Detail štátu

Malajzia Malajzia - transparent

Ponúkame 22 ubytovacích kapacít za cenu 1 098,18 € - 3 848 €.

Destinácia:

Malajzia - popis

Malajzia je štát v juhovýchodnej Ázii. Hlavnými turistickými lákadlami Malajzie sú dlhé piesčité pláže a nádherne čisté more. Tvoria ju dve od seba 600–650 km vzdialené časti. Západná Malajzia zaberá Malajský polostrov a východná časť štátu zasa sever ostrova Kalimantan (Borneo). Osou Malajského polostrova sa tiahne husto zalesnené pohorie. Jeho západné pobrežie lemuje úrodná nížina. Východné pobrežie je močaristé, porastené tropickým lesom. Aj pobrežie Kalimantanu spestrujú močaristé nížiny. Malajzia má veľmi dobre rozvinutý priemysel zameraný na výrobu elektroniky, presných prístrojov, gumárenských výrobkov a spracovanie dreva. Má rozmanité zásoby nerastných surovín, najviac však cín, volfrám, železo, bauxit, ropa a zemný plyn. V poľnohospodárstve sa naviac pestujú kokosové orechy, čaj, kaučuk, kakao a palmový olej. V krajine sa veľmi rýchlo rozvíja finančníctvo, burza a cestovný ruch. Teplé more priamo láká k celoročnému kúpaniu. Podmorský život oplýva veľkým množstvom živočíšnych a rastlinných druhov a nájdete tu celú radu lokalít vhodných pre potápačov. Zvlášť more v okolí malajzských ostrovov sa preslávilo svojou priezračnosťou a nádhernou farbou. Všetci milovníci plávania, potápania a vodných športov si na malajzskom pobreží rozhodne prídu na svoje. Od roku 1957 je nezávislá od britskej nadvlády. Krajina v posledných rokoch zaznamenala rýchly hospodársky rozvoj zásluhou zahraničného kapitálu.

Určite vás ale pri návšteve Malajzie uchváti i tropický daždivý prales, rozsiahle záhrady alebo malajská kuchyňa. Za prehliadku v Malajzii stojí tiež hlavné mesto Kuala Lumpur, nádherná horská krajina či čajové plantáže.

Malajzia - všeobecné informácie

Rozloha: 329 750 km2. Počet obyvateľov: 25 274 133. Hlavné mesto: Kuala Lumpur (1 145 300 obyv.). Štátne zriadenie: zväzová monarchia. Administratívne usporiadanie: 13 štátov. Rasové a národnostné zloženie: Malajci (58 %), Číňania (27 %), Indovia, Pakistanci (8 %), iné (7 %). Náboženstvo: islam, suniti (53 %), budhizmus (19 %), taoisti, konfucianizmus (12 %), hinduizmus (7 %), kresťanské (6,4 %), iné (2,6 %). Elektrina je 220/240 V. Let z Európy trvá cca 12 hodín.

Malajzia - počasie

Je tu výrazne vlhké a horúce rovníkové podnebie s dostatkom zrážok. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje až okolo 90 %. V západnej časti krajiny je najdaždivejšie počasie od mája do septembra, vo východnej od októbra do februára. V priemere tu prší 10-18 dní v mesiaci. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 30-32 °C a teplota vody od 27 do 29 °C. Pralesy zaberajú 80 % povrchu, darí sa tu aj vzácnym tropickým stromom a rôznym druhom orchideí.

Malajzia - gastronómia

Základom typického malajského jedla je ryža sprevádzaná mäsom, rybou alebo zeleninou. Kokosové mlieko je súčasťou takmer každého malajského receptu, pričom jeho zastúpenie sa líši podľa regiónov. Jedlo v reštauráciách a pouličných stánkoch je lacné a neuveriteľne chutné, nenadarmo sa malajské pokrmy radia k jedným z najdelikátnejších kuchýň sveta. Alkohol je pomerne drahý a mnoho moslimov má vierou zakázané pitie alkoholických nápojov. Malajské víno sa určite nezaraďuje k najchutnejším, vzhľadom k tropickým teplotám a taktiež miestne pivo, ktoré je pomerne dostupné, ale obyčajne servírované teplé. Dobrou alternatívou k alkoholickým nápojom sú osviežujúce a čerstvé, ovocné šťavy.

Malajzia - nákupy a suveníry

Malajzia je skutočným nákupným rajom. Suveníry, ktoré odtiaľto pochádzajú sú veľmi kvalitné. Patria k nim napríklad typické ručne batikované odevy, výrobky z hodvábu, miestna keramika, klenoty, bižutéria a výrobky z dreva. K tým najobľúbenejším patria výrobky z cínu. Aj v hlavnom meste Kuala Lumpur si milovníci nakupovania nájdu svoje miesto, pretože sa tu nachádza svetoznáme obchodné stredisko.

Malajzia - turistické strediská

Veľmi vyhľadávaný je Park Kinabalu (v štáte Sabah), ktorý je známy svojou starou vegetáciou. V štáte Sabah na Borneu sa tiež oplatí navštíviť národný park Gunung Mulu s neobyčajným komplexom obrovských prírodných jaskýň. Turistami sú často navštevované aj hlavné mesto Kuala Lumpur, koloniálna architektúra v Malakke, pláže na ostrove Penang, súostrovie Langkawi, pohorie Cameron či podmorský svet pri východnom pobreží.

Kuala Lumpur, hlavné mesto Malajzie je moderným, pulzujúcim veľkomestom. Moderné výškové budovy sa tu striedajú s klasickou starou architektúrou. Určite najznámejšou atrakciou mesta sú bývalé najvyššie budovy sveta Petronas Twin Towers. V meste ďalej stojí za navštívenie Národná mešita, jedna z najvyšších komunikačných veží Menara, ale aj mnoho miestnych kultúrnych a historických pamiatok a samozrejme tradičné trhy a obchodíky. Za odpočinkom sa môžete vybrať do nádherných záhrad Tasek Perdana.

Národný park Kinabalu leží na severe ostrova Borneo v štáte Sabah. Je to skutočne nádherná prírodná rezervácia, ktorá ponúka vynikajúce možnosti viacerých druhou turistiky. Parku dominuje najvyššia hora Malajzie Mount Kinabalu (4 095 m). Je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Ostrovy Perhentian sú jedným z najkrajších a turistami najobľúbenejším miestom v Malajzii. Miestne pláže sú skutočne veľmi pôsobivé. Kvôli ochrane prírody sú tu vodné športy obmedzené iba na šnorchlovanie a potápanie. Populárne tu je tiež pozorovanie žralokov. Miestne plážové strediská ponúkajú služby na vysokej úrovni a preto sa sem turisti radi vracajú.

Malacca, mesto na juh od Kuala Lumpuru, bolo založené asi v 15. storočí. A žije tu prevažne čínska komunita. Ale vplyv na miestnej architektúre tu zanechali aj Briti, Holanďania aj Portugalci, ešte s čias koloniálnej éry. Historické centrum ponúka mnoho pamiatok ako napr.: Holandskú radnicu, starú mestskú bránu, alebo kresťanské kostoly.

Malajzia - bezpečnosť

V krajine sa začína budovať systém včasnej výstrahy v prípade živelných pohrôm a monitorujú sa i hrozby epidémií. Čo sa týka kriminality a vreckových krádeží, vyskytujú sa hlavne vo veľkých mestách. V posledných rokoch tu nedošlo ani k žiadnym teroristickým útokom, vláda nekompromisne a už v zárodku likviduje akékoľvek prejavy extrémizmu a doposiaľ aj úspešne kontroluje aktivitu radikálnych moslimov.

Malajzia - zdravotná starostlivosť

V hlavnom meste a v ďalších väčších mestách sa nachádza niekoľko nemocníc so zdravotnou starostlivosťou na vysokej úrovni. Všetci lekári ovládajú anglický jazyk, sú to prevažne absolventi austrálskych, amerických alebo európskych univerzít. Pre vstup do krajiny nie je potrebné žiadne očkovanie.

Malajzia - víza a cestovné doklady

Pre slovenských občanov za účelom turistickej cesty do 90 dní postačí platný cestovný pas. Turistické pobyty v Malajzii nesmú prekročiť v priebehu jedného roka dobu 180 dní.

Malajzia - časový posun

+ 6 hodín k SEČ.

Malajzia - mena

Malajský dolár – Ringgit (MYR) = 100 senov. 1 000,00 EUR = 4 070,40 MYR (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >