Detail štátu

Japonsko Japonsko - transparent

Ponúkame 13 ubytovacích kapacít za cenu 2 809 € - 6 140 €.

Japonsko - popis

Japonsko je ostrovná krajina ležiaca pri východnom pobeží Ázie. Skladá sa z viac ako 3000 ostrovov. Najväčšie sú Hokaido, Honšú, Šikoku a Kjušú. Je to vyspelý štát s vysokým počtom obyvateľov, a jednou z najvyšších hodnôt hustoty zaľudnenia vo svete. Má dobre rozvinutý priemysel a vysokú hodnotu HDP na obyvateľa.

Japonsko - všeobecné informácie

Rozloha: 377 835 km2. Počet obyvateľov: 127 288 419. Hlavné mesto: Tokio/Tókió (7 967 600 obyv., s aglomeráciou 11 773 600 obyv.). Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 43 prefektúr. Úradný jazyk: japončina. Rasové a národnostné zloženie: Japonci (99 %), iné (1 %). Náboženstvo: šintoizmus v synkretickej forme (54%), budhizmus v synkretickej forme (40%), kresťanstvo (0,7%), ostatné (5,3%).

Japonsko - história

História Japonska sa datuje od r. 660 pred n. l. Podľa dochovaných legiend tu už vtedy vládol prvý japonský cisár. V ďalšom období Japonci objavovali okolitý svet. Medzi prvé významné vzťahy so zahraničím patrili kontakty s kultúrne vyspelou Čínou a Kóreou. Asi v 5. storočí n. l. Japonsko preberá od Číny znakové písmo. Japonsko si budovalo vlastnú územne nezávislú kultúru, pričom pôvodné náboženstvo šintoizmus začína vytláčať budhizmus. Silné rodové zákonitosti, vojenské tradície, samurajstvo a iné zvláštnosti boli uchovávané s veľkou vážnosťou. Nové obchodné kontakty so západnou Európou sa začali využívať až v 16. storočí. Dobre sa rozvíjajúci obchod sa však z obavy pred prílevom kresťanského náboženstva z vládnych kruhov výrazne brzdil. Rôzne obmedzenia viedli k izolovanosti Japonska. O obnovu obchodných vzťahov sa snažili mnohé krajiny, pričom úspech dosiahli až v 19. storočí. Japonsko malo v tom čase militatné ambície, ktoré sa prejavili vo vojne s Čínou, v anektovaní Kórey a okupovaní mnohých ostrovov. Vyvrcholením vojenských aktivít bolo spojenectvo Japonska s fašistickým Nemeckom počas II. svetovej vojny. Neslávne sa Japonsko zapísalo do dejín náletom na americkú základňu v Pearl Harbour. Napriek končiacej sa vojne Japonsko odmietalo kapituláciu. Tú sa podarilo dosiahnuť až po atómovom útoku na Hirošimu a Nagasaki. Po skončení II. svetovej vojny sa v Japonsku uskutočnilo mnoho prevratných zmien. Japonsko sa stalo krajinou hospodárskeho zázraku. Zaradilo sa medzi najpriemyselnejšie krajiny sveta. Otvorenosť sa prejavila aj v spoločenskom živote. Dnes je Japonsko úplne inou krajinou, než akú možno vidieť vo filmoch zo začiatku 20. storočia.

Japonsko - kultúra a spoločnosť

Zvyky Japoncov sa značne odlišujú od spoločenskej konvencie západných krajín. Striktné pravidla spoločenského chovania odpozorujete u väčšiny Japoncov. Japonci sú si vedomí rozdielnosti spoločenských zvykov u návštevníkov zo západných krajín a preto neočakávajú od turistov, že sa budú správať podľa ich spoločenskej konvencie, očakávajú však formálne a zdvorilé chovanie.

Japonsko - gastronómia

Japonská kuchyňa je obľúbená i v západných krajinách. Vyznačuje sa veľmi jemnými príchuťami, čerstvou zeleninou a striedmymi porciami. Miestne špeciality sa nazývajú TERIYAKI (marinované hovädzie/kurča/ryba opekané na horúcej platni), SUKIYAKI (tenké plátky hovädziny spolu s tvarohom a zeleninou varené v sójovej omáčke a potom poliate vajcom), TEMPURA (nadmerné smaženie morskej stravy so zeleninou), SUSHI (surové plátky mäsa z morských živočíchov položené na mierene skysnutú hrudku ryže – veľmi chutné a osviežujúce), a SASHIMI (surové plátky mäsa z morských živočíchov ponorené do sójovej omáčky). Najvhodnejšími miestami na ochutnávku sushi sú bary, ktoré s nazývajú KAITEN Sushi, v ktorých sa zákazník pohybuje na dopravnom páse, ktorý mu umožňuje kompletný výber delikates za rozumnejšie ceny ako v tradičných Sushi Baroch. Výborná orientálna strava (kórejská – veľmi horúca, a čínska) sa podáva v reštauráciách. V krajine je úžasný výber medzinárodných reštaurácií, ktoré ponúkajú v závislosti od rozpočtu pokrmy všetkých možných chutí siahajúcich od francúzskej a talianskej kuchyne po čínsku, indickú a thajskú. Úroveň „západných jedál“ v drahších reštauráciách je znamenitá, v lacnejších môžete byť sklamaný. V reštauráciách je štandardné stolovanie, avšak v niektorých je zvyk pred vstupom do reštaurácie sa vyzuť. V krajine je najobľúbenejším nápojom zelený čaj. Bežné do hneda sfarbené čaje sa nazývajú HOUJICHA. Zelené čaje s horkou príchuťou – MATCHA - sa konzumujú pri čajových obradoch. Sake, horúce ryžové víno, má silnú rázovitú osviežujúci chuť. SHOCHU a silný AQUAVIT má požadovanú chuť. Japonské vína sú vo svete uznávané, pivo môžeme tiež doporučiť. Medzi obľúbené brandy patria KIRIN, SAPPORO, SUNTORY a ASAHI. Obsluha v baroch je štandardná. Japonci príliš milujú originálnu škótsku whisky, ktorá je veľmi drahá a vyhľadávaná. Preto sa často nahradzuje japonskou verziou tohto nápoja. Popíjanie nápojov u Japoncov znamená dlhotrvajúci rituál zdvorilosti. Hostiteľka bude nalievať nápoj pre turistov a bude dbať, aby pohár návštevníka bol stále plný. U Japoncov sa veľmi cení, ak návštevník naleje nápoj svojmu hostiteľovi. Nezdvorilé je naliať si pohár iba pre seba.

Japonsko - nakupovanie

Rozmanitosť orientálneho tovaru a západné predajne techniky lákajú najmä nákupcov vo veľkých obchodných domoch, ktoré poskytujú vyhradené miesta pre hranie sa detí. Medzi suveníry, ktoré si turisti s obľubou kupujú, patria kimoná, mingei (výrobky miestnych remeselníkov vrátane drakov a ľudových hračiek); Kyotský hodváb, vejáre, tv prijímače, bábiky; religiózne výrobky, akými sú artefakty Shinto a Budhu; papierové lampáše; glazúrované výrobky, hi-fi zariadenia, fotoaparáty, televízory a iné elektronické zariadenia. Dohadovanie cien je nezvyčajné.

Japonsko - nočný život

V Tokiu je hojný výskyt kín, divadiel, barov, kaviarní, obchodov, diskoték a nočných klubov. Úroveň barov siaha od lacných, nachádzajúcich sa v pouličných stánkoch, po štýlové bary. V lete Japonci radi navštevujú zastrešené „pivné záhrady“. V niektorých kluboch hostesky očakávajú, že návštevník si zakúpi nápoj alebo snack. V luxusnejších nočných kluboch a baroch sa vyberá tzv daň pre hostesky. V Tokiu sa každú noc usporadúvajú koncerty všetkých hudobných štýlov. Počas celého roku koncertujú v Japonsku zahraničné opery, orchestre, baletné súbory a hviezdy pop hudby. Konajú sa i živé džezové koncerty. Pre tých, ktorí by radi spoznali tradičné japonské divadelné umenie, sú určené divadla Kabuki a Noh v Tokiu. Lístky na predstavenie si zakúpite vo väčšine obchodných domov. Je nutné si ich obstarať vopred, pretože sa rýchlo vypredajú. Japonci obľubujú zábavu v baroch Karaoke.

Japonsko - mena

1 japonský jen (Ą) = 100 senov. Bankovky sú denominované v Ą10,000, 5000 2000 a 1000. Mince sú v hodnotách Ą500, 100, 50, 10, 5 a 1.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >