Dovolenka 2015 - Madagaskar, 7 zájazdov v cene od 2 928€

Detail štátu

Madagaskar Madagaskar - transparent

Ponúkame 7 ubytovacích kapacít za cenu 2 928 € - 4 808 €.

Madagaskar - popis

Madagaskar, oficiálny názov Madagaskarská republika, je ostrovný štát ležiaci pri východnom pobreží Afriky. Ostrov sa od kontinentálnej Afriky oddelil v priebehu treťohôr a stále sa pohybuje juhovýchodným smerom takmer o 2 cm za rok. Madagascar je štvrtý najväčší ostrov na svete, od afrického kontinentu ho delí iba 400 km široký Mozambicky prieliv. Prví obyvatelia Madagaskaru sa priplavili na ostrov z Indie a Indonézie asi pred 2000 rokmi. Obyvatelia majú zmiešaný pôvod a malgaština je veľmi príbuzná indonézskemu jazyku. Ako prví Európania objavili Madagaskar Portugalci v roku 1500. Briti a Francúzi prišli neskôr a priniesli pre miestne obyvateľstvo kresťanstvo. V roku 1895 sa ostrov dostal pod koloniálnu francúzsku správu. Nezávislosť získal Madagaskar 26.6.1960 a tento deň slávia obyvatelia ako deň nezávislosti. Ostrov býva nazývaný červeným a zeleným ostrovom pre jeho vyprahnuté pláne a pritom zelené džungle. Na Madagaskare žije 18,5 milióna obyvateľov. Hlavné mesto Antananarivo má 1,5 milióna obyvateľov. Najväčšiu časť populácie tvoria Malgaši, ktorí sa delia na zhruba dvadsať ďalších podobných kmeňov s vlastným domorodým jazykom. Úradnou rečou je francúzština a malgaština. Miestnou menou je ariary. Hlavným, ale nie jediným náboženstvom je animizmus, v ktorom funguje využitie zaklínadiel či rituálne obetovanie zvierat. Fauna a flóra Madagaskaru je domovom úplne jedinečného ekosystému, ktorý sa nenachádza nikde inde na zemi. Rastie tu na napríklad strom nazývaný baobab, ktorý vyzerá akoby rástol koreňmi dohora alebo tu nájdete 1000 druhov orchideí. Zo žívočíchov treba spomenúť lemury, ktoré žijú jedine na tomto mieste na svete, taktiež chameleónov, z ktorých trištvrtiny si za svoj domov vybrali tento ostrov. Prekrásne sú piesočné pláže a smaragdovo zelená až tyrkysovo modrá voda. Na prakticky nedotknutom pobreží je možné chytať ryby, relaxovať, plávať, na svoje si prídu i milovníci šnorchlovania alebo potápania, ktorým Madagaskar ponúka tretí najväčší koralový útes sveta. Od júna do septembra sa tu objavujú veľryby plávajúce z Antarktídy, aby tu porodili svoje mláďatá. Let z Európy na Madagaskar trvá cca 14 hodín.

Madagaskar - všeobecné informácie

Gróf Móric Beňovský - slovenský dobrodruh, spisovateľ, objaviteľ a ako prvý Európan sa plavil v Severnom Tichom oceáne. Stal sa prvým kráľom ostrova Madagaskar. Pre svoje názory na náboženstvo bol nútený opustiť Rakúsku monarchiu. Pridal sa k poľskému národnému hnutiu proti Rakúsku. Rusi ho zajali a poslali do vyhnanstva na Kamčatke. Beňovský odtiaľ ušiel na lodi a spolu s ostatnými väzňami sa vydal na plavbu do Európy cez severný Pacifik. V roku 1772 dorazil do Paríža, kde urobil veľmi dobrý dojem na kráľa Ľudovíta XV. Tento mu ponúkol zastupovanie Francúzska na Madagaskare. V roku 1776 miestni kmeňoví náčelníci zvolili Beňovského za ampansacabeho – kráľa Madagaskaru. Po francúzsky napísal knihu Pamäti a cesty, ktorá bola preložená do rôznych jazykov a kniha sa stala svetovým bestsellerom. Znie to neuveriteľne, ale Móric Beňovský patrí medzi najprekladanejších a najvydávanejších slovenských autorov. V roku 1785 sa vrátil na Madagaskar ako zástupca Anglicka. Zorganizoval vzburu domorodcov proti nadvláde Francúzska. V roku 1786 francúzske námorné ministerstvo poslalo na Madagaskar tajnú výpravu, ktorá 23. mája uskutočnila prekvapivý útok. Beňovský v boji zomrel a bol pochovaný v Mauritanii aj s dvoma ruskými utečencami, ktorí ho sprevádzali od úteku z Kamčatky.

Miestni obyvatelia sú podľa cestovateľov veľmi príjemnými hostiteľmi a čoraz viac si uvedomujú význam turizmu. Aj keď na ostrove zatiaľ nie je veľká konkurencia medzi poskytovateľmi turistických služieb, pohostinnosť a ochota sú citeľné na každom kroku. Pobyt je bezpečný, s varovaniami sa môžete stretnúť iba v súvislosti s hlavným mestom Antananarivo, kde skúsenejší odporúčajú nevzbudzovať v domácich zvedavosť vystavovaním vašej drahej turistickej výbavy.

Elektrifikácia - 127/220 V (cest. redukcia).

Časový posun - SEČ + 2 hod.

Madagaskar - počasie

Podnebie ostrova je tropické. Najviac zrážok cca 3 000 mm spadne ročne na východnom pobreží. V zrážkovej oblasti na západe a juhozápade ostrova spadne najmenej 500 mm zrážok. Polostrovu Masoala sa dokonca hovorí „nočník Madagaskaru“, pretože tam spadne 4 000 – 6 000 mm zrážok ročne. Západ je suchší, spadne tu cca 500 – 1 000 mm zrážok ročne. Ročné teploty na Madagaskare sa pohybujú v rozmedzí od 20 °C (v chladnejšom období) po 27 °C (v teplejšom období). Daždivé obdobie je v mesiacoch november až marec. Najideálnejším časom na návštevu Madagaskaru je skorá jeseň, kedy na ostrove pretrváva príjemná klíma. Vysoké teploty sú tu celoročne, no práve september a október sú najvhodnejšie mesiace pre cestovateľov, pretože krajina je pred blížiacim sa obdobím dažďov stále suchá a vyhriata.

Madagaskar - gastronómia

Medzi miestne špeciality patrí Ro – bylinky a listová zelenina s ryžou, hovädzie a bravčové mäso marinované v octe, oleji a vode, neskôr varené so zeleninou a cibuľou a okorenené pimentom a kitoza – dlhé pásiky nasolenej ryby. Korenisté jedlá sú veľmi obľúbené. Na ostrove sa vyrába likér Litchel z ovocia liči a nealkoholický ryžový nápoj Ranon apango, Betsabetsa (pivo z cukrovej trstiny) a domáca minerálna voda.

Madagaskar - suveníry - nákupy

Umelecké výrobky z dreva, tkané látky, šperky s polodrahokamami alebo drahokamami, ozdobný papier Antemore s vpletenými sušenými kvetmi. Pre vývoz suvenírov rastlinného a živočíšneho pôvodu musia turisti získať povolenie. Je zákaz vyvážať a nakupovať výrobky z korytnačieho panciera a mušlí.

Madagaskar - turistické strediská

Tento romantický ostrov vďaka svojej odľahlosti a relatívnej izolovanosti stále uniká pozornosti masovej turistiky a zachováva si autentický ráz a jedinečnosť panenskej prírody. Počas dovolenky na Madagaskare sa môžete kúpať v azurovom mori, pozorovať majestátne baobaby a vzácne druhy lemurov, privoňať k vôni Ilang Ilang alebo len tak leňošiť na pláži. Medzi najznámejšie turistické centrá sa zaraďujú - Nosy Be, turistický ostrovný raj číslo, Park Réserve Naturelle Intégrale de Lokobe, Réserve Naturelle Intégrale des Tsingy de Bemaraha, Parc National de Montagne de Ambre, Isalo (prírodné parky), Mahajanga (prístav), Antananarivo (hlavné mesto).

Pôvodný názov hlavného mesta - Antananariva bolo Analamanga (Modrý les), dnes sa namiesto dlhého názvu často používa jednoduché Tana. Jednou z hlavných atrakcií rušného mesta je trh Zoma (nazývaný tiež Piatkový trh). Miestni tvrdia, že je to druhý najväčší vidiecky trh na svete. Pravdou ostáva, že je tu toho toľko na kúpu, že môže byť problém prepracovať sa ku konkrétnej veci, o ktorú máte práve záujem. K najzaujímavejším historickým pamiatkam Tany patrí katedrála Cathédrale Catholique d’Andohalo a anglikánska Église Anglicane d’Ambohimanoro. Možno vás kostoly samotné príliš neuchvátia, no patria k tomu najlepšiemu, čo mesto môže ponúknuť, a výhľad z nich po okolí stojí za to. Neďaleko od týchto dvoch kostolov leží ešte Église d’Amboninampamarinana, postavený kresťanskými misionármi. Ak by ste chceli navštíviť nejaké múzeum, potom k tým známejším patria – Musée de l’Art et Archeologie (predstavuje historické artefakty z minulosti), Centre d’Art & Archeologie  (múzeum umenia a archeológie) a múzeum Maison de Jean Laborde. Hlavná dominanta a atrakcia Tany je palác Rova – týči sa na najvyššom mestskom kopci. V minulosti ho takmer celý pohltil požiar, avšak palác prešiel niekoľkoročnou rekonštrukciou a dnes je opäť prístupný. Za videnie stojí tiež exprezidentský palác, ktorý obýval Didier Ratsiraka do roku 1990, dnes táto budova slúži ako múzeum. V južnej časti mesta, pri jazere Lac Anosy, možno zhliadnuť pamätník Monument aux Morts, čiže monument mŕtvym (padlým), venovaný obetiam prvej svetovej vojny. Peknú zástavku si môžete urobiť tiež v miestnej zoologickej záhrade a v botanickom parku Tsimbazaza.

Baobab - Stromy, ktoré majú široké kmene a výrazné vetvy pripomínajúce korene čnejúce do vzduchu. Nájdete tu jeden z najstarších baobabov na svete, ktorý je starý približne 2100 rokov.

Nosy Be - Najznámejší ostrov Madagaskaru, vzdialený 1,5 hodiny letu na sever od hlavného mesta Antananarivo. Centrom ostrova je mesto Andoany s pamiatkami z doby koloniálnej éry. Piesočnaté pláže,kráterové jazerá, hory Lakone a Passot, prírodná rezervácia a množstvo menších ostrovov v okolí, to je len niekoľko tipov ako stráviť dovolenku na ostrove Nosy Be.

St. Marie - Alebo Nosy Boraha je ostrov vzdialený 1 hodinu letu na severovýchod od hlavného mesta Madagskaru. Tento ostrov sa stal v 17. a 18. storočí obľúbenou základňou pirátov (napr. William Kidd, Robert Culliford), a to predovšetkým vďaka svojej polohe. Kanál medzi ostrovom St. Maria a Madagaskarom je skvelé miesto pre pozorovanie veľrýb, ktoré migrujú od Antarktídy na sever do vôd neďaleko ostrova.

Madagaskar - nočný život a aktivity

Špotrové aktivity - tenis, golf, futbal, potápanie, vodné lyže, windsurfing, bicykel, bedminton, volejbal, petanque. Nočný život v turistických centrách funguje a je bezpečný, kvôli kriminalite neodporúča sa vyhľadávanie nočného života mimo centier.

Madagaskar - bezpečnosť

Aj keď Madagaskar je prevažne bezpečná krajina, je treba si dávať pozor na krádeže a neodporúčajú sa takisto cesty do mimoturistických oblastí. Veľmi časté sú krádeže osobných vecí, dokladov a peňazí, preto je vhodné mať pri sebe iba kópie dokladov a originály si nechať uložiť do hotelového trezora. V krajine sa v ostatných rokoch rozvinula prostitúcia. V krajine sa vyskytujú pokusy o štátne prevraty. Fotografovať a nakrúcať ozbrojené sily a niektoré miesta ako sú vládne budovy alebo mosty je výslovne zakázané.

Madagaskar - zdravotná starostlivosť

Povinné je očkovanie proti žltej zimnici ak cestujete z infikovaných oblastí. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A aj B, cholere a brušnému týfusu. Vodné zdroje by mohli byť kontaminované, a tak voda k požitiu, na ľad alebo čistenie zubov, by mala byť prevarená. Mlieko nie je pasterizované a teda ani mliečne výrobky, odporúča sa pripraviť si nápoj zo sušeného mlieka, ktoré je k dostaniu v obchodoch. Mäso by malo byť dostatočne tepelne upravené, zelenina uvarená a ovocie olúpané. Zdravotnícka starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni s výnimkou súkromných zariadení.

Madagaskar - víza a cestovné doklady

Pre vstup do krajiny potrebujete platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti. O vízum môžete požiadať na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru, môžete ho však získať aj na medzinárodnom letisku v Antananarivo za 35 USD (jeden vstup) a 40 USD (viacnásobný vstup). Musíte doložiť platný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária.

 

Madagaskar - colné predpisy

 

Pri vstupe do štátu je nutné oznámiť množstvo dovážaných valút. Limitovaný je dovoz cigariet (500 ks) a alkoholu (1 fľaša), pri vstupe do krajiny sa deklarujú videokamery. Vývoz z krajiny podlieha prísnej legislatíve. Vyvážať akékoľvek rastliny a živé zvieratá (vrátane vtáčích vajec a ich škrupín) je možné len na základe špeciálneho povolenia ministerstva vnútra Madagaskaru.

Madagaskar - mena

Madagaskarský frank, 1 frank = 100 centimov. 1 000,00 EUR = 2 887 290,00 MGA (Kurz marec 2012). Výsledky hľadania
Nosy Be - Madagaskar - Lakana
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 058 €2 928 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 058 €2 928 €konečná cena Detail
 14.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 058 €2 928 €konečná cena Detail
Vanilla
starstarstar
letecky Praha
Polpenzia
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 228 €3 088 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 228 €3 088 €konečná cena Detail
 14.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 228 €3 088 €konečná cena Detail
Nosy Be - Madagaskar - Princesse Bora Lodge
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 278 €3 138 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 278 €3 138 €konečná cena Detail
 14.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 278 €3 138 €konečná cena Detail
Madagaskar veľký okruh
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 10.5.2019 13 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 4 070 €+príplatky Detail
 8.11.2019 13 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 4 070 €+príplatky Detail
 19.10.2018 13 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 4 370 €+príplatky Detail
Constance Lodge Tsarabanjina
starstarstarstar
letecky Praha
All inclusive
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 4 448 €4 248 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 4 448 €4 248 €konečná cena Detail
 14.9.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 4 448 €4 248 €konečná cena Detail
Tajomný Madagaskar
letecky Praha
Polpenzia
Program
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 17.8.2018 14 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 4 298 €konečná cena Detail
Anjajavy
starstarstarstar
letecky Praha
Polpenzia
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 4 638 €4 418 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 4 638 €4 418 €konečná cena Detail
 14.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 4 638 €4 418 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >