Detail štátu

Lotyšsko Lotyšsko - transparent

za cenu - .

 

Lotyšsko - popis

Lotyšská republika, je štát vo východnej Európe, prostredná z troch pobaltských krajín. Na juhu hraničí s Litvou (dĺžka hraníc 588 km), na juhovýchode s Bieloruskom (167 km), na východe s Ruskom (282 km) a na severe s Estónskom (343 km). Povrch tvorí množstvo jazier (najväčšie jazero Lubäns - 82 km2, najhlbšie jazero Dridzis - 65 m), prameňov, rašelinísk a mokradí, ktoré sú zbytkom činnosti ľadovca, ktorý sa tu v minulosti rozkladal. Pobrežie v dĺžke 547 km je relatívne málo členité s mnohými piesočnatými plážami. Hlavnou riekou je Dougava (1020 km, v Lotyšsku 367 km), ktorá pramení v Rusku. Na tejto rieke sú hlavné hydroelektrárne. Okrem nej je tu cca 12 000 tokov, ale len 17 z nich je dlhších než 100 km. Vo vnútrozemí smerom na východ prechádzajú roviny do mierne kopcovitej zalesnenej krajiny. Najvyšším miestom Lotyšska je Vidzemská vysočina (Vidzeme Upland), kde sa nachádza najvyšší bod Gaizina kalns, ktorý dosahuje "závratnú" výšku 311 metrov. Najnižším bodom je hladina Baltského mora (0 m n. m.). Plytký Rižský záliv v Baltskom mori sa nachádza na severozápade krajiny. Ak hľadáte odpočinok v ešte nedotknutej krajine, nádhernú flóru a bohatý svet zvierat nájdete v regióne Kurzeme, Vidzeme a Latgale. Tieto miesta sú taktiež ideálne pre turistiku a výlety. V početných mestečkách ako Cesis, Kuldiga, Talsi a Bauska nájdete únik pred zhonom rušných miest.

Cez územie dnešného Lotyšska viedla Jantárová cesta zo Škandinávie do Konštantínopolu. Pobaltské národy vytvorili okolo roku 900 kmeňové kráľovstvá. Dnešné územie Lotyšska bolo v 13. storočí známe ako Livónsko, riadené rádom Mečových bratov až do litovsko-poľskej anexie na konci 16. storočia. V roku 1621 ho zabralo Švédsko, v 18. a 19. storočí Rusko. Zničenie krajiny prvou svetovou vojnou a Boľševickou revolúciou viedlo k vyhláseniu lotyšskej nezávislosti v roku 1918. Po sovietskej invázii 17. júna 1940 bolo premenované na Lotyšskú sovietsku socialistickú republiku. Po krátkej nacistickej okupácii počas druhej svetovej vojny nasledovala silná rusifikácia a sovietska represia. V roku 1990 Lotyšsko znovu vyhlásilo nezávislosť, ktorú formálne získalo po zániku ZSSR o rok neskôr. V roku 2004 sa stalo členom NATO a EÚ.

Lotyšsko - všeobecné informácie

Rozloha: 64.589 km2. Počet obyvateľov: 2 245 423. Hlavné mesto: Riga (910 200 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 26 okresov (rajon). Rasové a národnostné zloženie: Lotyši (58,8%), Rusi (28,6%), Bielorusi (4,0%), Ukrajinci (2,6%), Poliaci (2,5%), Litovci (1,4%), Ostatní (1,6%). Náboženstvo: evanjelické (44 %), katolícke (20 %), pravoslávne (33 %), iné (1 %). Elektrická sieť 220V, 50Hz. Stredoeurópsky čas, GMT + 2 (letný čas GMT +3).

Lotyšsko - počasie

Teplé letné obdobie a relatívne mierna jar a jeseň. Veľmi chladné zimné obdobie s množstvom snehu. Prevláda mierne prímorské podnebie. Zima je tu vlhká, so snehovými prehánkami a teplotami okolo -5 °C. V septembri treba počítať s rýchlo meniacim sa počasím a jesennými dažďami. V Lotyšsku teploty v zime (od začiatku novembra do apríla) málokedy prekročia 4 °C a slnko svieti len niekoľko hodín denne. Snehová pokrývka tu vydrží cca 3 mesiace ročne. Zvyšok roka sa teplota pohybuje v rozsahu 14 až 22 °C Medzi najteplejšie mesiace patrí júl a august, kedy denné teploty prekračujú 25 °C. Často sa stáva, že práve v týchto mesiacoch sú v Lotyšsku vytrvalé zrážky.

Lotyšsko - turistické strediská

Riga, hlavné mesto krajiny, je najväčším mestom pobaltských krajín a najväčšie kultúrne centrum regiónu. Historické centrum mesta vyhlásilo v roku 1997 UNESCO za súčasť svetového dedičstva pre jeho nádhernú architektúru z 19. storočia a mnohé secesné stavby. Hlavné mesto Lotyšska, je jedno z najkrajších pobaltských miest. Je architektonicky mnohotvárne, čo vidnu najmä na starej kapitule. V meste je možné nájsť prvky romantizmu, gotiky, renesancie, baroka i klasicizmu. Pôvodný Palác Petra Veľkého, ktorý sa nachádza v blízkosti starej kapituly, bol viackrát prestavaný a zreštaurovaný. Z palácovej veže je nádherný výhľad na mesto. Celé staré mesto je chránené ako kultúrna pamiatka a celé rady budov v secesnom slohu sú výborne zachované. Charakteristickým znakom Rigy je 137 m vysoká drevená veža Kostola sv. Petra. Kostol sv. Jána (14. storočie) patrí k najkrajším stavebným dielam bývalého biskupského sídla. Ďalšími z architektonických skvostov sú meštiacke domy, medzi ktoré patria tzv. Traja Bratia a 24 skladiskových budov v starom meste.

Kurzeme, jedna zo štyroch provincií, je známa svojimi hradmi. Má nádherné zákutia ako napríklad Talsi (na fotografii), Kuldiga s historickým centrom, starým mostom, riečne kaskády Ventas Rumba či vinohrady na vŕškoch Sabile. Navštívte tiež veľké mestá Ventspils a Liepaja.

Aglona s nádhernou bazilikou zo záveru 18. storočia je centrom lotyšského katolicizmu. Je medzinárodne známym svätostánkom, ktorý každoročne 14. a 15. augusta navštívia tisíce pútnikov. Iba 40 km od Anglony sa nachádza Daugavpils s veľkým historickým centrom a neprehliadnuteľnou pevnosťou z 18. storočia.

Národný park Gaujas, 452 km2 divokej prírody, s turistickou infraštruktúrou a vyhľadávanými stredovekými mestami Sigulda a Césis. Ak uprednostňujete pláž, mesto Jurmala má 33 km pobrežia, liečivé pramene a krásne mestské centrum so 4 000 budovami z dreva.

Lotyšsko - gastronómia

Medzi špeciality patria sivý hrach so slaninou a pivom, Piragi (taštičky z kysnutého cesta plnené slaninou a cibuľou) a šťaveľová polievka (s vareným bravčovým mäsom, cibuľou, zemiakmi, krúpami, natvrdo uvareným vajíčkom a kyslou smotanou). Obľúbeným nápojom je Miestins (limonáda s medom) a brezová šťava. Národným jedlom je "putra", čo je akási kaša zahustená kyslým mliekom a "kaposti", varená kapusta doplnená ďaľšou zeleninou. Ako príloha sa  jedli hlavne zemiaky a to i namiesto pečiva. Varí sa tu tiež pivo, najznámejšou značkou je Aldaris. Najväčšou kuriozitou je najmä  čierne pivo z Rigy nazvané Balzam. Tento hustý, ako uhoľ čierny nápoj sa v Lotyšsku vyrába od roku 1755. Recept na jeho výrobu je prísne stráženým tajomstvom. Jednými z mnohých ingrediencií sú napríklad zázvor, dubová kôra, sušená pomarančová kôra a koňak. Populárne sú tu údené jedlá, hlavne ryby, z ďaľších produktov by sme  mohli menovať mliečne výrobky a vajíčka. Údené úhory, haringy a sardinky sú hlavnou súčasťou národnej stravy. V niektorých oblastiach narazíte na šťavelovú polievku s vareným bravčovým, cibuľou, zemiakmi a jačmeňom. V lete a na jeseň sú obľúbené koláče z lesných plodov. Známa je napríklad Alexandrova torta, čo je torta plnená malinami alebo brusnicami.

Lotyšsko - nočný život

V Rige je veľký výber reštaurácií, kaviarní a barov.

Lotyšsko - bezpečnosť

Kriminalita je porovnateľná so SR, pričom voči turistom prevažuje drobná kriminalita a vreckári, a to hlavne na preľudnených miestach. Centrum Rigy je však bezpečné, pozor si treba dávať hlavne na požívanie alkoholu, keďže najviac okradnutých turistov je práve po požití nadmerného množstva alkoholu a ich vylákaní mimo centra.

Lotyšsko - zdravotná starostlivosť

V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená, aj keď materiálne a technické vybavenie je rôzne. Existujú aj súkromné kliniky a ordinácie, ktoré však od cudzincov hneď po prevedení lekárskeho zákroku požadujú platbu, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako v SR. Lotyšsko je na zozname OSN ako krajina, v ktorej je rozšírená TBC a encefalitída, pred príchodom do krajiny sa preto odporúča očkovanie. Relatívne vysoký je počet ochorení HIV. V celej krajine sa odporúča pitnú vodu z vodovodu pred použitím prevariť, používať vodné filtre alebo si pitnú vodu kupovať. Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je potrebné mať európsky preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá do 30 dní.

Lotyšsko - víza a cestovné doklady

Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Turistický pobyt možný bez víz a registrácie po dobu maximálne 90 dní.

Lotyšsko - mena

1 lat (LVL) = 100 santīmi, 1 000,00 EUR = 696,90 LVL (kurz narec 2012).