Detail štátu

Kambodža Kambodža - transparent

Ponúkame 5 ubytovacích kapacít za cenu 2 068 € - 2 645 €.

Kambodža - popis

Kambodža, oficiálny názov Kambodžské kráľovstvo, je štát ležiaci v južnej časti Indočínskeho polostrova v juhovýchodnej Ázii. Krajina v juhovýchodnej Ázie susediaca s Thajskom, Vietnamom a Laosom. Hlavné mesto je Phnompenh. Kambodža má 14 miliónov obyvateľov. 95% obyvateľstva sú buddhisti. Úradný jazyk je khmérština, je možné sa dohovoriť francúzsky alebo anglicky. Kambodža získala po dramatickej minulosti nezávislosť v roku 1953. Zem nie je zaujímavá len najväčšou a najznámejšou pamiatkou zapísanou v zozname UNESCO - Angkor Vatem, ale tiež pohostinným obyvateľstvom, mestom Siem Reap, ľudoprázdnym 440 km dlhým plážam a desiatkam takmer zabudnutých khmerských chrámov. Dĺžka letu z Európy je 12 hodín.

Kambodža - všeobecné informácie

Rozloha: 181 035 km2. Počet obyvateľov: 14 241 640. Hlavné mesto: Pnom Penh (920 000 obyv.). Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 21 provincií, 4 municipality. Úradný jazyk: khmérčina. Rasové a národnostné zloženie: Khméri (89 %), Vietnamci (7 %), Číňania (2 %), Thajčania (1 %), iné (1 %). Náboženstvo: štátne náboženstvo je budhizmus; budhizmus (92 %), islam, (suniti 2,4 %), iné (5,6 %). Tropické až monzúnové podnebie je od mája do júla. Priemerná ročná teplota je cca 27°C.

Kambodža - gastronómia

Kambodžská kuchyňa sa veľmi ponáša na thajskú či laoskú, ale v niektorých tradičných jedlách badať odlišnosti. Curry, pražené či varené rezance a polievky sa v Kambodži rozhodne menej ochucujú korením a môžu pôsobiť fádne, v mnohých hlavných jedlách však pocítite tradične silnú rybaciu pastu (prahok).

Kambodža - nakupovanie

Na trhoviskách väčších miest si určite vyberiete zaujímavý suvenír na pripomenutie Kambodže ako napríklad hodvábne šatky, sochy a rezbárske výrobky (často miniatúrne kópie pamiatok z Angkory z dreva, kameňa či mosadze), strieborné truhlice a samozrejme neodolateľné drahokamy.

Kambodža - aktivity

Výlety loďou Plavby po Mekongu a Tonle Sap sa stávajú čoraz obľúbenejšou atrakciou najmä vďaka sladkovodným delfínom, ktoré sa zdržiavajú neďaleko Kratié. Pešia turistika Na území Kambodže sa stále nachádza niekoľko tisíc neobjavených nášľapných mín a tak sú túry značne obmedzené na preskúmané miesta, ako je napríklad Ratanakiri. Pokiaľ by ste sa predsa len chceli vydať do neobývaných miest, odporúčame držať sa používaných cestičiek.

Kambodža - víza

Držitelia cestovných pasov, ktorých platnosť musí presahovať platnosť víza o tri mesiace, môžu požiadať o udelenie víz na ZÚ KK  v Sofii, Berlíne, Paríži, Moskve alebo v Bangkoku. Proces trvá dva dni, požaduje sa 1 fotografia, kópia pasu a poplatok vo výške cca 20 USD. Turistom sa udeľuje vízum na jeden vstup na 30 dní. Víza je možné dostať  aj po prílete do Phnom Penhu alebo Siam Repu  na medzinárodnom letisku a taktiež na medzinárodných cestných hraničných priechodoch. Požaduje sa 1 fotografia, poplatok za víza vo výške 25 USD. Letiskový poplatok pri odlete z krajiny  je 27 USD/osoba, pri vnútroštátnych letoch je letiskový poplatok 7 USD. Prihlasovacia povinnosť pre cudzincov nie je povinná.

Bezcolne možno dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru, zakázaný je dovoz a vývoz narkotík, zbraní, pornografie a starožitností.

Kambodža - časové pásmo

Slovensko +6 h.

Kambodža - mena

Riel (CRl) = 100 senov. Bankovky sú v hodnotách 100 000, 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 2 000, 1 000, 500 and 100 CRl. 1 000,00 EUR = 5 322 263,03 KHR (kurz marec 2012).

Platby kartou sa v Kambodži obmedzujú na väčšie hotely a reštaurácie. V krajine nie sú bankomaty, a preto je dobré nosiť pri sebe hotovosť.


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >