Detail štátu

Keňa Keňa - transparent

Ponúkame 22 ubytovacích kapacít za cenu 1 200 € - 6 508 €.

Destinácia:

Keňa - popis

Keňa, oficiálny názov Kenská republika, je prímorský štát vo východnej Afrike pri brehoch Indického oceánu. Susedí na západe s Ugandou (933 km), na severozápade s Južným Sudánom (232 km), na severe s Etiópiou (861 km), na východe so Somálskom (682 km) a na juhu s Tanzániou (769 km). Keňa je prezidentskou republikou a hlavné mesto je Nairobi. Krajina je pomenovaná po vrchu Mount Kenya (5 199 m n. m.), ktorý sa nachádza v centrálnej časti a je najvyšším vrchom v Keni. Keňa, let trvá cca 8 hodín z Európy. Táto úžasná krajina leží na východnom pobreží rovníkovej Afriky. Krajina neskutočných kontrastov a panenskej prírody, kde nájdete najrôznorodejšie prírodné krásy od vysokých hôr a jazier na severe, cez rozľahlé savany, lesy a pláne až po široké a biele piesočnaté pláže Indického oceánu s bohatým morským životom a nádhernými korálovými útesy. Nebyť tejto nádhernej krajiny, nepoznali by sme zrejme ani swahilské slovo "safari" – cesta. Safari je jedným z hlavných dôvodov pre návštevu Kene a mnoho návštevníkov sa vracia znovu a znovu do miestnych národných parkov – týchto úžasných prírodných zoologických záhrad s rozlohou mnoho miliónov km2. Pozorovať zver v jej prírodnom prostredí, absolútne voľne sa pohybujúcu, pozorovať stáda slonov pri kúpaní z bezprostrednej blízkosti, to všetko sú nezabudnuteľné zážitky na celý život. Pokiaľ ste kdekoľvek snívali o nocovaní v buši v objatí divočiny a pod africkým nebom plným hviezd, potom je safari a Keňa to pravé pre vás. Krajina je tvorená vysokými horami striedajúcimi sa s jezerami, savanou, lesmi a pláňami, ktoré smerom na sever pozvoľna prechádzajú do púšte. Pobrežie Kene je tvorené bielymi plážami s jemným bielym pieskom a je obmývané teplými vlnami priezračného, blankytne modrého Indického oceánu. Môžete tu stráviť odpočinkovú dovolenku s kúpaním v teplom oceáne, kde vďaka koralovému útesu, ktorý sa tiahne pozdĺž celého pobrežia Kene, je možné pri šnorchlovaní obdivovať krásy podmorského života. Potápači si tiež prídu na svoje – pri troche šťastia tu môžu vidieť i ohrozené obrovské planktonové žraloky. Športovejšie založení tu majú možnosť výstupu na najvyššiu horu – Mount Kenya, ktorej špička je celoročne pokrytá snehom.

Keňa - všeobecné informácie

Rozloha: 582 646 km2. Počet obyvateľov: 37 953 838. Hlavné mesto: Nairobi (1 504 900 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 7 správnych oblastí. Úradný jazyk: svahilčina a angličtina. Rasové a národnostné zloženie: Bantu (60 %), Luo (12,4 %), Kalenjin (11,5 %), Masajovia (1,6 %), iné (14,5 %). Náboženstvo: kmeňové náboženstvá (60 %), katolícke (26 %), evanjelické (7 %), islam (6 %), iné (1 %).

Úradným jazykom je svahilčina a angličtina, v hoteloch sa dorozumiete aj po nemecky. Napätie v elektrickej sieti je 240 V s frekvenciou 50 Hz.

Pri riadení vozidla v Keni je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Pokiaľ je cudzinec v krajine dlhšie ako 6 mesiacov, dochádza k preskúšaniu a vydaniu kenského vodičského preukazu. Bezpečnostné pásy sú povinné/autosedačka nie je povinná. Fajčenie na verejných priestranstvách, okrem vyhradených priestorov, je prísne zakázaný. Pri pristihnutí pri fajčení na verejnom priestranstve sú miestne autority oprávnené jedincovi vyrubiť pokutu do výšky 50 000 Ksh (cca. 800 USD) prípadne zadržať a uväzniť v dĺžke trvania od pol roka do troch rokov. Použitie a pašovanie omamných látok je v Keni ťažko postihované pokutami a uväznením. Trest za držanie omamných látok je 10 rokov väzenia. Fotenie vládnych objektov, ako i ambasád nie je odporúčané a môže viesť k zadržaniu. Je ilegálne ničiť prípadne inak hanobiť kenskú menu ľubovolnej hodnoty. Homosexualita je v Kenskej republike nelegálna. Povolenie a držanie a nosenie zbrane je nevyhnutné vybaviť pred vstupom do krajiny.

Najčastejšou príčinou ochorenia cestovateľov v oblati východnej Afriky sú infekcie získané nedostatočnou hygienou a infekcie prenášané hmyzom. Tieto infekcie sa môžu prejavovať zvracaním, horúčkami alebo poškodením pečene. V celej oblasti východnej Afriky sa vyskytuje malária. Pred vycestovaním do regiónu konzultujte relevantné očkovania s Poliklinikou cudzokrajných chorôb v Bratislave a Košiciach.

Keňa - počasie

Najvačšia sezóna s priemernými teplotami okolo 35 °C je v Keni cez naše zimné obdobie, sezóna s priemernými teplotami okolo 25 °C doprevádzaná striedavými zrážkami, je v našom letnom období. V Keni je tropické rovníkové podnebie. Striedajú sa tu obdobia sucha a dažďov. Najviac zrážok je od apríla do júna. Teploty sa pohybujú medzi 28 °C a 32 °C. Teplota mora neklesá pod 24 °C. Počas zrážok je toto obdobie pre nás veľmi príjemné, a hlavne vďaka týmto zrážkam sa Keňa stáva kvitnúcou a zelenou zemou.

Keňa - gastronómia

Domáce bravčové, lamie, kuracie a hovädzie mäso je mimoriadne chutné. Podľa ročného obdobia sú okrem toho v ponuke aj pstruhy, homáre, ostriež nílsky a iné vodné živočíchy. V niektorých chatách, ktoré sú umiestnené v divých parkoch, dostanete divinu. Steak z byvola vám naservírujú marinovaný v domácom likéri s lesným ovocím. Hlavnými potravinami pre väčšinu nemajetných Keňanov sú kukurica, kukuričná múka a fazuľa. Obľúbeným nápojom je čaj, ktorý je varený s mliekom a cukrom. V celej krajine dostať kúpiť domáce pivo značky Tusker und White Cap a vo fľašiach plnenú sódu. Alkoholickými špecialitami sú Kenya Cane, Kenya Gold. Tradičné pivo Uki sa varí s medom.

Keňa - kultúra a spoločnosť

Na území Kene žije viac ako 40 etnických skupín. Najpočetnejším (21%) je kmeň Kikuyov, ktorí sa najlepšie zžili so západným vplyvom a dnes na svojich farmách dopestúvajú kávu a čaj na export do celého sveta. Iným kmeňom sa podobná adaptácia nepodarila, a tak u nich pretrvávajú hlboké tradície a zvyky nedotknuté výdobytkami moderného sveta. V mestách sú bežné západoeurópske zvyklosti správania, ktoré sú odrazom dlhodobého britského vplyvu. Keňania sú vo všeobecnosti veľmi priateľskí.

Keňa - gastronómia

Domáce bravčové, lamie, kuracie a hovädzie mäso je mimoriadne chutné. Podľa ročného obdobia sú okrem toho v ponuke aj pstruhy, homáre, ostriež nílsky a iné vodné živočíchy. V niektorých chatách, ktoré sú umiestnené v divých parkoch, dostanete divinu. Steak z byvola vám naservírujú marinovaný v domácom likéri s lesným ovocím. Hlavnými potravinami pre väčšinu nemajetných Keňanov sú kukurica, kukuričná múka a fazuľa. Obľúbeným nápojom je čaj (varený z mliekom a cukrom). V celej krajine dostanete kúpiť domáce pivo (Tusker und White Cap) a vo fľašiach plnenú sódu. Ďalšími alkoholickými špecialitami sú Kenya Cane (pálenska z cukrovej trstiny) a Kenya Gold (kávový likér). Tradičné pivo Uki sa varí s medom.

Keňa - vstupné formality

Vstupné vízum sa dá vybaviť vo Viedni (poplatok 50,- USD + 1 foto + vyplnený formulár) alebo po prílete do Mombasy za poplatok 50,- USD. K ceste do Kene je nutné mať platný cestovný pas, ktorého platnosť musí byť o tri mesiace dlhšia, ako plánovaný pobyt. K vstupu do krajiny potrebujete víza, ktoré môžete získať na veľvyslanectvách v Haagu alebo Viedni. Vízum je možné získať tiež na všetkých leteckých, diaľničných, železničných a námorných resp. jazerných hraničných prechodoch do Keni. Vízový poplatok pre vstupné víza s platnosťou až na 3 mesiace je 50 USD, pričom je nutné mať pripravenú presne túto čiastku. Imigračný úradník odmieta rozmieňať bankovky vo vyššej nominálnej hodnote.

Keňa - časový posun

Posun je SEČ +3 h.

Keňa - elektrické napätie

220 - 240V zásuvky sú anglického typu s tromi kolíkmi. Odporúčame redukciu zásuviek zobrať so sebou. Mena: miestnou menou je kenský šiling (KSH), 1,- USD= cca 75,- KSH. Väčšina hotelov prijíma platby platobnými kartami. V Keni nefungujú bankomaty. Turistické šeky sú prijímané vo veľmi obmedzenej miere.

Keňa - nákupy

Obľúbenými suvenírmi sú drevorezby, figúrky, klobúky, oblečenie na Safari. V hotelových obchodoch sú pevné ceny, inak sa všade inde zjednáva.

Keňa - turistické a športové aktivity

 

 

  • Národný park Amboseli
  • Masai Mara National Reserve
  • Nairobi

Hlavné mesto Kene je plné mrakodrapov a všetkého, čo potrebujete. Nechýba internet, aj keď trošku pomalší. Vlastne tam nájdete všetky výdobytky modernej civilizácie. Je to veľmi kozmopolitné a živé mesto, ale po zotmení nie celkom bezpečné. Len pár kilometrov od mesta sa nachádza Národný park Nairobi, najstarší kenský národný park. Na pasienkoch a savanách žijú okrem slonov všetky druhy východoafrických divokých zvierat vrátane gepardov, nosorožcov a levov. Novovystavané priehrady prilákali ďalšie druhy vtákov a vodných živočíchov, takže tamojšia fauna a flóra sú rajom pre ľudské oko i ucho. Pre gurmánov sa zasa odporúča známa reštaurácia Carnivore, ktorá ponúka jedinečný zážitok. Jej špecialitou sú jedlá pripravené najmä z divých zvierat, ako sú impaly, stepné antilopy kudu, krokodíly a tiež pokrmy z byvolov či pštrosov.

Obľúbené sú predovšetkým nemotorizované vodné športy, presný popis ponúkaných aktivít nájdete v popise jednotlivých hotelov.

Keňa - pobrežie - Severné a južné pobrežie Kene

Hotely severne od Mombasy majú výhodu kratšej vzdialenosti od letiska (cca. 30–60 min.) a všetky sa nachádzajú priamo pri pláži. Najznámejšou plážou tejto oblasti je Bamburi Beach. Pri odlive je možnosť kúpania v mori obmedzená, ale zase je možnosť prechádzky pieskom až k samotnému koralovému útesu. Príliv a odliv sa pravidelne strieda po šiestich hodinách. Odporúčame topánky do vody. Hotely na severnom pobreží sú obecne cenovo prijateľnejšie.

Južne od Mombasy je najznámejšia Diani Beach dlhá 13 km, vzdialená od letiska asi 40 km. Transfer na južné pobrežie trvá dlhšie (cca. 90 min.) a jeho súčasťou je krátky prejazd trajektom. Tiež tu (ako ostatne na všetkých plážach Indického oceánu) je pri odlive možnosť kúpania v mori obmedzená, ale je to skvelá príležitosť na prechádzku pieskom až k samotnému korálovému útesu. Na južnom pobreží sú hotely drahšie.

Rozprávkovo biele piesočnaté pláže a tyrkysové teplé more. Hlavný plážový rezort je Mombasa s krásnou plážou Nyali. Národné parky Malindi a Watamu sú skvelým miestom na rybačky alebo výlety loďou, pri ktorých je možné zazrieť delfíny. Lamu tvorí 8 míľ perfektného piesku s veľkými vlnami na pláži Shela. Upozorňujeme, je to moslimská oblasť, a preto je zakázaný nudizmus a ženy nesmú byť „hore bez“.

Golf

golfové ihrisko Nyali Golf Club s 18 jamkami sa nachádza severne od Mombasy. Veľmi kvalitné golfové ihrisko Leisure Golf Club s 18 jamkami nájdete južne od Mombasy pri Diani Beach. Sprievodca: pobyty v Keni sú individuálne, asistencia je v anglickom jazyku. Český delegát bude v Keni prítomný od februára do začiatku apríla počas špeciálnych letov s leteckou spoločnosťou Travel Service.

Zábava

Vo väčšine hotelov v Nairobi sa konajú tanečné večery so živou hudbou alebo diskotéky. Je tu aj niekoľko afrických nočných klubov. Nairobi ponúka veľký výber kín, ktoré premietajú americké a európske filmy. Tenis, squash, bowling, jazda na koni a pólo sú veľmi obľúbené. Kenskí bežci, ktorí pravidelne vyhrávajú medzinárodné bežecké preteky, majú vytvorené veľmi dobré tréningové podmienky pre šport.

Keňa - mena

Keňský šiling (1 šiling = 100 centov). 1 000,00 EUR = 109 529,03 KES (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >