Detail štátu

Kuba Kuba - transparent

Ponúkame 39 ubytovacích kapacít za cenu 336 € - 3 868 €.

Destinácia:

Kuba - Popis

Kuba, oficiálny názov Kubánska republika, je štát v Karibskom mori. Najbližšími susedmi Kuby sú Bahamy a USA na severe, Haiti na východe, Jamajka a Británii patriace Kajmanské ostrovy na juhu a Mexiko na západe. Povrch Kuby je prevažne mierne zvlnená pahorkatina. Menšiu časť územia tvorí (najmä pobrežná) nížina. Najvyšším vrchom je Pico Tarquíno (1974 m. n. m.). Najdlhšou riekou je rieka Canto (250 km). Od Floridy ju na západe delí iba 180 km široký Floridský prieliv. Od polostrova Yucatán 210 km široký Yucatánsky prieliv, od ostrova Haiti na východe prieliv Paso de los Vientos, široký iba 77 km, od Bahamských ostrovov na severovýchode Bahamský prieliv a na juhu sa približuje Jamajke na vzdialenosť 140 km. Kuba má významnú geografickú polohu a ovláda značnú časť amerického stredomoria. Rozprestiera sa na najväčšom ostrove Veľkých Antíl a šiestom najväčšom ostrove na svete. Na hlavný ostrov pripadá 94 % územia. Má pretiahnutý tvar je 1275 km dlhý a 31 až 191 km široký. Ďalej sa rozprestiera na 1600 väčších či menších ostrovoch. Pobrežie s celkovou dĺžkou 3500 km je značne členité, zväčša ploché, močaristé, len na juhovýchode strmé a neprístupné. Kuba je perlou Antíl, ostrov žiarivej tropickej zelene, miešaných nápojov, preslávených cigár a krásnych žien. Pláž všetkých pláží Varadero s iskrivo žiarivým pieskom, rázovitej koloniálnej štvrti Havana, povestná flotila amerických vozov z päťdesiatych rokov na kubánskych cestách. Pohárik daiquiri, nebeská chuť cigár Cohiba, vyhlásený rum. Ostrov, ktorý bol kedysi legendou. Ostrov, kde život beží naplno aj napriek všetkým vonkajším úskaliam.

Kuba - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: socialistická republika (1959). Rozloha: 110 860 km2. Počet obyvateľov: 11 423 952 (údaj z roku 2008). Hlavné mesto: La Habana/Havanna. Počet obyvateľov hlavného mesta: 2 300 000. Ďalšie dôležité mestá: Santiago de Cuba, Cienfuegos, Matanzas. Úradný jazyk: španielčina. Administratívne územné členenie: 14 provincií a 1 osobitný obvod (municipio especial Isla de la Juvenad). Rasové a národnostné zloženie: mulati (51 %), belosi (37 %), černosi (11 %), iné (1 %). Náboženstvo: katolíci (85 %), protestanti, židia, santería a ostatné spirituálne kulty (15 %). Dĺžka pobrežia: 3.735 km. 110 V, v hoteloch vyššej kategórie je elektrina 220 V, inak 110 - 220V / 60Hz. Odporúčame si zobrať so sebou adaptér. Časové pásmo: GMT - 6 h.

Kuba po troch desaťročiach izolácie otvorila dvere svetovej turistike. Najväčšiu pozornosť upúta rapídny rast súkromných ubytovacích kapacít, zväčšujúca sa sieť tzv. casas, ktorá umožňuje individuálnym turistom nielen spoznať život priemerných Kubáncov, ale navštíviť i vzdialené kúty krajiny, ktoré neboli predtým turistom dostupné. Ekoturistika je však stále v plienkach a značná časť kubánskej prírodnej krásy ostáva ukrytá pred zrakmi návštevníkov. Možnosť ubytovania na Kube je buď v štátnych hoteloch alebo v súkromných penziónoch, ktoré sú lacnejšie. Hotely so 4* a 5* označením majú štandardnú európsku úroveň, najmä v známych turistických centrách. Pobyt na Kube je väčšinou s programom All Inclusive, ktorý zahŕňa aj množstvo športových aktivít – väčšina hotelov ponúka zdarma všetky nemotorizované vodné športy, k dispozícii bývajú kajaky, vodné bicykle, windsurfing, menšie katamarány a plachetničky. Takisto bývajú väčšinou zadarmo k dispozícii tenisové kurty, plážový volejbal či požičovňa bicyklov. Potápanie: orientačná cena ponoru s kyslíkovou bombou sa pohybuje od 25,- CUC do 35,- CUC za jeden ponor vrátane požičania potápačského výstroja. Golf: profesionálne golfové ihrisko je vo Varadere, orientačná cena green fee za 18 jamiek je 70,- CUC + povinný prenájom golfového vozíku cca 33,- CUC.

Pôvodné indiánske obyvateľstvo tvorili kmene Siboneyov a Guanajatabeycov, žili najmä na pobreží a živili sa rybolovom. V 7. - 9.stor. sa prisťahovali na Kubu skupiny Avarakov, ktoré potlačili domáce obyvateľstvo. 28. októbra 1492 ostrov objavil Krištof Kolumbus. Práve tu sa prvý krát Európania stretli s fajčením tabaku. Našli tu nové plodiny ako napr: bavlnu, fazuľu, mames (sladké zemiaky), kukuricu, atď. Na jar roku 1494 pri svojej druhej ceste do Nového sveta navštívil Kolumbus zátoku Guantánamo, ktorú nazval Puerto Grande. V roku 1511 sa začala španielska kolonizácia, ktorá prišla z Haiti. Po dobytí Kuby Španielmi, Indiáni v dôsledku krutého zaobchádzania a privezených chorôb postupne vymierali. V roku 1532 ich tu bolo len 5000. V súvislosti s rozvojom plantážnictva sa však prejavil nedostatok pracovných síl; španielski veľkostatkári ho riešili dovozom čiernych otrokov z Afriky na Kubu. Od roku 1792 do roku 1817 zvýšil sa počet černochov a mulatov zo 119 000 na 315 000 takže tvorili 65 % všetkého obyvateľstva. Od roku 1780 do roku 1880 privliekli na Kubu takmer milión čiernych otrokov, tí tvorili väčšinu kubánskeho obyvateľstva. Po zrušení otroctva v roku 1886 vzrástla emigrácia bieleho obyvateľstva zo Španielska. Tá sa skončila v roku 1898 po španielsko-americkej vojne a prešla pod kontrolu Spojených štátov. O štyri roky vyhlásila nezávislosť. Onedlho pracovalo na plantážach cukrovej trstiny už 45 000 bielych robotníkov. Prisťahovalectvo zo Španielska pokračovalo aj neskôr: v r. 1919-1931 ich prišlo na Kubu 300 000. Na začiatku tridsiatich rokov dvadsiateho storočia zúrili na Kube boje medzi skupinami cukrových monopolov a skupinami ovocinárskych monopolov, keď obe boli v područí amerických monopolistov. V priamej súvislosti s týmito v podstate konkurenčnými bojmi kapitalistických dravcov tu neraz dochádzalo k vtedajším typickým juhoamerickým "pronuncianmentám" a pučom v záujme tej či onej skupiny. Obyčajní ľudia, ktorí vtedy ešte nie vždy chápali pravú podstatu a charakter takýchto "revolúcií" sa neraz nazdávali, že bojujú za sociálne práva svojho ľudu. V roku 1952 sa dostal k moci diktátor Fulgencio Batista. No 1. januára 1959 bol Batista zvrhnutý revolucionárskou skupinou vedenou dvadsaťsedemročným Fidelom Castrom Ruzom. Kuba sa stala socialistickým štátom po tom, ako bola nastolená revolučná vláda a jej predsedom sa stal Fidel Castro, ktorý bol v tejto funkcii až do roku 2008, kedy odstúpil a túto funkciu po ňom prebral jeho brat Raúl Castro. Dnes prevláda na Kube biele obyvateľstvo.

Kuba - Počasie

Podnebie Kuby je tropické, pasátové, s presne vymedzeným obdobým dažďov. Priemerná teplota najteplejšieho mesiace v roku je júl s 27 °C a teplota najchladnejšieho mesiaca v januári je 23 °C. Teplotné minimá sa pohybujú pod 5 °C a maximá dosahujú 40 °C. Dlhodobý ročný priemer teplôt je 25,5 °C. Východné a severovýchodné pasáty prinášajú vlahu a vytvárajú v pohoriach vlhkú náveternú a suchú záveternú stranu. Obdobie dažďov trvá od mája do októbra (75 % ročného úhrnu zrážok). Najsuchší mesiac je február. Ročný priemerný počet zrážok je 1300 mm. Najviac zavlažované je východné pobrežie, kde spadne ročne až 1900 mm zrážok. To zapríčiňuje vysokú vlhkosť vzduchu asi 70 - 80 %. Severozápadnú časť často postihujú víchrice a hurikány, asi raz za 10 rokov, ktoré spôsobujú značné škody. Prichádzajú pravidelne z Karibského mora, alebo vznikajú na prehriatej hladine blízkeho Atlantiku. Niekedy hurikán zasiahne more, ktoré sa rozbúri a veľké vlny spôsobujú veľké straty. V období dažďov (jún - november) hrozí zvýšený výskyt hurikánov a búrky sa vyznačujú vysokými zrážkami a veľkou intenzitou vetra. Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra. V tomto období je potrebné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a v prípade potreby

Kuba - Gastronómia

Kubánske ostrovy sa pýšia svojimi kulinárskymi špecialitami, kde sa stretávajú tri zásadné kultúrne gastonómie: pôvodná kubánska, španielska a africká kuchyňa. Najpoužívanejším korením je cesnak, kmín a oregáno. Mäso sa nakladá do citrónovej a pomarančovej šťavy, následne griluje a podáva so zeleninovým šalátom – jednoduché a delikátne. Bolo by trestuhodné nespomenúť aromatickú kávu a tradičný kubánsky rum ako jeden z najdôležitejších vývozných artiklov Kuby, z ktorého sa pripravujú všakovaké exotické koktaily ako napríklad i u nás dobre známe Mojito. Kubánska kuchyňa je hlavne spojenie španielskych a kubánskych tradícií. Hlavnou zložkou je ryža a fazuľa. Podáva sa väčšinou s pečeným kuracím, alebo bravčovým mäsom. Banán s cukrom a škoricou je typický dezert a výborná je aj kubánska zmrzlina. Preslávené sú kubánske kokteily a v niektorých z nich nesmie chýbať základný alkoholický nápoj rum Bacardi. Ak budete mať možnosť, určite dajte prednosť súkromnej pred štátnou reštauráciou. Môže sa vám stať, že vás majiteľ odvedie dozadu reštaurácie, kde si budete môcť vychutnať rôzne morské príšery. Kubánska kuchyňa nie je tá najlepšia na svete, čaro je však v niečom inom...

Kuba - Turistické strediská

Havana - najväčšia metropola Karibiku, ktorá bola a je centrom ostrova, mesto plné kontrastov, ktoré nenechá nikoho ľahostajným. Bohatá minulosť a strnulá prítomnosť, znovuvzkriesená nádhera výstavných koloniálnych víl pomiešaných so zapustenými vežiakmi vo Vedade, luxusnými vilami v Miramare a panelákmi na okraji mesta, to všetko je Havana „stará dáma Karibiku“. Havana bola založená na počiatku 16. storočia a z malého kotviska sa vďaka obchodu s otrokmi a cukrovou trstinou stal najväčší prístav v Karibiku a neskôr aj centrum nerestí Ameriky. Počiatkom 80. rokov bola jej stará časť „La Habana Vieja“ zapísaná ako pamiatka do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a ponúka nespočetné množstvo historických pamiatok a múzeí. Podľahnete kúzlu úzkych uličiek, rovnako ako Ernest Hemingway. Vychutnajte si pohár mojita a daiquiri v jeho obľúbených baroch „Bodeguita del Medio“ a „Floridita“.

Varadero - najznámejším turistickým magnetom Kuby je bezpochyby Varadero, ktoré sa nachádza na polostrove Hicacos, dve hodiny jazdy z Havany. Prachovo jemný belostný korálový piesok, priezračné vody Karibiku a teplé lúče tropického slnka vytvárajú príjemný základ pre nezabudnuteľnú dovolenku. Od západného konca polostrova až po samotnú špičku s dĺžkou 16 km nájdete nielen pláže, hotely, ale aj reštaurácie a zábavné možnosti. Na dohľad ležia koloniálne mestá Matanzas a Cárdenas s množstvom pamiatok. Varadero je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi a milovníkov vodných športov, ako je potápanie, šnorchlovanie, plachtenie, paragliding, kajak,… Po celej dĺžke letoviska je zaistená doprava miestnym turistickým shuttle busom, alebo taxi.

Ancon – Trinidad - rozprávkové pláže, korálový svet, podmorské jaskyne a krátery, mraky pestrofarebných rýb najrôznejších druhov a veľkostí, mušle, huby, morské riasy, proste „eldorádo potápačov“, tak by sa jednoducho mohol vystihnúť juh Kuby. Navštívte letovisko „Playa Giron“, kde sa okrem iného v Zátoke sviní vylodila invázna skupina exilových Kubáncov, aby zvrhla Fidela Castra, a ktorá vám ponúka okrem nádhernej rovnomennej pláže možnosť potápania v jaskyniach „Paleta Buena“ a v „Cueva de los Peces“ alebo letovisko „Trinidad“ s prepychovou plážou „Playa Ancón“ s možnosťou potápania na korálovom ostrovčeku „Cayo Blanco“. Na dosah máte tiež báječné horské hrebene pohoria „Escambrey“, bujné svahy „Tope s de Collantes“, údolie „Valle de Los Ingenios“ a koloniálne perly – mesta „Trinidad“ a „Cienfuegos“, ktoré tvoria skvelú základňu pre jednodenné výlety. Transfer Havana–Playa Giron: 200 km. Transfer Havana–Trinidad/Playa Ancon: 360 km.

Holguín - „Je to najkrajšie pobrežie, aké kedy ľudské oči uvideli“, presne tieto slová si zapísal Krištof Kolumbus do svojho denníka, keď sa v roku 1492 vylodil v tejto oblasti severne od Holguínu, označovaného tiež ako mesto parkov. Nádherné pláže, nekonečné plantáže, divá príroda, pamiatky kultúrneho a historického charakteru, priateľský obyvatelia, skrátka všetko, čo si môžete priať. Poznajte stredisko „Guardalavaca“, ktoré sa nachádza 54 km severovýchodne od Holguínu. Názov Guardalavaca znamená doslova „dohliadač kráv“ a odráža v sebe dejiny tejto skôr poľnohospodárskej oblasti. V súčasnosti táto obec žije zo zlatistých pláží a predsunutých korálových útesova, je obľúbeným cieľom rodín s malými deťmi a potápačov, ktorí podnikajú výlety na ostrovčeky „Cayo Juíta“ a „Cayo Naranjo“. Za zhliadnutie rozhodne stojí najlepšia show delfínov na Kube.

Cayos – ostrovy - „Cayo Guillermo“ a „Cayo Largo der Sur“ „Cayo“ (ostrov) v doslovnom preklade „kľúč“, ktorých je v okolí Kuba na stovky, prevažne neobývaných. Tieto miesta poskytujú ideálne útočisko pre tých, ktorí si predstavujú svoju dovolenku na nekonečnej bielej piesočnatej pláži pri tyrkysovom mori. Vybrali sme korálový ostrovček „Cayo Guillermo“, ktorý je domovom ružových plameniakov, pelikánov a rôznych druhov tropických rýb. Krásu ostrova ocenil aj E. Hemingway, ktorý ho spomína vo svojej knihe „Ostrovy uprostred prúdu“ a okrem báječného kúpania je mimoriadne vhodným miestom pre rybolov na otvorenom mori. A „Cayo Largo der Sur“  – skutočný tropický raj, ostrov dokonale bielych pláží, kryštálovo priezračnej vody, je aj dokonalým miestom pre milovníkov vodných športov a cyklistiky a je domovom morských korytnačiek, leguánov a množstva exotického vtáctva. 

Playas del Este - je vzdialená iba 20 min. autom východne od Havany. Tato lokalita je rozdelená na 4 menšie časti: Megano, Santa Maria del Mar Azul, Mi Cayito a Guanabo. Niektoré miesta sú pokojnejšie (Megano) a iné sú zasa rušnejšie, plné reštaurácií, barov, obchodov a menších hotelov, ale všade je priezračná voda a pláže pokryté belastým pieskom. Pre svoju neďalekú vzdialenosť od hlavného mesta tu často relaxujú a trávia voľné chvíľky aj obyvatelia Havany, tzv. Habaneros.

Guardalavaca - prezývaná tiež hlavné mesto kubánskej archeológie. Nachádza sa na severovýchode provincie Holguin. Je to panenské miesto na zemi, časom nezmenené ľuďmi, historické pamiatky, nádherné čisté pokojné more. Kúzelné pláže, lákajú k prechádzkam či k jazde na koni, množstvo športového vyžitia. 3000 m dlhé piesčité pláže poschovávané medzi obrovskými útesmi. Voda je tyrkysovo modrá s ideálnym mikroklímatom pre morský život. More je vhodné pre potápanie na “Boca de las Esponjas”, “El Salto” alebo “El canón de los Aguajíes”. Ale tiež pre potápanie v tunajších jaskyniach. Na dne mora sa to iba tak hemží rybami ako sú barakudy, mečune, makrely, atď. Legenda rozpráva o španielskych osadách, ktoré v 16.a 17. storočí používali dobytčie kože (Guardalavaca = kože z kravy), aby uchránili svoj majetok, pred častými nájazdmi korzárov a pirátov, ktorí často mierili na ostrov k získaniu koristi. Neďaleko letoviska Guardalavaca je miesto zv. Gibara, kde Kolumbus prvýkrát vstúpil na breh novo objaveného ostrova Kuby.

Santa Lucía - severne od provincie Camagüey sa nachádza jedna z najdlhších kubánskych pláží – 20 km dlhá pláž Santa Lucía. Tieto krásne piesčité pláže s priezračnou teplou vodou sú chránené korálovými útesmi, ktoré sú jedny z najväčších na svete. Tieto útesy sa tiahnu od západu, súbežne so Sabinal, Guajaba, Romano and Cruz Keys a dosahujú až Varadero. Blízko Santa Lucíe je miesto priamo predurčené ku skvelému potápaniu – viac ako 50 druhov koralov, 200 druhov morských hub, 500 druhov morských rýb okrem toho zhruba 27 potopených lodí.

Fakultatívne výlety: HABANA COLONIAL - výlet do tradičného mesta vytvárajúceho charakter a históriu Karibiku. Navštívite historické centrum Havany s jeho palácmi, kostolmi a námestiami, múzeum kubánskeho rumu s jeho ochutnávkou, trh tradičných umeleckých výrobkov a mnohé iné. HABANA ESPECIAL - Návšteva Havany s večerom v preslávenom miestnom kabarete Tropicana. Na otvorenej scéne preslávenej Tropicany vystupuje viac ako 120 umelcov so svetoznámym programom. Stal sa vzorom pre podobné podniky nielen všade v Karibiku, ale aj vo svetových metropolách. Návšteva kabaretu Tropicana je nezabudnuteľným zážitkom. MATANZAS – PRÍRODA A HISTÓRIA - Návšteva hlavného mesta provincie Mantazas, pod ktorú územne spadá aj polostrov Varadero. Mesto Mantazas je nazývané aj „Kubánske Atény“ kvôli množstvu významných stavieb ako je divadlo Sauto, perla architektúry 19. storočia, budovy okolo námestia Plaza de la Vígia, „rákosový palác“ Palacio de Junco, budova Farmaceutického múzea. Osobitá atmosféra miestneho trhu patrí tiež medzi turistické lákadlá. Deň sa zakončí návštevou jaskyne Cuevas de Bellamar, ktorá je prírodnou zvláštnosťou nielen z hľadiska rozmerov, ale aj škály krasových formácií. Čaro tohto zvláštneho prostredia dokreslí ochutnávka miestnych špeciálnych miešaných nápojov. SHOW S DELFÍNMI - Neopakovateľná show cvičených delfínov je zážitok nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Delfinárium ponúka možnosť priameho kontaktu s delfínmi formou spoločného plávania. CRUCERO - Nezabudnuteľný deň strávený na mori - plavba moderným katamaránom pozdĺž severného pobrežia Kuby k malým koralovo-piesočnatým ostrovčekom nazývaných „cayos“. V cene výletu je zahrnutý transfer z/do hotela, plavba a šnorchlovanie pri koralových útesoch, konzumácia v bare na palube katamaránu (nealkoholické nápoje, miestne pivo a kubánske koktaily), obed (plody mora) a kúpanie na pláži Cayo Blanco (pri troche šťastia s delfínmi, ktorí sa tu často nachádzajú). JUNGLE TOUR - Výlet na južné pobrežie polostrova Varadero medzi tamojšie ostrovčeky a riečky pokryté bujnou tropickou zeleňou. Chcete si odviesť domov obrázok, ako držíte krokodíla? Tu je na to tá najlepšia možnosť. Cena výletu zahŕňa záchranné vesty a ďalšie vybavenie na plavbu medzi ostrovčekmi „cayos“ a návštevu malej zoo na jednom z ostrovčekov. Ideálna zábava pre celú rodinu. YUMURÍ - Výborná príležitosť na spoznanie okolia Varadera a tamojšej prírody. Výlet zahŕňa jazdu džípom medzi poľami, potokmi a dedinkami, splavovanie rieky Canímar, jazda na koni, kúpanie v rieke, obed s typickými miestnymi kreolskými jedlami, návštevu mesta Mantazas, jaskyne Cuevas de Bellamar a pozostatkov dávneho pohrebiska La Dionisia. Poznanie Kuby zblízka.

Kuba - Nákupy

Najobľúbenejšími kubánskymi suvenírami sú svetoznáme kubánske cigary a kubánsky rum a drobné upomienkové predmety.

Kuba - Zdravotná starostlivosť

Je všeobecne na dobrej úrovni. Pre cudzincov sú určené osobitné nemocnice/kliniky, za ošetrenie v ktorých zaplatíte v hotovosti v kubánskom konvertibilnom peso (CUC). Pred vycestovaním odporúčame zaobstarať si komplexné cestovné zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa v prípade potreby aj letecky prevoz. Pred hospitalizovaním si overte krytie u poskytovateľa poistenia. Očkovanie: kompletné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára je základom. Avšak pre ľudí, ktorí sa zdržia v krajine dlhšiu dobu, odporúčame obrátiť sa na Oddelenie pre cudzokrajné choroby. V krajinách Karibiku sa môže v určitých obdobiach vyskytnúť horúčka dengue, tropická vírusová infekcia, ktorá sa prenáša bodnutiami komárov aedes. Najlepšia ochrana je prevencia pred bodnutím počas celého dňa. Odporúča sa piť len balené tekutiny a nepoužívať na schladenie nápojov ľad.Aj keď je Kuba pomerne bezpečným miestom, je dobré si uviesť, aké choroby sa tu môžu v najhoršom prípade vyskytnúť. Úpal: pokiaľ to preženiete so slniečkom a objavia sa u Vás príznaky úpalu, je potreba s tým niečo robiť. Medzi príznakmi je to vysoká teplota, minimum potenia, červená pokožka a niekedy taktiež zlá koordinácia pohybov a agresivita. Väčšinou postačí vyhnúť sa priamemu slnku, dostatočne piť a zabaliť sa do mokrého uteráku, či plachty. Vyčerpanie: pokiaľ sa u Vás prejavia bolesti hlavy, letargia, zimnica a únava, zvýšte príjem tekutín a soli. Prickly heat: svrbivá vyrážka spôsobená horúcim klimatom, zvlášť ak cestujete v zimných mesiacoch. V obchodoch je k dostaniu púder, ktorý sa nazýva obdobne a zamedzuje svrbeniu. Hnačka: zlá voda, potraviny alebo klíma môže spôsobiť hnačkový záchvat, ničmenej niekoľko ciest na toaletu Vám tento problém naprosto vyrieši. V prípade, že sa situácia nezlepší, nasaďte si čierny čaj so štipkou cukru, sodovú vodu, nesladké pečivo. Je nutné, aby ste si dali pozor, akú vodu pijete.

Kuba - Bezpečnosť

Na Kube nie sú známe žiadne závažnejšie bezpečnostné riziká, vyskytujú sa však drobné krádeže obzvlášť na turisticky frekventovaných miestach (preplnené diskotéky a pod.).

Kuba - Víza a cestovné doklady

Platí obojstranný vízový styk. Občanom SR za účelom turistiky stačí tzv. turistická karta (tarjeta del turista). V SR sa žiada na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave. Ak občan SR cestuje z inej krajiny na Kubu, odporúčame kontaktovať turistickú agentúru prípadne leteckú spoločnosť, ktoré v mnohých krajinách zabezpečujú tieto karty. Za iným účelom ako na turistiku sú potrebné víza, ktoré sa vybavujú na Veľvyslanectve Kuby. Pri vstupe je nevyhnutné preukázať sa platným zdravotným poistením a spiatočnou letenkou. Pri vstupe na Kubu je každý návštevník povinný vyplniť štatistický lístok (za dieťa do 14 rokov vyplňuje rodinný príslušník alebo spolucestujúci). V tlačive sa uvádzajú osobné údaje a adresa, kde sa bude návštevník počas pobytu na Kube zdržiavať. Je potrebné si tento štatistický lístok dôsledne uschovať, pretože pri odchode z krajiny dochádza pri jeho strate k problémom s colnými orgánmi. Pri výstupe z krajiny je potrebné zaplatiť tzv. výstupnú daň 25 CUC. Pobyt s turistickou kartou sa dá predĺžiť o ďalších 30 dní na Imigračnom úrade v Havane ako aj v iných hlavných mestách provincií Kuby. Spolu so žiadosťou je potrebné predložiť potvrdenie o ubytovaní. V prípade organizovania pobytu cez cestovnú agentúru, k povoleniu na vstup stačí aj tzv. turistická karta za poplatok 25 €, ktorá nahrádza vízum (platí 30 dní). Na vstup je okrem víza potrebný aj cestovný pas.

Kuba - Colné a devízové predpisy

Zakázaný dovoz na Kubu: satelitná a telekomunikačná technika potrebuje špeciálne povolenie z Ministerstva telekomunikácii Kuby (netýka sa to bežných mobilných telefónov), všetky druhy GPS, živé zvieratá, rastliny, produkty živočíšneho a rastlinného pôvodu musia pri príchode prejsť veterinárno-sanitačným prešetrením (určité potraviny ako mäsové výrobky a syry bez originálnych balení či čerstvé ovocie a zelenina budú skonfiškované), drogy, pornografia (časopisy či DVD), zbrane. Upozorňujeme, že na dovoz určitej elektroniky (napr. TV, počítače a pod.) sa vzťahuje clo až do výšky 100% ceny tovaru. Vývoz z Kuby: max 50 ks cigár. Pri vyššom množstve sa treba preukázať účtom z autorizovaného obchodu na predaj cigár, max 3 ks rovnakého lieku kubánskej produkcie (viac iba s povolením kubánskeho zdravotného strediska), predmety národného dedičstva Kuby, ako sú napr. knihy, umelecké diela a predmety staršie ako 50 rokov, hotovosť max. 5000 USD alebo jeho ekvivalent v inej mene, max 200 CUC (kubánske konvertibilné peso) alebo max 100 CUP (kubánske peso - moneda nacional), maľby a sochy, v prípade nákupu relatívne mladých (max 50 rokov) diel, je potrebné si zaobstarať potvrdenie, že môžu byť vyvezené z krajiny. Toto potvrdenie môžu zaobstarať priamo predajcovia alebo sa môžete obrátiť na inštitúciu nazývanú Registro Nacional de Bienes Culturales, ktorá ponúka takéto služby za poplatok.

Kuba - Mena

CUP - kubánske peso, CUC - kubánske konvertibilné peso. Oficiálnou menou je kubánske peso, ktoré však turisti ne­smú používať. Všetky ceny pre turistov sú v konvertibilnom pese (CUC). 1 kubánske peso (peso) = 100 centavov. Bankovky sú v hodnotách 50, 20, 10, 5 a 3 peso. Mince sú v hodnotách 1 peso a 40, 20, 5, 2 a 1 centav. Kurz jún 2012: 1 000,00 EUR = 29 002,32 CUP, 1 000,00 EUR = 1 257,51 CUC. Použitie platobných kariet je veľmi obmedze­né, výber hotovosti len priamo v banke, na Kube nie sú bankomaty.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >