Detail štátu

Malta Malta - transparent

Ponúkame 20 ubytovacích kapacít za cenu 316 € - 1 399 €.

Destinácia:

Malta - Popis

Malta, oficiálny názov Maltská republika (po maltsky Repubblika ta’ Malta, ang. Republic of Malta), je vyspelá, husto obývaná ostrovná krajina v Stredozemnom mori, členský štát Európskej únie. Maltské súostrovie leží na strategickom mieste v Stredozemnom mori, 95 km južne od Sicílie a 290 km východne od Tuniska. Pozostáva z nasledujúcich obývaných ostrovov: Malta, Gozo, Comino. K Malte patria aj tri ostrovčeky Cominotto, Filfla Island a St. Paul\'s Island. Prevažná väčšina pobrežia všetkých ostrovov je skalnatá. Povrch sa skladá z rôznych druhov priepustného vápenca, ktorý sa používa ako stavebný materiál. Najvyšším bodom je Ta\' Dmejrek (253 m). Geograficky aj geologicky patrí Malta k Európe.

Malta - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika s parlamentnou demokraciou. Rozloha: 316 km2. Tri obývané ostrovy (Malta 245,7 km2, Gozo 67,1km2, Comino 2,8 km2) a dva neobývané skalné útesy (Cominotto, Filfla). Počet obyvateľov: 394 000 (údaj z roku 2002). Hlavné mesto: Valletta. Počet obyvateľov hlavného mesta: 82 000 (údaj z roku 2002). Ďalšie dôležité mestá: Rabat, Mosta, Victoria (Gozo). Úradný jazyk: maltština, angličtina. Rasové a národnostné zloženie: Malťania (96 %), Briti (2 %), iné (2 %). Náboženstvo: katolíci (93,5 %), anglikánske (1 %), iné (5,5 %). Dĺžka pobrežia: 196,8 km. Elektrická sieť je 220V, 50Hz. Časové pásmo: stredoeurópsky čas (časový posun žiaden).

Malta patrila k dôležitým územiam v Stredomorí, a preto jej dejiny sú dejinami bojov o nezávislosť a územie. Ostrov kolonizovali už starí Rimania, neskôr Arabi, Francúzi, Turci, Španieli a napokon aj Briti. Nečudo, že domorodé obyvateľstvo neustále boje zomkli. Z historicky zaujímavých dátumov možno spomenúť rok 1798, v ktorom Napoleón obsadil Maltu, ďalej rok 1802, v ktorom sa ostrov vrátil maltskému rádu a rok 1814, v ktorom sa Malta stala britskou kolóniou. Dnes patrí Malta medzi vyspelé krajiny, daňové raje a pokojné krajiny. Historická postupnosť: 1. stor. n.l. - kristianizácia, 9. stor. - obsadená Arabmi, 11. - 16. stor. - pod vplyvom Sicílskeho kráľovstva, 1530 - rytieri sv. Jána z Jeruzalema, 1789 - obsadená Napoleonom, od 1800 - britská okupácia, 1940-43 - významná námorná základňa v 2. sv. vojne, 1964 - nezávislosť od V. Británie v rámci Commonwealthu, 1974 - vyhlásenie republiky, 1979-87 - vláda labouristov, 1990 - prihláška do ES, 2003 - referendum o vsupe do EÚ, 2004 - členstvo v EÚ.

Vzhľadom na svoje príjemné počasie počas zimných mesiacov, je Malta vyhľadávaným strediskom odpočinku a relaxu. V zime sa Malta mení na ostrov odpočívajúcich seniorov, ktorí sem prichádzajú z celej západnej Európy. V lete je Malta horúcim ostrovom. Pre návštevníkov, ktorých zaujíma kvetena, je vhodné zavítať na Maltu počas jarných mesiacov. Typickými rastlinami sú buganvílie a palmy. Malta je tiež obľúbeným ostrovom na štúdium angličtiny. Ak máte záujem o jazykové kurzy a pobyty, Malta je vhodným riešením.

Malta - Počasie

Subtropické a suché, najhorúcejšie mesiace sú medzi júlom a septembrom kedy môžu teploty výnimočne vystúpiť nad 40 ºC. Väčšinou sa teploty pohybujú medzi 28-30 ºC. Pretože tu stále vanie vietor aj letné teploty sú celkom znesiteľné. Počasie je charakteristické malým množstvom zrážok a veľkým počtom slnečných dní. Najviac zrážok je v decembri a januári. Sladká voda pochádza iba z nedostatočných daždivých zrážok, a preto na ostrovoch fungujú zariadenia na odsoľovanie morskej vody. Na kúpanie a opaľovanie je najvhodnejšia doba od mája do začiatku septembra. V auguste máva more teplotu až 25 stupňov.

Malta - Gastronómia

Na Malte je veľmi dobrý výber reštaurácií a kaviarní od luxusnejších až po rýchle jedlá (hamburgery, vyprážaná ryba s hranolkami) zahrňujúc čínske reštaurácie, hostince s jedlami z rýb a hostince pri pobreží a bary. Mnoho podnikov ponúka obsluhu, ale veľa barov a kaviarní má pultový predaj. Tradičné maltské jedlo pozostáva z polievky (zeleninovej s cestovinami, rybacej), cestovín a pečených koláčov. Maltská kuchyňa okrem toho obľubuje plnené jedlá. Národným jedlom je Stuffat Tal-Fenek(dusený králik). Bravčové a rybacie jedlá sú doporučované a zelenina chutí vynikajúco. Národným pokrmom je veľmi výživný hobż biż żeijt (chlieb s olejom) obložený paradajkami, olivami, kaparami, mätou, prípadne sardelami. Ďalšou drobnou pochúťkou sú pastizzi – malé pečené taštičky z cesta, naplnené syrom ricotta, špenátom a hráškovou pastou. Timpana je druh lazaní, ktoré sa pripravujú s cestovinami rigatoni, zeleninou a syrom ġbejniet z Goza. Imqaret - malé palacinky plnené ďatlami a qubbajt – karamelové rezy s orechmi a mandľami, sú sladké zákusky, ktoré sa predávajú v pekárňach alebo stánkoch. V pojazdných vozoch s ovocím si môžete zakúpiť lahodné kaktusové figy zbavené pichliačov. Arabského pôvodu sú ful – pečená fazuľa, biġilla (fazuľová kaša) alebo fazola bit tewn (fazuľa naložená v oleji a cesnaku). Jedia sa s chlebom ako predkrm. Najlepšie maltské ovocie sú pomaranče, grapfruity, tiež delikátne jahody, melóny, moruše, mandarínky, granátové jablká a figy. Pitie maltské pivo je vynikajúce, avšak môžete tu dostať i zahraničné pivá. Slnkom zaliate maltské ostrovy sú už od čias Feničanov a Rimanov známou vinárskou oblasťou. Normani zaviedli systém malých pozemkov s kamennými múrmi, ktoré poskytovali ochranu pred silným vetrom. Johaniti objavili dve odrody, pre Maltu najvhodnejšie: Insolja a Mammolo. Maltské vína sa vyrábajú pre domáci trh a sú veľmi cenovo výhodné. Z nealkoholických nápojov je nezameniteľný Kinnie‘s, ktorý sa v podstate stal národným nápojom. Je to uhličitý nápoj vyrobený z miestnych horkých pomarančov a 18 byliniek. Recept pochádza údajne už z doby rytierov a má mať liečivé účinky. Maltské pivo je výborné, popri miestnom Ċisku sa tu pije hlavne Löwebräu, ktorý sa v licencii varí aj na Malte. Nenechajte si ujsť ani širokú ponuku dobrých a lacných maltských vín alebo zahraničných vín a alkoholu. Otváracie hodiny barov, reštaurácií a kaviarní sú obvykle od 0900 do 0100 a viac, avčak alkohol si môžete kúpiť len do 0100. Väčšina hotelových barov zaviera medzi 1300 a 1600 a znovu otvára po 1800.

Malta - Turistické strediska

Maltské súostrovie, Malta, Gozo a Comino, je miestom pohody, poznania a romantiky v srdci Stredozemného mora, ktoré svojich turistov láka subtropickým podnebím, krištáľovo modrým morom a pohostinnou atmosférou. Od Sicílie je vzdialené iba 100 km a od severoafrickej pevniny ho delí približne 300 km. Pobrežie maltských ostrovov je prevažne skalnaté a členité, piesočnaté pláže sú prevažne v zátokách. Pre milovníkov vodných športov má Malta jednu veľkú výhodu – každé miesto pobrežia je ľahko dosiahnuteľné odkiaľkoľvek z vnútrozemia. Na Malte je najkrajšia pláž Golden Bay, ktorá je piesočnatá a na ostrove Gozo sú výborné podmienky na kúpanie sa na pláži tvorenej červeným pieskom - Ramla Bay. Neďaleko odtiaľ je známa jaskyňa Calypso’s Cave, kde podľa povesti žila krásna nymfa Kalypsó, ktorá zviedla bájneho Odyssea. K hlavným magnetom ostrovov patrí vysoko kvalitné potápanie, ktoré umožňujú dlhé skalnaté úseky pobrežia s krištáľovo priezračnou vodou, s bohatou faunou a flórou a celý rad podmorských jaskýň. No Malta nie je len o krásnom kúpaní sa a plážach, ale môže sa pýšiť aj mnohými historickými zaujímavosťami, ktoré sú ovplyvnené rôznymi národmi a kultúrami. Zachovali sa tu zvyšky niekoľkých chrámov, ktoré sú považované za najstaršie na svete. Nachádzajú sa v Hagar Qim a Mnajdre na južnom pobreží Malty. Pozostatky patricijských domov, zvyšky kúpeľov a akvaduktov pochádzajú z rímskej doby. Malta je veľmi bohatá na historické pamiatky. Tri z nich sa nachádzajú na zozname Kultúrneho dedičstva UNESCO: hlavné mesto Valletta ako celok, megalitické chrámy na Malte a Goze, a takzvané Hypogeum v Hal Saflieni. Ďalšie historické pamiatky pochádzajú z obdobia arabského obsadenia ostrova, najmä však z 250-ročnej éry nadvlády johanitov. Je možné spomenúť celé mesto Mdinu (hradby postavili už Arabi), ďalej nespočetné stavby a pevnosti vo Vallette, hlavné mesto ostrova Gozo Victoriu, mnoho palácov, kostolov a strážnych veží, roztrúsených po celom súostroví. Miestny rozvoj a kultúra boli veľmi ovplyvnené príchodom Maltézskych rytierov - johanitov. Britská nadvláda zanechala svoje stopy v životnom štýle Malťanov. Dedičstvom po britskom osídlení je prítomnosť červených telefónnych búdok, jazda automobilom po ľavej strane vozovky a schopnosť takmer všetkých Malťanov dohovoriť sa po anglicky.

Významné mestá na Malte: Tri mestá - Senglea, Cospicua, Vittoriosa, Mdina, Rabat,Mellieha, Sliema, St. Julians a Paceville, Victoria.

Valletta - je hlavným mestom Maltského súostrovia, ktorého základný kameň bol položený 28. 3. 1566 na podnet Jeana de la Vallette. Mesto malo slúžiť ako pevnosť proti nájazdom nepriateľov. Najprv boli vybudované monumentálne hradby s hlbokou priekopou slúžiace na obranu proti nájazdom Turkov a Arabov. Až potom sa začalo budovať vnútorné mesto, ktorému dal finálnu podobu Gerolamo Cassar. Celé mesto je postavené z pieskovcov vo farbe medu v štýle baroka a klasicizmu. Valletta sa podobne ako iné stredoveké mestá začína postupne vyľudňovať. Malťania si svoje hlavné mesto veľmi vážia a tak hľadajú bydlisko na iných miestach na ostrove. Plné ulice sa večer vyľudnia a väčší počet návštevníkov pritiahne do mesta len divadlo, kino alebo iný kultúrny program. Valletta bola presne naprojektovaná na skalnom výbežku Sciberras, ktorého temeno bolo pred stavbou zrovnané. Valletta má obdĺžnikový pôdorys tvorený dvanástimi priečnymi a deviatimi pozdĺžnymi ulicami. V lete toto usporiadanie funguje ako prírodná klimatizácia, keďže vietor môže krásne pofukovať ulicami. Hoci prídete odkiaľkoľvek, do mesta sa dá vstúpiť len Mestskou bránou z kruhového autobusového terminálu na námestí, ktorého dominantou je fontána Tritónov. Hneď za bránou začína Republic Street, kde môžete nájsť niektoré významné historické pamiatky. Ak budete pokračovať, dôjdete ku Kastilskému námestiu, ktoré nadväzuje na park Upper Barracca Gardens s úžasným výhľadom na Grand Harbour a za ním sa nachádzajúce tri mestá - Copiscua, Senglea a Vittoriosa. Na prechádzku po meste s prehliadkou pamiatok by ste si mali vyhradiť 5 - 6 hodín. Vstup do mesta je cez City Gate (Mestská brána) a potom môžete pokračovať po Republic Street (trieda Republiky), navštíviť Archeologické múzeum, potom odbočiť doprava až ku katedrále sv. Jána. Ak budete pokračovať po triede Republiky, dôjdete na námestie Republiky, kde si môžete oddýchnuť v jednej z mnohých kaviarní a reštaurácií. Pôvodne sa námestie nazývalo Kráľovské, pretože v jeho strede stojí socha kráľovnej Viktórie. S námestím Republiky susedí Palácové námestie s dvojposchodovou 95 m dlhou budovou Veľmajstrovského paláca. Odtiaľ sa už môžete vydať na koniec triedy a cestou nahliadnuť do niekdajšej vykričanej štvrti okolo ulice Strait Street. Trieda končí pevnosťou hviezdicovitého tvaru, Fort St. Elmo, ktorá je dnes vojenským múzeom. Na spiatočnej ceste sa vydajte po Archbishop street okolo divadla Manoel ku  Kostolu našej pani z hory Karmel, ktorý sa pýši veľmi pôsobivou kupolou. Cestou späť si môžete prehliadnuť niektoré z vallettských zaujímavostí - napríklad Múzeum krásneho umenia, Aubergne de Castille (Dom kastilských rytierov) a vrátiť sa k Upper Barracca Gardens.

Tri mestá - Senglea, Cospicua, Vittoriosa - Tri mestá je súhrnný názov pre 3 opevnené mestá na Malte chránené hradbami, ktoré vytvorili maltézsky rytieri. S monštruóznou stavbou hradieb okolo troch miest sa začalo v roku 1670 na podnet veľmajstra Cottonera (preto sa hradbám hovorilo Cottonera Lines). Bola to veľmi nákladná stavba, ktorá ho skoro zruinovala a po jeho smrti v roku 1680 bola zastavená. V tom čase bola dĺžka hradieb už 4752 m a ich zvyšky sa dochovali dodnes. Senglea - mestečko, ktoré sa nazýva aj L-Isla je pri svojej rozlohe 0,155 km2 jedným z najhustejšie osídlených miest Európy. Z rytierskeho obdobia sa nedochovalo mnoho pamiatok a tak je najväčšou zaujímavosťou mesta park Safe Haven Gardens so strážnou vežou Vedette, ktorú zdobia oči, uši a pelikán. Cospicua -  v minulosti nazývaná Bromla, je najväčším a najmladším mestom Troch miest. Je obklopená dvojitými hradbami, vnútorné hradby sa nazývajú Margherita Lines a vonkajšie Cottonera Lines, dnes už bohužiaľ nikto nevie dôvod ich vzniku. Vittoriosa - sa rozkladá na susednom polostrove. Je najkrajším a najzaujímavejším mestom z Troch miest a je po Mdine druhým najstarším mestom Malty. Svoje meno získala po Veľkom obliehaní v roku 1565 a znamená Víťazné mesto. Ak sa vydáte na prechádzku mestom, pôjdete po hlavnej triede, ktorá začína pri bašte sv. Jána a Provensálskej bráne. Ak pôjdete ďalej hlavnou ulicou, dôjdete k najväčšej zaujímavosti Vittoriosi, k Inkvizítorskému palácu, v ktorom sídlilo celkom 62 zástupcov pápeža. Hlavné námestie mesta sa volá Misrah Ir-Rebha, ale tlačiace sa davy tu nečakajte, na námestí je len zopár kaviarní a reštaurácií a vládne tu tichá atmosféra. Ak budete pokračovať ďalej po ulici Tqriq il-Mina L-Kbira, dôjdete k Rytierskemu palácu, Biskupskému palácu a Univerzitnému palácu.

Mdina - pôvodné hlavné mesto Malty sa rozkladá za pahorkatinou Ghalja na severozápade Malty. Toto miesto bolo pred 3000 rokmi obývané Féničanmi, Rimania mu neskôr dali meno Melita a je veľmi pravdepodobné, že podľa toho dostal názov celý ostrov. Arabi potom Melitu dobyli, hradbami ju oddelili od predmestia a tak vznikol susedný Rabat. Mdina pôsobí ako skanzen, hoci má 400 obyvateľov. Je to tak preto, že je do mesta zakázaný vjazd autám a väčšina domov patrí maltskej šľachte a najbohatším obyvateľom Malty. Je zakázané predávať domy novým majiteľom, a tak sa domy dedia z generácie na generáciu. Mestu sa hovorí aj Silent City, Tiché mesto. Do mesta možno vstúpiť hlavnou Mdinskou bránou, za ktorou sa rozkladá námestie sv. Publia. Mdina je plná historických pamiatok a na prvú narazíte hneď po vstupe za bránou. Je to veža Torre dello Stendardo, ktorá v minulosti slúžila ako strážna veža, dnes v nej nájdete policajnú stanicu. Hlavnou tepnou je ulica Triq Villegaigon, ktorá prechádza stredom mesta až na druhú stranu k protiľahlým hradbám. Na ich začiatku stojí kaplnka sv. Anny, ktorá je patrónkou mesta spolu so sv. Pavlom a Publiom. Neďaleko sa nachádza kaplnka svätého Pavla a oproti nej stojí Casa Iguanez z roku 1233, dom jednej z najstarších šľachtických rodín. Ulica Triq Villegaigon vedie na námestie sv. Pavla, ktorému dominuje kostol svätého Petra a Pavla. Táto katedrála je dielom maltského architekta Lorenza Gafy, nástenné maľby sú dielami sicílskych maliarov Vincenza a Antonia Manna. Pre veriacich je veľmi dôležitý kríž, ktorý stojí vedľa hlavného oltára. Vraví sa, že tento kríž bol pri dobytí Jeruzalema v r. 1099 a následne pripadol Johanitom. Ak budete pokračovať po hlavnej triede, uvidíte najstaršie stavby v meste - Pallazzo San Sophia, Pallazzo Notabile. Oproti palácom sa dvíhajú hradby karmelitánskeho kláštora, ktorý je povestný tým, že v ňom začalo povstanie proti francúzskej nadvláde. Ďalším nádherným domom v Mdine je Pallazzo Falzon (Normandský dom). Cez mesto môžete prejsť až Ku Gréckej bráne, odkiaľ sa po St. Pauls Street dostanete do centra Rabatu.

Rabat - bol od Mdiny oddelený pri arabskom obliehaní. Bolo to pôvodne poľnohospodárske mesto, pretože sa nachádza na veľmi úrodnom mieste. Odjakživa bolo omnoho hlučnejšou časťou ako Mdina, prebiehajú tu totiž trhy a domy patria obyčajným občanom a nie zástupcom najvyšších tried. Okrem hradieb oddeľuje Rabat od Mdiny aj park Howard Gardens. Na jeho okraji stojí Rímska vila, ktorá dnes slúži ako Múzeum rímskych pamiatok a návštevníkom láka na výklad rímskej histórie, ale aj na krásne mozaiky. Centrom Rabatu je Parish Square, kde sa nachádza kostol sv. Pavla. Častejšie navštevované sú ale neďaleké katakomby sv. Pavla, ktoré v 4. - 5. storočí slúžili ako pohrebisko. Oproti katakombám sv. Pavla sa nachádzajú katakomby sv. Agáty, ktorá sa v nich schovávala pred hnevom rímskeho cisára Decia. Za pozornosť stoja zachovalé nástenné maľby z 11. storočia.

Mellieha - je najsevernejšie položenou obcou Malty a je z nej krásny výhľad na zátoku St. Pauls Bay a ostrovy Gozo i Comino. Staré jadro mesta si zachovalo pôvodný ráz a rozkladá sa nad zátokou Mellieha Bay. Hotely a pláže ale nájdete dole pri zátoke. Turisti sem jazdia najmä kvôli Ghadira Beach - najväčšej piesočnej pláži na Malte. Nad mestom nájdete Skalnatú kaplnku Panny Márie, ktorá je vôbec najstaršou kaplnkou na ostrove. Na opačnom pobreží, kde sa nachádza spomínaná Ghadira Beach sa môžete prejsť po prírodnej rezervácii Ghadira Natural Reserve, ktorá je síce maličká, ale môžete tu pozorovať vodné vtáctvo. Neďaleko v zátoke Il-Prajjet sa nachádza najväčšia turistická atrakcia Malty - dedinka Pepka Námorníka, kde sa môžete prejsť kulisami postavenými na natáčanie  celovečerného filmu o Pepkovi. Ak opustíte túto atrakciu, ktorá je vhodná skôr pre deti, môžete pokračovať zátokou Mellieha Bay k vyvýšenine Marfa Ridge, ktorá sa nachádza v najzápadnejšej časti ostrova - na polostrove Marfa. Môžete si urobiť asi hodinovú prechádzku k obranným vežiam Red a White Tower. Je to príjemná prechádzka, cestou uvidíte aj menšie pevnosti pri piesočných plážach a malých zátokách a môžete dôjsť až k prístavnému mestu Cirkewwa. Z Cirkewwy jazdia každú hodinu trajekty na Gozo a menej častejšie loďky na Comino.

V Slieme a St. Julians - je najväčší obchodný a turistický ruch a takisto sa tu nachádza najviac jazykových škôl. Sliema je hlavným obchodným a sídelným centrom Malty, trvale tu žije okolo 13 000 obyvateľov a v sezóne aj niekoľko stoviek študentov. Je centrom s množstvom obchodov, hotelov, reštauráciami, kaviarňami a barmi. Na juhu ostrova prechádza do mesta Gzira, na severe sa k nej pripája St. Julians. Sliema nemá pláže a možnosť kúpania v mori, ale ponúka veľmi pekný výhľad na zátoku St. Julians Bay, ktorej najkrajšou časťou je úzka zátoka Spinola. Nemá ani dych vyrážajúce historické pamiatky, ale malebné zákutia a časti tohto mesta Vás určite nesklamú. Určite Vás nesklamú ani miestne reštaurácie, môžete zavítať do Il-Fortizza, pevnosti z čias britskej nadvlády, alebo do paláca Spinola, kde Vás v pivničných priestorou prekvapí reštaurácia L-Ghonella. St. Julians a Paceville, turistické centrá sú miestami, kam prichádzajú turisti, ale aj Malťania za zábavou. Sú to miesta s množstvom hotelov rôznych cenových kategórií, zábavných podnikov, diskoték a reštaurácií. Nočný život je tu naozaj rušný a pripomína atmosféru na párty ostrove, Ibize. Večer môžete vyraziť do kina, do kasína, nočného klubu alebo na diskotéku. Všetky podniky nájdete povedľa ulice St. Georges Road.

Victoria - je hlavným mestom ostrova Gozo, leží takmer v jeho srdci, na úpätí stolovej hory, na ktorej je vystavané jej stredoveké jadro - Citadella. Z mesta vedú cesty všetkými smermi do ostatných častí ostrova. Na Gozo sa z Malty dostanete trajektom, ktorý jazdí do Mgarru, z Mgarru sa potom do ostatných častí ostrova dostanete autobusom alebo autom. Hlavné mesto získalo svoje meno na počesť 60. výročia nastúpenia britskej kráľovnej Viktórie na trón. Tento názov sa ale príliš neuchytil a tak môžete počuť miestnych obyvateľov hovoriť názov Rabat. Victoria zažívala ťažké časy v období nájazdov najrôznejších osadníkov. Toto strategické miesto využívali Kartáginci, ktorí v 2. storočí nasledovali Rimanov. V 12. storočí postavili v týchto miestach nové opevnenie Normani, ale v 16. storočí ho zničili Turci. Victoria sa rozkladá južne pod Citadelou, jej srdcom je Námestie Nezávislosti, kde sa odohrávali a odohrávajú všetky dôležité udalosti na Goze. Dodnes sa tu predáva čerstvé ovocie a zelenina, ryby a pečivo. Ak budete pokračovať cez Námestie Nezávislosti, dôjdete do malebnej časti Staré Mesto, ktoré má čarovnú atmosféru. Uvidíte krivolaké uličky, miestne ženy ručne vyrábajúce výrobky, farebné okenice. Môžete ísť ulicou, ktorá vedie k Námestiu sv. Juraja, ktorému dominuje rovnomenný kostol. Hlavnou ulicou, obchodnou a dopravnou tepnou, je Trieda Republiky, kde nájdete obchody, banky, divadlá, budovy opier a moderné nákupné stredisko Tirgija Palazz.

Malta - Nákupy a suveníry

Najvyhľadávanejšími sú paličkované čipky z rúk maltských a predovšetkým gozitánskych žien: dečky a deky, šály a vreckovky. Už európske kniežacie dvory v 18. storočí si cenili vysokú kvalitu maltskej čipky. Zlaté a strieborné šperky tu nájdete ako všade na svete – k Malte majú najbližší vzťah maltézske kríže so striebornou filigránovou výzdobou. Sklárstvo je na Malte pomerne mladým oborom. Ručne fúkané maltské sklo pripomína farebné muránske sklo z Benátok. Najlepší prehľad o maltskej výrobe suvenírov získate v umelecko-remeselných dielňach, Ta’Qali na Malte a Ta’Dbiegi na Goze. Tu môžete dostať napríklad vzorované fajky, rytierske brnenia z pocínovaného plechu v rôznych veľkostiach a popolníky z „maltského kameňa“ (druh vápenca). Mladí Malťania preferujú predovšetkým taliansku módu. V Slieme a Vallette je množstvo butikov so značkovými talianskymi odevmi a obuvou. Potraviny nakúpite v akomkoľvek malom supermarkete, ovocie a zelenina sa väčšinou nakupujú na ulici priamo od dovozcu z dodávky. Väčšina obchodov má otvorené denne okrem nedele od 9 do 19 hod. Pouličné trhy na Malte vo Valette a v Marsaxlokku a na Goze vo Victorii sa konajú každý deň. Najväčší ruch na nich však býva v nedeľu doobeda.

Malta - Zdravotná starostlivosť

Pri vstupe do krajiny musí každý cudzinec disponovať zdravotným poistením (komerčným, príp. Európskou zdravotnou poisťovacou kartou – EHIC). Bezplatná zdravotná pomoc v Maltskej republike sa neposkytuje. Voda z vodovodu by mala byť pitná, ale istejšie je piť kupovanú, balenú vodu, ktorú si kúpite v každom obchode. Mlieko je pasterizované, jedlo je rovnako bezpečné na konzumáciu. Zmena stravy a tiež tunajšie horské podnebie môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, ktoré ale väčšinou po použití bežných liekov ustúpia. Preto doporučujeme mať tieto lieky so sebou.

Malta - Bezpečnosť

V Maltskej republike, podobne ako v Talianskej republike dochádza často ku krádežiam, čo znamená, že je potrebné veľmi starostlivo si uschovať finančnú hotovosť, identifikačné doklady, ako aj iné dokumenty, ktoré môžu byť predmetom krádeže alebo lúpeže (napr. v prostriedkoch hromadnej dopravy). Odporúča sa taktiež starostlivo kontrolovať svoju batožinu, ako i všetky veci, ktorými cestujúci disponuje. Po krádeži, lúpeži alebo strate cestovných dokladov je potrebné okamžite vyhľadať najbližšiu policajnú stanicu vo veci oznámenia udalosti. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať najmä na plážach a v turistických centrách. Malta si cez to všetko udržuje stabilnú klientelu počas celého roka. Pri prechádzkach v prírode sa odporúča dávať pozor na lovcov. Maltským národným športom je streľba na vtáky. Lovecká sezóna trvá od mája do augusta, ale nie je dodržiavaná. S lovcami sa polemizovať neodporúča.

Malta - Víza a cestovné doklady

Maltou ma Slovenská republika bezvízový styk. Občania SR môžu na územie Maltskej republiky vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Občan mladší ako päť rokov môže vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný. Občania SR môžu cestovať na Maltu za turistickým účelom na obdobie kratšie ako tri mesiace.

Malta - Mena

Euro (EUR). Na cudzie meny neplatí obmedzenie. Nákup starožitností podlieha prísnej kontrole. Z krajiny je zakázané vyvážať chránené živočíchy a rastliny.

 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >