Dovolenka 2015 - Jemen, 0 zájazdov v cene od 0€

Detail štátu

Jemen Jemen - transparent

za cenu - .

Jemen - popis

Jemen sa nachádza v juhozápadnej Ázii, na juhu Arabského polostrova a susedí s Arabským morom, Adenským zálivom a a Červeným morom, na západe s Ománom a na severe so Saudskou Arábiou. Je považovaný za jeden z 15 štátov Kolísky ľudstva. Severná hranica bola donedávna nejasná, pretože v arabskej púšti nežijú žiadni obyvatelia.

Jemen - všeobecné informácie

Rozloha: 536 869 km². Počet obyvateľov: 23 013 376. Hlavné mesto: Szanaa/Şaná (926 500 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 17 provincií. Úradný jazyk: arabčina. Rasové a národnostné zloženie: Arabi (95 %), Afroarabi (3 %), Indovia, Somálci, Európania (2 %). Náboženstvo: islam (99 %), iné (1 %).

Jemen - história

Jemen bol jedným z prvých centier civilizácie na Blízkom Východe. Medzi 9. storočím pred n.l. a 6 stor. n.l. bol súčasťou mínojského, sábskeho, himaritského a iných královstiev, ktoré kontrolovali výnosné obchodné cesty. Rimania ho nazývali \"Arabia Felix\" (\"Šťastná Arábia\"), cisár Augustus sa ho snažil okupovať, úspešnejší však boli perszkí králi. Jemen bol perzskou satrapou od roku 597/8. V šiestom a siedmom storočí bol Jemen začlenený do Sásánovskej Perzskej ríše. V siedmom storočí začasli oblasť kontorlovať islámski kalifovia. Po páde prvého kalifátu sa sever Jemenu dostal pod vládu imámov rôznych dynastií, často sekty Zaidi, ktorí položili základy teokratickej politickej štruktúry prežívajuce dodnes. (Imám je podľa šítskych muslimov priamy pokrvný následník proroka Mohameda cez jeho synovca Aliho a jeho synov Hassana a Husseina)

Jemen - gastronómia

Národným jedlom je jednoznačne Salta – pikantná hustá omáčka s kuracím a jahňacím mäsom, šošovicou, fazuľou a koriandrom, ktorá sa podáva s ryžou. Podobne Shurba, tá sa svojou konzistenciou podobá skôr polievke a jej základ tvorí šošovica a jahňacina. Chlieb sa rozdeľuje do viacerých kategórií: ruti, je chlieb bežne dostupný v obchodoch, khubz tawwa, predstavuje domáci bochník a laluh je placka, ktorá sa pripravuje pri špeciálnych príležitostiach. Ako dezert je obľúbený tradičný sladký chlieb namáčaný v masle a mede. Väčšina obyvateľov Jemenu sa počas dňa osviežuje veľmi silným sladkým čajom, ktorý sa v kombinácii s mliekom pije z malých šálok. Káva je menej frekventovaným nápojom, zato však zaujímavo obohatená o škoricovú či inú korenistú príchuť. Konzumácia alkoholu je zakázaná islamskými zákonmi.

Jemen - nakupovanie

Takmer všade kam sa pozriete sa v Jemene predávajú tradičné dýky (jambiya) s vyrezávanou rukoväťou, ktoré miestni muži nosia ako súčasť každodenného ošatenia. Rukoväť je často vyrobená zo zvieracích rohov alebo slonoviny, čo by nemuselo robiť dobrotu pri exporte a tak uprednostnite radšej drevené rukoväte. Ďalšou kapitolou pri kúpe jambiyi je puzdro, ktoré sa predáva v rôznych cenových kategóriách od jednoduchých kožených až po bohato zdobené striebrom. K ďalším typickým jemenským suvenírom sa radia šperky zo vzácnych kamienkov. V Jemene sa v okolí turistických cieľov potulujú desiatky predavačov suvenírov doslova prosiacich o zakúpenie práve ich tovaru. V takýchto prípadoch treba byť nekompromisne odmietaví a vybrať si sami, čo a od koho nakúpite.

Jemen - aktivity

Hory Haraz a al- Mahwit ponúkajú niekoľko úžasných trekov, populárne je i potápanie v Červenom a Arabskom mori, tiež plachtenie a rybolov.

Jemen - viza

Vízová povinnosť slovenských občanov pri vstupe do Jemenu zostáva naďalej v platnosti, avšak vstupné víza získajú Slováci na hraničných priechodoch do Jemenskej republiky tak, ako občania všetkých krajín Európskej únie.

Jemen - mena

Jemenský Rijal (YER) = 100 fils. Bankovky sú v hodnotách 1 000, 500, 200, 100, 50 a 20 YER, mince sú v hodnotách 10, 5 a 1 YER.

Jemen - časový posun

Čas v Jemene je dve hodiny pred štandartným stredoeurópskym časom.