Detail štátu

Jamajka Jamajka - transparent

Ponúkame 11 ubytovacích kapacít za cenu 1 848 € - 5 868 €.

Destinácia:

Jamajka - popis

Jamajka je štát v strednej Amerike, ktorý sa nachádza na rovnomennom ostrove s dížkou 234 km a šírkou 80 km vo Veľkých Antilách v Karibskom mori. JAMAJKA - exotická atmosféra Karibiku, nádherné dlhé pláže s jemným bielym pieskom, rozmanité pohoria vnútrozemia a hudba v rytme reggae, čo viac si už môžete priať. Tento ostrov s rozlohou 10.990 km štvorcových s viac ako 2,5 miliónmi obyvateľov býva nazývaný pravým turistickým rajom. Pláže v Montego Bay, Negrile alebo Discovery Bay patria určite medzi perly Karibiku.

Jamajka - všeobecné informácie

Rozloha: 10 991 km2. Počet obyvateľov: 2 804 332. Hlavné mesto: Kingston (103 800 obyv., s aglomeráciou 643 800 obyv.). Úradný jazyk: angličtina. Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 14 obcí (parishes). Rasové a národnostné zloženie: černosi (76 %), mulati (15 %), Indovia (1,3 %), iné (7,7 %). Náboženstvo: evanjelické (56 %), rastafarské (5 %), rímskokatolícke (4,9 %), iné (34,1 %).

Samostatná história Jamajky sa začala písať, keď ako bývala britská korunná kolónia získala nezávislosť v auguste 1962. Počiatky histórie Jamajky sa však vracajú do roku 1494 kedy bola Jamajka objavená Krištofom Kolumbom a stala so španielskou dŕžavou. Noví vládcovia založili na ostrove plantáže cukrovej trstiny, na ktorých pracovalo domorodé obyvateľstvo-Aravakovia. Španielske vykorisťovanie pôvodného indiánskeho obyvateľstva viedlo takmer k jeho vyhubeniu, takže museli začať dovážať čiernych otrokov zo západného pobrežia Afriky. Toto otroctvo je považované za jedno z najkrutejších v dejinách. Otroci však medzi sebou udržiavali akúsi vnútornú komunitu a často si spievali. Bieli otrokári vo viere, že spev otrokov motivuje k vyšším výkonom, svojim spôsobom tým ovplyvnili následný vývoj.

Na histórii Jamajky sa tiež podpísal britský lord protektor Oliver Cromwell, ktorý roku 1655 vyslal na Jamajku expedíciu. Britské vojsko ostrov obsadilo až do r. 1960 a z ostrova Španielov vytlačilo. V posledných rokoch sa Jamajka z agrárnej krajiny zmenila na priemyselnú. Hlavnými pestovanými plodinami sú cukrová trstina, banány, citrusové plody, káva, tabak, kakao. Krajina má bohaté bauxitovej ložiská, k rozvoju jeho ťažby došlo najmä po druhej svetovej vojne a v súčasnosti zaujíma Jamajka vo vývoze bauxitu popredné miesto na svete. Väčšinu obyvateľov tvoria potomkovia černošských sluhov, ktorí sem boli dovážaní v 17. a 18. storočia, a preto 95 percent Jamajčanov sú černosi alebo mulati. Okrem toho žije na ostrove čínska, indická a belošská menšina. Väčšina obyvateľstva žije v mestách, z toho dve tretiny v hlavnom meste Jamajky v Kingstone. Prudký rast počtu obyvateľov miest vyvoláva sociálne napätie a časté nepokoje.

Jamajka - počasie

Podnebie je na Jamajke tropické, teploty sa po celý rok pohybujú okolo 25 °C. Daždivé obdobie je koncom apríla a od septembra do novembra, preto je lepšie si vybrať pobyt v ostatných mesiacoch. Približne každých sedem rokov býva Jamajka postihovaná ničivými hurikánmi, pre najbližšie roky by však mal byť kľud

Negril

Negril - najpopulárnejšie turistické stredisko Jamajky s nád-hernými dlhými piesočnatými plážami a širokou ponukou vodných športov a zábavy. Na západnom konci Negrilu, kde sa nachádza mnoho obchodíkov a reštaurácií, pocítite atmosféru pôvodnej Jamajky.

Falmouth

Falmouth - pred 200 rokmi bol Falmouth prosperujúcim mestom a jedným z najdôležitejších prístavov Jamajky, dnes je to pokojné provinčné mestečko. Oblasť je vhodná pre rodiny s deťmi.

Runaway

Runaway - pokojné stredisko s menšími piesočnatými zálivmi s výbornými podmienkami na potápanie.

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Jamajka - vstupné formality

Na vstup do krajiny je nutné vstupné vízum (je udeľované na letisku v „immigration office\" za poplatok 20,- USD), musíte mať spiatočnú letenku a platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate.

Pre turistické a iné cesty trvajúce dlhšie ako štrnástich dní, je vyžadované vízum, k jeho obdržaniu je nutné predložiť dve fotografie pasového formátu, pas platný aspoň 6 mesiacov a spiatočnú letenku. Po vyplnení žiadosti je potrebné zaplatiť poplatok 30 USD. Vízum je jednorázové na tri mesiace od vstupu do krajiny (vyplní úradník pri vstupe). Vízum je možné za poplatok 30 USD získať aj na hraniciach Jamajky. Príchod sa nemusí nahlásiť miestnym úradom. Pokiaľ chce žiadateľ iné než turistické vízum, musí predložiť dopis vysielajúce organizácie.

Doviezť sa dá 200 cigariet alebo 250 g tabaku, 1 l alkoholu, 1 l vína, 340 ml toaletnej vody, 150 g parfumu, darčeky do hodnoty 1000 JMD. Je prísne zakázané dovážať nebezpečné drogy (vrátane marihuany), mäso, čerstvé ovocie, kávu, med, zeleninu a zbrane.

Jamajka - gastronómia

Jamajská strava je veľmi pálivá, pretože sa pri jej príprave značne využíva štipľavé korenie. Základný jamajský pokrm tvorí ryža a hrach. Sviatočné jedlo je bez hrachu, s fazuľou, bielou ryžou, kokosovým mliekom a olejom, s cibuľovými výhonkami. Medzi ďalšie obľúbené pokrmy Jamajčanov patria solené ryby (sušené tresky) a ackee (varené ovocie zo stromu ackee), silne nakorenená kozľacina a ryža, jamajská korenistá polievka (vyvarené solené bravčové, solené hovädzie, okra a indiánska kapusta známa tiež pod názvom callaloo), kurča na jamajský spôsob (dusené kurča v kokosovom oleji, s mrkvou, výhonkami cibule, so sladkými zemiakmi, cibuľou, paradajkami a korením) a vysmážané, malé, ešte cicajúce prasiatko (vykostené trojmesačné prasiatko naplnené ryžou, korením, kockami sladkých zemiakov a tymiánom zmiešaným s natrhanými kokosovými orechmi a kukuricou). Patties je bežný jamajský snack (pečivo plnené hovädzinou a striedkou chleba), ktorý je dostupný po celej krajine, líši sa len cenou a plnkou. V stravovacích zariadeniach sa zvyčajne poskytuje obsluha. Jamajský rum je svetoznámy, najmä značka Gold a Appleton. Rumona je lahodný rumový likér. Červené pivo je znamenité, ako i Tia Maria (káva Modrého vrchu a čokoládový likér). Na osvieženie doporučujeme čerstvý ovocný džús, a Blue Mountain coffee. Bary sú vybavené stolmi alebo barovým okienkom. Alkohol je možné kúpiť po celý deň.

Jamajka - nápoje a strava

Pobyt na Jamajke je väčšinou s programom All Inclusive. Orientačná cena nápojov v reštauráciácj – nealko cca 2 USD, alkoholické nápoje cca 4 USD. Cena večere 10 – 15 USD. Neodporúčame piť vodu z vodovodnej siete.

Jamajka - nákupy

Medzi najobľúbenejšie suveníry patrí jamajský rum a jamajská káva (Blue Montain).

Jamajka - športové aktivity

Pobyt vo väčšine hotelov je s programom All Inclusive, ktorý zahŕňa i veľké množstvo športových aktivít – väčšina hotelov ponúka zdarma všetky nemotorizované vodné športy, k dispozícii sú kajaky, vodné bicykle, windsurfing, menšie katamarány a plachetnice. Podobne zdarma sú väčšinou i tenisové kurty, plážový volejbal. Potápanie: orientačná cena ponoru s kyslíkovou bombou je cca 35 USD za jeden ponor vrátane zapožičania potápačskej výstroje. Golf: Jamajka je vyhlásenou golfovou destináciou, nájdete tu 10 golfových ihrísk, orientačná cena green fee za 18 jamiek je od 60 USD podľa kvality ihriska.

Jamajka - nočný život

Na ostrove sa nedá hovoriť o nedostatku nočnej zábavy, ktorý je domovom hudby reggae. Pre každé mesto i dedinku je charakteristický vlastný nočný kolorit, veľmi obľúbené sú pouličné tance. Miestny folklór sa prezentuje vo väčších hotelových komplexoch, hrá sa však i moderná hudba. Aspoň raz do týždňa sa koná predstavenie s hltačmi ohňa, fakľami a elektrofonickou muzikou. Z nočných klubov preniká do okolia džez, soca, reggae a iný druh hudby. Viac informácií o hudobných udalostiach sa dočítate v miestnych novinách. Jamajský turistický úrad zriaďuje stretávacie večierky na rôznych malebných miestach na ostrove. Odpovedajúce informácie získate na Turistickom úrade v Kingstone, Montego Bay, Port Antonio alebo v Ocho Rios.

Jamajka - výlety a sprievodca

Pri pobyte na Jamajke je k dispozícii anglicky hovoriaci sprievodca počas celého roka. V období charterových letov je zaistená asistencia česky hovoriaceho delegáta. Vo všetkých ponúkaných strediskách je široká ponuka fakultatívnych výletov.

Jamajka - prenájom automobilov

Orientačná cena prenájmu automobilu je cca 60 USD na deň a viac podľa typu auta + poistenie cca 10 USD.

Jamajka - prenájom skútra

Cca 30 USD na deň.

Jamajka - časový posun

- 6 hodín oproti stredoeurópskemu času.

Jamajka - elektrické napätie

110 V, v hoteloch vyššej kategórie i 220 V. Odporúčame vziať si so sebou adaptér.

Jamajka - očkovanie a lekár

Nie je vyžadované žiadne špeciálne očkovanie.

Jamajka - mena

Miestnou menou je jamajský dolár, možné je platiť aj v USD. Platobné karty sú akceptované, rovnako ako je možný výber hotovosti z bankomatov. 1 000,00 eUR = 116 009,28 JMD (kurz marec 2012).


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >