Detail štátu

Kostarika Kostarika - transparent

Ponúkame 6 ubytovacích kapacít za cenu 1 998 € - 3 158 €.

Destinácia:

Kostarika - popis

Kostarika, oficiálny názov Kostarická republika je štát v Strednej Amerike. Susedí s Nikaragou na severe a Panamou na juhovýchode, pacifikom na západe a na východe s Karibským morom. Kostarika ponúka nielen priaznivé podmienky pre rekreáciu pri mori v niektorom z luxusných hotelov, ale i možnosť dôkladne spoznať krásy, ktoré skrýva stredoamerická príroda. Kostarika, to nie je len tropický prales, ale i najaktívnejšia sopka Arenal, národné parky Monteverde, Corcovado, Tortuguero a mnoho ďalších miest. Počet obyvateľov je 3 957 898. Národnostné zloženie je Kostaričania 92 %, Jamajčania 5 %. Náboženstvo - katolíci 80 %, protestanti 15 %. Úradným jazykom je španielčina. Najvyššia hora krajiny Chirripó (3820 m), viac než 800 druhov vtákov, tropický prales tvorený viac než tisícom špeciálnych druhov stromov, kríkov a drevín. Zo zvierat sú to korytnačky, jaguáre, tapíry, pásovci, papagáje, tukany a opice. V hlavnom meste je niekoľko zaujímavých múzeí s pamiatkami z doby predkolumbovskej i po nej. Budova Národného divadla z konca 19. storočí. Park vulkánov na severozápade krajiny.

Kostarika - všeobecné informácie

Pre návštevu Kostariky je vhodný čas počas celého roka. Pre svoje príjemné podnebie je Kostarika známym cieľom turistického ruchu. K jej obľube prispieva tropická flóra a množstvo druhov úžasných vtákov a motýľov, ktoré sa tu vyskytujú v hojnom počte.

Ľudia v krajine sú veľmi pohostinní a usmievaví. Väčšina obyvateľstva pracuje v cestovnom ruchu. V súčasnosti sa venujú rozvoju ekoturistiky. Veľmi milujú svoju prírodu a chcú jej krásy ponúknuť aj cudzincom. Odporúča sa kupovať vodu vo fľašiach, pretože voda z vodovodu môže spôsobiť zažívacie ťažkosti. Ako suvenír je možné si kúpiť ozdobné závesné siete, rezbárske výrobky, umelecké výrobky miestnych maliarov a sochárov, keramiku.

Elektrická sieť 110 V, 60 Hz.

Kostarika - gastronómia

Reštaurácie v mestách ponúkajú bohatý výber jedál od čínskej, francúzskej, talianskej, mexickej či severoamerickej kuchyne. Jedlo na Kostarike vás určite očarí či už pôjde o ryžu s fazuľou z pouličného stánku alebo homára v drahej reštaurácii. K miestnym špecialitám sa radia casado (ryža, fazuľa, dusené hovädzie, šalát a kapusta), olla de carne (hovädzia polievka), sopa negra (čierna fazuľa s vajcom) a picadillo (dusené mäso so zeleninou). Populárnym rýchlim občerstvením sú gallos (plnené tortilly), tortas (obsahujúce mäso a zeleninu), arreglados (miestny chlieb) a pan de yuca (stánková špecialita zo San José). Nápoje tvoria prevažne čerstvé ovocné šťavy alebo drinky z cereálnej múky ako napr. jačmenný - cebada alebo kukuričný - pinolillo. V baroch i obchodoch je bohatý výber importovaných alkoholických nápojov a všadeprítomná káva láka svojou jedinečnou arómou.

Kvalita jedla, či už je kúpené v stánku alebo v reštaurácii je výborná. Medzi národné špeciality patria casado (ryža, fazuľa, dusené hovädzie, šalát a kapusta), olla de carne (hovädzia polievka), sopa negra (čierna fazuľa s vajcom) a picadillo (dusené mäso so zeleninou). Populárnym rýchlym občerstvením sú gallos (plnené tortilly), tortas (obsahujúce mäso a zeleninu), arreglados (miestny chlieb) a pan de yuca (stánková špecialita zo San José). 

Kostarika - podnebie

Striedajú sa tu 3 klimatické zóny. Na pobreží je podnebie tropické s teplotami 25-29 stupňov a vysokou vlhkosťou vzduchu. Na vysočinách a v pohoriach s vyššou nadmorskou výškou je chladnejšie a veterno, okolo 18-22 stupňov. Odporúčame letné bavlnené oblečenie aj oblečenie do dažďa. Na centrálnych plošinách, kde sa sústreďuje väčšina obyvateľstva Kostariky sa priemerná ročná teplota pohybuje okolo 22°C. V pobrežných oblastiach sú teploty podstatne vyššie. Obdobie dažďov začína v máji a končí v novembri. Od decembra do mája prevláda sucho a vysoké teploty, i keď v konečnom dôsledku teplotné rozdiely medzi letom a zimou sú veľmi malé. Prevláda tropické a subtropické podnebie, suché obdobie je (december-apríl) a obdobie dažďov je (máj-november). V horských polohách je o niečo  chladnejšie.

Kostarika - turistické zaujímavosti

La Amistad International je národný park a zároveň najväčšia chránená oblasť Kostariky. Nachádza sa tu nádherná tropická vegetácia a veľké množstvo úžasne farebných vtákov a motýľov. Národný park La Amistad International je vyhľadávanou destináciou cestovného ruchu a tvorí veľkú časť príjmov Kostariky. Tortuguero je nádherný národný park, ktorý sa rozkladá v rozprávkovo malebnej oblasti vodných kanálov a pralesa. Nachádza sa tu veľké množstvo exotických zvierat a obávaných krokodílov. Monteverde je národný park, ktorý je plný závesných lán a mostíkov. Oblasť Barra Del Colorado je najväčšia chránená rezervácia s divoko žijúcu zver v republike o celkovej rozlohe 92 000 ha. Jazero Arenal je najväčším jazerom Kostariky a slúži ako zásobáreň pitnej vody. Voda v jazere je tiež hnacím motorom pre miestnu vodnú elektráreň. Grecia je pozoruhodný železný kostol.

Dlhé pobrežie obmýva Tichý oceán a Karibské more, čo zaručuje nádherné nekonečné pláže lemované palmami. Jedny z najkrajších pláží v Kostarike a aj na svete vôbec sa nachádzajú v Manuel Antonio, kde sa nachádza aj národný park. Takisto polostrov Nicoya ponúka dlhý zoznam krásnych pláží, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Kostarika - zdravotná starostlivosť

Očkovania nie sú povinné, niektoré sa však doporučujú. Pretože príliš veľké nebezpečenstvo nehrozí, je lepšie sa nechať pred cestou očkovať proti cholere, žltačke a horúčke dengue. Kostarika leží v malarickej oblasti, je teda dobré mať so sebou antimalarika. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb. Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty.

Kostarika - víza a doklady

Pri turistických cestách do 90 dní postačuje pre občanov SR cestovný pas platný prinajmenšom tri mesiace odo dňa vstupu do krajiny. Ďalej sa požaduje preukázanie dostatočného finančného zabezpečenia na dobu pobytu a predloženie spiatočnej letenky.

Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, rastliny, potraviny. Alkohol maximálne 1l na osobu, cigarety len pre osobnú potrebu 1 kartón. Pri dovoze finančnej hotovosti viac ako 10 000,- USD platí povinnosť deklarovať množstvo na hranici.

Kostarika - mena

Kostarický coln (c) = 100 centimov. Bankovky sú v hodnotách 10,000, 5000, 2000, 1000 a 500 c. Mince sú v hodnotách 100, 50, 25, 20, 10 a 5c. Druhou neoficiálnou menou Kostariky je americký dolár. 1 000,00 EUR = 676 773,15 CRC (kurz marec 2012).

Platba kartou je na Kostarike pomerne bežnou záležitosťou, ale i napriek tejto skutočnosti sa odporúča, overiť si podmienky a možnosti bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Kostarika - časový posun

Slovensko SEČ -8 hod.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >