Detail štátu

Litva Litva - transparent

za cenu - .

 

Litva - popis

Litva (po litovsky: Lietuva), oficiálny názov Litovská republika, je štát vo východnej Európe. Je najjužnejšou a najväčšou z troch pobaltských krajín. Hraničí s Lotyšskom (dĺžka hraníc 588 km) na severe, s Bieloruskom (677 km) na juhovýchode, s Poľskom (104 km) a ruskou Kaliningradskou oblasťou (255 km) na juhozápade. Litovské pobrežie meria 90 km. Litva leží v severovýchodnej Európe. Jej západnú hranicu obmýva Baltické more. Zväčša plochý a rovinatý terén Litvy vytvarovali ľadovce. Vďaka ľadovcovým morénam vznikli aj jediné významnejšie vyvýšeniny na západe a východe krajiny, ktoré ohraničujú prímorskú nížinu, no nepresahujú výšku 300 m. Litovská nížina, ktorá sa tiahne stredom republiky, nepresahuje dokonca nadmorskú výšku 90 metrov. Najvyšší bod Litvy predstavuje pahorok Aukštojas (293,8 m) asi 25 km na juhovýchodne od Vilniusu. (Donedávna sa za najvyšší bod Litvy označoval pahorok Juozapinė, novšie merania však ukázali, že je o približne dve desatiny metra nižší ako neďaleký Aukštojas.) Meno, ktoré má vŕšok od roku 2005, pochádza zo starej litovskej mytológie – Aukštėjas bol významným božstvom a považoval sa za tvorcu sveta. Vilnius hlavné mesto Litvy, bol založený v roku 1323. Z troch strán je obklopený lesmi v nádhernom údolí vyformovanom riekami Neris a Vilnia. Starobylé centrum mesta leží južne od ľavého brehu rieky. Na rozdiel od Tallinu a Rigy (hlavných miest ostatných dvoch baltských republík) nemá Vilnius germánsky pôvod. Aj tu je však možné nájsť veľké historické jadro, ktoré bolo reštaurované. V mestskej architektúre sa miešajú rôzne štýly, najvýraznejší je barok. Prvé litovské korene sú datované už v 10. storočí. V 13. storočí sa dnešná Litva nachádzala na území Litovského veľkokniežatstva. V 14. storočí sa Litva spojila s Poľskom a vytvorili tak úniu. Začiatkom 18. storočia Litvu okupovali Švédi a koncom 18. storočia sa pričlenila k Rusku. V roku 1812 mesto Vilnius dobyl Napoleón. Krátke obdobie nezávslosti trvalo od r. 1918 do roku 1940, kedy bola Litva okupovaná a začlenená do ZSSR. V r. 1991 sa Litva stala nezávislou republikou.

Litva - všeobecné informácie

Rozloha: 65 300 km2. Hlavné mesto: Vilňus (Vilnius) (592 500 obyv.). Rasové a národnostné zloženie: Litovčania (81 %), Rusi (8 %), Poliaci (7 %), Bielorusi (2 %), Ukrajinci (1 %), iné (1 %) Náboženstvo: rímskokatolíci (79%), pravoslávne (4,1%), protestanti (1,9%), iné (5,5%), bez vyznania (9,5%). Litva má 3 575 000 obyvateľov (2007). Národnostné zloženie obyvateľstva Litvi tvorí vyše 83 % obyvateľstva litovskej národnosti. Poliaci žijú najmä v oblasti Vilniusu. Rusi sa najviac koncentrujú v mestách Vilnius a Klaipėda. V pohraničných oblastiach žije bieloruské obyvateľstvo (1,2 %). Úradný jazyk je litovčina, ale ruská menšina požaduje aj ruštinu. Litovci sú na svoj úradný jazyk hrdí, pretože hovoria najstarším jazykom zo skupiny indoeurópskych jazykov. Vzťahy z ruskou menšinou sú čiastočne komplikované. Menšina požaduje texty nielen v latinke, ktorú Litovci znova zaviedli ale aj v azbuke. Vznikla ako pozostatok okupácie ZSSR a presídľovania. Litovci považujú ruskú menšinu za príťaž a neakceptujú jej existenciu. Elektrická sieť 220V, 50Hz. Časové pásmo +1hod.

Litovský národ je veľmi hrdý na svoju krajinu, na kultúru a tradície, preto návštevníci by mali rešpektovať ich kultúrnu a národnú identitu. Pri stretnutí muži zvyčajne podajú ruku na pozdrav, ženy svojich priateľov a známych zdravia bozkom na obe líca. Ľudia sú vo všeobecnosti ochotní a očakáva sa, že návštevníci budú tiež ochotní, zdvorilí a slušní. Litovčania každý mesiac po celý rok usporiadavajú kultúrne, historické, či náboženské festivaly, hudobné a divadelné udalosti. Napríklad v malej dedinke Dzukija sa môžete zúčastniť festivalu remesiel, ktorý vás prevedie litovskými tradíciami a zanechá vo vás nezabudnuteľný zážitok.

Litva - počasie

Prevláda mierne prímorské podnebie. Zima, hlavne v prímorských oblastiach, je mokrá, so snehovými prehánkami (najmä vo februári) a s teplotami málokedy nižšími ako -5° C, letá sú krátke a mierne, teplota dosahuje 28 – 30° C, máj je považovaný za obdobie dažďov a v septembri už je potrebné počítať s rýchlo sa meniacim počasím, vetrom a jesennými dažďami.

Litva - gastronómia

Miestne špeciality sú napr. skilandis (údené mäso), salti barsciai (studená polievka), cepelinai (roštené zemiaky plnené nadrobno posekanou mäsovou plnkou), vedarai (zemiaková omáčka) a bulviniai blynai (zemiakové knedle). Údený úhor je známa Baltská špecialita. Reštaurácie sú zväčša klasické, no je tu aj veľa samoobslúh, bistier a bleskových snack barov. Obľúbené nápoje sú miestne značky pív alebo dovážaných nápojov. Známy Litovský nápoj je tzv. midus, mierna alkoholická (látka) vykvasená z medu. Litovská kuchyňa je známa v zahraničí najmä pre svoju studenú repnú polievku. Pravidelnou súčasťou jedál sú zemiaky, z ktorých najobľúbenejšie sú placky a Cepelinai – zemiakové guľky plnené mäsom, tvarohom a hríbikmi.

Litva - nočný život

Kiná sú vo všetkých mestách. Najviac divadiel je sústredených v hlavnom meste, väčšina je renovovaných. Nočné bary, kluby ako aj početné diskotéky nájdete v každom väčšom meste.

Litva - turistiké strediská

Väčšina najnavštevovanejších pamiatok sa nachádzajú v starej časti hlavného mesta, ktoré je zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Srdce starého Vilniusu je pokladnicou architektonických diel.

Gediminas námestie – Toto malebné námestia sa nachádza v srdci hlavného mesta. Ústredným bodom námestia je katedrála – majstrovské dielo klasického štýlu. Týči sa tu rad kostolov ako napríklad kostol svätej Anny – postavený v gotickom štýle, tak tiež kostol svätého Petra a Pavla a kostol st. Casimierasktorý je miestom posledného odpočinku jedného z najviac uctievaných vojvodov Litvy. Gediminas veža na ktorú sa oplatí vystúpiť, pretože sa pred vami rozostúpi nádhera hlavného mesta. Stojí to za námahu.

Kernavė – Litva sa môže pochváliť sériou gracióznych a zaujímavých piatich trávnatých kopcov, medzi ktorými sa nachádzajú budovy a pamiatky, ktoré sú pokryté rašelinou. Miesto, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ožíva v letných mesiacoch, kedy sa konajú ľudové slávnosti.

Trakai – kedysi hlavné, dnes historické mesto, známe aj ako jazerný rezort, sa nachádza 28 kilometrov na západ od Vilniusu a je obľúbenou turistickou destináciou. Rozkladá sa uprostred viac než 60 jazier, na brehu malebného jazera Galve.  Jazero má 21 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých každý jeden má svoje meno a históriu. Návštevníci si môžu zajazdiť na člne, prezrieť si hrad a kostoly postavené v 14.storočí či prejsť sa v blízkom lese.

Jedným z hlavných centier, ktoré v lete nesmiete vynechať je obec Druskininkai, kde sa môžete okúpať v minerálnych prúdoch a podporiť vaše zdravie. Neďaleko obce sa nachádza ďalšie zaujímavé turistické miesto, ktoré môžete navštíviť, popri plačkaní sa v minerálnych prúdoch – Grutas Park ( známi aj ako “ Stalin World“ ), ktorý je plný kamenných sôch. Niektoré pochádzajú z čias Sovietskeho zväzu. V parku nájdete tiež detské ihrisko, malé zoo a kaviarne.

Kaunas – druhé najväčšie mesto sa rozprestiera na západ od hlavného mesta. Kaunas je kultúrnym centrom, kde nájdete množstvo múzeí, napríklad venované ľuďom ktorí trpeli počas fašizmu, múzeum diablových sôch, alebo jedno z najznámejších múzeí, kde sú predstavené diela litovského maliara Ciurlionisova. Taktiež sa v meste nachádzajú tri divadlá, z ktorých najstarší pochádza z 11. storočia.

Hora krížov sa nachádza neďaleko mesta Šiauliai, ktoré patrí k významným miestam v Litve. Hora krížov je symbol litovského boja proti minulým režimom. Prvé kríže tu boli postavené v 19 storočí na pamiatku padlých v protiruskom povstaní. Dnes sa tu týčia viac ako desaťtisíc krížov a medzi nimi stojí socha Krista, ktorú venoval Ján Pavol II.

Národný park Curonian Spit – patrí medzi najkrajšia a najnavštevovanejšie národné parky na polostrove, ktorý oddeľuje Kurskú zátoku od baltského mora. Turisti sa tu môžu nadýchať borovicových lesov, či prejsť sa po pieskových dunách.

Litva - bezpečnosť

Tak ako všade vo svete aj v Litve je vyššia kriminalita najmä vo väčších mestách ako sú Kaunas a Vilnius. Väčšinou ide o vreckových zlodejov, ktorí pracujú v preľudnených priestoroch (obchodné domy, dopravné prostriedky, trhoviská, a pod.), ale aj v reštauráciách, kde striehnu na nepozorných hostí, ďalším problémom je vykrádanie bytov a krádeže áut, a to hlavne v nočných hodinách a počas pracovného obdobia, keď nie sú pozorované, pri dodržiavaní základných bezpečnostných pravidiel sú však rovnako bezpečné ako ktorékoľvek väčšie mesto na Slovensku.

Litva - zdravotná starostlivosť

V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená. Kvalita zdravotnej starostlivosti je porovnateľná so SR, aj keď vo všeobecnosti je materiálne a technické vybavenie rôzne. V súkromných klinikách a zubných ordináciách sa vyžaduje platba. Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je potrebné mať európsky preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní.

Litva - víza a cestovné doklady

VízaNa základe Dohody o zrušení vízovej povinnosti občania Slovenskej republiky nepotrebujú víza po dobu maximálne 90 dní. Je potrebné mať  platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Litva - mena

Litovský litas – itas (LTL) – delí sa na 100 centų (singulár centas). Bankovky sú v obehu v hodnotách LTL 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1. Mince sa razia LTL5 v hodnotách, 2 a 1 a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 centai. Litas je v súčasnosti naviazané na euro 1 lit (1 lit = 100 centai). 1 000,00 EUR = 3 452,80 LTL (kurz marec 2012).