Detail štátu

Maledivy Maledivy - transparent

Ponúkame 31 ubytovacích kapacít za cenu 1 339,59 € - 7 361,10 €.

Destinácia:

Maledivy - Popis

Maledivy, oficiálny názov Maldivská republika, je ostrovným štátom na juhu Ázie v Indickom oceáne. Tvorí ich rovnomenné súostrovie - reťazec 19 koralových atolov, začínajúce 500 km juhozápadne od brehov Indie a tiahnúce sa v dĺžke približne 800 km severojužným smerom. Celkovo Maledivy pozostávajú z 1196 ostrovov, z ktorých je obývanych približne 200. Krajina, ktorá je nejplošším a najnižšie položeným štátom sveta (leží viac ako 2,5 m nad hladinou oceánu), patrí medzi vyhľadávané turistické ciele. Iba hlavné mesto je mestom, ďalej nasledujú nejosídlenejšie ostrovy (sčítanie marec 2006): Male - 104 403 obyvateľov, Hithadhoo - 9 407 obyvateľov, Fuvammulah - 7 642 obyvateľov, Kulhudhuffushi - 7 206 obyvateľov, Thinadhoo - 4 453 obyvateľov. Maledivy ležia na 2 600 km dlhom páse plytčín vybiehajúce na západ a juhozápad od Indického polostrova do Indického oceánu. Spolu s nimi ležia v tomto páse súostrovie Lakadivy (na severe) a Čagosské ostrovy (na juhu). K hlavným skupinám atolov patria (od severu na juh) Tilamudati, Ma Faro, Severné Malosmadulu, Miladumadulu, Južné Malosmadulu, Fadiffolu, Kardiva, Male, Ari, Kolufuri, Mulaku, Kolumudulu, Haddummati, Suvadiva, Addu.

Maledivy - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika. Rozloha: 298 km2. Počet obyvateľov: 385 925 (údaj z roku júl 2008). Hlavné mesto: Male. Počet obyvateľov hlavného mesta: 70 000 (údaj z roku 2004). Oficiálny jazyk: sinhálsky. Administratívne územné členenie: 19 atolov. Národnostné zloženie: Maldivci – pôvodom miešanci Singhálcov, Arabov a Malajcov (100 %). Náboženstvo: islam ( suniti 99,9 %), iné (0,1 %). Elektrina: v sieti je napätie 240 voltov, zabezpečené je pomocou naftových generátorov, ktoré sú zapájané večer v dobe od 18 do 23 h. V rezortoch sa bežne hovorí anglicky.Časový posun: + 4 hodiny oproti stredoeurópskemu času.

Maledivy boli pravdepodobne osídlené v 6. storočí budhistickými prisťahovalcami zo Srí Lanky. V polovici 12. storočia sa do krajiny dostáva islam. V r. 1558 podnikli Portugalci pokus o kolonizáciu ostrova. Dobyli hlavné mesto Male, postavili tam pevnosť a dosadili kresťanského sultána, ktorý mal vládnuť pod ich kontrolou. V r. 1673 však boli Portugalci vyhnaní. V nasledujúcich desaťročiach sa v dôsledku pirátskych nájazdov ostrovy (1645) podriadili Holanďanom, ktorí v tom čase vládli aj na Srí Lanke. Neskôr v roku 1796 Srí Lanka i Maledivy pripadli Veľkej Británii. Protektorát bol však formálne nastolený až v r. 1887, keď Maldivský sultanát, ktorému vládla dynastia Didi, uzavrel s Veľkou Británii zmluvu o ochrane. Počas celého obdobia britskej správy však Maledivy mali značnú samostatnosť, pričom Briti nikdy nedosadili do čela krajiny svojho guvernéra. V podstate až do roku 1932 bola krajina spravovaná autokratickým režimom vládnucich sultánov. Ich moc bola oslabená až po prijatí písomnej ústavy (1932). V roku 1965 získali Maledivy nezávislosť a v roku 1968 bola vyhlásená republika. V roku 1978 bol do čela štátu zvolený Maumoon Abdul Gayoom, ktorý tento post zastával až do roku 2008, kedy bol v prvých demokratických prezidentských voľbách porazený opozičným kandidátom Mohammedom Nasheedom.

Cestovný ruch sa začal na Maldivách rozvíjať pomaly od začiatku 70 rokov, najprv na ostrovoch Kurumba a Bandos. Dnes sú Maledivy veľmi rozvinutou  turistickou destináciou so špičkovými 4* a 5* hotelmi a all inclusive rezortmi a výbornou turistickou infraštruktúrou, ktoré majú v ponuke všetky veľké nemecké, rakúske, slovenské a české cestovné kancelárie. Ceny ubytovania a služieb sú vyššie, jedine v časoch monzúnov od mája do októbra sú trošku nižšie. Kto chce isť na romantickú dovolenku alebo svadobnú cestu alebo na rodinnú dovolenku trávenú na pláži, vo vode, alebo chce pod vodou spoznávať krásy indického oceánu šnorchlovaním alebo potápaním, pre toho sú Maledivy tou najlepšou destináciou. Maledivy tvorí 1 192 koralových ostrovov. Z toho je 220 obývaných a 70 sprístupnených pre cudzincov. V prípade záujmu dostať sa na niektorý z neprístupnených ostrovov treba v Malé písomne požiadať o zvláštne povolenie  ministerstva správy atolov „Ministry of Atolls Administration“. Žiadosti sa prijímajú denne od 8.30 - 11.00 h za mierny poplatok. O ďalšom postupe po príchode na ostrov je potrebné sa informovať na registračnom úrade. Z protokolárneho hľadiska je nutné čo najskôr sa predstaviť správcovi ostrova - Atoll Chief (tzv. kateeb) a následne predstavenému kňazovi (tzv. gazi). Odporúčame slávnostnejšie oblečenie. Ostrovy sú atoly, koralové útesy obklopujúce vrcholky pásma podmorských sopiek. Fascinujúci svet s azúrovo modrou vodou, lagúnami, pestrofarebnými tropickými rybkami a žiarivo bielymi plážami. Vegetáciu ostrovov tvoria palmy a chlebovníky. Fotografia prezradí všetko o kúpaní, šnorchlovaní, potápaní, windsurfingu, plachtení alebo o lenivom snívaní.  Na Maldivách nenájdete diskotéky do rána, ani hlučné ulice, ale ticho, pokoj a relax na romantických plážach. Vychýrené sú romantické bungalovy nad vodou, postavené v lagúnach na stračích nôžkach (overwater bungalow). Väčšina hotelov má centrálnu budovu s recepciou, reštauráciou a barom a vilky a bungalovy roztrúsené po ostrove alebo v mori v lagúne.

Maledivy - Počasie

Na Maldivách je veľkú časť roku vlhko, najsuchším obdobím sú mesiace január a február. Maledivy sa vyznačujú slnečným tropickým podnebím. Behom roku sa tu vyskytujú dva monzúny - severozápadný od mája do októbra, a juhovýchodný od novembra do apríla. Dažde väčšinou prichádzajú v mesiacoch jún a júl, ide o príjemný večerný dážď. Ideálna doba pre náštevu Malediv je obdobie od novembra do apríla. Turistická sezóna je prakticky po celý rok. Priemerné teploty sa pohybujú medzi 30 °C až 32 °C, a to prakticky po celý rok. V noci tu teplota klesá na príjemných 24 °C až 27 °C. Najteplejšie býva od februára do apríla, kedy prichádza najviac turistov a hotely bývajú vypredané. Najväčší nápor turistov zažívajú Maledivy od polovice decembra do polovice januára, kedy chodia turisti stráviť Vianoce a Nový rok. S veľkou obsadenosťou a vyššími cenami sa môžete stretnúť v niektorých oblastiach aj na Veľkú noc. Teplota vody je v oblasti Maledivských ostrovov taktmer konstantná, okolo 27 °C. Príjemné klíma doplňuje neustále vianucí jemný vánok.

Maledivy - Gastronómia

Prevládajú morské produkty alebo importované potraviny z Indie, Srí Lanky a iných krajín. Jedlá sú silne korenené, dostať ovocie – kokos, mango, banány, papáju a i., hovädzie mäso a hydinu. Nedostať bravčové mäso. Lepšie hotely pripravujú stravu podľa priania zákazníka /európsky spôsob/. Niekedy býva nedostatok pitnej vody, ktorej kvalita nie je vždy vyhovujúca a býva mierne slaná, pretože sa získava z mora. Alkohol dostať len v drahších hoteloch, v hlavnom meste je vyhlásená prohibícia. V hotelových rezortoch je bohatý výber stravy väčšinou formou bufetu. Podávajú sa pokrmy medzinárodnej kuchyne. Základom domorodého jedálničku je rybie mäso a ryža. Maledivské jedlá sa pripravujú veľmi pálivé a pikantné. Pokiaľ chcete skúsiť typickú miestnu kuchyňu, doporučujeme miestnu rybiu polievku či karí z rybieho mäsa. Hlavnými potravinami ostrovov sú ryby, najmä morské ryby, ale i ostatní morskí živočíchovia. V širokej ponuke jedál nájdete taktiež kalamáre, krevety, chobotnice, a pod. Ďalšími surovinami, z ktorých sa pripravujú miestne pokrmy sú plody kokosových paliem, mango a ananás. Tradičná maledivská kuchyňa je indického typu - ostrá s prímesou kari, a ďalším korením. V hoteloch je pestrá ponuka jedál, tu je kuchyňa psispôsobená európskym turistom - nájdete tu niečo zo stredomorskej kuchyne, talianskej, francúzskej, čínskej, arabskej kuchyne, a pod. Vo väčšine stredísk sa raňajky, obed i večera podáva formou bufetu. V najluxusnejších hoteloch však dostanete obedy a večere a lá carte menu, kde si môžete vybrať z veľkého počtu chutných jedál. Z jedálničku si vyberie ozaj každý. Hotely zohľadňujú aj detských turistov, a tak sa na jedálničku vyskytujú i jedlá bez kari a neostré. Každé väčšie jedlo s ryžou a miestnym chlebom roshi sa nazýva "dlhé jedlo" a zahrňuje väčšinou rôzne pripravované ryby, zemiaky, chlieb, a pod. "Krátke jedlá" alebo hedhikaa zahrňujú pochutiny zo sladkostí a pokrmov, ktoré sú potom vystavované na pultoch miestnych čajových obchodov. Sem patrí napríklad vyprážané rybie gule obaľované v múke a listovom ceste, sladký vaječný krém, kokosové mlieko s ružovým pudinkom alebo ostro korenené rybie koláčiky. Aj citrónové pasty sú vyprážané na oleji. Ceny sú omnoho vyššie než v krajinách južnej Ázie. Odporúčame si zvoliť výber stravy už pri zakúpení zájazdu. Niektoré rezorty ponúkajú program All Inclusive = strava + nápoje (vrátane alkoholických nápojov miestnej produkcie). Cena večere od 15 USD, podľa typu rezortu. Balená voda a pivo cca 5 USD. Miešané drinky cca 10 USD.

Maledivy - Nákupy a suveníry

V turistických centrách nájdete nespočetné množstvo obchodíkov, ktoré sú otvorené až do neskorých večerných hodín. Pokiaľ budete hľadať typické suveníry, ktoré si budete chcieť z Maledív doviesť, kúpte si nádherné morské mušle, krabičky z dreva, rákosové rohože, batikované a hodvábné šaty alebo miestnu keramiku. Obľúbené sú medzi turistami taktiež drevené miniatury lodí Dhoni alebo plachetnice. Z Maledivy sa bežne dovážajú Srí Lanské a Indické čaje, vodné dymky alebo vejáre. Z ciest po Maledivách si môžete priviesť taktiež CD s miestnou tradičnou či modernou hudbou. Nákupy iných tovarov sú značne obmedzené, miestneho tovaru je málo – hlavne morské produkty, ceny sú vzhľadom na kvalitu tovaru značne vysoké, prevláda zväčša dovoz.

Maledivy - Turistické strediská

Hlavné mesto Male neponúka nejaké veľké pozoruhodnosti. Môžete navštíviť Národné múzeum, Sultánsky park, mešitu a rôzne trhy. Pokiaľ patríte k veľkým milovníkom golfu, tak sa tu nachádza jediné golfové ihrisko Kuredu Golf Club. Ihrisko je obklopené oceánom a lesmi. Zážitkom je podmorská reštaurácia, ktorá sa volá Ithaa. Nachádza sa na ostrove Rangali. Obal reštaurácie je priehľadný, čím môžete vidieť podmorský svet priamo pri obede. Reštaurácia je 5 metrov pod hladinou.

V ponuke patria výlety po okolitých ostrovoch, rybárčenie alebo výlety spojené so šnorchlovaním. Niektoré rezorty tiež ponúkajú celodenný prenájom neobývaného ostrova. Delegát je prítomný v hlavnej sezóne.

Medzi hlavné turistické centrá patria Ari Atol, Severný Male Atol, Južný Male AtolLhaviyani Atol, a Addu Atol alebo Baa Atol, ale aj destinácie: Atol Raa, Baa Atol, Južný Ari Atol, Južný Male Atol, Lhaviyani Atol, Raa Atol, Severný Ari Atol, Severný Male Atol.

Atol Raa - atol je oddelený Moresbyho kanálom a patrí k severným atolom súostrovia Maldivy. Atol leží severozápadne od atola Male. Väčšina ostrovov sa vyznačuje bujnou vegetáciou, v ktorej sa budete cítiť ako Robinson Crusoe, s neporušenými možnosťami potápania. Turizmus je v tejto lokalite ešte „v plienkach“ a postupne sa rozvíja. V rámci atola Raa sa nachádza len jeden ostrov prístupný pre turistov. Dĺžka transferu: cca. 35- 45 minút hydroplánom.

Baa Atol -  je veĺmi luxusnou turistickou oblasťou, ktorá je vzdialená od letiska v Male zhruba 110 km. Turisti ho vyhľadávajú pre jeho pokojnú atmosféru. Je ideálnym miestom pre potápanie. Ari Atol je druhým najväčším atolem Malediv. Člení sa na severnú a južnú časť a zahrňuje okolo stovky ostrovčekov. Atol je veľmi obľúbený hlavne pre jedinečné možnosti k potápaniu a šnorchlovaniu. V niektorých miestach tu môžete zahliadnuť vraky lodí alebo veľké skupiny rýb.

Južný Ari Atol - sa nachádza západne od letiska v Male, vdzialený asi 30 minút letu hydroplánom alebo 2-3 hodiny plavby loďou. Južný Ari Atol spolu so Severným Ari Atolom sú súčasťou jedného z najvačších prírodných atolov západnej časti súostrovia, nazývaný Ari Atoll. Tvorí ho 105 ostrovov pričom na 20-tich z nich boli vytvorené turistické rezorty. Každý ostrovný rezort je samostatný s vlastnými ubytovacími a rekreačnými zariadeniami, ako sú napríklad tenisové kurty. Potápanie je najpopulárnejšou turistickou činnosťou na Maledivách a aj na tomto Atole sú možnosti rozsiahle. Je obkopený jemnými bielymi pieskovými plážami s vysokými kokosovými palmami a obmývaný prekrásnym tyrkysovým morom. Na ostrovoch nájdete výborné podmienky pre šnorchlovanie, krásne lagúny, výborné príležitosti pre zber mušlí. Môžete si tiež prenajať kánoe a vydať sa na výlet. Večerná zábava v niektorých rezortoch je živá, konajú sa tu napríklad kabarety.

Raa Atol - tento nádherný ostrov leží na severe Malediv, ktoré sú doslova rajom pre potápačov, milovníkov krásneho kúpania, slnka a exotiky. Raa Atol sa nachádza cca 130 kilometrov od medzinárodného letiska v Male a preprava hydroplánom trvá cca 40 minút. Celý ostrov je orámovaný piesočnou plážou s belostným pieskom a lemovaný je lagúnou, ktorú vytvára koralová bariéra, vďaka ktorej je ostrov chránený pred otvoreným morom a ponúka tak veľkolepý pohľad pre milovníkov podmorského života. Okrem potápania, šnorchlovanie a vodných športov tu môžete prevádzkovať aj aerobic, plážový volejbal a fittness, navštíviť diskotéky, alebo sa zúčastniť animačných programov. Pobyt na tomto Atole vám vyplní predstavy o vysnenej dovolenke.

Addu Atol - zahrňuje ostrovy, ktoré tvorí obraz v tvaru kríža. Milovníci potápania tu môžu pozorovať krásy podmorského sveta. zvláštnosťou tohoto atolu je taktiež to, že jednotlivé časti sú prepojené mostmi.

Južný Male Atol - so svojimi prekrásnymi ostrovami je oddelený od Severného Atolu Male asi štyri kilometry širokým kanálom. Nachádza sa 12 km od medzinárodného letiska v Male. Južný Malé Atol patrí medzi dovolenkármi k najvyhľadávanejším atolom súostrovia Maledivy. Nachádzajú sa tu luxusné 4-5 hviezdičkové hotelové rezorty, pri ktorých je poloha priamo na pláži s jemným bielym pieskom samozrejmosťou. K dispozícií sú plážové vily alebo vily postavené priamo nad hladinou mora, ktoré umocňujú pôžitok z exotickej dovolenky. Miesto je vhodné pre vodné športy, kurzy windsurfingu, katamaránu a potápanie.

Lhaviyani Atol, - je vyhľadávaný najmä vášnivými potápačmi. Môžete tu obdivovať tyrkysové lagúny s priezračnou vodou a morskou faunou a flórou. Rovnako jeho takmer 3 km dlhú pláž s belostným pieskom je neodolateľným miestom pre relaxáciu. Rasdu Atol sa rozprestiera 8 km severovýchodne od Ari Atolu. Milovníci podmorského sveta a fauny tu môžu v mori uvidieť nepreberné množstvo rýb a vodných živočíchov, niekedy i ohrozených druhov.

Severný Ari Atol - je vzdialený cca 2 h rýchloloďou alebo 25 min. hydroplánom od letiska. Ostrov s rozmermi 300 x 220 m je vzdialený od Male približne 80 km. Je husto porastený tropickou vegetáciou a obkolesený piesočnatými plážami pozvolna klesajúcimi do okolitej morskej lagúny. Ostrov ponúka veľkú radu športových zariadení, ako je napr. veľmi dobre vybavené potápačské centrum. Laguna je ideálnym miestom pre rôzne vodné športy, ako sú vodné lyže alebo windsurfing

Severný Male Atol - (Mále Atolu Uturuburi doslova "Severný atol Mále", angl. prepis "Maale Atholhu Uthuruburi") je prírodný atol na Maldivách v Indickom oceáne. Je súčasťou administratívneho atolu Káfu. Nachádza sa na ňom 51 ostrovov, 13 obývaných, z toho 7 stálo, a jeden (Hululé), na ktorom je zriadené letisko, zvyšné ostrovy sú neobývané. Na tomto atole sa nachádza hlavné mesto Maldív Male. Niekedy sa za súčasť Mále Atolu Uturuburi považuje aj atol Gáfaru, 2 km severnejšie, oddelený prielivom Gáfaru Kandu. Atol je dlhý asi 60 km (severojužným smerom) a asi 39 km široký (východo-západným smerom). Je oválneho tvaru s vyčnievajúcim "nosom" na východnej strane. Na atole je okolo 40 plytčín, z ktorých najväčšia je Diffusi dlhá až 13 km. Obývané atoly: Diffusi, Gáfaru, Himmafusi, Hurá, Kásidú, Tulusdú a hlavné mesto Malé.

Nudizmus je zakázaný. Pri pohybe na ostrovoch s miestnym obyvateľstvom je nutné mať aspoň tričko a krátke nohavice. Odporúčame dostatok opaľovacieho krému a pokrývku hlavy. Všetky rezorty majú širokú ponuku vodných športov , vrátane vodného lyžovania, windsurfingu a plachtenia. Bežné sú dobre vybavené potápačské centrá. Odporúčame do kufra pribaliť „šnorchel". Rezorty vyššej kategórie majú v ponuke tenisové a squashové kurty, fitness centrum.

Maledivy - Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť je na pomerne nízkej úrovni. Žiadne očkovania nie sú povinné. Jedinú výnimku tvoria povinné očkovanie proti žltej zimnici - to však platí len pre tých turistov, ktorí prichádzajú z krajiny, kde sa toto ochorenie vyskytuje. Drvivá väčšina rezortov má k dispozícii vlastnú ordináciu so zdravotníkom, ktorý v prípade potreby poskytne potrebnú prvú moc a lieky pri ľahších zdravotných ťažkostiach. Náročnejšie zákroky sa na Maledivach neuskutočňujú. Ošetrenie je pomerne drahé. Je dobré poznať svoju krvnú skupinu. Odporúčame uzatvoriť zdravotné poistenie doma. Komáre nepredstavujú žiadne väčšie nebezpečenstvo, pretože tu nie je dostatok sladkovodných plôch na ich množenie, každopádne k dispozícii sú zvyčajne na izbách repelenty a odpudzovače hmyzov.

Malédivy - Bezpečnosť

Všeobecne je na Maldivách pomerne nízka kriminalita, avšak treba počítať s drobnými krádežami na plážach a najmä v hlavnom meste. Na návštevníkov sa vzťahujú maldivské zákony a právo. Je zakázané používanie omamných látok a drog a nedodržanie ustanovenia sa posudzuje prísne. Maledivy sú moslimská krajina, osamelé ženy sú niekedy terčom provokácií domorodcov. Je zakázané pestovať nudizmus, je potrebné mať aspoň minimálne nepriehľadné oblečenie. V prípade krádeže či straty cestovného pasu je nutné informovať „Department of Immigration“ v Male a požiadať o vydanie náhradného cestovného dokladu, tzv. “identity certificate“ a zabezpečiť si v prípade potreby náhradný cestovný doklad na ZÚ SR v Dillí.

Maledivy - Víza a cestovné doklady

Vízum je možné dostať priamo na letisku pri prílete na Maledivy dá sa však využiť aj lodné spojenie s Indiou alebo Srí Lankou. Do 30 dní pobytu je vízum bezplatné, pri predĺžení pobytu je potrebné zaplatiť poplatok 10,- USD/deň. Žiadosť o predĺženie víza sa podáva na Department of Immigration. Na pobyt stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas. Úrady vyžadujú pri vstupe preukázať dostatočné finančné prostriedky na pobyt – približne 25,-USD na osobu/deň.

Maledivy - Colné a devízové predpisy

Dovoz a vývoz cudzej meny nie je obmedzený. Potvrdenie o výmene valút umožní pri odchode z Malediv spätnú výmenu. Dovoz vecí osobnej spotreby je povolený. Dovoz alkoholu, drog, bravčového mäsa a výrobkov z neho, pornografického materiálu, farmaceutických prípravkov ako aj ostatného tovaru, ktorý je v rozpore s islámom je prísne zakázaný. Pri vstupe do krajiny je potrebné vyplniť registračný lístok s uvedením presnej adresy.

Maledivy - Mena

Miestnou menou je maledivská rupia (MVR). Maledivská rupia (Rufyiyaa) 1 MVR = 100 lárí. Platí sa v maledivských rupiách, niekedy akceptujú aj USD. Výmena inej meny ako USD v bankách je problematická. Platí to tak pre hotovosť ako aj pre cestovné šeky. Všeobecne je akceptovaná kreditná karta American Express /spoločnosť má sídlo v Male/, MasterCard, VISA a EuroCard sú limitované. Obchody a väčšina reštaurácií však bežne prijíma americké doláry. Zmenárne niekedy prijímajú i iné svetové meny, ale nebýva to pravidlom. 1 000,00 EUR = 18 594,27 MVR (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >