Dovolenka 2015 - Libanon, 0 zájazdov v cene od 0€

Detail štátu

Libanon Libanon - transparent

za cenu - .

 

Libanon - popis

Libanon, oficiálny názov Libanonská republika, je štát na Blízkom východe. Nachádza sa na Strednom východe a hraničí s Izraelom, Sýriou a Stredozemným morom. Na jeho brehu leží hlavné mesto Bejrút. Územím Libanonu prebiehajú dve paralelné horské pásma. Z úzkej pobrežnej nížiny sa dvíha mohutnejšie pohoria Libanon, ktoré vrcholia na severe najvyššou horou krajiny Karny as-Saud, vysokou 3087 m. K juhu sa znižuje až ku Galilejskej vysočine v Izraeli. Na východ ju oddeľujú úrodné údolia Beká’a, súčasť veľkej priekopovej prepadliny, od Antilibanonu a horského pásma Hermon na sýrskych hraniciach. Údolím Beká’a preteká juhozápadným smerom do stredozemného mora rieka. Rieka Orontes tečie na sever do Sýrie. Libanonské leto je horúce a suché, kým zima je mierna a vlhká. V horách je podnebie chladnejšie a vlhšie. Na najvyšších vrcholoch zostáva sneh takmer po celý rok. Slávne libanonskej cédre rastú v horách na severe a sú prísne chránené. Ostrovčeky pôvodnej vegetácie tvoria krovité formácie frygana sa zakrslými dubmi, cyprusmi, borievkami a rohovníkmi. Po horách sa ešte potuluje pár medveďov, bežné sú hlodavce, malé cicavce a šelmy ako divoké mačky a kuny. Úradným jazykom je arabčina. Prvé historické záznamy sa objavili okolo roku 3000 p. n. l. Jedinečnosťou tohto územia je z dnešného pohľadu kombinácia kultúr z dôb Féničanov, Grékov, Peržanov, Rimanov, Otomanov, Asýrčanov a križiakov. Libanonská republika sa historicky etablovala ako významné obchodno-finančné centrum Blízkeho východu. Libanon, ktorého pobrežie pôvodne obývali Féničania, bol dôležitou obchodnou križovatkou po celé stáročia a jeho ekonomika sa postupne vyprofilovala na bankovníctvo, medzinárodný obchod a cestovný ruch. Posledné desaťročia (občianska vojna v r. 1975-90 a vojna s Izraelom) však priviedli k úpadku jeho infraštruktúry a oslabili jeho postavenie ako finančného a turistického centra v oblasti. Najdôležitejšie pamiatky sú zapísané v zozname UNESCO: mestá Byblos, Tyr, Baalbeck, Anjar, údole Qadisha a Cédrový háj. Povrch zeme sa skladá z úzkych plání, nížin, ale i horských hrebeňov, kde najvyššou horou je Qurnat as Sawda s 3088 m n. m. Libanon ponúka kombináciu plážovej i poznávacej dovolenky.

Libanon - všeobecné informácie

Rozloha: 10 452 km2. Počet obyvateľov: 3 971 941. Hlavné mesto: Bejrút/Bayrűt (1 500 000 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 6 provincií. Úradný jazyk: arabčina. Rasové a národnostné zloženie: libanonskí Arabi (93 %), Arméni (5%), Asýrčania (1%), Kurdi (1%). Náboženstvo: moslimovia (60 %, sunniti, šiíti, drúzi, Isma\'ilite, Alawite a Nusayri), kresťania (39 %), iné (1%). Vďaka niekdajšiemu vplyvu Francúzov ešte v šesťdesiatych rokoch väčšina Libanončanov rozprávala dvoma jazykmi – arabsky a francúzsky. Súčasný globálny rozmach angličtiny sa podpísal aj pod jazykovú vybavenosť Libanončanov, a tak sa dnes v krajine ľahšie dohovoríte po anglicky. Doba priameho letu z Európy činí s leteckou spoločnosťou ČSA 3,5 hodiny.

Po zvolení prezidenta v máji 2009 a sformovaní novej vlády národného porozumenia v novembri 2009 došlo k zmierneniu dlhotrvajúceho politického napätia v krajine a k zlepšeniu bezpečnostnej situácie. Napriek tomu však napätie pretrváva v niektorých častiach Bejrútu a vo viacerých regiónoch, najmä v okolí mesta Tripoli a lokalít s palestínskymi utečeneckými tábormi. Pred cestou do Libanonu je preto žiadúce informovať sa na zastupiteľskom úrade o aktuálnej bezpečnostnej situácii v krajine. Cestovať na juh Libanonu sa odporúča v iba sprievode miestnach obyvateľov, do zóny hraničiacej s Izraelom s vedomím príslušných inštitúcií. Vstup do palestínskych táborov je zakázaný miestnymi úradmi.

Libanon - počasie

Počasie je cez leto horúce v prímorských oblastiach, na horách je chladnejšie. Na jar a jeseň je teplo a príjemne, cez zimu prší a v horských oblastiach sneží.

Libanon - gastronómia

Libanonská kuchyňa patrí medzi najlepšie na strednom východe. Tradícia miestnej gastronómie sa vyznačuje konzumovaním obrovského množstva rozmanitých miestnych produktov, servíruje sa mimoriadne čerstvá zelenina vo všetkých formách a tvaroch spolu s hojným množstvom byliniek (najmä coriander, petržlen a mäta). Znamenitá libanonská strava je všade dostupná. Medzi jedinečné libanonské jedlá patrí KEBBEH, ktorý sa pripravuje z jahňaciny alebo rybaciny pomletej na jemnú paštétu, s BURGHUL alebo s napučanou pšenicou. Podáva sa surové alebo opečené na plochom podnose, alebo zrolované do guliek a vysmažené. Návštevníkom krajiny tiež doporučujeme tradičný libanonský pokrm MEZZA, ktorý môže zahŕňať až do 40 malých chodov. Servíruje sa ako predjedlo spolu s ARAKOM. Základ hlavných chodov tvorí zelenina, ryža a baranina. LAHM MISHWI (plátky baraniny s cibuľou, korením a paradajkami) sú tiež veľmi obľúbené. Medzi ďalšie libanonské typické jedlá patrí TABBOULI, HOUMOS a MTABBAL. Priazeň libanonských jazykov si získalo pečivo s miestnymi variáciami pečených žemlí s príchuťou orechov, smotany a sirupu. Jedlo je vždy obložené hojnosťou čerstvého ovocia, vrátane melónu, jabĺk, pomarančov, persimmon, mandarínok, hrozien, fíg a ovocia z kaktusov. Dané ovocie rastie vo všetkých častiach krajiny. Bejrút ponúka návštevníkom veľký výber medzinárodných reštaurácií s pokrmami z celého sveta. Obsluha v baroch je štandardná, pri okienku i pri stole. Alkohol nie je zakázaný.

Libanon - nočný život

V Bejrúte a v horských rezortoch okoreňujú nočný život nočné kluby. Zábava siaha od sólových gitaristov po orchestre a javiskové tance. V Bejrúte je možné nájsť i bary v štýle britských pubov. Nachádza sa tu množstvo kín prezentujúcich najnovšie filmy z celého sveta. Po rozsiahlej obnove bolo v r. 1997 znovu otvorené medzinárodne známe kasíno Casino du Liban v Maameltain, ktoré je situované 22km severne od Bejrútu. V súčasnosti je vybavené ďaleko skvostnejšími hernými halami, luxusnými reštauráciami a kabaretom.

Libanon - nakupovanie

Medzi osobité suveníry patria tradičné výrobky z hliny a zo skla, rytiny z temperovanej ocele alebo medi, pričom držiak rydla je z baranej alebo byvolej kosti tvarovaný do nádhernej vtáčej hlavy. Z medi a mosadze sa vyrábajú braziers, misky, ryhované džbány, popolníky, meče a kovania na dvere. Všetky výrobky sú atraktívneho dizajnu, ručne gravírované. Medzi obľúbené nákupné artikle patria šaty, hodváb a vlnený kaftans, ABAYAS (vyšívané večerné šaty) a ľanové plátno. Vyhľadávané sú i výrobky z ručne spracovaného zlata a striebra. V obchodoch sa predáva najnovší západný tovar, akým sú šaty, kozmetika, nábytok a elektrické spotrebiče.

Libanon - aktivity

I keď Libanon obmýva stredozemné more, v krajine je možné i lyžovanie, ktoré je skutočne veľmi populárne. Horské strediská, akými sú Cedars, Faraya, Laklouk, Zarour, Faqra a Qanat Bakish, ponúkajú vynikajúce podmienky na lyžovanie a kvalitné ubytovanie.

Golf - V Libanone sa nachádzajú štyri golfové ihriská, najlepší a najznámejší je Golfový Klub Libanonu. Je situovaný na periférii Bejrútu, klub ponúka 18-jamkové (72 par) ihrisko, na jednej strane s nádherným výhľadom na pohoria a na druhej strane s výhľadom na stredozemné more. Klub ponúka návštevníkom žiadosť o členstvo v klube. Je možné si prenajať nosiča golfových palíc a dojednať špeciálne poplatky pre skupinu golfových hráčov. Toto golfové ihrisko je otvorené počas celého roku. Do klubu patrí tiež športový komplex a zariadenia pre trávenie voľného času: tenisové ihrisko, squash, bazény a reštaurácie na útulných miestach.

Iné - Pre turistov je dostupné Scuba potápanie a šnorchlovanie. Zaujímavé podmorské archeologické ruiny ležiace blízko starobylého mesta Tyre vyzývajú na bádanie vyznávačov potápania. Plávanie je všeobecné obľúbené a mnoho pláží poskytuje štandardné vybavenie, s možnosťou členstva, s bazénmi naplnenými sladkovodnou vodou, ktoré slúžia ako doplnok ku kúpaniu sa v mori. Športoví rybári si môžu prenajať člny a loviť pozdĺž pobrežia. Väčšina miestnych rybárov dáva prednosť loveniu rýb v hlbokých vodách. Libanonská Jazdecká Federácia zahŕňa šesť jazdeckých klubov s možnosťou jazdy na znamenitých arabských koňoch.

Libanon - turistické strediská

Bejrút – je známy ako „Paríž východu“ a predstavuje veľmi populárnu turistickú destináciu. Mesto síce značne utrpelo 16 ročnou občianskou vojnou, avšak dôsledkom rýchlej a pôsobivej obnovy mesta sa Bejrút opäť stal obľúbeným turistickým a obchodným centrom na Blízkom východe. Bejrút je známy aj skvelou polohou a dobrým prístupom do Stredozemného mora. Pobrežie mesta má niekoľko zaujímavých pláží. V meste je niekoľko múzeí, hlavným je Národné múzeum, ktoré ponúka zbierku asi 1300 artefaktov. Určite si však netreba nechať újsť ani nočný život, ktorý je tu naozaj aktívnyTripoli – je druhým najväčším mestom v krajine. Mesto sa nachádza na severozápade krajiny na okraji púšte. Patrí v Libanone k mestám s najväčším arabským vplyvom, ktoré si však zachovalo svoj pôvodný provinčný šarm. História tohto mesta sa datuje do siedmeho storočia pred Kristom. Centrum mesta, i keď je obkolesené modernými blokmi a plážovými rezortmi, si uchovalo svoj pôvodný charakter. Mesto sa skladá z dvoch častí – z oblasti, ktorú tvorí prístav, a z vlastného mesta. V starom stredovekom centre ležiacom na úpätí zámku Crusader sa nachádza množstvo zaujímavých mešít, vrátane mešity Great Mosque, Taynal, Al-Muallaq Burtasiyat Madrassa. Staré trhovisko poskytuje návštevníkom zaujímavé nákupy. V oblasti prístavu Al Mina sa vyskytujú reštaurácie ponúkajúce skvelú morskú stravu i rybí trh. Za návštevu stojí taktiež Zelené námestie, Červený zámok, ktorý predstavuje rozsiahly palácový komplex s mnohými nádvoriami, či tri brány (Bab Zanata na západe, Bab Hawara v juhovýchodnej a Bab al-Bahr v severnej časti opevnenia) umožňujúce vstup do Mediny (starého mesta).
Sidon - pôvodne fénické mesto ležiace 48 km na juh od Bejrútu. Je zároveň tretím najväčším mestom Libanonu. K najdôležitejším pamiatkam patrí križiacky Morský hrad z 13.storočia, Karavasenraj Khan al-Franj - miesto vtedajších zastávok pre karavány.
Byblos – leží 42 km severne od hlavného mesta. Má reputáciu najstaršieho mesta na svete, v ktorom boli vykopané artefakty datované do obdobia neolitu, ako i vykopávky spadajúce do obdobia kanaánskeho, fenického, helenistického, rímskeho a do periódy križiackych výprav. Rybárske loďky a plavidla dotvárajú príchuť starého prístavu. Dnešné Byblos je kvitnúcim moderným mestom so starým mestským centrom, ktorý z pohľadu návštevníkov patrí medzi najzaujímavejšie pre objavovanie miestnej histórie. K atrakciám je možné zaradiť pozostatky Veľkého chrámu z roku 2.700 p.n.l., chrám Baala z rovnakého obdobia a obelisky z roku 1.600 p.n.l.. Ďalej hrad Byblos postavený križiakmi v 12. storočí, staré mestské opevnenie a iné.
Baalbek – blízko sýrskych hraníc leží nádherne zachované archeologické nálezisko, v ktorom sa nachádzajú chrámy z čias rímskej ríše. Baalbek sa nachádza i na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Anjar – ruiny mesta Anjar, pôvodom z 8. storočia boli v minulosti známe aj pod menom Gerrha. Mesto bolo založené Omájovcom kalifom Wallidom I.. Na zoznam UNESCO bolo mesto zapísané v roku 1984.
Tyre – fénické mesto, ktorého archeologické pamiatky pochádzajú hlavne z doby rímskej. Legenda hovorí, že práve tu bolo objavené fialové farbivo. Na zoznam UNESCO bolo mesto zapísané v roku 1979.
Jeita – dvadsať kilometrov severne od Bejrúta sa nachádza veľkolepý jaskynný komplex. 
Beiteddine horský palác emíra Bašíra, ktorý nechal postaviť v roku 1814 ako nové sídlo vlády. Palác sa nachádza 50 km juhovýchodne od Bejrútu a bol roku 1943 ustanovený národnou pamiatkou Libanonu. Dnešný Beiteddine s múzeami a záhradami je jedným z libanonských hlavných turistických atrakcií.
Cedars cédrové háje, ktoré sa nachádzajú v horách vo výške cca 2.000 m n. m.. Niektoré stromy sú až 1.500 rokov staré.

Libanon - zdravotná starostlivosť

Lekárske vyšetrenie, prípadne hospitalizáciu treba uhradiť v hotovosti. Ceny za lekárske služby sú pomerne vysoké. Pred cestou sa odporúča uzavrieť komplexné pripoistenie na cesty do zahraničia. Hygienické podmienky sú vo všeobecnosti uspokojivé.

Libanon - víza a cestovné doklady

Občania SR môžu žiadať o vízum na Veľvyslanectve Libanonskej republiky vo Viedni. Na vstup do Libanonu potrebujú pas platný najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu na jeho územie. Cudzinci, ktorí majú v pase vízum alebo pečiatku izraelských orgánov, alebo letenkou s tranzitom cez Izrael, majú do krajiny vstup zakázaný. Pri vstupe do krajiny s vozidlom je potrebné zaplatiť kauciu, ktorej výška je úmerná odhadovanej cene vozidla, čo komplikuje podmienky motorizovaným turistom. Vstupné turistické víza je možné obdržať i na hraničných priechodoch (do 15 dní - cca 17,- USD, viac ako 15 dní - cca 35,- USD), pri prílete na medzinárodné letisko do Bejrútu sú víza na dobu pobytu do 15 dní udeleľované bezplatne. V prípade tranzitu do 48 hod. je vízum udelené bezplatne, tranzitom sa rozumie vstup do Libanonu a odlet z Bejrútu, resp. opustenie krajiny z niektorého z námorných prístavov.

Libanon - mena

Jednotkou meny je libanonská líra (LBP). V Libanone môžete platiť všetkými voľne použiteľné menami, najlepšie sú však americké doláre. Do Libanonu môžete privážať aj vyvážať ľubovoľné množstvo voľne zmeniteľných peňazí. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby. Je zakázaný dovoz drog, zbraní, streliva, pornografie a erotiky v akejkoľvek forme. Nesmiete však vyvážať libanonsku menu. Doláre môžete premeniť na miestnu menu v zmenárňach, môžete tiež použiť platobnú kartu na výber peňazí z bankomatu. Platiť kartou sa nedá na mnohých miestach. 1 000,00 EUR = 1 996 645,64 LBP (kurz marec 2012).

Libanon - časové pásmo

Slovensko UTC +2 h.