Detail štátu

Laos Laos - transparent

Ponúkame 3 ubytovacích kapacít za cenu 2 409 € - 2 975 €.

Laos - popis

Laos, oficiálny názov Laoská ľudovodemokratická republika, je štát v juhovýchodnej Ázii. Leží medzi stredným tokom Mekongu, Annamskými vrchmi. Zalesnené pásma pohorí sa dvíhajú nad 2000 m n. m.. Rozčleňujú ich plošiny a k Mekongu smerujúce doliny. Najvyšším vrchom štátu je Phou Bia (2820 m n. m.). Bývalá francúzska kolónia získala nezávislosť roku 1954. Pomaly sa rozbieha ťažba bohatých nálezísk nerastných surovín (cínová, zinková, niklová a železná ruda). Priemysel má málo rozvinutý, prevažne spracúva poľnohospodárske plodiny. Patrí medzi najchudobnejšie krajiny na Zemi. Popri najdôležitejšej potravinárskej plodine ryži sa pestuje ešte káva, bavlník, čaj, tabak. Časť obyvateľstva sa zaoberá nelegálnym pestovaním maku a pašovaním ópia. Laos je pomenovaný podľa ľudu „Lao“. Je to jediný Ázijský štát, ktorý nemá prístup k moru. Väčšinu krajiny pokrývajú stále zelené pralesy. Je to veľmi chudobná krajina s pomerne vysokou negramotnosťou. Prírodným symbolom Laosu je rieka Mekong, ôsmy najdlhší vodný tok na svete. Po Mekongu sa možno dostať aj do Luang Prabang. Mesta, ktoré je považované za jedno z najkrajších v celej Ázií a spoločne s budhistickými jaskyňami v Pak Ou je najvýznamnejším historickým miestom krajiny. Od 14. storočia bolo Luang Prabang sídlom kráľov a pôvodne tu stálo až 65 chrámov, z ktorých sa dodnes zachovalo tridsaťdva. Akoby zázrakom v takmer nedotknutom stave. Napriek tomu na ich údržbe pracujú každodenne stovky budhistických mníchov, pričom z okien znie tradičná hudba. Práve preto je toto miesto lahôdkou pre vedcov, ale aj turistov. Je len pochopiteľné, že od roku 1995 sú zapísané na zozname UNESCO.

Laos - všeobecné informácie

Rozloha: 236 800 km2. Počet obyvateľov: 6 677 534. Hlavné mesto: Vientiene/Viangchan (528 100 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 16 provincií, 1 špeciálna oblasť a okruh hlavného mesta. Úradný jazyk: laoščina. Rasové a národnostné zloženie: Lao-lum (55 %), Lao-theung (27 %), Lao-soung – Hmong, Meo (15 %), iné (3 %). Náboženstvo: budhizmus (58 %), kmeňové náboženstvá (34 %), kresťanské (2 %), islam (1 %), iné (5 %). Elektrická sieť je 220V - 240V/50Hz. Rizikom môžu byť drogy, Laos je známy pestovaním a vývozom ópia. Kontroly v dopravným prostriedkoch sú časté. Nakupovať ópium od kmeňa Hmongov sa v žiadnom prípade nedoporučuje. Postihy sú veľmi tvrdé. Doprava je v Laose veľmi lacná. Vstupy do pagod bývajú bez poplatku.

Laos - podnebie

Podnebie je tropické a ovplyvňujú ho monzúny. Dažďová sezóna je od mája do novembra, suchá od decembra do apríla. Priemerné teploty sú 21 až 28 °C.

Laos - gastronómia

Jedlo vzdialene podobné thajskému kúpite v pouličných stánkoch alebo lacných reštauráciách. Klasickým laoským jedlom sú rezance (fé), podávané na všetky možné spôsoby a smažená ryža. Laoské a čínske pivo je veľmi chutné, ale často servírované teplé.

Laos - kultúra

Dominantný vplyv na kultúru Laosu má teravádsky budhizmus, čo možno vidieť na jazyku, litratúre, umení, chrámoch a podobne. Napríklad v laoskej hudbe je dominantný národný nástroj khaen, starodávna bamabusová píšťala. Tento nástroj tradične sprevádza spevákov lam, miestneho štýlu folku. Existuje viac štýlov lamu, najpopulárnejší je lam saravane. Krajina má dve miesta patriace do Svetového kultúrneho dedičstva - Luang Prabang a Wat Phou, vláda sa snaží dosiahnuť tento status aj pre Hrncové planiny.

Laos - turistické strediská

Vientian - Hlavné mesto Laosu Vientian, ležiace na brehu rieky Mekong, doposiaľ na rozdiel od mnohých iných ázijských metropol nestratilo pohodovú atmosféru. V ospalom koloniálnom centre bez chaotickej dopravy sa dá dodnes všade dôjsť po vlastných. Nájdete tu niekoľko chrámov, symbolizujúcich jednotu laoského národa, Múzeum revolúcie a Budhov park (Xieng Khuan) so zbierkou moderného budhistického a hinduistického umenia. Preslávené sú miestne kýčovité západy slnka nad Mekongom.

Vang Vieng - Cestou medzi Vientianom a Luang Prabangom leží mestečko Vang Vieng, kde si môžete prenajať bicykle a obísť miestne skalné útesy s mnohými jaskyňami. Vo Vang Viengu tiež nájdete niekoľko zaujímavých kláštorov. Cesta z Vang Viengu cez hory do Luang Prabanku vraj ponúka krásne výhľady do džungľou orastaných údolí a kopcov.

Luang Prabang - Bývalé kráľovské mesto Luang Prabang, chránené organizáciou Unesco, je pokladané za najkrajšie miesto juhovýchodnej Ázie vôbec. Je preto jedným z mála miest v Laose, kde stretnete turistov. Okrem mnohých chrámov (podľa niektorých výpočtov je ich tu 32) je tu veľké trhovisko, kráľovské múzeum a francúzska koloniálna architektúra. V blízkosti kráľovského mesta možno podniknúť výlety k vodopádom Kuang Si a do budhistických jaskýň Pak Ou. Na sever od Luang Prabengu žijú v okolí miest Muang Xai a Muang Sing horské kmene Hmongov, za ktorými sa môžete vybrať s najatým sprievodcom. Na rozdiel od susedného Thajska zostávajú laoskí Hmongovia doposiaľ úplne nedotknutí masovou turistikou a na treku za nimi si preto nebudete pripadať ako v „ľudskej zoo“. Tieto treky organizujú cestovné kancelárie v Luang Prabangu, lepším variantom, ale je vydať sa do kopcov na vlastnú päsť s lokálnym sprievodcom. Druhým veľkým zážitkom v severnej časti Laosu je cesta loďou naprieč džungľou z mesta Luang Nam Tha po rieke Nam Tha. Cesta trvá celý deň, rieka sa potom pri meste Pak Tha vlieva do Mekongu, po ktorom sa plaví ďalšia loď na thajský hraničný prechod Huay Xai.

Phonsavan - Z Luang Prabangu sa tiež môžete vydať autobusom do mesta Phonsavan. Neďaleká tajomná planina nádob na náhornej plošine je archeologickou záhadou – dodnes sa nevie, k čomu kedysi stovky obrovských kamenných nádob slúžili. Z Phonsavanu si potom môžete urobiť krátky výlet do mesta Xieng Khuang. To bolo začiatkom 70-tych rokov kompletne zbombardované Američanmi, rovnako ako neďaleké Nong Haet pri vietnamských hraniciach – dodnes tu môžete vidieť pozostatky bômb. Cez Phonsavan, Muang Kham a Nam Noem sa potom môžete vybrať autobusom na severovýchod do mestečka Sam Neua, zaujímavým už tým, že je tu cudzinec bielou vranou. Cestou prejdete cez mnoho idylických pralesných dediniek, okrem toho je v Sam Neua preslávený trh s čínskym a vietnamským tovarom a niekoľko chrámov.

Champasaku - V Champasaku, v južnom Laose na kambodžských hraniciach, nájdete khmerský chrám Wat Phu zo 6. storočia. Neďaleká náhorná plošina Bolevan je známa svojou nedotknutou prírodou s vodopádmi, pestovaním kávy a zaujímavými dedinami horských kmeňov. Tie žijú okolo mesta Pakse, odkiaľ sa za nimi môžete vydať s najatým sprievodcom. V miestach kde rieka Mekong opúšťa Laos a vteká do Kambodže, sa rozkladá oblasť Si Phan Don, nazývaná tiež „Štyri tisíc ostrovov“. Z Paksesa sem dostanete loďou po Mekongu. Na ostorvoch uprostred rieky možno navštíviť masovou turistikou nedotknuté, rybárske dedinky a pozorovať vzácne, sladkovodné delfíny.

Laos - nakupovanie

Laos ponúka príležitosť k zadováženiu skutočne unikátnych suvenírov, či už sa jedná o remeselnícke výrobky z dreva, vlny či šperky zo zlata a striebra. Nakupovaniu dáte najlepšie šance v obchodíkoch a na trhoviskách v Vientiane či Luang Prabangu.

Laos - zdravotná starostlivosť

Zdravotníctvo je na veľmi nízkej úrovni. Za ošetrenie a lieky sa platí v hotovosti. Je tam výskyt vtáčej chrípky, preto sa odporúča dbať na hygienu. V krajine sa vyskytuje cholera, žltačka typu A a B, horúčka, malária, besnota a týfus.

Laos - víza a cestovné doklady

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas, ktorého platnosť musí byť o tri mesiace dlhšia ako platnosť víz. Víza dostať priamo na hraniciach alebo na letisku a sú na dobu 15 dní. Na ich vydanie budete potrebovať dve fotografie. Príchod do krajiny nie je nutný prihlásiť, keď sa ubytujete, ubytovňa alebo hotel so o všetky papierovania postará.

Laos - časový posun

Laos je 6 hodín pred štandartným európskym časom..

Laos - mena

Laoský Kip (LAK) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 5000, 2000, 1000, 500 and 100 Lakov. 1 000,00 EUR = 10 686 044,03 LAK (kurz marec 2012).


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >