádzajúci občan prichádza do krajiny s cieľom ilegálne sa zamestnať, je mu zamietnutý vstup a dotyčný je posadený zväčša na to isté lietadlo, s ktorým do krajiny priletel. Rozhodnutie o povolení či zamietnutí vstupu je výlučne záležitosťou orgánov Štátu Izrael a slovenské veľvyslanectvo nemôže do ich konania vstupovať.

Suchozemské hraničné prechody existujú s Egyptom a Jordánskom. S Libanonom a Sýriou sú však uzavreté. S izraelskou pečiatkou v pase sa do spomenutých krajín vôbec nedostanete, preto je možné požiadať izraelské orgány, aby umiestnili odtlačok pečiatky mimo pas.

Izrael - mena

1 izraelský šekel (NIŠ) = 100 agorotov 1 000,00 EUR = 5 005,00 ILS (KURZ MAREC 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >