Detail štátu

Katar Katar - transparent

Ponúkame 2 ubytovacích kapacít za cenu 2 418 € - 2 528 €.

Destinácia:

Katar - popis

Katar, dlhý tvar Katarský štát (Dawla Katar ), je emirát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou, zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv. Malý polostrov v Perzskom zálive, len 170 km dlhý a 80 km široký, je novou turistickou atrakciou Orientu. Ľahko a rýchlo dosiahnuteľný z Európy (let z Viedne trvá cca 5 hod.), bezpečný, dynamicky sa rozvíjajúci. Ľudia v Katare žijú na vysokej životnej úrovni. Väčšina z nich sú zamestnaní v ťažobnom priemysle. V krajine panuje panuje dovolenková atmosféra vzhľadom na príjmy, ktoré má krajina z ťažby ropy a zemného plynu. Vynikajúci systém sociálneho a zdravotného zabezpečenia má značný vplyv na dlhovekosť miestnych ľudí.

Doha, hlavné mesto Kataru, je zároveň centrom obchodu a kultúry. Žije tu viac ako 80 % populácie. Rýchlo a dynamicky sa rozvíjajúce mesto sa rozprestiera na polceste pozdĺž východného pobrežia polostrova. Nájdete tú pravú zmes arabskej tradície a modernej architektúry. Ulice sú široké, veľmi čisté a bez križovatiek. Všetky dôležité vládne budovy ležia na parádnom bulvári Corniche, lemovanom palmami. V Dohe nájdete množstvo múzeí, mešít, pevností a palácov. Nakúpiť tu môžete všetko – či už na tradičnom arabskom bazáre, na autentickom souku alebo v moderných klimatizovaných nákupných centrách (5-poschodový City Center spolu so svojou atrakciou – klziskom je jedno z najväčších nákupných centier na Arabskom polostrove), či značkových butikoch všetkých svetových mien.

Katar - všeobecné informácie

Rozloha: 406 750 km2. Počet obyvateľov: 928 635. Hlavné mesto: Doha/Ad Dawhah (392 400 obyv.). Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 21 provincií, 4 municipality. Úradný jazyk: arabčina. Rasové a národnostné zloženie: Arabi (45 %), Indovia, Pakistanci (34 %), Peržania (16 %), iné (5 %). Náboženstvo: islam (92 %), iné (8 %).

Ak pocestujete do Kataru v období Ramadánu, tak by ste mali prispôsobiť svoje správanie - nefajčiť, nepiť atď. na verejných miestach. Mali by ste rátať aj so skrátenou otváracou dobou na úradoch, obchodoch a v reštauráciach. Elektrická energia 240V/ 50Hz. Časový posun oproti Slovenskej republike je + 3 hodiny, v dobe letného európskeho času je + 2 hodiny.

Katar je obývaný od r. 4000 p.n.l. Pod názvom "Katara" ho prvý raz spomína Ptolemaios. Napriek tomu, keď sem priplávali v 16. storočí Portugalci, bol polostrov neobývaný. Až v 18. storočí sem prišla dodnes vládnuca rodina Al-Thani. Svoju moc si udržala aj počas obdobia tureckej a potom aj britskej nadvlády. Až do objavenia veľkých zásob ropy v 30. rokoch 20. storočia bol Katar pomerne málo rozvinutá, chudobná krajina lovcov perál a rybárov. S ťažbou sa kvôli 2. svetovej vojne začalo až roku 1949. Krajina sa následne výrazne zmodernizovala a v súčasnosti patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Po získaní nezávislosti na Veľkej Británii roku 1971, tu boli isté snahy o pripojení Kataru k Spojeným arabským emirátom, ale po neúspešných rokovaniach sa od toho upustilo. Zároveň tu prebehlo niekoľko palácových prevratov a množstvo ťahaníc medzi členmi vládnucej rodiny až napokon roku 1995 bol emir Shaikh Khalifa nečakane vymenený svojím synom Hamadom. Pod jeho vedením bola zrušená cenzúra tlače a bolo schválených viacero prodemokratických nariadení. V roku 2003 bola schválená nová ústava, ktorá ustanovuje vznik parlamentu.

Katar - počasie

Tropické mimoriadne horúce a vlhké počasie, mierna zima. Mimoriadne horúce a vlhké počasie je v mesiacoch jún až september, v mesiacoch december až marec je mierna zima.

Katar - gastronómia

Nájdete tu množstvo reštaurácii, ktoré ponúkajú jedlá medzinárodných kuchýň. Ich množstvo však mierne klesá s tým ako sa vzďaľujete od hlavnej metropoly. Alkohol nieje dostupný v bežných hoteloch, ale môžete ho dostať v hoteloch vyššej kategórie, ktoré majú na to povolenie. Typickým nápojom je zelený čaj. Vzhľadom na početné národy, ktoré sú v Katare zastúpené, ponúkajú reštaurácie množstvo jedál Stredného východu, Číny, Indie, Japonska, Thajska, Talianska, Francúzska a Mexika. K miestnym špecialitám patria čerstvé ryby a dary Arabského mora a pomaly pečená jahňacina. Určite nevynechajte rozmanité predjedlá (Mezze) servírované v arabskom chlebe. Ceny jedál, nápojov a tovaru v obchodoch, resp. v duty-free shopoch na letisku sú porovnateľné s cenami v Dubaji.

Katar - pláže

Nájdete tu piesočnaté pláže na pobreží dlhšom ako 700 km, azúrovo modré more, púšť, luxusné plážové hotely a množstvo zariadení na trávenie voľného času. Pláže v Katare sú veľmi pekné s bielym pieskom. Tie pred hotelmi sú privátne a nájdete na nich občerstvenie a vodné športy. Rovnako sú na tom aj tzv. plážové kluby/parky, kam sa platí vstupné. Na verejných plážach nenájdete žiadne obvykle služby.

Katar - nakupovanie

Nezabudnite navštíviť trhy, kde môžete kúpiť ťavy, ovce, kozy i sokoly, tradičné orientálne lovecké vtáky.Nájdete tu aj luxusné nákupné centrá.

Katar - fakultatívne výlety

DOHA CITY TOUR – poldenný výlet po najväčších atrakciách mesta = cca 22,- USD. DESERT SAFARI – poldenný výlet na džípoch do púšte vrátane večere = cca 55,- USD. SHAHANIA TOUR – poldenný výlet na farmu jednorožcov, symbolu krajiny. Ďalej môžete pozorovať, ako sa mladí jazdci učia pretekať na ťavách a ako sa ťavy trénujú a pripravujú na preteky. Poslednou zastávkou bude al Dosari Private Zoo. Cena výletu = cca 50,- USD.

Katar - vstupné víza a povolenia

Slovenskí občania cestujúci do Kataru potrebujú vstupné víza. Na ich udelenie pred odletom do Kataru (víza sprostredkuje CK) stačí iba kópia pasu s minimálne 1 voľnou stranou, potvrdenie od CK a zaplatenie príslušného poplatku - viď. cenník. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas. Môžu nastať komplikácie ak budete mať v pase izraelské víza. Za udelenie víza sa musí zaručiť tzv."sponzor", to je osoba s trvalým pobytom v Katare, alebo administrácia hotela, ktorá cudzinca pozve a preberá za jeho pobyt plnú zodpovednosť. V krajine neplatí prihlasovacia povinnosť.

Prísne zakázaný je dovoz a vývoz zbraní, pornografie a drog. Odporúčame, aby ste si aktuálne colné predpisy zistili na internete, veľvyslanectve alebo inom zastupiteľskom úrade.

Katar - mena

Katarský riyal (1 riyal = 100 dirhamov). 1 000,00 EUR = 4 757,60 QAR (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >